Решение по дело №391/2018 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 206
Дата: 15 ноември 2018 г.
Съдия: Стела Венциславова Дандарова
Дело: 20185000500391
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 юли 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

  № 206

 

 

гр. Пловдив, 15.11. 2018 година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Пловдивският апелативен съд, 2–ри граждански състав, в открито съдебно заседание на първи октомври две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТАНИСЛАВ ГЕОРГИЕВ

ЧЛЕНОВЕ:СТЕЛА ДАНДАРОВА

                                                                                МАРИЯ ПЕТРОВА

с участието на секретаря Анна Стоянова, като разгледа докладваното от съдия Дандарова  в.гр.д. №391по описа за 2018 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 258 ГПК.

С решение № 203/28.05.2018г. постановено по гр.д.№ 84/2017г. по описа на Смолянския окръжен съд е признато за установено по отношение на Териториално поделение“Д* г*с*“ З по предявен установителен иск на Л Р С М“, че сключеният помежду им договор за предоставяне на стопанисването на дивеча на ловните сдружения по чл. 30 от ЗЛОД от 01.09.2009г. не е прекратен за ловно-стопански район „Ф“ и действа в пълен обем,като ТП ДГС З е осъдено да заплати разноски в размер на 630 лв.

Решението е обжалвано от ТП ДГС З,като се иска отмяната му и постановяване на ново с което предявения установителен иск се отхвърли.Твърди че решението е недопустимо тъй като легитимността на решението на ловната дружина е следвало да бъде предмет на друг установителен иск,който да формира СПН между страните; Липсвал правен интерес от иска,след като правото могло да се защити с осъдителен иск ТП ДГС З да прекрати последващия договор с СЛР- ЛРД“С“ С; Излагат се съображения и за неправилност на решението.ТП ДГС нямало задължение да проверява дали ръководния орган на приемащото сдружение и общото събрание на приетата дружина са спазили съответните устави.Решението на общото събрание на ЛРД Ф  е законосъобразно.Никъде в устава не било предвидено да се представя решението на ръководството на дружината за свикване на общо събрание. Претендират се разноски.

С постъпилия отговор от ЛРС“М*“се поддържа становище,че жалбата е неоснователна.

В исковата молба на ЛРС“М*“ се твърди,че на 07.03.17г. директорът на ТП ДГС-З е издал заповед за прекратяване на сключения на 01.09.09г. договор за предоставяне стопанисването на дивеча на ловните сдружения по чл. 30 ЗЛОД,по отношение стопанисването и ползването на дивеча в район „Ф“Това прекратяване е незаконосъобразно тъй като липсвала покана за допълнително споразумение и отказ да се сключи такова по чл. 31 ал.4 ППЗЛОД. ЛРД“Ф“ не е прекратявала редовното си членство в ЛРС“М*“.Решението на ОС на ЛРД“М*“ по т.4 за преминаване към друго сдружение е незаконосъобразно,поради нарушаване реда за свикване и провеждане на събранието; членовете на дружината не са поканени редовно; не спазен изискуемият кворум,защото членовете са повече от 37.

С отговора на искова на молба се твърди,че заповедта на директора на ТП ДГС-З е индивидуален административен акт,който се оспорва по друг ред и затова иска е недопустим. Освен това е неоснователен тъй като са спазени всички изисквания за прекратяване на договора.

След преценка на събраните по делото доказателства,съдът прие за установено от фактическа страна следното:

Предявен е положителен установителен иск за съществуване на договорно правоотношение.

На 01.09.2009г. за срок от 15 години е сключен договор за предоставяне на стопанисването на дивеча на ловните сдружения по чл. 30 ЗЛОД между ДГС-З като възложител и ЛРС“М*“като изпълнител. В него са определени ловно-стопанските райони в които ЛРС“М*“ще извършва стопанисването и ползването на дивеча,като част от тях е и ловно-стопанския район „Ф“.Видно от устава на сдружението,ЛРД“Ф е част от него.

С уведомително писмо от 18.01.2017г. подписано от председателя на ЛРД“Ф“ до Управителния съвет на ЛРС“М*“,последният се уведомява,че по решение на ръководството на  ЛРД“Ф“ се свиква общо събрание на дружината на 28.01.17г. от 16 часа в малката зала на читалище „П*“ в с.С*,съгласно описания в поканата дневен ред.Като приложение е изпратена поканата за свикване на общо събрание на дружината.Поканата е от 16.01.17г. подписана от председателя на дружината и в нея е отразено,че ръководството на дружината свиква ОС.Точка 4 от дневния ред е „Вземане на решение за преминаване на ЛРД“Ф“ведно с предоставения за стопанисване ловно-стопански район в ЛРѓѓ-С и прекратяване на досегашното членство в ЛРС“М*“ гр.М*.Писмото е получено на 23.01.17г. от председателя на УС на ЛРС“М*“.Приет е по делото списък на всички ловци членове на ЛРД“Ф“ уведомени за общото събрание,на брой 37,като е отбелязана датата на уведомяване,часа на уведомяване,начина на уведомяване и лицето извършило уведомяването.Всички 37 ловци са уведомени по телефона от председателя на дружината.Приет е и протокол от 28.01.17г.за проведеното общо събрание с приложен към него списък на всички ловци-членове на дружината и списък на ловците присъствали на общото събрание-общо 29.Отразено е гласуването по т.4-,като за са били 23-ма,против-3-ма и въздържали се 3-ма.Общото събрание е взело решение за преминаване на ЛРД“Ф“,ведно с предоставения за стопанисване ловно стопански район в ЛРѓѓ С и прекратяване на членството в ЛРС“М*“ гр. М*.

На 10.02.2017г. УС на ловно рибарско дружество“С“ е взел решение за приемане на членовете на ЛРД“Ф“ с състава си.С писмо № 13/13.02.17г. е уведомено ТПДГС-З с цел извършване на регистрация по чл. 30 ал.3 и ал.4 ЗЛОД и подписване на допълнително споразумение за стопанисването на дивеча в район „Ф“.

ЛРС“М*“ е поканено за преговори за сключване на допълнително споразумение по договора от 01.09.09г.,поради преминаване на дружината в друго сдружение ,с писмо от 20.02.17г. на ТП ДГС З,получено на 24.02.17г. С писмо от 02.03.17г. на ТП ДГС-З сдружението отново е поканено за преговори,като е указано,че при неявяване договорът ще се прекрати едностранно,считано от 07.03.17г.Не е спорно обстоятелството,че преговори не са провеждани и допълнително споразумение не е сключено.  Със заповед № 78/07.03.17г. на директора на ТП ДГС-З eдностранно е прекратен договора от 01.09.09г. в частта относно ловно стопанския район „Ф“.

Разпитани са и двама свидетели –членове на ЛРД относно начина на уведомяване за общото събрание.И двамата не са категорични относно датата на уведомяването им и начина по който е станало.

С оглед гореизложеното съдът направи следните изводи:

Предявеният установителен иск е допустим.Заповедта за прекратяване на договора не е индивидуален административен акт. Практиката е категорична,че договорът има облигационен характер и изявленията по него са гражданско правни.Налице е и правен интерес от предявяването му,доколкото с прекратяването на договора е отпаднала възможността сдружението да стопанисва района на ЛРД“Ф“,а това се отразява на дейността му.

Решението на общото събрание на ЛРД“Ф“ е валидно,поради липсата на нарушения на устава на ЛРС“М*“ относно свикването и провеждането му.Лицата придобили право на лов по чл. 29 ЗЛОД по въпросите относно свикване и провеждане на общото събрание на членовете на ловната дружина,кворума за вземане на решение за прекратяване на членството в сдружението и преминаването на дружината към друго сдружение следва да спазват Устава на сдружението при мълчание на закона и правилника по тези въпроси. При постановяване на заповедта от директора на ТП ДЛС-З за прекратяване на договора от 01.09.09г. в частта относно ловно-стопанския район на ЛРД“Ф“ е следвало да бъде съобразена законността на  решението на общото събрание на дружината и законността на последващото решение за приемането и в ново сдружение.Само при преценката, че тези правнорелевантни факти са налице и липсва съгласие за сключване на допълнително споразумение към договора,може да се прекрати действащия договор на осн. чл. 31ал.4 ППЗЛОД.Преценката е извършена правилно.

В поканата за свикване на общо събрание на дружината е посочено,че това става по инициатива на ръководството на дружината.Устава в чл. 38 ал.2 предвижда,че ОС се свиква по решение на ръководството на дружината или по искане на 1/3 от членовете на дружината.Те трябва да бъдат депозирани писмено в УС на сдружението. Следва да са в писмена форма,като средство за доказване,макар да няма изрично такова изискване в устава на сдружението.Непредставянето на решението на ръководството на дружината при писменото уведомяване на УС на сдружението за насроченото общо събрание,респективно необсъждането на този въпрос от ТД ДГС-З при издаване на заповедта за частичното прекратяване на договора от 01.09.09г. не е съществено нарушение на правилата за свикване на общо събрание на дружината.Както ще се посочи по горе други нарушения на правилата за свикване и провеждане на общото събрание не се установяват.Общото събрание е проведено и никой от тримата гласували против и тримата гласували въздържали се не е поставил въпроса дали редовно е взето решението на ръководството на дружината за свикването му,дори няма и намек на съмнение,че това решение е взето от ръководството.Редовното провеждане на общото събрание,взетото с мнозинство решение,санира евентуалната липса на писмена форма на взетото от ръководството на дружината решение.Самият ищец ако е имал съмнения относно редовността на взетото от ръководството на дружината решение,след като е бил уведомен писмено е могъл да поиска доказателства относно това в какъв състав е взето решението.

 Не се доказа твърдението за нередовно поканване на членовете на дружината за провеждане на общото събрание.Представен е списък на всички членове на дружината уведомени по телефона за ОС,който не е оспорен.От свидетелските показания не може да се установи деня на уведомяването им да е различен от този посочен в списъка,както и да не са уведомени за дневния ред.Така свидетелят Ю* твърди,че не е бил уведомен за дневния ред,но на свидетелят Х*му съобщили нещо такова.

Не се установи и липса на кворум при провеждане на ОС.Твърденията,че членския състав е по голям от 37 човека не са подкрепени с доказателства.При 29 присъстващи на събранието от 37 члена на дружината е налице кворум.

С оглед гореизложеното са налице предпоставките по чл. 31 ал.4 ППЗЛОД и прекратяването на договора е породило правни последици.

 

Окръжният съд като е стигнал до различен извод е постановил неправилно решение.Твърде формалистично е да се приеме,че след като са спазени всички изисквания за свикване и провеждани на общото събрание на дружината,то не е произвело валидно действие,защото не е представен в писмен вид решението на ръководството за свикването му,без никой да е оспорвал това решение.

С оглед изхода от спора на жалбоподателя се следват направените разноски пред двете инстанции в размер на :165 лв. разноски пред въззивната инстанция и 80лв. юрисконсултско възнаграждение за първата инстанция по чл. 37 ЗПрП във вр. с чл. 23т.4 от Наредбата за плащането на правната помощ.

 

По изложените съображения съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ решение № 203 от 28.05.2018г. постановено по гр.д.№ 84/2017г. по описа на Сския окръжен съд и вместо него ПОСТАНОВИ:

 

ОТХВЪРЛЯ иска на Л Р С М“ ,ЕИК *****,със седалище и адрес на управление *** да се признае за установено по отношение на ТП ДГС-З, ЕИК *** със седалище и адрес на управление *** , че договорът от 01.09.2009г. сключен помежду им за предоставяне на стопанисването на дивеча на ловните сдружения по чл. 30 от Закона за лова и опазването на дивеча не е прекратен в частта му относно ловно-стопанския район „Ф“ и действа в пълния му обем, като НЕОСНОВАТЕЛЕН.

 

ОСЪЖДА Л Р С М“ ,ЕИК***,със седалище и адрес на управление *** да заплати на ТП ДГС-З, ЕИК** със седалище и адрес на управление *** ,сумата 165/сто шестдесет и пет/ лева разноски пред въззивната инстанция и сумата 80/осемдесет/ лева юрисконсултско възнаграждение пред първата инстанция.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред ВКС в едномесечен срок от съобщаването му на страните.

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                ЧЛЕНОВЕ: