Решение по дело №3924/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1192
Дата: 27 март 2020 г.
Съдия: Анета Александрова Трайкова
Дело: 20195330103924
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 март 2019 г.

Съдържание на акта

       

        

         Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  

 

Номер  1192                                      27.03.2020 Година        Град  ПЛОВДИВ

 

                                                     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                                             І граждански състав

На десети март                                                              2020 Година

В публично заседание в следния състав:

 

Председател: Анета Трайкова

Секретар: Невена Назарева

 

като разгледа докладваното от Председателя гр. дело № 3924 по описа за 2019  година.

          Предявен е иск с правно основание член 213 от КЗ /отм./

„ДЗИ – общо застраховане“ ЕАД с ЕИК *********, представлявано от **** М. моли да се осъди Н.Г.П. с ЕГН ********** да заплати на застрахователното дружество сумата от 1585,48 лева, представляваща стойността на заплатеното от дружеството  застрахователно обезщетение по щета № ****., ведно със законната лихва върху обезщетението, считано от подаване на исковата молба – 08.03.2019г. до окончателното плащане. Ангажира доказателства и претендира разноски.

Ищецът твърди, че на 10.05.2014 година около 18,40 часа в град П., водачът на лек автомобил „****”, с рег. № **** Н.П. е загубил контрол над управляваното МПС, като навлязъл в лентата за насрещно движение и ударил насрещно движещия се лек автомобил „****”, с рег. №  ****, собственост на В.А.П., като по този начин е станал причина за настъпване на ПТП с материални щети.

Твърди се също така, че е съставен протокол за ПТП, в който е описан механизма на ПТП и е била констатирана вината на ответника. Твърди се, че на ответника е бил ъставен **** г.. Твърди се също така, че към датата на причиняване на ПТП-то, собственикът на лекия автомобил „****”, е имал валидна застраховка „Каско +“, сключена с ищцовото дружество, със срок на действие от 13.02.2014 г. до 12.02.2015 г.

Излага се, че ищцовото дружество е било уведомено от собственика на увреденото мпс за настъпилото застрахователно събитие, била образувана преписка по щета № **** г., съгласно която били констатирани повредите по лекия автомобил, остойностени за сумата от

 

 

1585,48 лева, в която сума се включват нови части и детайли и ремонтни дейности с направена 3% търговска отстъпка.

Ищецът твърди, че е определил застрахователно обезщетение в посочения по- горе размер, като заплатил посочената по-горе сума на сервиза, отремонтирал застрахования автомобил, като на основание чл. 213 от КЗ /отм./ с изплащане на застрахователното обезщетение на застрахования, застрахователя е встъпил в правата на застрахования срещу причинителя на вредата.

В отговора на ответника, представляван от особения представител адв. Н.П., се заявява, че оспорва предявения иск, като недопустим, неоснователен и недоказан. Оспорва механизма на причиняване на ПТП и се отрича вината на ответника. Заявява се, че отговорността следва да се търси от собственика на автомобила, доколкото последният не е сключил застраховка гражданска отговорност. 

Съдът, след преценка на доказателствения материал по делото, поотделно и в тяхната съвкупност и като взе предвид доводите на страните, намира за установено, следното:

От представения по делото протокол за ПТП № ****. на КАТ – ПП Пловдив се установява станалото пътно-транспортно произшествие, като в обстоятелствената му част е отразено, че водача на автомобил с рег. № ****е загубил контрол върху управляваното от него МПС, навлязъл в лентата за насрещно движение и ударил насрещно движещия се правомерно лек автомобил, марка и модел „****”, с рег. №  ****, собственост на В.А.П., и по този начин е станал причина за настъпване на ПТП с материални щети. Протоколът е подписан от водача на автомобила и от длъжностни лица, в чиято компетентност влиза удостоверяването на ПТП. Ответникът не е оспорил представения протокол, ето защо последният като официален свидетелстващ документ съставлява пълно доказателство за удостоверените в него факти.

От представения в заверен вид препис от застрахователна полица № ****. е видно, че собственикът на увредения автомобил е сключил валиден застрахователен договор с ищцовото дружество за застраховка “Каско+” за процесния автомобил, като договорът е действал към момента на осъществяване на произшествието.

По искане на собственика на автомобила е била образувана преписка по щети, съставен е бил опис - заключение на щети по МПС, опис на претенция и ликвидационен акт за изплащане на застрахователно обезщетение в размер на 1 585,48 лева, след което е извършено преводно нареждане за групово плащане от 03.07.2014г. по сметка на сервиза, отремонтирал автомобила Гарант -03 ЕООД.

Разпитан по делото е св. П., който е управлявал „****”, с рег. №  ****, от чийто показания се установява, че движейки се по посока към магазин **** в кв. К. в П. по отсечката между двете кръстовища, бил ударен от движещ се срещу него автомобил, като

не успял да избегне удара, вследствие на което автомобилът му бил ударен отдясно.

 По делото е изслушана автотехническа експертиза с в.л. С.М., съгласно която механизма на ПТП и вредите по автомобила от техническа гледна точка има пряка причинно-следствена връзка. Според вещото лице размерът на общата сума, необходима за пълното възстановяване на увредения автомобил е 2007,10 лева.

В тежест на ответника е да установи плащането, което обаче не е сторено, ето защо следва да се приеме, че въпреки надлежно отправените регресни покани, плащане от ответника към ищеца няма.

При така установеното от фактическа страна, съдът достига до следните правни изводи:

Съгласно член 213, ал. 1, изр. 1 /отм./ с плащането на застрахователното обезщетение застрахователят встъпва в правата на застрахования срещу причинителя на вредата – до размера на платеното обезщетение. Правото е регресно, суброгационно. По делото безспорно бе установено наличието на валидно застрахователно правоотношение между пострадалия и застрахователя, заплащането на застрахователно обезщетение от страна на застрахователя в полза на пострадалия, в изпълнение на задълженията му по застрахователното обезщетение. Установено е също така от справката за наличие или липса на валидна към датата на ПТП на процесното МПС на застраховка гражданска отговорност П. да е управлявал лекия автомобил без валидна застраховка „гражданска отговорност“. 

От друга страна следва да се установят елементите на деликта – противоправно поведение, увреждане, причинна връзка между тях и вина на делинквента, която вина се предполага до доказване на противното.

В хода на производството се установи виновно и противоправно действие на водача на автомобила П., който не  е спазил правилата за движение, изгубвайки контрол върху управляваното МПС, в резултат на което е навлязъл в насрещното платно, в което се е движил  застрахования автомобил, ударил го е от дясната страна, и е причинил следните имуществени вреди: повредени капак на автомобила, броня, мигач, фар, калник и др..

Между настъпилите по автомобила имуществени вреди и действието на водача на автомобил с рег. № **** е налице пряка и непосредствена причинна връзка, което се установява от изслушаното по делото заключение - съдебна - автотехническа експертиза с вещото лице **** съгласно което са установени и размерите на вредите и при положение, че застрахователят е обезщетил пострадалия е налице правото му на регрес за връщане на изплатените на пострадалия обезщетение, ето защо иска като доказан и основателен ще се уважи.

Сумите следва да се присъдят, ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба – 08.03.2019г. до окончателното плащане.

Неоснователно се явява възражението на ответника, че отговорноста следва да се понесе от собственика на автомобила ****, доколкото последният не бил сключил застраховка гражданска отговорност за автомобила. Нашият закон не предвижда отговорност за собственика на автомобила в случаите на незастраховано МПС по застраховка ГО, а предвижда такава само за водача на автомобила, като към настоящия момент се предвидиха някои рестрикции, като сваляне на регистрационните номера на автомобила, налагането на глоба на собственика на автомобила и дерегистрация на автомобила, ако в определен срок не бъде платена ГО.

На осн. член 78, ал. 1 от ГПК на ищеца ще се присъдят направените по делото разноски, които се констатираха – 63,42 лева държавна такса, 340 лева възнаграждение за особен представител, 150 лева за СТЕ, депозити за двама свидетели от 40 лева и изплатено адвокатско възнаграждение от 409,18 лева.

Мотивиран от горното, съдът

                                                РЕШИ :

ОСЪЖДА Н.Г.П. с ЕГН ********** да заплати на „ДЗИ – общо застраховане“ ЕАД с ЕИК ********* сумата от 1585,48 лева, представляваща стойността на заплатеното от дружеството  застрахователно обезщетение по щета № ****., представляваща стойността на имуществените вреди, претърпени от собственика на лек автомобил  марка и модел „****”, с рег. №  ****, вследствие на пътно - транспортно произшествие, настъпило на **** г. в ****, срещу входа на магазин К., претърпени вследствие на противоправно поведение на водача на лек автомобил „****”, с рег. № **** Н.П.,  с която сума „ДЗИ – общо застраховане“ ЕАД е обезщетило собственика на автомобила, като обезщетение по застраховка “Каско+”, ведно със законната лихва върху обезщетението, считано от подаване на исковата молба – 08.03.2019 г. до окончателното й заплащане.

ОСЪЖДА Н.Г.П. с ЕГН ********** да заплати на „ДЗИ – общо застраховане“ ЕАД с ЕИК ********* сумата от  1002,60 лева разноски.

На адв. П. като особен представител на ответника да се издаде РКО за сумата от 340 лева.

Решението подлежи на обжалване пред ПОС с ВЖ в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                            

          Районен съдия:  /п/ АНЕТА ТРАЙКОВА

 

 

Вярно с оригинала.

Р.М.