Решение по дело №437/2021 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 355
Дата: 16 ноември 2021 г. (в сила от 16 ноември 2021 г.)
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20217100700437
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                          № 355

16.11.2021 г., град Добрич

В   И  М  Е  Т  О    Н А    Н  А  Р  О  Д  А

 

        Административен съд - Добрич, в открито съдебно заседание на втори ноември две хиляди двадесет и първа година, в касационен състав:

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                     ЧЛЕНОВЕ:          ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                 СИЛВИЯ САНДЕВА 

при секретаря ВЕСЕЛИНА САНДЕВА и с участието на прокурора МИЛЕНА ЛЮБЕНОВА изслуша докладваното от председателя КАНД № 437/ 2021 г.

          Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно - процесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

          Образувано е по касационна жалба на М.К.М. ***, подадена чрез адв. А.Д.А. - ВАК, редовно упълномощен, срещу Решение № 260051 от 05.07.2021 г. по НАХД № 282/ 2021 г. по описа на Районен съд - Балчик.

          Според касатора решението на БРС е неправилно. Настоява, че в първоинстанционното производство не са събрани годни доказателства, от които да се установи, че касаторът е извършил нарушение по чл. 87, т. 2 от Наредба № 33 от 03.11.1999 г. на МТ, за което му е наложена санкцията по чл. 93, ал. 1, т. 1 от Закона за автомобилните превози (ЗАвтП). Оспорва, че е извършвал обществен превоз на товари. Допълва, че в съдебно заседание са били разпитани свидетелите *** и М., от чиито показания се налага според него изводът, че няма никакви отношения с „***“ ЕООД и че пръстта, която вози, е била необходима за заравняване двора на майка му. Счита, че съдът е игнорирал показанията им неправилно, без да посочи основателни мотиви за това. Иска отмяна на Решението и постановяване на друго, с което да бъде отменено Наказателното постановление изцяло. Претендира разноски за двете инстанции. В молба с вх. № 3029 от 11.10.2021 г. адв. А., като процесуален представител на касатора, заявява, че поддържа касационната жалба и претендира разноски единствено за въззивната инстанция.   

          В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява, не се представлява.

          Ответникът, редовно призован, не се представлява. Представя писмен отговор, с който оспорва касационната жалба. Изтъква, че събраните в съдебно заседание свидетелски показания не отговарят на снетите сведения от нарушителя и служителя в „***“ ЕООД – Пантелей Велизаров. Позовава се на легалните към настоящия момент определения на понятието „обществен превоз“ и „превоз на товари“, за да обоснове наличието на нарушение. Счита изводите на БРС за правилни, а касационната жалба за неоснователна. Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение. Претендира юрисконсултско възнаграждение. 

          Прокурорът от Окръжна прокуратура - Добрич дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

          Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, а разгледана по същество, е основателна.

          М.К.М. е санкциониран с Наказателно постановление (НП) № 23 – 0000595/ 15.06.2020 г. на и.д. Директор на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“, Варна, за това, че на 14.05.2020 г., в 12.15 часа, в обл. Добрич, по път, отворен за обществено ползване, в общ. Балчик, курортен комплекс „***“, от Пожарната в посока хотел „Орхидея“, в близост до хотел „***“, управлява товарен автомобил „Камаз“ от категория N3, с рег. ***, който не е собственост на водача, извършващ превоз на инертни материали – пръст 10 тона, за сметка на „***“ ЕООД, по маршрут хотел „***“, к.к. „***“ до място на разтоварване: Депо в рамките на комплекса. В НП е посочено, „видно от писмени сведения на водача“. Прието е, че водачът извършва обществен превоз на товари, с превозно средство от категория N3, без да притежава валидно удостоверение за психологическа годност, като от направената справка в регистъра на ИА „АА“ е установено, че няма издавано удостоверение. Нарушението е квалифицирано по чл. 87, т. 2 от Наредба № 33 от 03.11.1999 г. на МТ, като на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 ЗАвтП му е наложена глоба от 2000 лв. (две хиляди лева).

НП е издадено въз основа на АУАН № 272061/ 14.05.2020 г., в който е описана фактическата обстановка и лицето се е подписало, като е отразило, че няма възражения.

          Районен съд - Балчик е приел, че фактическата обстановка се установява по безспорен начин от събраните по делото писмени и гласни доказателства. Обсъдил е доводите на защитата и е изложил формално мотиви защо не ги приема. Счел е и, че случаят не може да бъде приет за маловажен. В резултат е потвърдил НП изцяло.

          При проверка на решението настоящият състав намира, че същото е постановено в противоречие с материалния закон и при съществени процесуални нарушения - при неизяснена фактическа обстановка и сторени изводи, без за същите да са събрани надлежни доказателства, прилагане на закон, който не е действащ към момента на деянието. Съображенията за това са следните:

Водачът е наказан за това, че на 14.05.2020 г. извършва обществен превоз на товари, без да притежава валидно удостоверение за психологическа годност. Според АУАН и НП превозът е извършван за сметка на „***“ ЕООД.

По делото са събрани доказателства, че едноличното дружество има договор за СМР за обект хотелски комплекс „***“ от 12.11.2018 г. и договор за изпълнение на СМР на обект РМР хотелски комплекс „***“, довършителни работи, от 03.10.2019 г. с „***“ АД.

Няма спор по делото, че водачът е управлявал товарен камион със съответния регистрационен номер, че камионът е бил натоварен пръст, 10 тона, т.е. инертни материали, че не е притежавал удостоверение за психологическа годност, съответно няма спор по категорията на превозното средство.

Вярно е, че в писмените си обяснения М.М. е обяснил, че е натоварил пръстта от хотел „***“ в к.к. „***“, където към онзи момент се извършвали ремонтни дейности, с което, по думите му, правел „услуга на г-н *** ***“. Добавил е, че щял да разтовари отново в рамките на комплекса, като не извършвал услугата срещу заплащане, а на приятелски начала.(л. 8 от първоинстанционното производство). Тези обяснения са оспорени чрез процесуалния му представител с твърдението, че са дадени под диктовка.

В съдебно заседание в потвърждение на нарушението са събрани единствено показанията на св. Юмер. Св. Юмер споделя: „…От обясненията му стана ясно, че извършвал обществен превоз на товари – имаше натоварена пръст на камиона…и акта е съставен за това, че няма валидно удостоверение за психологическа годност. Това се изисква и превоз за собствена сметка, и за обществен превоз на товари… Каза, че се строял някакъв хотел и той извозвал пръстта безплатно, товара е чужд, не негов … Ако го е извършвал за собствена сметка, трябваше да има табела – Превоз за собствена сметка, заповед от фирмата…Проверили сме свидетелството за управление, свидетелството за регистрация, видяхме, че има товар, който не е собственост на водача, като не е поставена табела и се извършва обществен превоз на товари…" На въпроса как е разбрал, че товара не е негова собственост (на водача), свидетелят отговаря, че е разбрал от писмените обяснения на водача.

Не е разпитан свидетелят по АУАН и при установяване на нарушението – ***.

По делото не е разпитано лицето, отбелязано в Сведението като „Д. Стоев“, снело обясненията на водача, което е било наложително с оглед стореното от процесуалния представител на водача оспорване на дадените обяснения.

Не е разпитан Пантелей Николов Велизаров, служител на „***“ ЕООД, който всъщност е дал обяснения (л. 11 от първоинстанционното производство), от които евентуално може да се направи извод, че М.М. е извършвал обществен превоз на товари.

Свидетел ***, на който пък се позовава адв. А. в касационната жалба, не е искан от никоя от страните по това дело и не е призоваван, респ. не е разпитван в съдебно заседание.

Не са изискани от „***“ ЕООД писмени доказателства за издавани документи за превоз, в това число товарителница, както и документи за извършено заплащане на работата на М.М..

При липсата на тези процесуални действия нарушението е останало недоказано. Административнонаказващият орган не е отправил никакви искания, чрез които да установи законосъобразността на оспореното НП.

За да потвърди НП, съдът се е позовал на сега действащите норми, независимо че е записал, че са актуалните към датата на деянието. Следва да се има предвид, че разпоредбата на § 1 от ДР на ЗАвтП е изменяна няколкократно. Актуалната към 14.05.2020 г. разпоредба е тази, която е изменена и допълнена с ДВ. бр. 80 от 28 септември 2018 г. Впоследствие,  изм. и доп. ДВ. бр. 60 от 7 юли 2020 г., в сила от 07.07.2020 г., изм. и доп. ДВ. бр. 108 от 22 декември 2020 г.  

Съгласно § 1, т. 1 от ДР на ЗАвтП, актуален към датата на деянието – 14.05.2020 г., "обществен превоз" е превоз, който се извършва с моторно превозно средство срещу заплащане. Според нормата, под която е подведен водачът, чл. 87, т. 2 от Наредба № 33 на МТ от 1999 г., водачът на автомобил за обществен превоз на товари трябва да притежава валидно удостоверение за психологическа годност по смисъла на наредбата по чл. 152, ал. 1, т. 2 от Закона за движението по пътищата. В този смисъл съдът е следвало да изясни налице ли е първият основен признак на деянието, за да се приеме, че е налице нарушение, а именно извършвал ли е водачът на съответната дата и час „обществен“ превоз на товари по смисъла на закона. Едва след изясняване на този въпрос могат да се обсъждат останалите признаци на деянието. Като не е сторил това, БРС е постановил незаконосъобразно решение. Като е приел, че за съставомерността на деянието е ирелевантно наличието или не на заплащане, е постановил решението си в противоречие с материалния закон, което е самостоятелно основание за отмяна на решението. В допълнение за пълнота следва да се отбележи, че по делото не са събрани никакви доказателства за търговски взаимоотношения между „***“ ЕООД и водача. Съдът, видно от протокол от открито съдебно заседание на 04.03.2021 г., е имал намерение да изиска справка в тази насока от изпълнителния директор (както е отбелязал в протокола) на „***“ ЕООД дали е бил наеман М.К.М. за превоз на товари за сметка на дружеството и извършвал ли е такъв превоз, но впоследствие не е изискал доказателства.

При гореизложеното настоящият състав счита жалбата за основателна, поради което първоинстанционното решение следва да бъде отменено като неправилно, постановено в противоречие с материалния закон и немотивирано.

При този изход на спора е основателно искането на процесуалния представител на касатора за присъждане на разноски за въззивната инстанция, доказателства за каквито са налице в размер на 370.00 лв. (триста и седемдесет лева). Възражението на ответника по касационната жалба е неоснователно, като се съобрази разпоредбата на чл. 18, ал. 2 във връзка с чл. 7, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1 от 9 юли 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения и договореният размер, който съответства напълно на минимално предвидения размер при материален интерес от 2000.00 лв.

С оглед изложеното и на основание чл. 222, ал. 1 от АПК, Административен съд - Добрич, касационен състав,

          РЕШИ:

ОТМЕНЯ Решение № 260051 от 05.07.2021 г. по НАХД № 282/ 2021 г. по описа на Районен съд – Балчик, с което е потвърдено Наказателно постановление № 23 – 0000595/ 15.06.2020 г. на и.д. Директор на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“, Варна, издадено срещу М.К.М., като вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 23 – 0000595/ 15.06.2020 г. на и.д. Директор на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“, Варна, с което на М.К.М., ЕГН **********,***, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 2 000.00 лв. (две хиляди лева) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от Закона за автомобилните превози за административно нарушение по чл. 87, т. 2 от Наредба № 33/ 03.11.1999 г. на МТ.

ОСЪЖДА Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ към Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията да заплати на М.К.М., ЕГН **********,*** съдебно – деловодни разноски за въззивната инстанция в размер на 370.00 лв. (триста и седемдесет лева). 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: