Решение по дело №200/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 109
Дата: 27 юли 2020 г.
Съдия: Деница Цанкова Стойнова
Дело: 20205000000200
Тип на делото: Касационно частно наказателно дело
Дата на образуване: 26 май 2020 г.

Съдържание на акта

            Р      Е      Ш      Е      Н      И     Е

№ 109

   гр. Пловдив, 27.07.2020г.

 

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в публичното заседание на петнадесети юни през две хиляди и двадесета година в състав:

                                  

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ГАТОВ

                                        ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА РАНГЕЛОВА 

                                                     ДЕНИЦА СТОЙНОВА                               

                                                          

при участието на секретаря МАРИАНА АПОСТОЛОВА

в присъствието на прокурора НИКОЛАЙ БОЖИЛОВ

като разгледа докладваното от съдия ДЕНИЦА СТОЙНОВА

НД/В/ № 200 по описа на съда за 2020г.

за да се произнесе, взе предвид следното:

           

         Производството е по реда на гл. ХХХІІІ от НПК – чл. 420, ал. 1, вр. с чл. 422, ал. 1, т. 5 вр. с чл. 419 ал.1, изр.2 от НПК.

         Образувано е въз основа на Искане от Главния прокурор на РБългария за възобновяване на НОХД №6894/2019г. по описа на РС – *, с наведени касационни основания по чл.348 ал.1 т.1 и т.2 от НПК – съществени нарушения на процесуалния и материалния закон. В искането се сочи, че с влязло в законна сила на 10.12.2019г. определение по посоченото дело е одобрено споразумение между прокурор от РП – *и подсъдимият Я.Й.Ч., по силата на което последният се е признал за виновен в извършване на две престъпления – по чл.144 ал.3 вр. с ал.1 вр. с чл.26 ал.1 и по чл.325 ал.2 вр. с ал.1 от НК, за които при условията на чл.54 от НК са му наложени наказания, съответно, Пробация за срок от 6 месеца, с пробационни мерки : „ Задължителна регистрация по настоящ адрес“ и „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“  и Пробация за срок от 8 месеца при идентична съвкупност от пробационни мерки. На основание чл.23 ал.1 от НК е определено едно общо най - тежко наказание измежду наложените - Пробация за срок от 8 месеца, с пробационни мерки : „ Задължителна регистрация по настоящ адрес“ и „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“.        

         Според искането, предвид съдебното минало на осъдения Ч., коректната правна квалификация на престъплението по чл.325 от НК е била по чл.325 ал.5 от НК във вр. с чл.29 ал.1 б.“а“ и б.“б“ от НК, а не по ал.2 на посочената разпоредба.  Според Главния прокурор, след като е одобрил предложеното от страните споразумение в нарушение на чл.382 ал.7 от НПК, без да реализира правото и задължението по реда на чл.382 ал.5 от НПК - да предложи на страните промени в частта относно правната квалификация на посоченото деяние, съдът е допуснал съществено нарушение на процесуалния и материалния закон. На базата на посоченото се прави искане да се възобнови наказателното производство по НОХД №6894/2019г. по описа на РС – *, да се отмени определението за одобряване на споразумението и делото да се върне за ново разглеждане от друг състав на районния съд.

         В съдебно заседание представителят на Апелативна прокуратура - Пловдив поддържа искането по изложените в него съображения и моли да се уважи.

   Осъденият Я.Ч. оспорва искането и моли да се остави без уважение.         

   ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, като провери данните по делото, съобрази становищата и доводите на страните и в пределите на правомощията си, намери за установено следното:

   Искането за възобновяване е направено в законния шестмесечен срок, от процесуално легитимирана по смисъла на чл.420 ал.1 от НПК страна, отправено е до компетентен съд по смисъла на чл.424 от НПК, в него се съдържат доводи в подкрепа на заявените основания по чл. 422 ал. 1 т. 5 вр. чл. 348 ал.1 т.1  и т.2 от НПК. Предмет на искането е съдебен акт, който не е проверен по касационен ред, т.е. акт от кръга на визираните в чл.419 ал.1 изр. 2 – ро от НПК, поради което същото е процесуално ДОПУСТИМО, но разгледано по съществото си, в контекста на очертаната в него аргументации, този състав го намира за  НЕОСНОВАТЕЛНО.  

         Според настоящия съдебен състав, районният съд не е допуснал визираните в искането за възобновяване нарушения на процесуалните правила и материалния закон. Защото, той не е имал законова възможност да упражни правомощията, в неупражняването на които е упрекнат и защото, в процесуалното положение, в което е бил поставен от обвинението, не е могъл сам да отстрани нарушението на материалния закон, допуснато от прокуратурата. И още, уважаването на искането за възобновяване в този конкретен случай, не би довело до отстраняване по законосъобразен ред на нарушението на материалния закон, каквато е крайната, иначе законово оправдана и преследвана от Главния прокурор, цел. А да се отрече стабилитета на един влязъл в законна сила съдебен акт заради порок, който не може да се поправи, не е законово оправдано решение.

        Атакуваното споразумението е постигнато между страните и одобрено от съда по реда на чл.384 от НПК, в рамките на висящо съдебно производство, образувано по внесен обвинителен акт. В изготвения процесуален документ,  поставил началото на съдебната фаза на процеса, прокурорът е приел, че част от инкриминираната деятелност, осъществена от осъдения Ч., следва да бъде квалифицирана по чл.325 ал.2 от НК. Съобразно разписаното в чл.127 от Конституцията на РБългария  и чл.46 от НПК, именно наблюдаващият разследването прокурор разполага с компетентността, правомощията и свободата на преценка дали да повдигне обвинение, по отношение на кое лице и за какво конкретно престъпление. Съдът е лишен от процесуална възможност да се намесва във вътрешното убеждение на прокурора касателно правната квалификация на инкриминираната деятелност в ущърб на подсъдимия  /каквито правомощия в негова полза – на подсъдимия, законът изрично му предоставя/. Както, преди измененията в НПК с ДВ бр.63/2017г., така и след тях, делото може да бъде върнато от съда в предходната процесуална фаза само поради нарушени права на обвиняемия/пострадалия, но не и поради нарушено „право“ на прокуратурата да повдигне обвинение за по-тежко квалифицирано деяние и указания в тази насока е недопустимо да се дават, дори доказателствата по делото да сочат на такова деяние и да сочат, че материалният закон е неправилно приложен. Впрочем, опитът на този състав говори, че значителен брой са казусите, в които описаните в обвинителния акт факти и събраните доказателства определят категорично по-тежка от приетата от прокурора правна квалификация на деянието, но няма спор, че съдът не може да поправи служебно, по свой почин допуснатото от обвинението нарушение на материалния закон, действайки в разрез с правомощията си и в ущърб на подсъдимите лица.  Ограничен от поставените му с обвинителния акт рамки, недопустимо е и, без да е проведена надлежно и законосъобразно процедура по чл.287 от НПК, съдът да осъди подсъдимия за по-тежко престъпление от това, очертано с повдигнатото и предявеното му обвинение.

         Не се откриват разумни и намиращи опора в закона основания да се приеме, че след като с посочените правомощия съдът не разполага в проведено по общите правила съдебно производство, той може и е длъжен да  ги упражни в съдебно производство, приключило с одобряване на постигнато между страните споразумение, каквото разбиране очевидно се поддържа с искането за възобновяване. Защото, и когато съдът се произнася по споразумение, постигнато в хода на съдебния процес, той продължава неизменно да е обвързан и ограничен от обвинението и в неговите рамки и параметри дължи проверка по смисъла на чл.382 ал.7 от НПК - за съответствие на договореното между страните със закона и морала. И за съдът да предложи промени в споразумението в полза на подсъдимото лице в случай, че основания за това съзре е не само процесуално възможно, а и задължително, но недопустимо да предлага промени в ущърб на подсъдимото лице и конкретно да настоява да бъде осъдено /да се споразумее/ за по-тежко престъпление от предявеното му с обвинителния акт.  И така, в казуса, ограничен от очертаната с обвинителния акт правна квалификация на престъплението хулиганство, РС, дори и да е съзрял „грешката“ на прокурора, не разполага с правомощие да коригира тази „грешка“,  а когато по този обвинителен акт страните постигнат споразумение,  за съдът възниква задължение да извърши проверка по чл.382 ал.7 от НПК, но отново в поставените му от прокурора рамки, от които е недопустимо да излезе и по своя инициатива и със свои действия да предизвика утежняване положението на подсъдимото лице. Именно такова процесуално поведение се претендира с искането за възобновяване, че РС - * е бил длъжен да предприеме, но това виждане влиза в остро противоречие с визираните по-горе основополагащи законови положения и с ролята на съда като арбитър в процеса.

         Казаното до тук води до извод, че районният съд не е имал процесуално право и възможност да предложи по реда на чл.382 ал.5 от НПК промени в споразумението и конкретно в насока споразумение да се постигне за по-тежко квалифицирано деяние, за извършването на което подсъдимият не е привличан като обвиняем, по каквото обвинение не се е защитавал, в производство, в което процедура по чл.287 от НПК не е провеждана. Или, твърдението в искането за възобновяване за допуснато от съда нарушение на процесуалните правила няма как да се сподели, защото като не е упражнил правомощия по чл. 382 ал.5 от НПК в коментираната насока, с каквито съдът не е разполагал, той не е допуснал съществено нарушение на процесуалния закон. А лишен от законови правомощия да поиска промени в споразумението във визирания аспект, съдът е бил лишен и от възможност да приложи материалния закон, който с искането за възобновяване се претендира да е бил приложим – разпоредбата на чл.325 ал.5 вр. с ал.2 от НК, защото също така недопустимо е съдът да „подканя“ прокурорът да инициира изменение на обвинението, едва в каквато обективна ситуация, споразумение за извършено престъпление по чл.325 ал.5 вр. с ал.2 от НК, би могло да се постигне по законосъобразен път в този казус.

         Ако приемем, че съдът е имал посоченото правомощие, което му се вменява с искането за възобновяване и бе поканил страните да постигнат споразумение, в което е очертана различна, по-тежка от предявената с постановлението за привличане и с обвинителния акт правна квалификация на едно от инкриминираните престъпления. Според този състав, ако съгласие в този смисъл беше постигнато от страните, именно определението за одобряване на „промененото“ споразумение, без преди това да е изпълнена процедурата по чл.287 ал.1 от НПК,  щеше да страда от тежко, съществено процесуално нарушение, което би било валидно основание за възобновяване на делото.

         Нужно е да се обсъди и каква би била ситуацията при реализиране на другата възможна хипотеза – съдът предлага промени в споразумението относно правната квалификация на едно от престъпленията, страните не постигат съгласие по тях, и с мотив, че правната квалификация на извършеното от Ч. не съответства на доказателства по делото и на материалния закон, съдът отказва да одобри споразумението. След отказа, съдът отново ще се окаже изправен пред обвинителен акт, с очертаната с него правна квалификация на престъплението хулиганство, и ограничен от нея ще дължи произнасяне, и  не би могъл да осъди Ч. за престъпление по чл.325 ал.5 вр. с ал.2 от НК. Разбира се, ако бе отказал да одобри споразумението и по този недопустим начин бе „подсказал“ на прокурора да измени обвинението по реда на чл.287 от НПК, последният би могъл и да предприеме действия в тази насока, но съдът не може да принуди обвинението да стори това, а евентуалното изменение на обвинението е само една възможна хипотеза, която е без значение за  произнасянето по настоящето дело, защото не е обективен факт. Или, и при упражняване на правомощията по чл.382 ал.7 от НПК в сочения от Главния прокурор аспект / с отказ да се уважи постигнатото от страните споразумение/, крайният изход от делото би бил идентичен, а процесуалният подход на съда би се явил доста спорен.

          В същата обективна ситуация ще се постави РС - *, ако се уважи искането за възобновяване и делото се върне, както се претендира - на районния съд за ново разглеждане. Новият съдебен състав отново ще бъде изправен пред и обвързан с обвинителен акт с очертаната в него правна квалификация на деятелността по чл.325 ал.2 от НК. И отново ще бъде лишен от законова възможност да върне обвинителния акт с указание към прокурора, че са налице доказателства за по-тежко квалифициран състав на престъплението и отново ще е длъжен, ако постанови осъдителен съдебен акт по същество, да съобрази  квалификацията на деянието, приета от прокурора с обвинителния акт, а не по-тежката такава, макар и тя да намира опора в доказателствата по делото. Наистина, при възобновяване на делото, узнал за нарушението, което е допуснал, прокурорът от РП – * би могъл да предприеме действия по изменение на обвинението, но съмнителна е допустимостта на такова искане, направено на този етап от производството, според този състав. В случая прокурорът още в досъдебната фаза е разполагал с нужните доказателства, относими към правната квалификация на деянието и  послужили като база на внесения за разглеждане обвинителен акт, като съдебното минало на Ч. не се явява нов, неизвестен за него факт, установен в хода на съдебното следствие. Освен това, принципно е  разбирането, че е недопустимо прокурорът съществено да измени обвинението по чл. 287 ал. 1 от НПК при повторното първоинстанционно разглеждане на делото / освен ако постановения по делото съдебен акт е бил отменен, защото съдът е отказал незаконосъобразно да измени обвинението при направено искане в този смисъл от прокурора/, когато е пропуснал да извърши това при първоначалното му първоинстанционно разглеждане. На практика се иска, поради допусната от обвинението „грешка“ да се даде възможност тя да се поправи, в резултат на което да се влоши недопустимо положението на подсъдимия, който всъщност е улеснил прокуратурата, признавайки се за виновен и съгласявайки се на споразумение. Или, налага се извод, че порокът – нарушението на материалния закон, вече е неотстраним и  дори и да се уважи искането за възобновяване търсеният ефект няма как да се постигне  по законов ред.  

         Обобщено казано, нарушение на материалния закон е било допуснато, но не от съда, а от обвинението. А съдът при постановяване на акта си за одобрение на споразумението не е разполагал с възможност да отстрани този порок, поради процесуалните ограничения, които законът му поставя в наказателния процес, в който процес той е обвързан и строго ограничен в произнасянето си, което следва да е в рамките, които обвинението му е  дало с внесения в съда обвинителен акт. И като е действал в тези рамки, РС не е допуснал нарушение на процесуалните правила и материалния закон, поради което липсват основания да се възобнови делото и да се отмени постановения по него и влязъл в закона сила съдебен акт. 

        Мотивиран от всичко изложено по-горе, ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД:

 

                      Р          Е         Ш       И :

 

 

ОСТАВЯ без уважение искането на Главния прокурор на РБългария за възобновяване на НОХД №6894/2019г. по описа на РС – *.   

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ :                             

 

 

                                         ЧЛЕНОВЕ :