Определение по дело №557/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 624
Дата: 27 декември 2019 г. (в сила от 4 януари 2020 г.)
Съдия: Петя Петрова Вълчева Чукачева
Дело: 20191400200557
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                     О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

                    гр.Враца, 27.12.2019 год.

    

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и седми декември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

Председател:ПЕТЯ ВЪЛЧЕВА

 

с участието на секретаря Хр. Цекова и прокурора Н. Лалов, като разгледа докладваното от съдия Вълчева ЧНД N 557 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК.

 Образувано е въз основа на молба от  М.В.П., изтърпяващ наказание "лишаване от свобода" в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание "лишаване от свобода". В молбата се навеждат доводи, че молителят към  момента на подаване на същата е придобил право на УПО.

Към молбата са приложени писмени доказателства– становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения М.П..

В съдебно заседание осъдения П. поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Представителят на Затвора гр. Враца изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от 1/2 от наложеното му наказание и че с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

Л.св. М.В.П. е осъден по НОХД № 508/2017 год. по описа на ОС Плевен на "лишаване от свобода" в размер на 4 години. Започнал е да търпи наказанието на 17.10.2019год., като към настоящият момент е изтърпял фактически 2 месеца и 10 дни, като от работа му се зачитат 1 месец и 17 дни, а от предварителен арест 3 години, 2 месеца и 20 дни или общо изтърпяната част е 3 години, 6 месеца и 17 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на и 5 месеца и 13 дни.

При това положение, съдът намира, че осъденият П. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание, така, както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.

От приложения доклад за оценка на риска и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че при първоначалната оценка се регистрира среден риск от рецидив- 49 точки. В профила на криминогенните нужди, като дефицитни зони са отчетени:Настоящо правонарушение- осъден за причиняване на средна телесна повреда, принудил жертвата да поеме имуществено задължение, като го заплашил с насилие; Отношение към правонарушението - не приема изцяло присъдата за законосъобразна и справедлива, не разпознава напълно факторите за деструктивното си поведение; Начин на живот и обкръжение- с прояви на рисково поведение под влияние на лица от обкръжението; Междуличностни проблеми- наличието на насилствено поведение и употреба на физическа агресия при извършеното престъпление; Умения за мислене- не винаги е последователен в това, което смята за проблемно, създава определен брой алтернативи, действа прибързано.

Рискът от вреди е определен първоначално като среден за служителите и за лишените от свобода с оглед индикациите, че не е склонен да се съобразява със заложените в закона ограничения. За времето на престой в приемно отделение е имал дължимо поведение, не е влизал в конфликти и е изпълнявал разпорежданията на НОС. Не изразява дискриминационни нагласи. Среден е отчетен рискът от вреди за обществото и е определен от характера на извършените престъпления.

В изготвения План за осмисляне на присъдата като цели са заложени: подобряване на уменията за разпознаване и разрешаване на проблемите, формиране на ясни и реалистични цели; формиране на самокритичност, подкрепа на мотивацията за законосъобразно поведение, запазване на позитивното отношение към труда и системно включване в трудов процес; спазване на законовите и режимни изисквания в ЗО, недопускане на агресивно поведение, повишаване на мотивацията за" създаване и поддържане на значими социални контакти, съхраняване на позитивните контакти.

Не е изготвяна текуща оценка с оглед срока на престой и методиката за оценка на риска.

За времето на престой л. св. П. е имал примерно поведение. Общувал е толерантно с лишените от свобода. Изявил желание за работа и полага доброволен труд в работна група към Затвора Враца. Изпълнява дейности като общ работник по чл. 80 ЗИНЗС по благоустройство, поддържане и хигиенизиране в района на Затвора Враца и ПДНМ гр. Враца. Според затворническата администрация л.св. П. се справя добре при изпълнение на възложените трудови задачи- стриктен и отговорен. Осъзнава тежестта на деянието. Прави анализ на факторите довели до престъпното поведение и изгражда мотивация в подкрепа на просоциални нагласи и позитивна промяна при живота на свобода. Осъзнава вредите, които може да причини с такъв тип поведение при живота на свобода. Разпознава наличните си проблеми и ги разрешава по адекватен и законосъобразен начин. Поставя си реалистични и достижими социално- приемливи житейски цели. Обмисля последиците от своите действия и постъпки и поема отговорност за поведението си.

Според доклада по чл.155 от ЗИНЗС за времето на престой в Затвора Враца и ЗО „Керамична фабрика“ л. св. П. е имал примерно поведение. Не е влизал в конфликт с лишените от свобода, служителите от НОС и администрацията. Спазвал режимните изисквания. Л. св. П. няма наложени дисциплинарни наказания.

Подобрените умения за общуване и изградените нагласи за законосъобразно поведение се подкрепят от наблюдаваното държание на л. св. П. за времето на престой в затворническото общежитие. Л. св. П. общува толерантно и не влиза в конфликти, ползва с авторитет в затворническата общност. Въпреки лидерския си потенциал не е заявявал открито претенции за надмощие и не е правил опити да налага силови и насилствени похвати за упражняване на надмощие и влияние. Съобразява се с режимните изисквания.

За времето на престой в МЛС е награждаван за примерно поведение, активно участие в спортни и културни мероприятия както следва:        Заповед №737/03.10.2017г. на  осн. чл.98, ал.1, т.5 ЗИНЗС, Заповед №559/24.07.2017г. на осн. чл.98, ал.1, т.5 ЗИНЗС, Заповед №426/05.06.2017г.      на осн. чл.98, ал.1, т.5 ЗИНЗС,       Заповед  212/23.03.2017г.      на      осн. чл.98, ал.1, т.5 ЗИНЗС, Заповед №45/10.01.2018г. на осн. чл.98, ал.1, т.2 ЗИНЗС и Заповед № 1620/24.10.2019г. на осн. чл.98, ал.1, т.1 ЗИНЗС.

В доклада затворническата администрация твърди, че л.св. П. е със съхранени социални контакти. Поддържа контакт с близките си, от които получава необходимата подкрепа. Към настоящия етап от изтърпяване на присъдата л. св. П. демонстрира примерно поведение и толерантност в общуването. Позитивно настроен към труда и стриктно изпълнява служебните си задължения.

Л. св. П. е съгласен със заложените цели и задачи в плана на присъдата и с поведението си показва, че работи за тяхното изпълнение. Има съвестно отношение към труда и изпълнява възложените му трудови задачи. С включване му в дейности за пълноценно оползотворяване на свободното време, участието в културни и спортни мероприятия, спазването на режимните изисквания и ангажирането в трудов процес, л. св. П. предоставя доказателства за извършена промяна в модела на мислене и в нагласите в подкрепа на законосъобразни такива при освобождаване.

Изпълнението на заложените цели в плана на присъдата, съхранените социални контакти, наличието на жилище и позитивното отношение към труда са индикатор за успешна интеграция след освобождаването от затвора.

В обобщение, следва да се посочи, че изготвената и приложена по делото изцяло положителна оценка е индикатор за положителни промени у осъдения.

В случая, от данните по делото е видно, че са налице и двете законови предпоставки за УПО, а именно П. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание и същият с поведението си е дал доказателства за своето поправяне.

При това положение М.П. следва да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му наказание, която към настоящия момент е в размер на 5 месеца и 13 дни. Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК, на П. следва да бъде определен изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието, а именно 5 месеца и 13 дни.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т. 1 и ал.6 НК, Врачанският окръжен съд

 

     О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на неизтърпяната част от общото наказание "лишаване от свобода" М.В.П., роден на *** год. в гр.***, с постоянен и настоящ адрес ***, с ЕГН**********, определено му по НОХД №508/2017г. на ОС Плевен в размер на 4 години, с остатък от наказанието 5/пет/ месеца и 13/тринадесет/ дни.

 

На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на М.В.П. изпитателен срок в размер на 5/пет/ месеца и 13/тринадесет/ дни.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

 

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца и на РС Плевен– Бюро "Съдимост" за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

 

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: