Решение по дело №80/2023 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 137
Дата: 11 май 2023 г. (в сила от 11 май 2023 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20237080700080
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 137

 

гр. Враца,   11.05.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 11.04.2023 г. /единадесети април две хиляди  двадесет и трета  година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

 

при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА КАН дело № 80 по описа на АдмС – Враца за 2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, във вр. чл. 63в от ЗАНН.

           Образувано е по касационна жалба на П.К.Н. ***, депозирана чрез адв. Д.Х., против Решение № 6 от 04.01.2023 г., постановено по АНД № 941 по описа на Районен съд – Враца за 2022 г. С оспореното решение е потвърдено НП №22-0967-001648/25.08.2022 г., издадено от Началник група в ОДМВР Враца, сектор „ПП“ Враца, с което на основание чл. 183, ал. 4, т. 7 ЗДвП, за нарушение по чл. 137а, ал. 1 ЗДвП, на касатора е наложена глоба в размер на 50,00 лв., а за нарушение по чл. 140, ал. 1 ЗДвП и на основание чл. 175, ал. 1, т. 1, пр. 3 ЗДвП му е наложена глоба в размер на 50 лв. и е постановено лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

            В касационната жалба са релевирани доводи за неправилност на обжалваното решение, като постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон, включително поради необоснованост. Поддържа се, че въззивният съд неправилно е приел нарушението за субективно съставомерно и не е взел предвид всички факти, свързани с индивидуализирането на нарушението в конкретния случай. От деянието няма настъпили щети или други вредоносни последици, липсва и потенциално застрашаване на обществените отношения, с оглед целта на закона. Твърди се наличие на предпоставките на чл. 28 ЗАНН, обосноваващи маловажност на случая. Иска се отмяна на решението и на потвърденото с него НП. Претендират се разноски.

            Ответникът, Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Враца, редовно призован не се представлява в с.з. и не взема становище по касационната жалба.

Участващият по делото прокурор от ОП - Враца дава заключение за допустимост, но неоснователност на касационната жалба, а решението намира за правилно. В мотивите на съда са изложени достатъчно съображения за степента на обществена опасност на деянието, предвид събраните гласни доказателства, от които се установява, че нарушителят и преди проверката е видян да управлява процесното МПС, без рег. Табели да са поставени определеното за целта място. Отправя искане към касационната инстанция да остави решението в сила.

            В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Административен съд - Враца, в настоящия касационен състав, след преценка на доказателствата по делото и във връзка с доводите на страните намира, че касационната жалба е подадена  в  законоустановения 14-дневен преклузивен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима. Разгледана  по  същество  е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

От данните по делото се установява, че административнонаказателната отговорност на касатора е ангажирана за това, че на 10.08.2022 г. около 13:25 часа в гр. Враца, по ул. „Демокрация“ управлява собствения си лек автомобил Джип Вранглер с рег. № ***, като предната регистрационна табела не е поставена на определеното за това място. Нарушението е заснето с РСОД, с направени 2 бр. снимки, като по време на движението водачът е бил без поставен обезопасителен колан, с който е оборудван автомобилът. За констатираното е съставен АУАН серия GA, № 744677 от 10.08.2022 г., а впоследствие е издадено НП №22-0967-001648/25.08.2022 г., издадено от Началник група в ОДМВР Враца, сектор „ПП“ Враца, с което на основание чл. 183, ал. 4, т. 7 ЗДвП, за нарушение по чл. 137а, ал. 1 ЗДвП, на касатора е наложена глоба в размер на 50,00 лв., а за нарушение по чл. 140, ал. 1 ЗДвП и на основание чл. 175, ал. 1, т. 1, пр. 3 ЗДвП му е наложена глоба в размер на 50 лв. и е постановено лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

 За да потвърди оспореното НП, въззивният съд е приел в решението си, че АУАН е съставен при спазване на предвидената в чл. 40 и чл. 43 ЗАНН процедура  и съдържа предвидените в чл. 42 ЗАНН реквизити. НП е издадено в съответствие с изискванията на чл. 57, ал. 1 ЗАНН, като описаното в него нарушение кореспондира изцяло с описанието, направено в АУАН. И двата документа са издадени от компетентни органи, като в тях достатъчно подробно са описани обстоятелствата, при които са извършени нарушенията и начина на констатиране на същите, подробно и точно е описана правната им квалификация, както и кой текст от кой закон е нарушен. При преценката за съответствието на процесното НП с материалния закон, във връзка с представените по делото доказателства, РС е приел, че след като оспорващият е управлявал собствения си автомобил без поставен обезопасителен колан, с какъвто автомобила е оборудван, както и с предна регистрационна табела, поставена не на определеното за това място, е извършил от обективна и субективна страна именно визираните в НП нарушения по чл. 137а, ал. 1 и чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, за които правилно са приложени съответните санкционни норми в минимално предвидения в закона размер. Обсъден е и институтът за маловажен случай по чл. 28 ЗАНН и е прието, че не са налице предпоставките за приложението му.

Решението е валидно и допустимо, постановено в съответствие с доказателствата и при правилно приложение на материалния закон. Наведените с касационната жалба и в съдебно заседание доводи за противното са неоснователни.

Мотивите на въззивния съд относно компетентността на органа, липсата на съществени процесуални нарушения и правилното приложение на материалния закон при издаването на санкционния акт се споделят напълно от касационната инстанция и за процесуална икономия не следва да бъдат преповтаряни, предвид което на основание чл. 221, ал. 2  изр. 2 от АПК се препраща към тях.

Районният съд е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствената съвкупност и в съответствие с тях правилно е възприел фактическата обстановка, поради което не е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, които да съставляват касационно основание за отмяна на решението. От правилно установените факти съдът е направил обоснован извод за доказаност на визираните в НП нарушения на ЗДвП, като възраженията на оспорващия са обсъдени и приети за неоснователни.

Направена е правилна квалификация на деянията, с наложени съответни на нарушенията наказания в минимално предвидения в закона размер, поради което и на основание чл. 27, ал. 5 от ЗАНН не подлежат на допълнително редуциране от съда.

Доколкото извършеното представлява типичен случай на нарушение от този вид и не са налице многобройни или изключителни смекчаващи вината обстоятелства, които да го отличават съществено от останалите случаи на нарушения от същия вид, независимо от обстоятелството, че няма настъпили вреди, правилно въззивният съд е приел, че не че се касае за маловажен случай на нарушение по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, за да отпадне административнонаказателната отговорност.

Достигайки до изводи за законосъобразност на оспореното пред него НП, районният съд е постановил валидно, допустимо, обосновано и правилно решение, в съответствие с приложимия материален закон, преценявайки всички събрани в хода на производството доказателства, без да игнорира или анализира превратно което и да е от тях, което касационна инстанция възприема напълно.

По изложените съображения, касационната инстанция намира, че касационната жалба е неоснователна, а оспореното решение е законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора претенцията на касатора за присъждане на направените по делото разноски е неоснователна и такива не му се дължат.

От страна на ответника такива не са претендирани, поради което съдът не дължи произнасяне по този въпрос.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН    Административен съд  - Враца

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 6 от 04.01.2023 г., постановено по АНД № 941 по описа на Районен съд – Враца за 2022 г., с което е потвърдено НП №22-0967-001648/25.08.2022 г., издадено от Началник Група в ОДМВР – Враца, сектор „Пътна полиция“ Враца.

 

Решението  е  окончателно и  не  подлежи на обжалване и протест.

 

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

          2.