Решение по дело №12880/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4642
Дата: 25 юни 2019 г. (в сила от 17 февруари 2020 г.)
Съдия: Елена Евгениева Маврова
Дело: 20161100112880
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 октомври 2016 г.

Съдържание на акта

 РЕШЕНИЕ

 

гр.София, 25.06.2019 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 16 състав, в публичното съдебно заседание на осемнадесети март през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА МАВРОВА

                                                                       

при участието на секретаря Александрина Пашова, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 12880 по описа за 2016 г. по описа на СГС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск по чл.226, ал.1 от КЗ /отм./.

Ищцата Н.П.К. твърди, че на 07.03.2016 г. около 10:30 ч. в с. Гецово, на кръстовище между ул. „Иван Вазов" и ул. „Елин Пелин", водачът М.Е.П.при управлението на МПС - товарен автомобил „Фолксваген Транспортер" с peг. № *******, при движение на заден ход не пропуснал пресичащата пътното платно пешеходка-ищца и я блъснал. Сочи, че в резултат на ПТП-то е получила травматични увреждания, изразяващи се в травматичен шок, съчетана травма: глава, гръден кош; комоцио церебри; голям екстракраниален хематом темпоро-парието-окципитално; контузио торацис. Твърди, че се е наложил болничен престой за периода 07.03.2016 г. до 11.03.2016 г., като и към момента не била възстановена напълно - получавала световъртеж, изпитвала несигурност при движение в открити пространства и болки в гърдите. Поддържа, че освен претърпените физически болки и към момента продължавала да страда от посттравматичен стрес, изразяващ се в нарушения на съня, нарушения на апетита, главоболие, тревожност и рецидивиращо депресивно разстройство. Страхувала се да излиза сама от дома си и да пресича улици.

Поддържа, че към датата на увреждането, за лекия автомобил, причинил инцидента, е налице валидно сключена застраховка „Гражданската отговорност“ със „З.Б.И.“ АД по застрахователна полица №BG/02/116000206392. С оглед описаните болки и страдания претендира от ответника застрахователно обезщетение за причинените ѝ неимуществени вреди, резултат от процесното ПТП, в размер на сумата от 30 000 лв., ведно със законната лихва от датата на деликта (07.03.2016 г.) до окончателното изплащане на обезщетението.

Ответникът „З.Б.И.“ АД оспорва исковете по основание и размер, като твърди, че не е налице деликт. Релевира възражение за съпричиняване от страна на ищцата, която е предприела пресичане без да се съобрази с посоката и скоростта на движение на приближаващия автомобил и е нарушила разпоредбата на чл. 113 ЗДвП. По подробно развити в отговора на исковата молба доводи, оспорва твърдяното от пострадалата изпадане в кома и травматичен шок, като счита, че с оглед данните от медицинската документация същата е претърпяла единствено мозъчно сътресение, съчетано с хематом на главата, без повърхностна рана, предвид което оспорва и размерът на претендираната сума като силно завишен.

 

 

 

Съдът, след като взе предвид доводите на страните и след оценка на събраните по делото доказателства, при спазване на разпоредбите на чл. 235 ГПК, намира следното:

Разпоредбата на чл. 226, ал.1 от КЗ /отм./, дава право на увреденото лице при пътнотранспортно произшествие да насочи иск за обезщетяване на претърпените вреди направо срещу застрахователя, при който деликвента има застраховка “Гражданска отговорност”.

По този иск ищецът следва да установи, че има вземане за непозволено увреждане срещу водач на МПС /фактическият състав на който е виновно и противоправно поведение на водача, в причинна връзка от което са произлезли вреди/ и наличие на застрахователно правоотношение, произтичащо от договор за застраховка “Гражданска отговорност” с обект гражданската отговорност на деликвента като автомобилист за вреди, причинени при управление на процесното МПС.

От заключението на съдебномедицинската експертиза се установява, че вследствие на пътнотранспортното произшествие Н.П.К., е получила следните травматични увреждания: мозъчно сътресение (без комоционна кома); голям подкожен хематом на меките тъкани на главата (слепоочно – теменно и тилно отдясно); охлузвания по лицето; контузия (натъртване) на гръдния кош.

По делото е приет констативен протокол от 07.03.2016 г. за ПТП с пострадали лица, касаещ процесното пътнотранспортно произшествие, ведно със схема.

От констативния протокол и заключението на приетата по делото  автотехническа експертиза се установява  следният механизъм на произшествието:

На 07.03.2016 г.  лекотоварен автомобил „Фолксваген Транспортер“, рег. № *******се е намирал в с. Гецово, община Разград, където е бил паркиран на главната улица срещу магазин за хранителни стоки – от лявата страна на улицата, с предната част, насочена към центъра на селото. Към 10.30 ч., водачът се качил в автомобила с намерение да даде на заден ход, като завие в близката пресечка, след което да се обърне в посока към гр. Разград.              По същото време ищцата предприела пресичане на пътното платно, зад автомобила. В същото време, водачът предприел движение назад, движейки се с бавна скорост. Водачът видял пресичащата пешеходка зад автомобила и я изчакал да премине зад автомобила, след което и започнал движението. След като пресякла улицата, пострадалата внезапно се обърнала и тръгнала обратно, като в този момент настъпил удара в задна дясна част на автомобила. Според вещото лице, в създалата се ситуация пътнотранспортното произшествие би било непредотвратимо за водача на товарния автомобил, той като той се е движил назад, когато пешеходката е обърнала посоката си на движение.

От всичко изложено следва изводът, че вредите, чиято обезвреда се претендира не са в причинно – следствена връзка с действията на ищеца, а не на лицето, застраховано при ответника. Следователно не е възникнало задължение за ответника по чл. 226, ал. 1 КЗ /отм./ за обезвреда на сочените от ищеца вреди. Предвид горното, искът следва да бъде отхвърлен за пълния предявен размер.

Относно разноските

При този изход на делото, на ответника следва да бъдат присъдени разноски, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, в размер на 1400 лв., от които 200 лв. - депозит за експертизи и 1200 лв. с ДДС, възнаграждение за адвокат, съобразно представените доказателства по делото за плащането му (ДПЗС от 24.01.2017 г.).

Мотивиран от горното, Софийски градски съд

 

                                                      Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от Н.П.К., ЕГН **********,***, чрез адв. Х.Р.К.,***, срещу З. „Б.И." АД, ЕИК *******, със съдебен адрес ***, чрез адв. А.И., по иск по чл. 226, ал. 1 КЗ /отм./, за сумата 30 000 лв. – обезщетение за неимуществени вреди – болки и страдания от травматични увреждания, последица от пътнотранспортно произшествие от 07.03.2016 г. в с. Гецово, на кръстовище между ул. „Иван Вазов" и ул. „Елин Пелин", което да е реализирано по вина на М.Е.П., при управление на товарен автомобил „Фолксваген Транспортер" с peг. № *******, ведно със законната лихва, считано от 07.03.2016 г. до окончателното му изплащане.

ОСЪЖДА Н.П.К., ЕГН **********,***,  да заплати на З. „Б.И." АД, ЕИК *******, със съдебен адрес ***, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК сумата 1400 лв. - направени по делото разноски.

Решението може да се обжалва с въззивна жалба пред Софийски апелативен съд, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                                                  СЪДИЯ: