Определение по дело №65/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260146
Дата: 15 януари 2021 г. (в сила от 15 януари 2021 г.)
Съдия: Натали Пламенова Генадиева
Дело: 20211100600065
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 8 януари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№…….

гр. София, 15.01.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Софийски градски съд,  Наказателно отделение, VIІ  въззивен състав,  в закрито  съдебно  заседание  проведено  на  петнадесети  януари  през  две хиляди и двадесет и първата година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ МЛАДЕНОВ

ЧЛЕНОВЕ: ВЕСЕЛИНА СТАВРЕВА

НАТАЛГЕНАДИЕВА

 

като разгледа докладваното от младши съдия Генадиева ВНЧД № 65 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на глава двадесет и втора на НПК.

 

         Образувано е по повод частна жалба, подадена от И.Х. А.- У.– осъдена по НОХД № 16167/2018 г. на Софийски районен съд, Наказателно отделение, 101-ви състав, срещу определение от 25.09.2020 г. постановено по посоченото дело, с което съдът се е произнесъл по реда на чл. 306, ал. 1, т. 4 от НПК и е осъдил И. А.- У.да заплати в полза на Националното бюро за правна помощ сумата от 730.00 лева, представляваща направени по делото разноски за правна помощ, както и 5 лева за служебно издаване на изпълнителен лист.

         Според жалбоподателя поисканата присъдената сума е прекомерна. Излагат се съображения, че назначения и защитник е участвал само в четири заседания с продължителност от по тридесет минути, като според   А.– У.неоснователно НБПП претендира такова високо възнаграждение. Поддържа се също, че  последната е признала вината си като защитата от страна на адвоката не е изисквала особени правни усилия. Претенцията към настоящата инстанция е на жалбоподателката да бъде определена за заплащане по -малка сума. Отправя се  искане жалбоподателката да бъде призована в открито съдебно заседание, където да изложи съображенията си.

         СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, като взе предвид доводите на жалбоподателя и направеното искане, въз основа на доказателствата по делото и закона, приема за установено от фактическа и правна страна, следното:

         По повод обвинителен акт, срещу И.Х. А.- У.е образувано НОХД № 16167/2018 г. на Софийски районен съд, Наказателно отделение, 101-ви състав за престъпление по чл.196, ал 1, т.  2, вр. с чл. 195, ал. 1, т. 4, пр. 2, вр. с чл. 1294, ал. 1 вр. с чл. 29, ал. 1, б. „А“ от НК.

Видно от материалите по делото е това, че още в хода на досъдебното производство на осъдената А.- У.е направено искане  за определяне на адвокат за осъществяване на правна помощ (л. 21 от ДП ) на основание чл. 94, ал. 1, т. 6 от НПК, тъй като с оглед обвинението за тежка престъплението участието на защитник наказателното производство е задължително. Като служебен защитник разследващият орган му е назначил определената от САК адв. Т.И., който и впоследствие е продължил да осъществява защитата й  в съдебната фаза на процеса пред първоинстанционния съд.

         С присъда на СРС от 22.05.2019г. подсъдимата, жалбоподателка по настоящото производстово е призната за виновна и осъдена по повдигнатото й обвинение. Постановената присъда не е обжалвана и е влязла в сила на 06.06.2019 г.

С вх. № 1068304 от 25.10.2019 г. по делото е постъпила молба от НБПП с искане на основание чл. 189, ал. 3 от НПК осъдената И.Х. А.- У.да бъде осъден да заплати в полза на НБПП сумата от 730.00 лева, представляваща направени от НБПП разноски за адвокатско възнаграждение, заплатено на адв. Т.И. за участието му по ДП № 222/2018г. и по  НОХД  № 16167/2018 г. на Софийски районен съд като служебен защитник на подсъдимата И. А.- У.. Към молбата е приложено решение № СФ-8142-14730/2019 г. от 17.07.2019 г. на НБПП, с което на основание чл. 18, т. 1 и т. 2 от Наредбата за заплащане на правната помощ е определено възнаграждение на адв. И. в посочения по- горе размер .

         По повод постъпилата молба от НБПП районният съд е постановил определение от 25.09.2020 г., с което е уважил направеното искане и на основание чл. 189, ал. 3 от НПК е осъдил И. А.- У.да заплати в полза на НБПП сумата от 730.00 лева за предоставена правна помощ както в хода на досъдебното производство така и в съдебна фаза по НОХД № 16167/2018 г. на Софийски районен съд, Наказателно отделение, 101-ви състав. За да постанови този съдебен акт, който се обжалва понастоящем, районният съд е приел, че при положение, че подсъдимият е признат за виновен с влязъл в сила съдебен акт, сторените по делото разноски за служебен защитник следва да бъдат заплатени в полза на НБПП, което следва да бъде възложено в тежест на осъдения.

         Настоящият съдебен състав, счита преценката на районния съд за основателност на молбата на НБПП за правилна, като напълно се солидаризира с изложените в атакуваното определение аргументи и напълно възприемайки крайният извод на първата съдебна инстанция.

Съгласно чл. 27а от Закона за правната помощ в определени със закон случаи лицата, на които е предоставена правна помощ, възстановяват на НБПП направените разноски. Такъв случай е изрично уреден в чл. 189, ал. 3 НПК, който повелява, че когато подсъдимият бъде признат за виновен, съдът го осъжда да заплати разноските по делото, включително адвокатското възнаграждение и другите разноски за служебно назначения защитник. Посочената разпоредба има императивен характер и правилно е съобразена от първостепенния съд.

В подкрепа на горното е и задължителното за съдилищата становище, обективирано в ТР № 4/19.02.2010 г. по тълк. д. № 4/2009 г. ОСНК ВКС, според което подсъдимият, който е признат за виновен, на основание чл. 189, ал. 3 НПК следва да заплати адвокатско възнаграждение на служебния защитник в полза на НБПП във всички случаи на задължителна защита. 

По изложените съображения, въззивният съд приема, че в случая са налице предпоставките за ангажиране отговорността на осъдената за заплащане на направените по делото разноски за служебна защита в размер на сумата от 730.00 лева.

В допълнение на изложеното, по наведените в частната жалба доводи следва да се посочи, че определеното от НБПП възнаграждение е съобразено с рамките на възнагражденията определени с Наредбата за правна помощ,  поради това възраженията за прекомерност на разноски в присъдения размер е неоснователен. Освен това съдебната практика на върховната съдебна инстанция за това, че в наказателния процес разноските не могат да се намаляват поради прекомерност е константна. Настоящият съдебен състав споделя това разбиране, тъй като в НПК не е предвидена процесуална възможност за намаляване на претендирани от страните разноски за адвокатско възнаграждение поради прекомерност, а правилата на ГПК намират субсидиарно приложение единствено относно реда за разглеждане на гражданския иск, не и за разноските, т. е.  чл. 78, ал. 5 от ГПК не намира приложение в наказателното производство.

         По горните съображения, въззивният съд намира подадената частна жалба за неоснователна, поради което атакуваното с нея определение на Софийски районен съд, Наказателно отделение, 101-ви състав, следва да се потвърди като правилно.

         По тези мотиви, съдът,

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

         ПОТВЪРЖДАВА определение от 25.09.2020 г. по НОХД № 16167/2018 г. на Софийски районен съд, Наказателно отделение, 101-ви състав, постановено по реда на чл. 306, ал. 1, т. 4 от НПК, с И.Х. А.- У., е осъден на основание чл. 189, ал. 3 от НПК да заплати в полза на НБПП сумата от 730.00 /седемстотин и тридесет/ лева, представляваща направени в производството по делото разноски за служебен защитник.

         Определението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

                   

                     2.