Решение по дело №8/2021 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 40
Дата: 22 март 2021 г. (в сила от 22 март 2021 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20217120700008
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.Кърджали, 22.03.2021г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд Кърджали, в съдебно заседание на двадесет и четвърти февруари две хиляди  двадесет и първа година в състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНГЕЛ МОМЧИЛОВ

                                                                        ЧЛЕНОВЕ: ВИКТОР АТАНАСОВ

                                                                                        МАРИЯ БОЖКОВА

 

 

при секретаря Мелиха Халил

и с участието на Димитрина Делчева – заместник-окръжен прокурор в ОП Кърджали

като разгледа докладваното от съдия БОЖКОВА к.а.н.д.№ 8 по описа за 2021 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63, ал.1, предл. 2-ро от ЗАНН,  във вр. с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на „ Интегра” ЕООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:***, подадена чрез упълномощен от управителя, процесуален представител. Оспорва се Решение № 260108/ 07.12.2020 г., постановено по а.н.д. № 1114/ 2020 г. на РС – Кърджали. Изложените съображения за неправилност на обжалваното съдебно решение са били наведени като основания за незаконосъобразност на наказателното постановление при оспорването му пред РС – Кърджали. Тези основания са следните: лицето М. Б. Т. никога не е притежавало СУМПС; при извършената проверка на 10.07.2020 г. на строителната площадка е установено това лице, но то се е намирало там, за да извърши оглед на валяк; тъй като М. Т. имал проблеми със зрението и при извършване на проверка от контролни органи на ДИТ – Кърджали не носел очила, служител на ДИТ – Кърджали – А. С. С., му диктувал как да попълни декларацията по чл.402 от КТ. В съответствие с изложеното се твърди, че от установената фактическа обстановка не може да се приеме, че при извършване на проверка от служители на ДИТ, на 10.07.2020 г., М. Б. Т. е бил работник в „ Интегра” ЕООД без преди това между тях да е сключен трудов договор. Искането е да се отмени оспореното решение и потвърденото с него наказателно постановление на директора на ДИТ – Кърджали.

В съдебно заседание, редовно призован, касаторът, чрез пълномощник, поддържа жалбата си. Претендира присъждане на деловодни разноски за двете инстанции.

Ответникът – Директор на Дирекция „ Инспекция по труда” – Кърджали, редовно призован, чрез пълномощник изразява мотивирано становище за неоснователност на касационната жалба. Представя писмена защита, в която посочва подробни основания за твърденията си.

 Представителят на ОП – Кърджали дава мотивирано заключение за неоснователност на касационната жалба и правилност на обжалваното решение на РС – Кърджали.

Касационният съд, след проверка на оспореното решение, констатира следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 от АПК, от страна по а.н.д. № 1114/2020 г. по описа на РС – Кърджали, за която оспореното решение е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, е основателна поради следните съображения:

РС – Кърджали е потвърдил Наказателно постановление № 09-002424/ 11.98.2020 г., издадено от  директора на ДИТ -Кърджали, с което наИнтергра” ЕООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:***, за нарушение на чл. 61, ал.1 от КТ, във връзка с чл.62, ал.1 от КТ, на основание чл.414, ал.3 от КТ е наложено административно наказание „ Имуществена санкция” в размер на 1  500 лв.

РС –Кърджали, е приел, че при съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения, които да водят до отмяна на наказателното постановление. Позовал се е на показанията на разпитаните като свидетели служители на ДИТ – Кърджали и е стигнал до извод, че е доказано обстоятелството, че на датата на извършената проверка - 10.07.2020г., М. Т. е извършвал трудова дейност на обект „ Строителство на хотелски комплекс – блок А, В, С, Д и Е, покрит басейн, външен басейн”, изпълняван от „ Интегра” ЕООД. На следващо място е изложил мотиви, че по делото са приети доказателства, от които се установява, че М. Т.  не притежава СУМПС, издадено в Р България. По съображения, че той може да има СУМПС, издадено от друга държава и, защото работодателят е господар да наема каквито работници реши при лична преценка за квалификацията им, без възможност за намеса от други органи по отношение на това обстоятелство, е достигнал до извод, че при извършената проверка това лице е полагало труд в полза на „ Интегра” ЕООД.

Настоящият състав на АС – Кърджали приема, че решението на РС – Кърджали валидно и допустимо, но неправилно.

 РС- Кърджали е установил следната фактическа обстановка:

На 10.07.2020г. контролни органи в Дирекция „Инспекция по труда”- Кърджали извършили проверка за спазване на изискванията на трудовото законодателство в строителен обект, намиращ се в землището на ***. Те проверявали стопанисвания от „Интегра“ ЕООД- *** обект и друг път. На датата на проверката тримата проверяващи установили няколко лица, които извършвали строително монтажни работи, както и М. Б. Т., който към момента на проверката бил легнал под видимо стар трактор паркиран на обекта, като извършвал ремонтни дейности по него. Те извикали всички лица, които били на обекта, включително и М. Т., който работел заедно с още едно лице, което избягало казвайки, че няма да попълни декларация. Всички работници от проверявания обект били събрани на една маса в централната част. Проверяващите им раздали декларации по чл.402 от КТ. Те ги попълнили, включително и М. Т. Последният бил облечен с работно облекло синьо на цвят, представляващо дочени дрехи. След като оставил инструментите, които ползвал, отишъл при всички останали и започнал да попълва декларацията по чл.402 от КТ. Той обяснил, че няма сключен трудов договор, тъй като е пенсионер, но декларирал, че работи на длъжност *** за „Интегра“ ЕООД- *** с работно време от 08,00 часа до 17,00 часа без сключен трудов или граждански договор. 

АС – Кърджали намира, че приетата за установена от РС – Кърджали фактическа обстановка не се доказва по безспорен начин от наличните доказателства.

На първо място, в декларацията по чл.402 от КТ с дата 10.07.2020 г., лицето М. Б. Т. е вписало, че работи като ***. Като дата, месец и година е посочило „днеска”. В декларацията е записано работно време от 08.00 часа до 17.00 часа и работна заплата – *** лева. Почивни дни – 2 дни, почивка в работния ден – 1 час. Декларирало е, че няма сключен договор. При разпита му в съдебно заседание от 28.10.2020 г. е заявило, че данните за работно време и работна заплата не са изписани от него. Пояснило е, че не притежава шофьорска книжка.

В АУАН № 09-002424/ 29.07.2020 г. е записано, че при извършена проверка на 10.07.2020 г. е установено, че „Интегра” ЕООД в качеството си на работодател не е сключило трудов договор с  лицето М. Б. Т. да работи като ***. Вписано е също, че при извършената проверка лицето е извършвало ремонтни дейности на трактор.

В становище на актосъставителя, по повод възражение срещу АУАН, е отразено, че при извършената проверка на 10.07.2020 г. лицето е установено да извършва ремонтни дейности на наличния в обекта трактор.

В издаденото НП № 09-002424/ 11.98.2020 г. от директора на ДИТ –Кърджали е възпроизведена същата фактическа обстановка, както в съставения АУАН.

В показанията на актосъставителя в съдебно заседание от 28.10.2020 г. е посочено, че при извършената проверка са установили лицето М. Т., със синьо работно облекло – дочени дрехи да извършва ремонтни дейности по трактор, намиращ се на обекта на проверка. В попълнената декларация М. Т. вписал, че работи като *** в „ Интегра” ЕООД. Актосъставителят обяснява, че не е забелязал машини, като „Камацу”, кулокран или валяк.

Следващият свидетел, също служител в ДИТ – Кърджали, посочва, че при извършената проверка установили две лица, едно от което М. Т., а другото побягнало. Те извършвали ремонтни дейности по трактор. Друга техника този свидетел не забелязал.

Показанията и на третият контролен орган на ДИТ – Кърджали са в смисъл, че М. Т. бил облечен в сини дрехи и извършвал ремонт на трактор.

При така установените факти не става ясно при проверката на 10.07.2020 г., извършена от контролни органи на ДИТ – Кърджали лицето М. Т. каква дейност е осъществявало. Дали е извършвало дейност като ***, както е посочило в попълнена декларация по чл.402 от КТ, или – ***, според отразеното в АУАН и НП, съответно – дали е работило като ***, съгласно приетото в АУАН, НП и свидетелските показания на служителите на ДИТ – Кърджали. Наред с изложените съображения за съществено разминаване в осъществяваната от М. Т. трудова дейност, следва да се посочи и обстоятелството, че същото лице в съдебно заседание от 28.10.2020 г. е заявило, че размерът на трудовото възнаграждение и работно време, не са вписани от него в попълнената декларация по чл.402 от КТ.

Възможно е М. Т. да е полагал труд в полза на „Интегра“ ЕООД, но при констатираното съществено противоречие в трудовата функция, която е изпълнявал – ***, ***, ***, не може да се приеме за безспорно доказан факта, че е извършвал трудова дейност за „Интегра“ ЕООД. За да се ангажира административно-наказателна отговорност е необходимо по категоричен начин да е установено административното нарушение, което в настоящия случай не е доказано.

Поради изложените съображения АС – Кърджали приема, че касационната жалба е основателна и следва да се уважи, като се отмени оспореното решение и потвърденото с него наказателно постановление, издадено от директора на ДИТ – Кърджали.

При този изход на спора и своевременно направеното искане за присъждане на деловодни разноски от касатора същите са дължими от ответника. На основание чл.143, ал.1 от АПК, във връзка с чл.63, ал. 5 от ЗАНН ДИТ – Кърджали следва да бъде осъдена да заплати в полза на „Интегра“ ЕООД деловодни разноски в размер на 350 лв., представляващи изплатено адвокатско възнаграждение съгласно ДПЗС № ***/ *** г. за процесуално представителство в производството пред РС – Кърджали. За производството пред настоящата инстанция не са доказани разноски, поради което такива не се дължат.

Ето защо и на основание чл. 221, ал.2, предл.2-ро от АПК, във вр. с чл.63, ал.1, предл. 2-ро от ЗАНН, Административният съд

      

 

Р    Е    Ш    И  :

 

 

Отменя Решение № 260108/ 07.12.2020 г., постановено по а.н.д. № 1114/2020г. по описа на РС – Кърджали, вместо което постановява:

Отменя Наказателно постановление № 09-002424/ 11.98.2020 г., издадено от  директора на ДИТ -Кърджали, с което на „ Интергра” ЕООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:***, за нарушение на чл. 61, ал.1 от КТ, във връзка с чл.62, ал.1 от КТ, на основание чл.414, ал.3 от КТ е наложено административно наказание „ Имуществена санкция” в размер на 1  500 лв.

Осъжда Дирекция „ Инспекция по труда“, град Кърджали да заплати на „ Интегра” ЕООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:*** деловодни разноски в размер на 350 лв. (триста и петдесет лева).

          Решението е окончателно.

 

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.    

 

                                                                                         2.