Решение по дело №1041/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2013
Дата: 10 ноември 2020 г.
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20207180701041
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 18 май 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2013/10.11.2020г.

 

Град Пловдив, 10.11.2020 година

 

           

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, І отделение, ІV състав, в открито заседание на четиринадесети октомври две хиляди и двадесета година, в състав:

Административен съдия: Анелия Харитева

при секретар Севдалина Дункова, като разгледа докладваното от съдията административно дело № 1041 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството по реда на чл.145 и сл. от АПК, във връзка с чл.405а КТ.

Образувано е по жалба на „Петко Ангелов БГ” ЕООД против постановление за обявяване съществуването на трудово правоотношение № 2 от 26.03.2020 г. на Дирекция „Инспекция по труда“ Пловдив, с което е обявено съществуването на трудово правоотношение между И.Р.И., ЕГН **********,***, изпълняващ длъжност монтьор в сервиз за товарни автомобили в с. Брани поле, местност „Чиирите” 020В, и „Петко Ангелов БГ” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град Пловдив, ул. „Константин Геров” № 10, представлявано от управителя П.А.П., считано от 01.02.2020 г.  

Според дружеството-жалбоподател оспореното постановление е незаконосъобразно поради нарушение на материалноправните и процесуалноправните норми и несъответствие с целта на закона. Иска се отмяна на постановлението и присъждане на направените разноски.

Ответникът чрез процесуалния си представител оспорва жалбата и моли тя да бъде отхвърлена по съображения, изложени в представената писмена защита. Претендира разноски.

Заинтересованата страна оспорва жалбата и заявява в първото по делото заседание, че не може да докаже по друг начин, че е работил в дружеството.

Съдът намира, че жалбата е подадена от активно легитимирано лице, адресат на оспореното постановление, и в преклузивния срок от съобщаването, извършено на 26.03.2020 г., поради което е допустима, а разгледана по същество е неоснователна поради следните съображения:

От събраните по делото доказателства се установява, че на 19.02.2020 г. в Дирекция „Инспекция по труда” (ДИТ) Пловдив е постъпил сигнал (л.15-16) от И.И., пострадал при инцидент на 07.02.2020 г. в сервиза на дружеството-жалбоподател. Посочва в сигнала, че е започнал работа на 01.02.2020 г. в „Петко Ангелов БГ” ЕООД като монтьор със заплата от 1000 лева и безплатен обяд на стойност 5 лева с код 1082, който му бил даден на 03.02.2020 г., с работно време от 8 до 17 часа и обедна почивка от 12 до 13 часа, без да му е направен инструктаж; че на 07.02.2020 г. бил прикрепен за работа към Т.Г., с когото сменяли дюшаме на ремарке, рязали дъски с циркуляр и при пропадане на една от дъските циркулярът се отклонил, като отрязал пръстите на лявата му ръка, а по-късно се наложило ампутиране на палеца. И. посочва в сигнала, че не му е било предоставено защитно облекло, защитни ръкавици, маска и очила, не е знаел, че няма трудов договор, а след инцидента се оказало, че циркулярът е неизправен, с неработещо копче за изключване. Посочва още, че първи на инцидента са пристигнали полицаи от 01 РУ, на които казал, че е започнал работа на 01.02., а на 12.02. след изписването от болницата у дома му го посетили Б.Н.и В.Б., които му предложили да не казва, че е работил във фирмата, че е отишъл да посети приятеля си И.М. и че ще му дават месечна заплата, докато може да се върне отново на работа.

Във връзка с извършената от ДИТ Пловдив проверка на 07.02.2020 г. за настъпилия инцидент от дружеството-жалбоподател са представени писмените обяснения на Т.Г. и В.Б..

Според обясненията на Т.Г. на 07.02.2020 г. И. бил дошъл в сервиза, за да се види с приятеля си И., който в момента отсъствал; Т. трябвало да отиде до склада да вземе инструменти, забавил се около минута-минута и половина и като излизал от склада, видял, че И. реже с циркуляра, извикал да изчака, но в този момент се случил инцидента.

Според обясненията на В.Б., началник на ремонтно звено, на 07.02.2020 г. по време на инцидента е бил извън гаража. Позвънил му колега, за да му каже, че Т. е порязал ръката си. Когато Б.се върнал в гаража, видял, че И. лежи с порязана ръка, че вече е повикана спешна помощ, но понеже Т. отсъствал, а пострадалият не бил служител на фирмата, Б. позвънил отново на тел.112. След като се видял с Т., Б. разпитал за инцидента и Т. разказал как И. дошъл да ги види, влязъл вътре, изчаквайки приятеля си И., започнал да реже, когато Т. отишъл до склада, и се случил инцидента.

В хода на съдебното производство е разпитан като свидетел Б.Р.Н., който работи от 7 години във фирмата като отговорник на двата сервиза за автобусни превози. Свидетелят посочва, че в деня на инцидента не е бил на работа, бил на погребение и разбрал за инцидента след погребението, обадил му се началника на монтьорите В.Б. и му казал, че непознато лице, което не работи за фирмата, е влязло да потърси свой познат и се е самонаранил. Свидетелят твърди, че не познава И., но след инцидента се срещнали с него, за да му предложат помощ и да го видят как е. Предложили му да получава по 600 лева в продължение на 8 месеца, защото инцидентът се бил случил на тяхна територия, съответно И. подписал документ за това и приел с радост предложението. Свидетелят посочва, че в самия сервиз няма охрана и външен посетител може да влезе, да попита нещо или да хване инструмент.

Съдът не кредитира показанията на свидетеля, защото същият се намира в служебна зависимост от дружеството-жалбоподател, който е негов работодател, поради което неговите показания не са обективни и безпристрастни, а освен това, свидетелят не е очевидец на инцидента и показанията му са опосредствани от възприятията на колега – В.Б., който в писмените си обяснения също сочи, че не е присъствал на мястото на инцидента, когато се е случил.

От друга страна, дори и да бъдат кредитирани, с тези свидетелски показания не се установяват никакви факти от значение за настоящия правен спор и за съществуването на трудовото правоотношение между пострадалото лице и дружеството-жалбоподател. Смешно и нелепо звучи обяснението, че случаен посетител, за какъвто се опитват да представят И. и свидетеля, и останалите работници, давали обяснения, е влязъл в сервиза, взел е циркуляр и е започнал работа с него.

Представеното от дружеството-жалбоподател споразумение от 14.02.2020 г., сключено между „Петко Ангелов БГ” ЕООД и И.И., с което дружеството се е задължило да плати на И. сумата 4 800 лева за лечение, медикаменти и покриване на нуждите за възстановяването му, е неотносимо към предмета на настоящия спор и не представлява доказателство в полза на защитната теза на дружеството, че между него и пострадалото лице не е съществувало трудово правоотношение. Уреждането на финансови отношения във връзка с настъпилата злополука не препятства намесата на държавните органи, които могат да контролират спазването на трудовото законодателство при всички работодатели.  

При тези факти съдът намира, че оспореното постановление е законосъобразно и не са налице основания за неговата отмяна.

Съгласно чл.405а, ал.1 КТ, когато се установи, че работна сила се предоставя в нарушение на чл.1, ал.2, съществуването на трудовото правоотношение се обявява с постановление, издадено от контролните органи на инспекцията по труда. 

В случая съществуването на трудовото правоотношение е установено с писмено изявление на работника, в което той описва подробно длъжността, трудовото възнаграждение в пари и в натура (получаване на безплатен обяд), работното място и работното време, включително получаването на специален код, срещу който се ползва правото на безплатен обяд. Всички тези основни елементи от трудовия договор са конкретно посочени и не бяха опровергани от дружеството-жалбоподател в хода на съдебното производство.

Не може да се даде вяра на голословното твърдение в жалбата, че не е съществувало трудово правоотношение между дружеството и И.. Вярно е, че това е един отрицателен факт, който по правило не се нуждае от доказване, но с поведението си представляващият дружеството сам опроверга собствените си твърдения, командировайки в чужбина единствения очевидец на злополуката, който поради командировката не можа да бъде разпитан като свидетел, и злоупотребявайки с качеството на работодател, имащ ръководна роля по отношение на работника, който е организационно и финансово зависим от него. Напълно несъстоятелно, нелогично и недостоверно звучи защитната теза, че случаен посетител влиза безпрепятствено в сервиза и започва работа със сложен инструмент, изискващ специални знания и умения, без да го спрат останалите работници, намиращи се в този момент в сервиза. След като никой не се е противопоставил на И., това означава, че той е изпълнявал трудовите си задължения. Следователно в случая безспорно е установено, че осъществяваната от И. дейност е в изпълнение на трудови функции и представлява престиране на работна сила.

Съгласно чл.1, ал.2 КТ отношенията при предоставянето на работна сила се уреждат само като трудови правоотношения. По делото са установени всички елементи на трудовото правоотношение – работно място и работно време, дължимо трудово възнаграждение в пари и натура, следователно правилно на основание чл.405а КТ компетентният орган е квалифицирал съществуващите правоотношения като трудови. Издаденото постановление не страда от пороци, които да обосновават незаконосъобразност.

Предвид изхода на делото и направеното от процесуалния представител на ответника искане за присъждане на разноски същото като основателно следва да бъде уважено и да бъде осъдено дружеството да заплати на ответната дирекция сумата 100 лева на основание чл.143, ал.4 АПК, във връзка с чл.78, ал.8 ГПК и чл.24 от Наредбата за заплащане на правната помощ. Затова и на основание чл.172, ал.2 АПК Административен съд Пловдив, І отделение, ІV състав,

 

Р Е Ш И :

 

            ОТХВЪРЛЯ жалбата на „Петко Ангелов БГ” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град Пловдив, ул. „Константин Геров” № 10, представлявано от управителя П.А.П., против постановление за обявяване съществуването на трудово правоотношение № 2 от 26.03.2020 г. на Дирекция „Инспекция по труда“ Пловдив, с което е обявено съществуването на трудово правоотношение между И.Р.И., ЕГН **********,***, изпълняващ длъжност монтьор в сервиз за товарни автомобили в с. Брани поле, местност „Чиирите” 020В, и „Петко Ангелов БГ” ЕООД, считано от 01.02.2020 г.

ОСЪЖДА „Петко Ангелов БГ” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град Пловдив, ул. „Константин Геров” № 10, представлявано от управителя П.А.П., да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ Пловдив сумата 100 (сто) лева, юрисконсултско възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването.

 

Административен съдия: