№ 271 / 2.8.2019 г.
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
РАЙОНЕН СЪД гр. МОНТАНА.................................…трети наказателен състав………………………………….....……………в закрито заседание на 02 август..................през 2019 година...................................в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕСИСЛАВА ЦВЕТКОВА
при секретаря.......................................и с участието……...…………на...... прокурора……изслуша докладваното от…….……….....……......съдията Цветкова…………ЧНД № 1 050..........………по описа за 2019 година…………..................…и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда и условията на чл.243 ал.4 и сл. НПК.
С Постановление на Районна прокуратура - Монтана от 06.06.2019г. на основание чл.243 ал.1 т.1 във връзка с чл.24 ал.1 т.1 от НПК е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 1337/ 2018г. по описа на РУ - Монтана, преписка вх. № 2657/ 2018г. на РП - Монтана, образувано за престъпление по чл.209 ал.1 от НК.
Постановлението е обжалвано от К.З.А., който моли съда да го отмени като неправилно и незаконосъобразно, като излага конкретни доводи за това.
Съдът, като обсъди доводите наведени в жалбата, във връзка с доказателствата, събрани по досъдебно производство № 1337/ 2018г. по описа на РУ - Монтана, преписка вх. № 2657/ 2018г. на РП – Монтана, преценявайки обосноваността и законосъобразността на атакуваното постановление, намира жалбата за допустима и подадена в законоустановения срок от лице имащо правен интерес, а разгледани по същество ОСНОВАТЕЛНА по следните мотиви:
Досъдебното производство е образувано на 07.03.2019г. за това, че на 12.11.2018г. в гр.Монтана, с цел набавяне на имотна облага бил въведен в заблуждение К.З.А. xxx, а именно, че ще му бъде уредена работаи стова му била причинена имотна вреда в размер на 120.00 лева – престъпление по чл.209 ал.1 от НК.
В прекратителното си постановление РП-Монтана е приела, че е налице хипотезата на чл.9 ал.2 от НК и независимо, че не е установен извършителя на престъплението, то производството по делото следва да се прекрати на основание чл.243 ал.1 т.1 във връзка с чл.24 ал.1 т.1 от НПК.
С оглед гореизложената фактическа обстановка, настоящата инстанция излага следните правни съображения:
Съгласно разпоредбата на чл.93 т.9 от Наказателния кодекс, която дава легална дефиниця на понятието „маловажен случай“ - едно деяние представлява маловажен случай, когато степента на обществената му опасност е по-ниска в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид, с оглед липсата или незначителността на вредните последици, или с оглед на други смекчаващи обстоятелства.
Преценката по този въпрос се извършва на основата на фактическите данни по делото, отнасящи се до начина на извършване на деянието, вида и стойността на предмета му, вредните последици, данните за личността на дееца и всички други обстоятелства, които имат значение за степента на обществена опасност и моралната укоримост на извършеното. Без да се съобразят всички горепосочени обстоятелства няма как да се направи обосновано заключение относно това дали се касае до маловажен случай или не.
В своето постановление от 06.06.2019г, за прекратяване на досъдебното производство, прокурорът обосновава твърдението си, че става въпрос за маловажен случай единствено и само на база размера на причинената вреда – 120.00 лева. В досъдебното производство обаче не са събрани никакви данни за личността на извършителя на деянието, поради което и то се води срещу „Неизвестен извършител“. Без да е установен извършителя няма как да се направи извод, че степента на обществена опасност е ниска. В този смисъл е и трайната практика на Върховния касационен съд, както и на останалите съдилища в страната. За да се обоснове наличието на маловажен случай, в хода на разследването следва да се установят всички елементи от фактическия състав на престъплението, и при съвкупната им преценка да се достигне до извода, че степента на обществена опасност е по-ниска, в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид с оглед липсата или незначителността на вредните последици, или с оглед на други смекчаващи обстоятелства.
Въз основа на гореизложеното, постановлението за прекратяване на наказателното производство от 06.06.2019г. на прокурор при Районна прокуратура гр.Монтана се явява незаконосъобразно, а досъдебното производство се върне за продължаване на действията по разследването относно установяване на всички елементи от фактическия състав на престъплението, залегнало в нормата на чл.209 ал.1 от НК.
При новото разглеждане на делото трябва да се съберат доказателства по реда на НПК, относно извършителя на престъплението и едва след неговото установяване, с оглед личността му да се прецени дали се касае за маловажен случай или не, тъй като преценката затова дали е налице по-ниска степен на обществена опасност се прави с оглед всички елементи от фактическия състав на престъплението в случая, а не само въз основа на размера на констатираната вреда.
Съдът намира, че разследването по ДП не е проведено пълно и всеобхватно, така че да доведе до разкриване на обективната истина по делото. Тук следва да се отбележи, че по никакъв начин не е направен опит да се установи извършителя. Свидетелят и жалбоподател А. е описал виновното лице по външни белези, като не е направен опит за разпознаване на лица от криминалния контингент съответстващи по външни белези на описаното лице. На следващо място, в конкретният случай е следвало от държавното обвинение да бъде разгледана и възможността за спиране на наказателното производство до установяване на виновното лице, а не неминуемо прекратяване на същото. По делото има разпитан само един свидетел - жалбоподателя и няма доказателства да са били извършвани каквито и да било други действия по разкриване на виното лице.
По изложените съображения съдът намира, че разследването не е проведено обективно, всестранно и пълно, а обжалваното постановление на РП-Монтана е необосновано и немотивирано.
Воден от горното и на основание чл.243, ал.6 т.3 от НПК, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ОТМЕНЯ Постановление 06.06.2019г. на РП-Монтана, с което е прекратено наказателното производство на основание чл.243 ал.1 т.1 във връзка с чл.24 ал.1 т.1 от НПК по досъдебно производство № 1337/ 2018г. по описа на РУ - Монтана, преписка вх. № 2657/ 2018г. на РП - Монтана, образувано за престъпление по чл.209 ал.1 от НК, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.
ВРЪЩА делото на РП-Монтана за продължаване на процесуално – следствените действия и прилагането на закона.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протестиране пред ОС-Монтана в седемдневен срок от датата на съобщението до РП-Монтана и жалбоподателя К.З.А..
РАЙОНЕН СЪДИЯ: