О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№...
Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в открито заседание на 31.07.2019
г., в състав:
Председател: Веселка Иванова
При участието на
прокурора Николай Лалов и секретаря Мария Ценова,
като разгледа докладваното от съдията Иванова
ЧН дело № 314 по описа за 2019 г.,
за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.437, ал.2 и сл. НПК.
Образувано е по молба на осъдения С.П.С. за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка от определеното му наказание от 4 месеца лишаване от свобода по НОХД № 1076/2018 г. по описа на РС-Враца.
Към сезиращата молба са приложени писмени документи, предписани от чл.155 и чл.156 ЗИНЗС, както и личното затворническо досие на С..
В съдебно заседание осъденият поддържа молбата и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание лишаване от свобода.
Представителят на Затвора-Враца, упълномощен по чл.15, ал.2 ЗИНЗС, изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от една втора от наложеното му наказание и с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.
Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца заявява, че са изпълнени изискванията на закона и осъденият следва да бъде освободен условно предсрочно.
Врачански окръжен съд, след като се запозна с молбата на осъдения, приложените към нея писмени доказателства и като съобрази становищата на страните, намира молбата за основателна по следните съображения:
С протоколно определение № 184/24.10.2018 г. по НОХД № 1076/2018 г. по описа на РС-Враца е одобрено споразумение за решаване на делото, с което на С.П.С. на основание чл.23, ал.1 от НК е определено общо наказание в размер на четири месеца лишаване от свобода, което да изтърпи при първоначален общ режим, за престъпления по чл.354а, ал.5, вр. ал.3 т.1 от НК и чл.343б, ал.3 от НК. На основание чл.23, ал.2 и ал.3 от НК към така определеното наказание лишаване от свобода са присъединени наказанията лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца и глоба в размер на 500 лева.
Осъденият е започнал да търпи наказанието от четири месеца лишаване от
свобода, считано от 18.05.2019 г. и до момента фактически е изтърпял 2 месеца и 13 дни, от работа му се зачитат 26 дни, или всичко изтърпяно
3 месеца и 9 дни. Остатъкът към настоящия момент е 21 дни.
При тези данни е видно, че осъденият фактически е изтърпял повече от 1/2 от определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл.70, ал.1, т.1 НК. Следователно, налице е първата материално правна предпоставка за приложение института на условното предсрочно освобождаване по реда на чл.70 НК.
На второ място съдът трябва да прецени дали осъденият е дал доказателства за своето поправяне.
Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл.155 от ЗИНЗС и индивидуален план за изпълнение на присъдата по чл.156 от ЗИНЗС безспорно сочат, че осъденият С. се поправя и превъзпитава. При първоначално изготвената оценка е установен среден риск от рецидив в размер на 54 точки. В профила на криминогенните нужди като дефицитни са определени зоните: отношение към правонарушението, злоупотреба с наркотици и умения мислене. Рискът от вреди за обществото е среден, обусловен от характера на извършените деяния-притежание на наркотични вещества и управление на МПС след тяхната употреба, и е насочен към всички участници в движението по пътищата, включително и уязвими групи-деца и възрастни. Нисък е рискът от вреди за служителите и клонящ към среден за останалите лишени от свобода. Заложените цели в плана на присъдата са осъзнаване на вредите и негативните последици от престъпното поведение и от употребата на наркотични вещества, формиране на самокритичност, приучване към системно полагане на труд и формиране на трайни трудови навици, приучване към социално приемливи порядки в затворническото общежитие, съхраняване на позитивните социални контакти, ограничаване участието в субкултурни дейности, подкрепа и мобилизиране на нагласите за законосъобразен начин на живот.
Към настоящия момент рискът от рецидив остава среден, но е понижен числово на 42 точки на границата с ниския, рискът от вреди за обществото също е среден, но е вероятен, а не непосредствен, а рискът от вреди за всички останали категории е с ниски стойности.
Вследствие от престоя в затвора и проведената корекционна-възпитателна работа са настъпили положителни промени във всички проблемни зони. Осъденият е осъзнал в нужната степен вината си и има критично отношение към предишния си криминален начин на живот; изградил е мотивация за законосъобразно поведение след освобождаване; разпознава наличните проблеми и ги разрешава по адекватен и законосъобразен начин; подобрил е уменията за целеполагане, като си поставя реалистични и достижими социално-приемливи краткосрочни цели; изградил е умения за саморефлексия; поема отговорност за поведението си. Известен дефицит остава единствено в зоната „умения за мислене“, но и там са постигнати позитивни промени. Лишеният от свобода е осъзнал вредите и възможните негативни последици от поведението си и изразява желание да прекрати употребата на наркотични вещества.
В затворническото общежитие С. има примерно поведение и не е наказван. Избягва конфликтните ситуации и лишените от свобода с деструктивни прояви, а спрямо служителите на затвора проявява нужното уважително отношение. За показано примерно поведение и стриктно изпълнение на служебните задължения е награден със заповед № 178/06.06.2019 г. с „писмена похвала“.
Освен това има позитивно отношение към труда. За времето на престой в затворническото общежитие работи като общ работник на външен работен обект без охрана, като стриктно и отговорно изпълнява възложените му трудови задачи.
Шансовете му за реинтеграция в обществото са добри, тъй като е със съхранени социални контакти, получава подкрепа от близките си, жилищно устроен е и е с изградени трудови навици и умения в областта на ремонта на автомобили.
Лишеният от свобода е изпълнил в пълен обем заложените цели и задачи в плана на присъдата. При него се наблюдава трайна положителна тенденция в нагласите му да води законосъобразен начин на живот на свобода.
При така установените фактически данни съдът приема, че са налице и двете материално-правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл.70, ал.1 от НК – фактическо изтърпяване на повече от 1/2 от наказанието и наличието на доказателства за поправянето на осъдения, които обуславят условно предсрочното му освобождаване от неизтърпяната част от наказанието лишаване от свобода в размер на 21 дни.
Съобразно разпоредбата на чл.70, ал.6 от НК на осъдения следва да се определи изпитателен срок в размер на неизтърпения остатък.
Съдът намира, че по отношение на присъединеното наказание лишаване от право да се управлява МПС за срок от 12 месеца не следва да се прилага разпоредбата на чл.70, ал.5 НК.
При горните съображения и на основание чл.440 от НПК, Врачанският окръжен съд
О П Р Е Д Е Л И:
ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО С.П.С. ***, ЕГН ********** от изтърпяване на неизтърпяната част от общото наказание 4 месеца лишаване от свобода, наложено му по НОХД № 1076/2018 г. по описа на РС-Враца, с остатък 21 /двадесет и един/ дни.
ОПРЕДЕЛЯ на основание чл.70, ал.6 от НК на С.П.С. изпитателен срок в размер на 21 /двадесет и един/ дни.
Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.
След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора-Враца и на бюро „Съдимост“ при РС-Враца за отметка в бюлетина за съдимост на осъдения.
Председател: