Определение по дело №533/2019 на Районен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 декември 2019 г.
Съдия: Цветалина Михова Дочева
Дело: 20193330100533
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 март 2019 г.

Съдържание на акта

            О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е 5138                                  

                                    13.12.2019г., гр.Разград

 

                             В    И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

Разградският районен съд                                                                        състав

на тринадесети декември                             две хиляди и деветнадесета година

в закрито съдебно заседание, в състав:

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦВЕТАЛИНА ДОЧЕВА

Секретар

Прокурор

като разгледа докладваното от съдията

гр.д.№ 533 по описа за 2019г.

       

             Производството е по реда на чл.140 ГПК.

              Ищецът твърди, че от съвместното съжителство с ответницата имат син Али, роден в  Кралство Нидерландия, където двамата живели,заедно с родителите му. Детето има направени всички имунизации, записан е в детска градина/ясла, която трябваше да посещава. След раждането му отношенията им били добре, но през 2017г. се обтегнали. Ищецът разбрал, че ответницата е започнала да поддържа връзка с други мъже по интернет, като го е представяла за неин братовчед, а родителите му за нейни, неговата сестра - за нейна кака, а техният син за неин племенник. Самата тя се представяла за неомъжена, неопетнена и момиче, което си търси мъж за семеен живот.Установил още, че е правила и секс по интернет. През това време занемарила грижите за детето. За поведението на ответницата били уведомени и родителите. През 2018г. всички се прибрали в България, като ищецът припознал детето. Снабдили го със задграничен паспорт, валиден до 02.08.2023г. Уговорката помежду им била детето да се върне с него в Ротердам и да започне да посещава детска градина, но ответницата променила решението си и не дала съгласие детето да се върне заедно с него и то останало тук с нея в с.Беловец.

            Това наложило той да се прибира в България на всеки три месеца, за да го види.  Изпраща пари, а когато детето е с него, закупува всичко необходимо. Дори и от дистанция полага грижи за него.

           С ответницата до настоящият момент не са се договорили по отношение на упражняването на родителските права. Ищецът работи по трудово правоотношение в Ротердам, има жилище, получавам трудово възнаграждение. Твърди, че е в състояние да осигури значително по-добри условия на живот на детето, отколкото ответницата, както сега, така и занапред. Ето защо моли съда да му предостави упражняването на родителските права, а на майката определи РЛО, съобразно съдебната практиката, както и да определи ежемесечна издръжка в минимален размер, която да ми бъде заплащана от ответницата. Да бъде  предоставено разрешение, заместващо съгласието на майката детето да пътува извън пределите на РБ до държавите- членки на БС, придружено от ищеца или от негови близки, изрично упълномощени, за срок до навършване на пълнолетие от детето и за неограничен брой през календарната година, с изключение на времето, предвидено за осъществяване на лични контакти на майката с детето, както и да даде разрешите,заместващо съгласието на майката на детето да бъде издаден задграничен паспорт /след изтичането на срока на настоящия/. Представя удостоверение за раждане, удостоверение за постоянен адрес, временен паспорт, паспорт за задгранично пътуване, трудов договор с превод на български език, служебна бележка за доходите с превод на български език, договор за наем. Има искане за разпит на петима свидетели.

          Ответницата  А.Р.А. оспорва исковете, а претенцията за издаване на разрешение,заместващо съгласието за задграничен паспорт намира да недопустима, тъй като детето има такъв.

           Оспорва твърдението на ищеца, че отношенията им се обтегнали заради това, че е поддържала връзки с други мъже в интернет, че е правила „секс по интернет", че е занемарила грижите за детето, и че „си е прибрала багажа".

            Според нея след раждането на детето ищеца променил отношението си към нея. Не я зачитал като фактическа съжителница и не й обръщал внимание. Не живели като мъж и жена. Била изгонена от ищеца и неговата майка от квартирата в Ротердам. За да бъде с детето била принудена 4 месеца да живее в коридора на квартирата на стълбището, без легло и само с едно одеяло.Тези отношения били нетърпими за нея и това било причината след връщането им в България да не желае повече да бъда в едно домакинство с ищеца и неговите родители.

           Отрича ищецът да е изпращал пари,да е купувал всичко необходимо, и дистанционно да е полагал грижи за детето. Не е създавала никога пречки за контактите му с детето, както и на неговите роднини. Детето е изключително привързано към нея, тъй като са заедно и неразделно откакто детето се е родило. При последното свиждане се наложило да лекуват детето, тъй като  било с повишена температура от 39.2градуса по Целзий и с кашлица. Наложило се да постъпи в детско отделение МБАЛ „Свети Иван Рилски" гр.Разград. От раждането си до този момент детето не е боледувало.

            Ответницата не желая детето им да расте в друга държава. Връзката между нея и детето е изключително силна и условията му за живот при мен в дома на родителите ми са добри. Ищеца и родителите му са постоянно ангажирани и не биха могли да полагат ежедневните грижи за детето, така както ги полага тя, неговата майка. Това, че ищецът има повече средства в никакъв случай не следва да бъде решаващо, тъй като отглеждането и възпитаването на детето не свързано единствено със паричните средствата.Те са необходими за развитието му, но и в РБългария то не е лишено от нищо. Ако ищецът желае да подпомогне икономически отглеждането на детето, няма пречка да дава по-голяма от обичайната за България издръжка.

           Ищецът и родителите му живеят под наем и не притежават собствено жилище в чужбина. Договорът за наем е краткосрочен, а трудовият му договор е за временна заетост.

           Детето е български гражданин и в Република България то може да бъде отгледано и обгрижвано по начин, който е изцяло в негов интерес .В имота на родителите й има построени две къщи, като тя и детето ползват самостоятелно едната. Нейните родители й помагат много и я поддържат в грижите за детето. Прекъсването на връзката майка-дете непоправимо ще увреди психиката на детето. Освен през времето, в което е при ищеца и родителите му, двамата с Али никога не са се разделяли. Твърди, че няма финансовата възможност, ако детето бъде предоставено на бащата да пътува толкова често, че да запази установилата се помежду им връзка.

            Искане за разрешаване детето Али С. да пътува извън пределите на Република България, без да е необходимо съгласие за това на майката за срок до навършване на пълнолетие на детето и за неограничен брой пътувания не е в интерес на детето и е в пълно противоречие с тълкувателно решение №1/03.07.2017 г. на ВКС по т.д. № 2016г. ОСГК.

           Моли съда да отхвърлите обективно предявените искове и предостави на нея упражняването на родителските права спрямо детето Али С., а на ищеца да определи подходящ режим на лични отношения. Моли да осъди ищеца да заплаща ежемесечна издръжка на детето си в размер на 250лв., считано една година назад- 02.05.2018г.,ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска,като съобразите възможностите му и това, че няма задължения към други деца. Моли съда да откаже издаването на разрешение за неограничено пътуване на детето без нейно съгласие, тъй като не е в интерес на детето и е в противоречие с константната практика на ВКС, както и да  прекрати производството по отношение на претенцията за издаване на паспорт за задгранично пътуване поради липса на правен интерес. Представя епикриза от детско отделение на МБАЛ-Разград, има искане за разпит  на трима свидетели.

           Исковата молба е редовна и частично допустима.

            Предявен е иск по чл.127 ал.2 СК, по който ответницата също претендира упражняването на родителските права. Доказателствената тежест е на всяка страна да доказва връзката си с детето, факта на раздялата, наличието на разногласие относно личните отношения и издръжката на детето; наличието на необходимите родителски качества и материално-битови условия за отглеждане и възпитание на дете; наличието на емоционална връзка; размера на доходите и имущественото си състояние, както и нуждите на детето от издръжка.

          По втория иск с правно основание чл.127аСК ищецът следва да докаже, че е в интерес на детето да бъде издадено заместващо съгласието на другия родител решение за пътуване извън страната, както и за документи са самоличност /задграничен паспорт/, при твърдяна липса на съгласие от страна на майката.

            Претенцията за издаване на разрешение, заместващо съгласието на майката е недопустима, тъй като детето има издаден задграничен паспорт. В тази част производството следва да бъде прекратено, което ще стане с крайния съдебен акт.

            Искането за разпит на свидетели на страните е допустимо и относимо.

           По изложените съображения, съдът

 

                                     О П Р Е Д Е Л И :

 

           ДОПУСКА приложените към исковата молба, отговора писмени доказателства и социалния доклад, изготвен от МСС .

           ДАВА възможност на страните да водят по двама свидетели.

           ПРИКАНВА страните към доброволно уреждане на спора.

           Да се уведоми ДСП-Кубрат за изготвяне на социален доклад.

            НАСРОЧВА съдебно заседание за привременни мерки и редовно съдебно заседание за 23.01.2020г. от 9.00ч. Да се призоват страните, като им се връчи препис от определението, а на ищеца и от отговора.  

            Определението не подлежи на обжалване.

 

                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: