Решение по дело №97/2019 на Районен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 април 2019 г. (в сила от 10 юли 2019 г.)
Съдия: Галина Димитрова Василева
Дело: 20193420200097
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 98

 

гр. С., 04.04.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Районен съд – гр.С., наказателен състав, в открито съдебно заседание на четиринадесети март през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА ВАСИЛЕВА

 

              като разгледа докладваното от съдията АНД № 97 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е по реда  на чл.59 – чл.63 от ЗАНН.

            Постъпила е жалба от „Н.“ ЕООД, ЕИК ...., със седалище и адрес на управление с.К., общ.С., представлявано от управителя А. Й. М., против Наказателно постановление № В–0045022/20.12.2018г., издадено от Х. М. - директор на Регионална дирекция за областите В., Д., Ш., Р., Т. и С. към Комисията за защита на потребителите, с което на ТД-жалбоподател е наложена имуществена санкция в размер 1000 лева за нарушение чл.132, ал.1 от Закона за туризма.

            В жалбата се изразява несъгласие с отразените в АУАН и НП фактически констатации, визирани са обстоятелствата по случая от позицията на жалбоподателя и е изразено становище за неправилна интерпретация на действителното положение от контролните органи. Посочва се, че процесната табела за категоризация е била в заведението, но е извадена от шкаф зад бара от сервитьорката поради извършения преди това ремонт в помещението, което визира, че не е извършено вмененото нарушение. Моли се за отмяна на НП, евентуално при приложението на чл.28 ЗАНН.

             Пред съда жалбата се поддържа изцяло чрез представител по пълномощие, изразяващ становище за  несъобразеност на тежестта на наказанието с обстоятелствата по случая.

            Административно-наказващият орган не се представлява и не депозира становище по делото.

            Районна прокуратура – С., призовани, не се явява представител и не изразяват становище.     

Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна и при наличие на правен интерес, поради което се явява допустима.

            Съдът, след запознаване с доказателствата по делото, обсъдени поотделно и в тяхната взаимовръзка, въз основа на закона и по вътрешно убеждение, намира за установено следното:

            На 30.10.2018г. към 09.00ч. сутринта св.Б. - ст.инспектор към КЗП-звено С. и св.М.-технически сътрудник към звеното, посетили заведение – кафене „Н.“ в гр.С., по ул.“С. В.“ № ...-..., стопанисван от търговеца „Н.“ ЕООД гр.С., ЕИК ...... Целта на това посещение била рутинна проверка, при която било установено, че в него момент обектът работел, имало разположени маси навън, но към него час нямало клиенти. Проверяващите констатирали вида на предлаганите от заведението артикули – напитки и ядки, обстоятелството, че се издават касови бонове, обслужването се извършвало от сервитьорка – св.С. М.. Св.Б. и св.М. възприели, че в закритата част на кафенето няма поставена на видно място табела и удостоверение за категоризацията на заведението. В хода на проверката пристигнал управителят А. М., като преди това сервитьорката - св.М. извадила от кашон, намиращ се в шкаф зад бара, удостоверението за категоризация № 00482 от 16.10.2012г. валидно безсрочно, но до приключване посещението на проверяващите табелата не била представена. Обяснението пред служителите било, че в помещението се извършвал ремонт и всичко било прибрано, за да се опази. На място контролните органи съставили КП, в който отразили възприетите от тях обстоятелства. При посещението на управителя в офиса на КЗП – С. св.Б. съставил АУАН № К-0045022/09.11.2018г. за нарушение на чл.132, ал.1 от Закона за туризма поради неизпълненото от търговеца изискване категорийната символика – табела и удостоверение, да бъде поставена на видно място в заведението. Изрично било посочено, че нарушението се явява първо като поредност. Управителят вписал възражение, че по време на проверката е правен ремонт – боядисване и процесните предмети са били прибрани да не се цапат. Последвало издаване на процесното НП с възпроизвеждане съдържанието на акта  откъм словесна част и правна квалификация, и налагане на наказание 1000 лева имуществена санкция, на основание чл.214 ЗТ.

            По отношение спазване компетентността на длъжностните лица, издали АУАН и НП, на регламентираните срокове и реквизити в съдържанието на акта и НП, не се установяват нарушения на процесуалните правила.

            По съществото на спора съдът приема, че по категоричен начин е установена липсата на визирана символика на видно място в кафенето по време на процесната проверка. В тази насока са обсъдени показанията на двамата служители на КЗП и свидетелите М. и Х.. В обясненията си управителят Маринов също посочва, че към него момент изискването на закона по чл.132, ал.1 ЗТ не е било спазено, но това е било не поради липсата на символите, а поради извършван в заведението ремонт. Тази позиция е изразил и във вписаното в акта възражение. Съдът намира, че следва да даде вяра на това обстоятелството, тъй като и двамата проверяващи – св.Б. и св.М. също посочват, че такива обяснения са били дадени и пред тях на 30.10.2018г. в кафенето, както и че в тяхно присъствие сервитьорката извадила от кашон, намиращ се в шкаф удостоверението за категоризацията, но не успяла да намери табелата със звездата. Тези данни кореспондират и с показанията на св.М., която заявява, че тя лично прибрала тези предмети, и описва какво представлява самата табела. Св.Х. потвърждава, че сутринта рано на процесния ден лично казал, на св.М. да махне табелата от прозореца, защото бил ангажиран да боядиса рано помещението и описва, че табелата е метална с една звезда. Този свидетел, останал встрани от разговорите при проверката, казал на сервитьорката да не изважда въпросните вещи, тъй като трябвало да боядиса стените още веднъж, поради което и тя не ги поставила на местата им, когато пристигнали проверяващите.

            В посочената за нарушена разпоредба на чл.132, ал.1 от Закона за туризма е визирано, че на категоризираните места и прилежащите към тях заведения за хранене и развлечения се издава категорийна символика в зависимост от техния вид и категория, включваща удостоверение и табела, които се поставят на видно място в обекта. От изяснените по делото факти е видно, че ТД - жалбоподател стопанисва такъв обект с получена категоризация една звезда, за което има издадено удостоверение № 00482 от 16.10.2012г. валидно безсрочно, и табела с една звезда, влизаща в състава на тази символика. Липсата им на видно в заведението място на датата 30.10.2018г. се е дължала на временното им прибиране по посочените по-горе причини, като след това не е била осъществена последваща проверка за уверяване на контролните органи дали в действителност се спазва изискването за видимост на категорийната символика. Съдът приема, че макар формално да е осъществен състав на вмененото нарушение обстоятелствата по конкретния казус очертават наличието на признаците на маловажен случай. Деянието не е свързано с настъпване на каквито и да са вредоносни последици или застрашаване на обществените отношение в тази насока, по време на проверката в ранните часове не е имало клиенти в заведението, липсата на посочените предмети не се е дължала на тяхната изначална липса.

Съгласно чл.27 ЗАНН административното наказание следва да се индивидуализира при отчитане тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване, смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, имотното състояние на нарушителя. Тъй като законодателят е фиксирал долна граница за нарушението по чл.132, ал.1 ЗТ в размер 1000 лева, то няма как простъпката на ТД да бъде санкционирана с размер на имуществената санкция, която да е съответна на степента на извършеното. Редом с това, както бе посочено, случаят се отличава с характеристиките на маловажност, поради което съдът приема, че административно-наказателната отговорност на търговеца за този случай е ангажирана при несъобразеност на закона.

По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № В–0045022/20.12.2018г., издадено от Х. М. - директор на Регионална дирекция за областите В., Д., Ш., Р., Т. и С. към Комисията за защита на потребителите, с което на „Н.“ ЕООД, ЕИК ...., със седалище и адрес на управление с.К., общ.С., представлявано от управителя А. Й. М., е наложена имуществена санкция в размер 1000 лева за нарушение чл.132, ал.1 от Закона за туризма.

 

 Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр. С., по реда на Административно процесуалния кодекс, в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: