Решение по дело №433/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 92
Дата: 26 септември 2019 г.
Съдия: Росица Славчова Станчева
Дело: 20193000500433
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 30 август 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№92./26.09.2019г.

 

гр.Варна

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Варненският апелативен съд, в закрито съдебно заседание, в състав:

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДИАНА ДЖАМБАЗОВА

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:   МАРИНЕЛА ДОНЧЕВА

                                                                                               РОСИЦА СТАНЧЕВА                                                                                                            

като разгледа докладваното от съдия Р . Станчева

въззивно ч. гр. дело № 433/19г.,

за да се произнесе съобрази следното:

 

 

Производството е по реда на чл.274 и сл. ГПК вр. чл.463 ГПК.

Образувано е по жалби на „В. К.“ ЕООД /в несъстоятелност/, представлявано от синдика И.М. против решение № 181/17.07.2019г., постановено по в.гр.д. № 442/2019г. на ОС - Добрич, с което е оставена без уважение жалбата на дружеството срещу извършено от ЧСИ с рег. № ..по изп.д. № 20167370400793 разпределение от 23.05.2019г. на сумата от 282 744.94 лева.

В жалбата се излагат оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на обжалваното решение, основани на аргументи по съществото на спора. Твърди се също така, че съдът не се е произнесъл по всички наведени възражения срещу атакуваното разпределение, в частност относно начислените от ЧСИ лихви върху главното вземане на взискателя „Българо-американска кредитна банка“ АД /“БАКБ“ АД/. Иска се от настоящата инстанция да отмени решението на окръжния съд и постанови друго, с което да бъде извършено разпределение на процесната сума по сочения от жалбоподателя начин.

В срока по чл.276 ГПК са постъпили писмени отговори от взискателите „БАКБ“ АД и Община Балчик, в които се изразява становище за неоснователност на жалбата.   

За да се произнесе, съдът съобрази следното:

Производството по в.гр.д. № 442/2019г. на ОС – Добрич е образувано по жалба на настоящия жалбоподател, с която същият е обжалвал Постановление от 23.05.2019г. на ЧСИ Т., рег. № …, по изп.д. № 20167370400793, с което чрез помощник съдебен изпълнител е извършено разпределение на сумата от 282 744.94 лева. Оспорванията досежно законособразността на същото са, че неправилно в размера на вземането на основния взискател „БАКБ“ АД са включени и лихви за просрочие, начислени за периода след одобряване списъка на приетите в несъстоятелността вземания, както и че незаконосъобразно в това производство са удоволетворени вземане на взискателя за разноски по изпълнението, вземане на ЧСИ за такси, както и като привилегировано вземане на Община Балчик за местни данъци и такси. Счита се, че вземането на „БАКБ“ АД следва да е само в размер на сумата от 539 122.66 лв., колкото е размерът на приетото вземане в одобрения списък на приетите вземания по т.д. № 5/2018г. на ОС – Варна, а всички останали вземания за лихви и разноски по изпълнението, вкл. и в полза на ЧСИ, както и това на Община Балчик следва да бъдат удоволетворени в производството по несъстоятелността. Досежно задължението към Община Балчик за местни данъци и такси пред настоящата инстанция се поддържа тезата, че отредената с разпределението за този взискател сума от 5 743.63 лева следва да покрие само главницата, без натрупаните лихви за просрочие, а остатъкът от 277 001.31 лева следва да бъде разпределен за погасяване на главницата, съобразно приетото в несъстоятелността вземане на „БАКБ“ АД, без лихви.

Производство по изп.д. № 20167370400793 по описа на ЧСИ Л. Тасева е образувано на 23.06.2016г. по молба на взискателя „БАКБ“ АД против „В. К.“ ЕООД, въз основа на издаден по ч.гр.д. № 5845/2016г. на РС – Варна, на основание чл.418 ГПК изпълнителен лист за принудително събиране на подробно посочени в изпълнителния титул суми, дължими по договор за банков кредит от 22.02.2007г. и присъдени разноски за заповедното производство.

След връчване на ПДИ са предприети действия по удоволетворяване на вземането – наложени са запори и възбрани върху имуществото на длъжника, насрочени са публични продани, част от които са реализирани.

На основание чл.458 ГПК присъединени по право като взискатели са Държавата, чрез НАП и Община Балчик.

С молба от 14.12.2017г. първоначалният взискател „БАКБ“ АД е уведомил съдебния изпълнител, че вземането по договора за кредит е обезпечено с учреден в негова полза особен залог на търговско предприятие от 02.03.20017г. и че е пристъпил към изпълнение срещу отделни активи от търговското предприятие, което обстоятелство е вписано в Централния регистър на особените залози с рег. № 2015060802657, като на основание чл.456 ГПК вр. чл.10 ал.2 ЗОЗ е поискал да бъде конституиран по изпълнителното дело и като взискател с обезпечено по реда на ЗОЗ вземане, възлагайки осребряването на заложеното имущество на ЧСИ. Спор относно тези обстоятелства не е налице, а същите са установени и от представените с коментираната молба писмени доказателства.

Междувременно, в хода на изпълнителното производство, с решение № 612/24.07.2018г., постановено по т.д. № 5/2018г. на ОС – Варна срещу длъжника „В. К.“ ЕООД е открито производство в несъстоятелност. С определение № 806/01.03.2019г. съдът по несъстоятелността е одобрил списъка на синдика на приетите вземания на кредиторите на несъстоятелния длъжник, като вземането на „БАКБ“ АД към тази дата е определено в размер на 539 122.66 лева.

С оглед на така отпочнатото производство по несъстоятелност и на основание чл.638 ГПК принудителното изпълнение въз основа на първоначалния изпълнителен титул е спряно, а впоследствие и прекратено. Същото е продължило въз основа на вписаното заявление за пристъпване към изпълнение от заложния кредитор, на основание изричната разпоредба на чл.43 ал.1 вр. ал.4 ЗОЗ. В резултат на това са продължени действията по извършване публична продан на недвижими имоти и движими вещи, съставляващи част от актива на търговското предприятие, предмет на договора за особен залог и именно постъпилата от продажбата на три недвижими имота и съвкупност от движими вещи /оборудване за ресторант на к-с „С. енд лав“/ сума в общ размер на 282 744.94 лева е предмет на обжалваното разпределение от 25.03.2019г.

Жалбоподателят не оспорва правото на „БАКБ“ АД да се удоволетвори в рамките на продължилото изпълнително производство по реда на ГПК. Спорните въпроси са дали съдебният изпълнител е обвързан от размера на обезпеченото вземане на този взискател, приет в производството по несъстоятелността, в частност може ли да начислява лихви за забава върху главницата от това вземане, вкл. и за периода след одобряване на списъка с приетите вземания, могат ли в това производство да се удоволетворят вземанията му за разноски по изпълнението, както и на други взискатели, в т.ч. и ЧСИ, които вземания са с привилегия по чл.136 ГПК пред това на заложния кредитор.

Настоящият състав намира, че принудителното изпълнение, развиващо се по реда на ГПК и започнало преди откриването на производството по несъстоятелност спрямо длъжника, е самостоятелен способ за удоволетворяване на заложния кредитор. Последният разполага с правната възможност на преценка дали да събере вземането си в рамките на несъстоятелността, ползвайки се от цялото имущество на длъжника, включено в масата на несъстоятелността или да продължи изпълнението по започналото индивидуално събиране /арг. от чл.43 ЗОЗ/, в който случай ще се удоволетвори само от заложеното имущество. С оглед на това и доколкото в Търговския закон няма изрични разпоредби, то следва да се приеме, че съдебният изпълнител, на когото на основание чл.10 ал.2 ЗОЗ вр. чл.18 ал.4, предл. второ ЗЧСИ е възложено събиране на обезпеченото с договора за особен залог вземане по реда на ГПК не е обвързан от приетия размер на същото в производството по несъстоятелността. Именно поради тази самостоятелност, в рамките на изпълнителното производство няма пречка да бъдат начислявани законни лихви за забава върху главницата, вкл. и за периода след откриването на производството по несъстоятелността, още повече, че съгласно изпълнителното основание /договора за залог, л.2535 от изп.д./ в обезпеченото вземане се включват и вземанията за лихви, както и тези за разноски по изпълнението. Поради това и доводите на длъжника, че вземанията за лихви и за разноски по изпълнението следва да се удоволетворят в производството по несъстоятелността са неоснователни.

Неоснователни са и твърденията, че за дължимите такси по т.26 от ТТЗЧСИ съдебният изпълнител, както и присъединеният по право взискател – Община Балчик вр. вземанията й за местни данъци и такси досежно продадените недвижими имоти също следва да се удоволетворят в общото производство по несъстоятелността.

При извършването на разпределението съдебният изпълнител е длъжен да съобрази наличието на вземания, ползващи се с привилегия пред вземането на заложния кредитор съгласно приложимата в настоящото изпълнение разпоредба на чл.136 ЗЗД. В същото време, както в Закона за особените залози, така и в ТЗ липсват норми, дерогиращи същата и предвиждащи, че при открито производство по несъстоятелност в рамките на продължаващото индивидуално принудително изпълнение подлежи на удоволетворяване само вземането на заложния кредитор. Поредността на удоволетворяване на вземанията, очертана в чл.722 ТЗ също не намира приложение, именно поради различния съдопроизводствен ред, приложим при индивидуалното принудително изпълнение по реда на ГПК и този при изпълнение срещу масата на несъстоятелността.

При така дадените отговори и предвид липсата на оплаквания относно размера на начислените в полза на основния взискател такси и разноски по изпълнението, респ. таксата по т.26 от Тарифата, настоящият състав намира, че законосъобразно ЧСИ е разпределил от подлежащата на разпределение сума в ред първи сумата от  6 537.69 лева, включваща 1 614.20 лв. направени разноски по изпълнението в полза на „БАКБ“ АД и 4 923.49 лв. такса по чл.26 от Тарифата върху събраната сума.

Законосъобразно като ползващо се с привилегия по чл.136  ал.1 т.2 ЗЗД е удоволетворено и вземането на Община Балчик в общ размер на 5 743.63 лв. за дължим местен данък върху продадените имоти, вкл. и лихва за забава. Последното, като акцесорно вземане също попада в реда на чл.136 т.2 ЗЗД.

Остатъкът от 270 463.62 лева, който е по-малък от размера на вземането на заложния кредитор следва изцяло да бъде отнесен за погасяване на дълга му. Непосочването с каква част от тази сума погасява вземането за лихва и каква главницата, не е порок, обуславящ незаконосъобразност на разпределението, предвид нормата на чл.76 ал.2 ЗЗД и изричното посочване в мотивната част на разпределението размерите на главница и начислени лихви.

По изложените съображения извършеното от ЧСИ разпределение е правилно и законосъобразно.

Поради съвпадането на изводите на настоящата инстанция с тези на ОС – Добрич, обжалваното решение следва да бъде потвърдено.

На основание чл.78 ал.8 ГПК вр. чл.25а ал.3 от Наредбата за заплащане на правната помощ и направеното искане от взискателя Община Балчик жалбоподателят следва да бъде осъден да му заплати юрисконсултско възнаграждение за настоящата инстанция в размер на 50 лева.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И

 

ПОТВЪРЖДАВА № 181/17.07.2019г., постановено по в.гр.д. № 442/2019г. на ОС - Добрич.

 

            ОСЪЖДА „Варна Капитал“ ЕООД /в несъстоятелност/, ЕИК *********, представлявано от синдика И.М., с адрес *** ДА ЗАПЛАТИ на Община Балчик сумата от 50 /петдесет/ лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение за настоящото производство, на основание чл.78 ал.8 ГПК.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                              2.