Решение по дело №576/2019 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 326
Дата: 4 октомври 2019 г. (в сила от 26 октомври 2019 г.)
Съдия: Росица Иванова Ангелова
Дело: 20191420200576
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.Враца, 04.10.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Врачански районен съд, VII наказателен състав, в откритото съдебно  заседание на десети септември, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                                                     Районен съдия: Росица Ангелова

 

при участието на секретаря Ваня Василева, като изслуша докладваното от съдията н.а.х.д. № 576 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59-63 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и е образувано по жалба на В.Т.П. ***, ЕГН ********** против наказателно постановление (НП) № 19-0967-000514/24.04.2019 г., издадено от Началник група към ОД на МВР-Враца, сектор „Пътна полиция”, с което за извършени нарушения по чл.37, ал.1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) и по чл.147, ал.1 от ЗДвП, на основание съответно чл.179, ал.2 вр. ал.1, т.5, пр.4 и чл.185  от ЗДвП са му наложени две административни наказания „глоба” съответно в размер на 200 /двеста/ лева и на 20 /двадесет/ лева.

В жалбата и пледоарията по същество се навеждат доводи за незаконосъобразност и неправилност на атакувания акт, като се прави искане за неговата отмяна. Твърди се, че водачът-жалбоподател е предприел маневра завиване наляво, като при навлизане в кръстовището за него е светел разрешителен зелен сигнал на светофарната уредба, а за насрещно движещите се ППС е светел забранителен червен сигнал. Твърди се още, че от мястото на удара и местоположението на МПС-та следва извод, че процесния автомобил е бил в средата на кръстовището, когато е  бил ударен.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител. В съпроводителното преписката писмо, наказващият орган ангажира становище, че НП следва да бъде потвърдено.

Врачанският районен съд, като взе предвид депозираната жалба, събраните по делото доказателства, доводите и съображенията на страните, намери за установено от фактическа страна следното:  

Административно-наказателното производство е образувано на 15.04.2019 г. със съставянето на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) Серия Д, № 451900, за това, че на 15.04.2019 г., около 18:20 часа, в гр.Враца, на ул.”Околчица” управлява лек автомобил „Дачия Логан” с рег. № ***** и при извършване на ляв завой по бул.”Европа” отнема предимството на движещия се направо лек автомобил „Фиат Пунто” с рег. № *****, с което става причина за реализирането на ПТП с материални щети. МПС не е представено на годишен технически преглед.

 Актосъставителят квалифицирал деянията като  нарушения по чл.37, ал.1 от ЗДвП и по чл.147, ал.1 от ЗДвП, без да е отбелязал кое нарушение с какво действие се изразява. Актът е съставен в присъствието на един свидетел, както и на жалбоподателя. Последният е получил и подписал препис от акта същия ден, като не е посочил писмени възражения по констатираните нарушения.

Въз основа на горния акт за установяване на административно нарушение, при идентично с АУАН описание на фактическата обстановка, наказващият орган е издал атакуваното НП №19-0967-000514/24.04.2019 г., с което за извършени нарушения по чл.37, ал.1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) и по чл.147, ал.1 от ЗДвП, на основание съответно чл.179, ал.2 вр. ал.1, т.5, пр.4 и чл.185  от ЗДвП на жалбоподателя П. са наложени две административни наказания „глоба” съответно в размер на 200 /двеста/ лева и на 20 /двадесет/ лева.

При обжалването на НП пред Врачанския районен съд са събрани гласни доказателства, като са допуснати до разпит свидетели, присъствали при установяване на нарушението и актосъставителя. Показанията на актосъставителя Г. и свидетеля В. в частта, в която заявяват, че процесното ПТП е реализирано на кръстовище със светофарна уредба между посочените автомобили и с посочените материални щети,  съдът възприема за достоверни. В останалата си част показанията на свидетелите-полицейски служители са само съждения относно вината на водачите, тъй като същите заявиха, че само предполагат, че за двамата водачи светлината на светофара е била зелена. И двамата свидетели са единодушни относно обстоятелството, че процесния л.а. не е преминал годишен технически преглед.

От показанията на св. Р. П. /пътник в автомобила на жалбоподателя/ се установява, че л.а. на жалбоподателя е навлязъл в кръстовището при зелен сигнал на светофарната уредба, когато насрещно движещ се автомобил изпреварил изчакващ на червен светофар друг автомобил и ги ударил в средата на кръстовището.

По делото са приети и съответно приложени следните писмени доказателства: Заповед 8121з-515/14.05.2018 г., издадена от министъра на вътрешните работи; Справка за нарушител / водач В.Т.П. ***, ЕГН ********** ; АУАН Серия Д, № 451900 от 15.04.2019 г. ; НП №19-0967-000514/24.04.2019 г.; Справка-Циклограма, показваща режима на работа, реда и продължителността на различните сигнали на  светофарната уредба, находяща се на кръстовището на ул.”Околчица” и бул.”Европа”  - л.18 и л.19 от делото; Протокол за ПТП 1469191/15.04.2019 г. – л.30 и три броя копия на снимки към него.

При гореустановената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

Жалбата против атакуваното НП е подадена в законоустановения 7-дневен срок, от лице имащо право на обжалване и същата е процесуално допустима.

Процедурата по установяването на административно нарушение, издаването на наказателно постановление и неговото обжалване е уредена в ЗАНН. За неуредените в посочения нормативен акт случаи, чл.84 от ЗАНН препраща към субсидиарно приложение разпоредбите на НПК. Разглеждайки жалбата по същество, по аргумент на чл.314, ал.1 от НПК вр. чл.84 от ЗАНН, независимо от посочените от жалбоподателя основания, съдът изследва правилното приложение на материалния и процесуалния закон.

Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са съставени съгласно изискванията съответно на чл.37, ал.1, б.„б” от ЗАНН и на чл.47, ал.2 от ЗАНН, във връзка с чл.47, ал.1, б.„а” от ЗАНН от материално компетентни органи, видно от приложената по делото заповед № 8121з-515 от 14.05.2018 г. Актосъставителят отговаря на т.1.3. от заповедта, че след като заема длъжността „младши автоконтрольор” в ОД на МВР в правомощията му е да съставя актове за установяване на административни нарушения по ЗДвП. Материалната компетентност да издава наказателни постановления на началника на група в сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР-гр. Враца, действащ като административно-наказващ орган, произтича от т.2.11. от представената заповед  на министъра на МВР.

Актът за установяване на административно нарушение е съставен съобразно изискването на чл.40, ал.1 от ЗАНН – в присъствието на нарушителя и един свидетел и е подписан от тях. И АУАН и НП отговарят на изискванията съответно на чл.42 от ЗАНН и на чл.57 от ЗАНН, тъй като съдържат всички необходими реквизити, посочени и в двете разпоредби.

Разгледано по същество, нарушението на разпоредбата на чл.37, ал.1 от ЗДвП,  която предвижда, че при завиване наляво за навлизане в друг път водачът е длъжен да пропусне насрещно движещите се ППС, не се доказа по категоричен и безспорен начин, както от свидетелските показания, така и от писмените доказателства.

Съдът намира, че от представените по делото писмени доказателства и от свидетелските показания, дадени непосредствено и устно в съдебната зала не се установява по несъмнен и безспорен начин наличието на виновно извършено от жалбоподателя нарушение. Ответната страна по жалбата също не ангажира никакви допълнителни доказателства в подкрепа на твърдяната в НП фактическа обстановка. В настоящето производство съдът е длъжен да извърши служебно проверка за законосъобразност на съставеният АУАН и издаденото НП, респективно спазени ли са всички правила и изисквания на материалния и процесуалния закон при ангажиране отговорността на нарушителя. Съдът намира, че НП е издадено при изключително неизяснена фактическата обстановка на извършеното нарушение и конкретно относно вината на жалбоподателя. От доказателствения материал по делото и от свидетелските показания нe се установи жалбоподателят да е отнел предимство на насрещно движещото се МПС, тъй като по делото е безспорно установено, че ПТП е реализирано в средата на кръстовище, регулирано със светофарна уредба, където важат правилата за преминаване през кръстовище съгласно чл.47 – чл.50а ЗДвП. Това обстоятелство изобщо  не е отразено в АУАН, което води и до неправилна правна квалификация на нарушението. Отделно от това страните по делото не спорят, че тази светофарна уредба е работеща, както и, че същата е била в изправност. И не на последно място видно от предоставената по делото от община Враца Справка –Циклограма, показваща режима на работа, реда и продължителността на различните сигнали на  светофарната уредба, находяща се на кръстовището на ул.”Околчица” и бул.”Европа”  се установява,  че на процесното кръстовище, зеленият сигнал на светофара за автомобилите, движещи се по  ул.”Околчица” и идващи откъм ж.к.Дъбника е с по-голяма продължителност от зелената фаза на светофара за насрещно движещите се по същата улица с общо пет секунди. Горното показва, че възражението на жалбоподателя, относно преминаването на червен сигнал на светофарната уредба за насрещно движещия се автомобил „Фиат Пунто” е основателно, както и предвид местоположението на удара и нанесените материални щети върху неговия лек автомобил.

Ето защо съдът намира, че твърдяното от наказващия орган нарушение на чл.37, ал.1 ЗДвП е изцяло недоказано, а същото почива на предположения и жалбоподателят не следва да бъде санкциониран за това.

Относно отразеното нарушение по чл.147, ал.1 ЗДвП, констатирано по време на същата проверка, страните по делото не спорят и съдът намира същото за доказано по безспорен начин.

Предвид изложеното, съдът намира въззивната жалба за частично основателна, поради което наказателното постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно в частта, относно наложеното наказание глоба по чл.179, ал.2 вр. ал.1, т.5, пр.4 ЗДвП, а в останалата му част следва да бъде потвърдено.

           Водим от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ  Наказателно постановление № 19-0967-000514/24.04.2019 г., издадено от Началник група към ОД на МВР-Враца, сектор „Пътна полиция”, В ЧАСТТА, с която за извършено нарушение по чл.37, ал.1 ЗДвП, на основание чл.179, ал.2 вр. ал.1, т.5, пр.4 ЗДвП на В.Т.П. ***, ЕГН ********** е наложено административно наказание „глоба” в размер на 200 /двеста/ лева, КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО и

ПОТВЪРЖДАВА  Наказателно постановление № 19-0967-000514/24.04.2019 г., издадено от началник група към ОД на МВР-Враца, сектор „Пътна полиция”  В ОСТАНАЛАТА   МУ   ЧАСТ.

Решението подлежи на касационно обжалване  пред Административен съд – гр. Враца по реда на гл.XII от Административнопроцесуалния кодекс в 14 (четиринадесет) дневен срок от получаване на съобщението за неговото  изготвяне.

                    

                                                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: