Решение по дело №878/2020 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 260007
Дата: 10 февруари 2021 г. (в сила от 10 февруари 2021 г.)
Съдия: Росица Радославова Радославова
Дело: 20204500600878
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 27 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№………  

 

гр. Русе, 10.02.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският  окръжен съд - наказателна колегия в открито заседание на деветнадесети ноември през две хиляди и двадесета година в състав:

Председател:  ЮЛИЯН СТАМЕНОВ

            Членове:  РОСИЦА РАДОСЛАВОВА

                             РАЛИЦА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря Светла Пеева като разгледа докладваното от съдия Радославова ВНЧХ дело №878 по описа за 2020г.,за да се произнесе съобрази следното:

Про­из­во­д­с­т­во­то е въззивно, по реда на глава ХXI от НПК.

Повереникът на частния тъжител Н.Й.С. *** – адв.А.С. *** е обжалвал Присъда №60/13.07.2020г.на Русенския районен съд, постановена по НЧХД №90/20г., с която подсъдимият  Д.Н. ***  е признат за невинен  в това, на 06.07.2018г. в гр.Русе публично приписала престъпление на Н.Й.С., че застраховал новата кола на А.А., след което са я запалили„ за да вземат парите от застраховката, поради което и на основание чл.304 НПК е оправдан по обвинението за престъпление по чл.148, ал.2, вр.ал.1,т.1, вр.чл.147, ал.1 от НК. С присъдата е отхвърлен и предявеният граждански иск за неимуществени вреди в размер на 2 000лв., като неоснователен и недоказан.  

В съдебно заседание пред въззивната инстанция жалбоподателят поддържа жалбата си, в която сочи основания за незаконосъобразност на присъдата, изразяващи се в нейната необоснованост, поради превратно  тълкуване на доказателствения материал от страна на съда, довел до неправилно приложение на материалния закон. Иска отмЯ.та й с постановяване на осъдителна такава и налагане на съответно наказание на подсъдимия, ведно с уважавен в пълен размер на претендираното обезщетение за неимуществени вреди – резултат на престъплението.

Подсъдимият, редовно призован не се явява. Упълномощеният му защитник – адв.В.В. – АК – Русе ввзема становище за неоснователност на жалбата и моли съда да потвърди присъдата на първоинстанционният съд.

Като прецени доказателствата по делото, доводите на страните и след извършване на цялостна служебна проверка, досежно правилността на присъдата, Окръжният съд намира следното:

Жалбата е  неоснователна. 

За да постанови своя съдебен акт, районният съд е направил задълбочен анализ на събраните в хода на процеса обилни писмени доказателства, въз основа на което е установил следното от фактическа страна:

Подсъдимият и тъжителят били страни в трудовоправно правоотношение, по повод на което подсъдимият подал жалба в прокуратурата. В хода на образуваната прокурорска преписка същият дал обяснения пред полицейски служител на 06.07.2018г., където в отговор на поставенните му въпроси заявил, че частният тъжител „застраховал новата кола на Я. и после я запалили за да получат пари от застраховката“, уточнявайки, че тези обстоятелства са му станали известни от колеги.

Изложената по-горе фактическа обстановка е безспорна и съответства напълно на събрания доказателствен материал, като въз основа на него първоинстанционният съд е достигнал до правилни правни изводи, които въззивната инстанция напълно споделя.

Подсъдимият действително не е осъществил с инкриминираните от тъжителя действия нито основния състав на престъплението по чл.147, пр.1 от НК, нито квалифицирания такъв по чл.148, ал.2,вр.ал.1,т.1 от НК тъй като не го е наклеветил – т.е. умишлено да му е приписал престъпление или да е разгласил позорно обстоятелство за него, съзнавайки, че те са неистински – несъответстващи на обективната действителност, така както изисква хипотезата на тази правна норма. За да е осъществено престъплението „клевета” в разглежданите две форми на изпълнително деяние е необходимо от обективна страна деецът да е разгласил – довел до знанието на поне едно трето лице определено несъществуващо позорно обстоятелство, което да свързва с личността на пострадалия и то да се отнася било за поведението му, било да отразява отрицателни качества на жертвата или пък да е приписал престъпление на пострадалия.  Начинът на довеждане до знанието може да е чрез категорично устно или писмено твърдение за съществуване на това позорно обстоятелство, разпространение на слух, изказване на съмнение и др., като при всички случаи обстоятелството трябва да е от естество да накърни доброто име на пострадалия, с което той се ползва в обществото.

В случая за такова позорящо тъжителя обстоятелство, се сочи излагането на твърдения от страна на подсъдимия в обяснения, дадени пред полицейски орган в хода на образувана проверка, които са преразказ на чужди становища и няма как за това да се ангажира неговата наказателна отговорност.

 Твърдението, че някой е извършил застрахователна измама безспорно спада към кръга позорящи личността обстоятелства, които по негативен начин засягат обществената оценка и свързаното с нея добро име на дадено физическо лице, отразявайки негово поведение и наклонности, които са укорими от гледна точка на господстващия морал.  Вписването на подобно позорящо обстоятелство в документ, изходящ от подсъдимия несъмнено е квалифицирана форма на разпространение, доколкото този документ е публичен, тъй като е сведен до по-широк кръг от хора чрез прилагането му като доказателство в един открит наказателен процес. Единственият факт, който  прави процесното деяние на подсъдимия несъставомерно от обективна страна, с оглед нормата на чл.147, респ.чл.148, ал.2,вр.ал.1,т.1 от НК, както е квалифицирано в тъжбата на жалбоподателя до районния съд, е това, че с оглед приложените материали от визираните производства, въпросните обстоятелства не са неверни, доколкото са протоколирани по официален начин в хода на процеса. Това обстоятелство само по себе си прави несъстоятелни и твърденията на частния тъжител, че деянието е извършено от подсъдимия умишлено, с цел да го наклевети. Видно от доказателствата по делото, липсва необходимия за осъществяване на това престъпление пряк или евентуален умисъл в съзнанието на дееца, доколкото той няма и не може да има предвид, че с процесуалните си действия, изразявайки правото си на мнение и обяснение той е създал този частен документ с цел единствено и само да оклевети тъжителя.  Следователно, с изготвяне на процесния документ, целящ да отрази единствено мнението и становището на подсъдимия за основателността на неговите възражения по подадената жалба до полицията, с оглед процесуалната му функция в процеса, подсъдимияа не е осъществил състава на престъплението клевета в нито една от формите на изпълнителното деяние, визирани в чл.147, ал.1 от НК.

С оглед изложеното, районният съд правилно и законосъобразно е постановил оправдателна присъда по делото, която следва да се потвърди.

При извършената служебна проверка на присъдата съдът не констатира допуснати съществени процесуални нарушения в хода на съдебното следствие, налагащи отмЯ. на съдебния акт.

Мотивиран така и на осн.чл.334, т.6 във вр. с чл.338 НПК,съдът

 

                        Р Е Ш И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Присъда №60/13.07.2020г.на Русенския районен съд, постановена по НЧХД №90/20г. по описа на РРС.

Решението не подлежи на касационен контрол.

 

 

Председател:

 

Членове:  1.

 

 

  2.