Решение по дело №263/2020 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 юни 2020 г.
Съдия: Ивайло Емилов Иванов
Дело: 20207160700263
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 април 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 194

 

Гр. Перник, 02.06.2020 година.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Перник, касационен състав, в публично съдебно заседание проведено на двадесет и седми май през две хиляди и двадесета година, в състав: 

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

                                          ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

    СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

 

при съдебния секретар Анна Манчева и с участието на прокурор Росица Ранкова от Окръжна прокуратура Перник, като разгледа докладваното от съдия Ивайло Иванов КАНД № 263 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 208 – чл. 228 от Административнопроцесуалния кодекс АПК), във връзка с чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба от ТД на НАП гр. София, чрез процесуалния представител главен юрисконсулт М.К., срещу съдебно решение 2 от 03.02.2020 година, постановено по АНД 387 по описа за 2019 година на Районен съд Радомир, с което е отменено Наказателно постановление (НП) 446100-F466266 от 05.07.2019 година на началника на отдел „Оперативни дейности“ (ОД) София, в Централно управление (ЦУ) на НАП, с което на ЕТ ****, ЕИК ****, със седалище и адрес на управление гр. Радомир, ж.к. ****, представлявано от управителя Р.И.Д.на основание чл. 185, ал. 2, във връзка с ал. 1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) е наложена имуществена санкция в размер на 500 (петстотин) лева, за нарушение по чл. 33, ал. 1 от Наредба               № Н-18 от 13.12.2006 година за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства (Наредба № Н-18/13.12.2006 година).

Касаторът, несъгласен с решението на районния съд, без да сочи конкретни основания за обжалване по чл. 348, ал. 1 от НПК, във връзка с              чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, отнесено към мотивите на атакувания съдебен акт, излага единствено доводи, че санкционната норма на чл. 185, ал. 2 от ЗДДС е правилно приложена, тъй като в случая се касае за нарушение на разпоредба на нормативен акт – Наредба № Н-18/13.12.2006 година, издаден на основание чл. 118, ал. 4 от ЗДДС. Моли съда да отмени решението на първоинстанционния съд и да реши делото по същество, като потвърди издаденото наказателно постановление. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба ЕТ ****, редовно уведомен за касационната жалба, депозира отговор по същата, в който възразява срещу доводите на касатора за незаконосъобразност на решението на районния съд. Пледира оставяне в сила на решението на първата съдебна инстанция.

В проведеното съдебно заседание касаторът, редовно призован, не изпраща представител. В депозирани по делото писмени бележки с вх.                      № 1278/22.05.2020 година главен юрисконсулт М.К. заявява, че поддържа касационната жалба.

В проведеното съдебно заседание, ответникът, редовно призован, не се явява и не се представлява. По делото е представена молба вх. № 1332 от 27.05.2020 година от процесуалния представител на ответника по касационната жалба адвокат Б.Б. ***, с която моли съда да остави в сила решението на районния съд като правилно и законосъобразно.

Окръжна прокуратура Перник, изразява становище, с което заявява, че решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно и като такова следва да се остави в сила.

Административен съд – Перник, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея касационни оплаквания и становищата на страните, след като извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК.

Настоящата касационна инстанция намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо. В тази връзка, решаващият съдебен състав съобрази, че същото е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на правомощията му.

Разгледана по същество касационната жалба е неоснователна.

Предмет на касационно оспорване е решение на Районен съд Радомир, с което е отменено НП 446100-F466266 от 05.07.2019 година на началника на отдел ОД – София, в ЦУ на НАП.

Наказателното постановление е издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № F466266/14.01.2016 година, като районният съд мотивирано е приел, че посочената в акта година – 2016, вместо 2019, се дължи единствено на техническа грешка с оглед всички данни по преписката и делото. С това наказателно постановление на ЕТ ****, ЕИК ****, със седалище и адрес на управление гр. Радомир, ж.к. ****, представлявано от управителя Р.И.Д.на основание чл. 185, ал. 2, във връзка с ал. 1 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500 (петстотин) лева, за нарушение по чл. 33, ал. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 година, за това, че на 03.01.2019 година при извършена проверка от контролни органи на в търговски обект по смисъла на § 1, т. 41 от ЗДДС – магазин за хранителни стоки, находящ се в гр. Радомир, стопанисван от ответника, е установено, че дневният оборот в монтираното в обекта фискалното устройство (ФУ), модел „Daisy Perfect”” с ИН DY343294 и ИН на фискалната памет (ФП) 36547333, притежаващо функциите „служебно въведени“ и „служебно изведени“ суми, съгласно дневен отчет от ФП с                  № 012662/03.01.2019 година, е в размер на 50.30 лева, а фактическата наличност в касата на обекта е 178.32 лева., съгласно опис на паричните средства, като така установената промяна в касовата наличност в размер на 128.02 лева не е отразена като служебно въведени пари в касата, с което не е изпълнено задължението, извън случаите на продажби, всяка промяна в касовата наличност (начална сума, въвеждане и извеждане на пари във и извън касата) на ФУ да бъде отбелязвана чрез операциите „служебно въведени“ и „служебно изведени“ суми.

Районният съд е приел за установена така описаната в НП фактическа обстановка въз основа на събраните по делото гласни доказателства и от приобщените по реда на чл. 283 от НПК писмени такива.

След извършената цялостна служебна проверка за законосъобразност съдът е приел, че в хода на административнонаказателното производство е допуснато съществено нарушение на административнопроизводствените правила, водещо до отмяна на НП като незаконосъобразно. След преценка на доказателствения материал и приложения в производството материален закон, съдът е приел, че санкция в процесния случай е наложена за нарушение, което е довело до неотразяване на приходи, какъвто факт не е изследван при осъществената проверка, недоказан е, и не е предявен на нарушителя, с което правото му на защита е съществено нарушено, тъй като е препятстван да узнае кои обстоятелства наказващият орган приема като основание за налагане на една от двете предвидени санкции, различни по тежест, в зависимост от това води или не, нарушението до неотразяване на приходи.       

Решението е правилно.

Касационният съд споделя изводите на районния съд, че правото на защита на ответника е съществено нарушено, тъй същият е препятстван да узнае кои обстоятелства наказващият орган приема като основание за налагане на една от двете предвидени в разпоредбата на чл. 185 от ЗДДС санкции, различни по тежест съответно в ал. 1 и ал. 2, в зависимост от това води или не, нарушението до неотразяване на приходи. Единствено ще се отбележи, че в процесния случай отговорността на ответника е ангажирана за нарушение, което не е довело до неотразяване на приходи. Това уточнение не променя правилността на извода на първоинстанционния състав, че такъв факт не е изследван при осъществената проверка, недоказан е, не е предявен с АУАН и не обосновава ангажираната с НП отговорност на нарушителя.

По делото няма спор, че при проверка на контролните органи на 03.01.2019 година в търговския обект, стопанисван от ответника, е установена разлика в касовата наличност в размер на 128.02 лева, която при фактическа наличност от 178.32 лева и дневен оборот от 50.30 лева съгласно дневен финансов отчет от 50.30 лева, представлява „въвеждане“ на пари в касата, което не е отразено във ФУ посредством функцията „служебно въведени суми“, въпреки че ФУ в проверения обект притежава посочените функции.    

Съгласно нормата на чл. 185, ал. 2, изр. първо от ЗДДС, когато нарушението води до неотразяване на приходи, се налага имуществена санкция за ЮЛ и ЕТ в размер от 3 000 лева до 10 000 лева. Според разпоредбата на чл. 185, ал. 2, изр. второ от ЗДДС, когато нарушението не води до неотразяване на приходи, се налагат санкциите по ал. 1 – за ЮЛ и ЕТ в размер от 500 до 2000 лева.

В случая имуществената отговорност на ответника по касационната жалба е ангажирана на основание чл. 185, ал. 2, във връзка с ал. 1 от ЗДДС,  т. е. предполага се, за нарушение, което не е довело до неотразяване на приходи – факт, който е обективен елемент от фактическия състав на административното нарушение, обуславящ налагане на по – леко наказание, и който също подлежи на установяване и предявяване, което не е сторено. Фактите обаче, а не приложената материалноправна разпоредба, са тези, срещу които наказаното лице организира защитата си. Пропускът да се установи и предяви на наказаното лице, дали нарушението е довело или не, до неотразяване на приходи, което е съществен елемент от фактическия състав на нарушението, в случая на чл. 33, ал. 1 от Наредба                             № Н-18/13.12.2006 година, във връзка с чл. 185 от ЗДДС, препятства и съдебната проверка относно правилното приложение на материалния закон. В решението на районния съд подробно и обективно е обсъдено защо подобен процесуален порок съставлява основание за отмяна на процесното наказателно постановление, поради което и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 2 от АПК настоящият състав препраща към мотивите на първата съдебна инстанция.

С оглед изложеното, касационната жалба се явява неоснователна. Районният съд е изградил правилни изводи за незаконосъобразност на наказателното постановление, поради което съдебното решение, като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Относно разноските:

С оглед изхода на делото следва да се остави без уважение искането на процесуалния представител на касатора за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН настоящия касационен състав на Административен съд – Перник

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА съдебно решение 2 от 03.02.2020 година, постановено по АНД 387 по описа за 2019 година на Районен съд Радомир.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: /п/

 

             /п/