Решение по дело №2138/2016 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 декември 2016 г.
Съдия: Красимир Тодоров Василев
Дело: 20163100502138
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 ноември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. Варна, 08 декември 2016 година.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение – първи състав, в открито съдебно заседание проведено на пети декември  две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ВАСИЛЕВ

ЧЛЕНОВЕ:          РОСИЦА СТАНЧЕВА

СВЕТЛА ПЕНЕВА

като разгледа докладваното от съдия Красимир Василев,

в.гр.дело № 2138 по описа за 2016 година, за да се произнесе, взе пред вид следното:

Производството е образувано по въззивна жалба на адв.Д., като процесуален представител на Е.А.П. против Решение № 3414 от 28.09.2016 година, постановено по гр.дело № 7390/2016 година на ВРС, с което са били отхвърлени исковите претенции по чл.344 ал.1 т.1 и т.2 от КТ.

В жалбата се сочи, че съдът не е отчел наличните по делото доказателства и на тази база е постановил неправилно решение.Излага, че вмененото във вина нарушение не е доказано и е било редно ВРС да уважи предявените искови претенции.Твърди се, че този съществен порок е основание за отмяна на атакувания съдебен акт.

С отговора си в срока по чл.263 от ГПК, въззиваемото дружество „Градски транспорт“ ЕАД, чрез ю.к.Чолаков моли съдът да потвърди решението.

В съдебно заседание пред ВОС, въззивницата П., редовно призована, не се явява, представлява се от адв.Д., които поддържа въззивната жалба.

Въззиваемата страна – „Градски транспорт“ ЕАД, чрез ю.к.Чолаков моли съдът да потвърди решението.

За да се произнесе по спора, като се запозна с материалите по делото и застъпените от страните становища, ВОС намери за установено следното:

Пред ВРС съдебното производство е започнало по искова молба от страна на Е.А.П. против „Градски транспорт" ЕАД, ЕИК *********, представлявано от З.П.З. - изпълнителен директор с искане за отмяна на уволнението, обективирано в Заповед № 611 от 21.04.2016 година, с която на основание чл. 190 ал. 1 т. 4 и 7 от КТ й е наложено най – тежкото дисциплинарно наказание; както и с иск за възстановяване на заеманата от нея длъжност преди уволнението, а именно „Кондуктор“ в Градски транспорт.Твърденията в молбата включвали обстоятелства, по силата на които по повод на сключен между двете страни Трудов договор, въззивницата е заемала длъжността „ Кондуктор“; че с процесната Заповед и е наложено най – тежкото дисциплинарно наказание – уволнение, на основание чл. 330 ал. 2 т. 6 от КТ, поради злоупотреба с доверието на своя Работодател.

Исковата претенция е била изцяло оспорена от страна на въззивното дружество, с твърдения, че уволнителната процедура е спазена изрядно и че наведените от ищцата доводи за липса на мотивираност в Заповедта, са изцяло неоснователни.

От фактическа страна, ВРС е установил и това не се спори от страните, че по силата на Трудов договор № 81069 от 19.09.2011 година, че П. е заемала длъжността „Кондуктор“ в Градски транспорт.Същата е била запозната с Трудовата си характеристика и Правилата за вътрешния ред.

Представена и Заповед № 611 от 21.04.2016 година на Изпълнителния директор на „Градски транспорт” АД и от съдържанието и става ясно, че по отношение на ищцата е наложено дисциплинарно наказание „Уволнение“, на основание чл. 188 т.3 вр. чл. 187 т.7, т.8 и т.10 вр. чл. 190 ал. 1 т. 4 и 7 от КТ поради нарушение на трудовата дисциплина, изразяващо се в нарушение на правилата за продажба на билети – продажба на стари билети, неописани в контролния лист за деня.Също съгласно тази Заповед въззивницата П. е уронила доброто име на предприятието, създала е предпоставки то да претърпи реални финансови загуби, а пътниците да претърпят имуществени щети, тъй като билета се явява тяхната застрахователна полица при настъпване на ПТП.От приложеното Трудово досие на П. е видно, че дадените от нея обяснения са свързани със злоумисъл от страна на лица, заемащи ръководни постове; че не е осъществила нарушението и че атакуваната от нея заповед се явява незаконосъобразна, а самото нарушение – недоказано.

По делото е налична и Докладната записка, описваща нарушението и към нея са приложени въпросните три броя билети, констативен протокол и контролен лист.

Видна и налична е също така и Длъжностната характеристика на въззивницата, където са изрично и ясно очертани нейните права и задължения, при и по повод на заеманата длъжност.както правилно е посочил ВРС основните задължения за длъжността е изискването да не допуска наличие на пътници без превозни документи и да спазва забраната за продажба на стари превозни документи или превозни документи не по установения образец /раздел II, т.6/, да спазва ВПРЗ, ВПТР и всички вътрешни заповеди и наредби в Дружеството /раздел II, т. 9/, като за вреди от неправилна продажба на превозни документи, както и за продажба на стари такива или превозни документи не по установения образец носи материална отговорност /раздел ІІІ, т. 3/.

Също пред ВРС са били изслушани и свидетели, в частност от показанията на свидетелката В. Д. К. става ясно, че нарушението е било констатирано, въпреки усилията на самата П. да подмени продадените от нея недействителни билети на три от пасажерите.

При наличните данни и като е обсъдил възраженията на страните, решаващия съд е достигнал до извода за необоснованост на исковете, отхвърлил ги е присъдил разноски в полза на дружеството – ответник.

 

Становището на съда е следното:

 

От съдържанието на стихотворно написаната по делото въззивна жалба, настоящата съдебна инстанция извлича два довода, които са манифестирани в нея и които е редно да бъдат обсъдени.Първия от тях е свързан със задължението на Работодателя да мотивира уволнителната заповед, като е поставен въпроса дали в процесната се съдържат всички мотиви или са пропуснати важни обстоятелства, рефлектиращи върху правото на защита на ищцата.По този въпрос, ВРС е изразил своята позиция, като е приел, че уволнителната заповед съдържа всички необходими реквизити, които я правят мотивирана.Настоящата съдебна инстанция споделя този извод и съображенията за това са:

В постоянната си практика ВКС на Р България изрично е подчертал, че съществува необходимост нарушенията на трудовата дисциплина да се конкретизират по фактическите им признаци.Също ВКС сочи, че е напълно достатъчно в мотивите да са посочени нарушенията на тези задължения, а въпросът за изясняване на обема и причините за неупражняването им в конкретната ситуация, е въпрос по същество.Нормата на чл.195 от КТ предвижда точно определени изисквания към съдържанието на заповедта за дисциплинарно наказание. Касае се до задължителни реквизити - сведения относно нарушителя, конкретното нарушение, описано с обективните и субективните му признаци, времето на извършване на нарушението, вида на наложеното наказание и правното основание, въз основа на което се налага дисциплинарното наказание.Тази позиция е свързана най – вече със задължението на Работодателя да разясни на наказаното лице в максимална степен допуснатите от него нарушения, и по тази причина изискването и императивно. Липсата на мотиви, било изцяло или частично, поставя работника или служителя в положение на неравнопоставеност, тъй като той трябва да получи пълна информация за обстоятелствата, на които се основава дисциплинарното наказание, за да може да ги прецени, както и да ги обори при евентуалното им оспорване пред съда, следователно този пропуск би бил нарушение в уволнителната процедура.На база на конкретните доказателства, ВОС намира, че процесната Заповед № 611 от 21.04.2016 година съдържа всички изискуеми от закона и практиката реквизити – за време, място, и други.Внимателно и нарочно подробно е описано самото нарушение, като е бил цитиран също така и Констативен протокол № 747 от 09.01.2016 година, Докладната на проверяващите С. и К., били са иззети и приложени към делото трите броя стари превози билети.Ето защо на база на изложеното до тук, настоящата инстанция, както и предходната не намира довода са липса на мотиви в заповедта, за основателен.Правно значим факт е също така, че позоваването на Докладната записка, намерила отражение в процесната заповед, не обуславя допуснато нарушение на уволнителните правила. Това е така не само защото самата П. е била запозната с нея - вж.л.44 по делото, а и защото ВКС допуска, че заповедта за уволнение може да се мотивира и чрез препращане към друг акт на работодателя, който е доведен до знанието на работника или служителя, като по този начин се улеснява описанието на дисциплинарните нарушения без с това да се накърнява правото на защита на работника или служителя.В съответствие с установените правила са били поискани и получени обяснения на наказаното лице, без в последните да се съдържат факти и/ или доказателства, които да повлияят на процеса.

Второто от наведените пред ВОС основания за отмяна на атакувания съдебен акт е липсата на доказателства за осъщественото нарушение.То, като основание е далеч по значимо и касае същината на установеното от Работодателя, неговата тежест и най – вече доказването по същество на стореното от П..Предвид наличните и събрани в хода на първоинстанционното съдебно производство доказателства, настоящия съд споделя извода на решаващия, че нарушението/ нарушенията се явяват доказани и базира извода си на следното:

На първо място по делото са инкорпорирани показанията на свидетелката В. Д. К..Видно е, че същата е служител на „Градски транспорт“ ЕАД и че на въпросната дата – 09.01.2016 година е единия от общо двамата служители, осъществили проверката.От показанията на този свидетел става ясно, че след качването им в превозното средство П. е направила опит да подмени вече продадените от нея стари билети на пътници, намиращи в автобуса и ползващи услугата обществен превоз; били са установи в резултат на проверката вече продадени от п. стари билети, несъответстващи на контролния номер, които е имал кочана, предоставен на П. от дружеството – ответник.Факт е също, че наказаното лице не е възразило против констатациите, а дадените от него обяснения, включват обстоятелства, изцяло ирелевантни за процеса.Наред с показанията на свидетелката К., са приложени и други писмени документи – Докладна, КП, копие на продадените от нея стари билети, които в съвкупност обуславят категорично извода за вината и отговорността на наказаната, като при това тези доказателства са събрани в рамките на съществуващия правов ред.

На следващо място е редно да се посочи, че нормативната база, регламентираща този вид обществени отношения е безспорно Кодекса на труда, на които Работодателя се е позовал и въз основа на които (при пълно спазване на регламентите му) е постановил уволнението.Визирани са били конкретни нарушение по смисъла на чл.187 т.7, 8 и 10 от КТ, а именно: неизпълнение на законните нареждания на работодателя; злоупотреба с доверието и уронване на доброто име на предприятието; увреждане на имуществото на работодателя и разпиляване на материали, суровини, енергия и други средства; неизпълнение на други трудови задължения, предвидени в закони и други нормативни актове, в правилника за вътрешния трудов ред, в колективния трудов договор или определени при възникването на трудовото правоотношение.При преценка на наличните доказателства настоящата инстанция споделя извода на първата – всяко едно от цитираните нарушения е налице.На първо място съдът приема, че ситуирана по този начин длъжностната характеристика на въззивницата действително включва в себе си задължения за добросъвестност, контрол и отчетност при използване ресурсите на предприятието.Факт е, че именно на въззивницата е било възложена организацията по продажбата и отчитането на превозните билети за градския транспорт.Само по себе си това е изисквало добросъвестност и коректно изпълнение на задълженията.Повече от очевидно е , че  злоупотребата с доверието на работодателя и най – вече продажбата на стари превозни билети изрично забранено в Длъжностната характеристика, по причина, че ощетява финансово дружеството – ответник; нещо повече – създава предпоставки за нерегламентирано облагодетелстване на въззивницата и то за сметка на самия Работодател.По този начин самия Работодател е предприел мерки за опазване и съхранение на имуществото, непозволявайки  на самите работници да злоупотребяват с достъпа и предоставените им права.

Правилно дружеството – ответник се позовало и на неблагоприятното трудово минало на въззивницата.По делото е представена адм.преписка по налагането на предходно, по – леко адм.наказание “Забележка”, а по – късно на друга уволнителна заповед, и то за същото нарушение, която обаче е била отменена от ВОС, поради недоказаност.Настоящия случай обаче е различен, т.к. нарушението е установено и доказано по несъмнен начин.Спазена е била и нормата на чл.333 от КТ, като е било изискано и получено разрешение от Инспекцията по труда за налагане на най – тежкото наказание.

Предвид горното и като съобрази, че не са налице основания за отмяна на атакувания съдебен акт, ВОС,            

                                                  Р Е Ш И :

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 3414 от 28.09.2016 година, постановено по гр.дело № 7390/2016 година на ВРС, тридесет и девети състав.

ОСЪЖДА Е.А.П., ЕГН **********, да заплати в полза на „ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ” ЕАД, ЕИК103003668, гр. Варна, ул. „Тролейна” 48, представлявано от З. Петрова З. сумата 400 лева  /четиристотин/, представляваща направени по делото разноски – хонорар на юрисконсулт пред ВОС.

Решението подлежи на обжалване пред ВКС на Р България в едномесечен срок, считано от датата на обявяването му – 08.12.2016 година.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                          ЧЛЕНОВЕ: