Решение по дело №6275/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 600
Дата: 10 април 2020 г. (в сила от 26 август 2020 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20195330206275
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р      Е      Ш      Е     Н     И      Е

 

600/10.04.2020г.,гр. Пловдив

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          Пловдивски районен съд, VІII н.с., в публично съдебно заседание на  двадесет и трети януари две хиляди и двадесета год. в състав:

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ТАСЕВ

 

при секретаря Ваня Койчева, като разгледа АНД № 6275/2019 год.по описа на ПРС, VІІІ наказателен състав, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Обжалвано е наказателно постановление № 19-1030-005115/31.05.2019 год., издадено от ******** Група към ОД на МВР гр. Пловдив, сектор „Пътна полиция“ гр.Пловдив, с което на Е.И.А., с ЕГН ********** на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 100 лева за нарушение на разпоредбите на чл.6, т.1 от ЗДвП.

            Жалбоподателят в жалбата и в съдебно заседание моли съда за отмяна на обжалваното НП.

          Въззиваемата страна ОДМВР гр.Пловдив, Сектор „ПП” – редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

          Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното:

Жалбата е основателна.

С Акт за установяване на административно нарушение бланков № 199431 от 18.05.2019 год. било установено, че на 18.05.2019 год. около 13:45 часа в гр.Пловдив, бул.“Източен“ до дом № 43, жалбоподателят като водач на лек автомобил „Деу Матиз” с рег. № ********, собственост на П. Г. Б. , ЕГН: ********** ***  извършва следното нарушение:

1.                 Водачът навлиза и преминава на забранителен сигнал на светофара /червено/ при нормален режим на работа на светофара на бул.“Източен“ с ул.“Богомил“.

Записано било от актосъставителя, че по този начин е нарушена разпоредбата на чл.6, т.1 от ЗДвП.

Актът е бил предявен на жалбоподателят, която го подписала с отбелязване, че има възражения, без да сочи конкретни такива.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и атакуваното наказателно постановление, в което административнонаказващият орган възприел залегналата в акта фактическа обстановка с отразяване, че водачът навлиза и преминава на забранителен сигнал на светофара /червен/, при нормален режим на светофара на бул.“Източен“, кръстовище с ул.“Богомил“. АНО квалифицирал нарушението като такова по смисъла на чл.6, т.1 от ЗДвП и на основание чл.183 ал.5, т.1 от ЗДвП на жалбоподателя й е наложено наказание глоба в размер на 100 лв.

Изложената фактическа обстановка Съдът приема за безспорно установена въз основа на събраните по делото писмени доказателства, които съдът кредитира като обективни и непротиворечиви.

След извършена служебна проверка съдът намира, че са налице основания за отмяна на наказателното постановление, поради неспазване на императивните изисквания за съдържанието на АУАН и НП, в частност разпоредбите на чл.42, т.3 и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, касаещи мястото на извършване на нарушението. При описание на нарушението актосъставителят, а в последствие и наказващият орган, който е възприел изцяло описаната в акта фактическа обстановка, са посочили, че нарушението е извършено в гр.Пловдив на бул.“Източен“ до дом № 43, докато в края на описателната част е вписано, че навлизането и преминаването на забранителен червен сигнал на светофарната уредба е извършено от жалбоподателя в гр.Пловдив, на бул.“Източен“ с ул.“Богомил“ /в АУАН/, съответно в НП е посочено на бул.“Източен“, кръстовище с ул.“Богомил“, което се явява различно от първоначално посоченото място на извършване на вмененото на А. нарушение. По този начин направено описанието води до невъзможност да се установи къде точно е извършено нарушението, за което е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, което пряко рефлектира върху правото му на защита. Посочването на точното място на извършване на нарушението е един от задължителните реквизити на АУАН и НП и е недопустимо същият да се предполага, евентуално да се извлича по тълкувателен път, както и да се установява едва в хода на въззивното производство. В случая се касае за неясно и неточно описан съществен реквизит по смисъла на посочените разпоредби от ЗАНН, което води до извода за наличие на допуснато съществено нарушение на процесуалните правила при издаване на акта и наказателното постановление, което е основание за отмяна на атакувания административен акт.

С оглед изложеното Съдът приема, че обжалваното НП е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено, поради което Съдът

 

 

Р        Е       Ш       И     :

 

 

 ОТМЕНЯВА наказателно постановление № 19-1030-005115/31.05.2019 год., издадено от ******** Група към ОД на МВР гр. Пловдив, сектор „Пътна полиция“ гр.Пловдив, с което на Е.И.А., с ЕГН ********** на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 100 лева за нарушение на разпоредбите на чл.6, т.1 от ЗДвП.

 

 Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред  Административен съд гр.Пловдив в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                             /п/

Вярно с оригинала!

ВК