Решение по дело №811/2020 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260103
Дата: 9 април 2021 г.
Съдия: Ирина Руменова Славчева
Дело: 20201800500811
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София, 09.04.2021 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

            СОФИЙСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, втори състав, в публичното заседание на десети март две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ИРИНА СЛАВЧЕВА                                                                    ЧЛЕНОВЕ:   ИВАЙЛО ГЕОРГИЕВ

                  ВАНЯ И.

 

при участието на секретаря Теодора Вутева, като разгледа докладваното от съдията СЛАВЧЕВА гр.дело № 811 по описа за 2020 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

С решение от 06.11.2020 год. по гр.д. № 177/2017 год. на ЕтРС е отхвърлена молбата на С.Л. Д. чрез особения й представител адв. И.Д. за прогласяване обезсилването по право на възлагателно решение от 23.05.2019 год., влязло в сила на 12.07.2019 год. и изнасянето на публична продан на имота, предмет на делбата, а именно: втори жилищен етаж от двуетажна масивна жилищна сграда, построена по одобрен архитектурен проект,  с  административен адрес:  гр. Е., ул. „М. Г.“ № 29, построена в УПИ VI-541 в кв. 82 по плана на гр. Е., целият с урегулирана площ от 699 кв.м. по нотариален акт и съгласно скица № 316/15.07.2015 год. на община Е., при съседи: улица, УПИ XII-1628, УПИ I-540, УПИ II-539 и УПИ V-538 по плана на гр. Е., с пазарна стойност 32 374 лева.

Срещу така постановеното решение е подадена въззивна жалба от съделителката С. Д. чрез особения й представител адв. Д. с твърдения, че същото противоречи на материалния закон и на събраните по делото доказателства. Моли съда да го отмени изцяло и вместо него да постанови друго, с което да уважи подадената молба, като прогласи обезсилването по право на възлагателното решение и изнесе процесния имот на публична продан.

Ответницата Т.С. оспорва въззивната жалба и моли съда да потвърди първоинстанционното решение.

Софийският окръжен съд, след като обсъди доводите на страните и прецени събраните по делото доказателства, прие за установено следното от фактическа страна:

С решение от 04.07.2018 год. по гр.д. № 177/2017 год. Етрополският районен съд е допуснал да се извърши съдебна делба между Т.В.С. *** и С.Л. *** на описания по-горе недвижим имот – втори жилищен етаж от двуетажна масивна жилищна сграда, при дялове по 1/2 ид. част за всяка съделителка. С решение от 23.05.2019 год. във втората фаза на делбата, на основание чл. 349, ал. 2 от ГПК процесният неподеляем имот е възложен в дял на съделителката Т.В.С., която е осъдена да заплати на С.Л. Д. за уравнение на дела й сумата 13 221,50 лева, ведно със законната лихва, в шестмесечен срок от влизане в сила на решението. Същото е влязло в сила та 12.07.2019 год.

С молба от 01.07.2020 год. по делото съделителката С. Д. е поискала да бъде прогласено настъпилото на основание чл. 349, ал. 6 от ГПК обезсилване по право на възлагателното решение поради назеплащане в срок на дължимото парично уравнение, както и да бъде изнесен на публична продан допуснатия до делба имот.

В писмения отговор на молбата съделителката Т.С. заявява, че имала добрата воля да погаси дълга си, но опитите й за това останали напразни, тъй като не разполагала с банкова сметка ***. начин за заплащане на дължимата сума.

По делото са представени писма от Т.С. до С. Д. от 04.12.2019 год. и 07.01.2020 год. с които моли да бъде посочена банкова сметка ***. начин, за да й бъде преведена сумата в размер на 13221,50 лева, дължима за уравнение на дела й въз основа на постановеното възлагателно решение по делбата. От приложените обратни разписки се установява, че писмата са върнати като „непотърсени“. От представените 4 броя пощенски записи от 19.02.2020 год. се установява, че ищцата  е отправила покани за получаване на паричен превод общо в размер на 13 221,50 лева. Приложена е и нотариална покана от 15.01.2020 год. до ответницата Д. с отбелязване, че адресата не е намерен на адреса, залепени са уведомления, като в двуседмичния срок по чл. 47, ал. 2 от ГПК никой не се е явил в кантората за получаване на нотариалната покана, поради което същата се счита за връчена.

При така установената фактическа обстановка съдът направи следните изводи от правна страна:

                Предявената молба е с правно основание чл. 349, ал. 6, изр. 2 от ГПК, като същата е допустима. Разгледана по същество, молбата  е основателна по следните съображения:

По делото липсват твърдения и доказателства ответницата Т.С. да е платила дължимата на другата съделителка парична сума за уравнение на дела й от делбения имот, напротив – тя признава, че не е платила тази сума, въпреки добросъвестността й и опитите да се свърже със С. Д. с оглед посочване на банкова сметка ***. Шестмесечният срок от влизане в сила на възлагателното решение е изтекъл на 12.01.2020 год., като в този срок не е извършено плащане, а са отправени два броя покани от С. с писма от 04.12.2019 год. и 07.01.2020 год. с които уведомява ответницата да посочи банкова сметка ***. начин, за да й бъде преведена сумата в размер на 13221,50 лев. В този срок не са извършени други действия от страна на длъжника, като задължението не е изпълнено. След изтичането на срока също са правени опити за заплащане на сумата чрез пощенски записи и с изпращане на нотариална покана, също без резултат.

Съгласно нормата на чл. 349, ал. 5 от ГПК, присъденото парично уравнение на дяловете следва да бъде платено, ведно със законната лихва, в 6-месечен срок от влизане в сила на решението за възлагане. Следващата ал. 6 предвижда, че съделителят, в чийто дял е поставен имотът, става негов собственик, след като изплати в срока по ал. 5 определеното парично уравнение заедно със законната лихва, а ако уравнението не бъде платено в този срок, решението за възлагане се обезсилва по право и имотът се изнася на публична продан, освен ако не бъде възложен на друг съделител, който отговаря на условията на ал. 2 и е направил искане за възлагане в срока по ал. 4, и ако той заплати веднага цената, по която е оценен имотът при делбата, намалена със стойността на дела му в него. Видно е, че законът предвижда вещно-правният ефект на решението да настъпи при условие, че съделителят е изплатил присъденото парично уравнение и законната лихва върху него в 6-месечен срок от влизане в сила на възлагателното решение, а ако това условие не бъде изпълнено и паричното уравнение не е платено в този срок, то обезсилването на решението за възлагане настъпва по силата на закона, съсобствеността върху имота се запазва и делбата следва да продължи по предвидения в ГПК начин – чрез изнасяне на имота на публична продан или чрез поставянето му в дял на друг съсобственик при наличие на определени условия.

В случая решението за възлагане на имота в дял на ответницата Т.С. е влязло в сила на 12.07.2019 год., т.е. присъденото на съделителката С. Д. парично уравнение е следвало да се изплати в срок до 12.01.2020 г., като по делото не е спорно, че уравнението не е платено. Императивната норма на чл. 349, ал. 6 ГПК изключва всяка възможност за незачитане последиците на неизпълнението в шестмесечния срок, предвид произтичащото ex lege обезсилване на възлагателното решение и отпадане с обратна сила на основанието за възникване на самото парично задължение, поради което без правно значение е дали неизпълнението се дължи на извинителни причини по чл. 81, ал. 1 от ЗЗД по отношение на длъжника, в какъвто смисъл е т. 10 на ТР № 1/19.05.2004 год. по гр.д. № 1/2004 год. на ОСГК на ВКС.

В случай, че ответницата по молбата е била възпрепятствана да изпълни задължението си поради липса на данни за банковата сметка на кредитора, за да  избегне неблагоприятните последици от неплащане на задължението, същата е следвало да се възползва от предвидената в чл. 97, ал. 1, изр. второ от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) възможност за освобождаване от отговорност чрез влагане на дължимата сума в банка. Съдебната практика също застъпва виждането, че за да е налице надлежно изпълнение е необходимо длъжникът да представи доказателства, че освен предложението, действително е предприел каквито и да било действия по влагане на сумата в банка. В тази насока липсват доказателства, като не се установи по делото в шестмесечния срок длъжникът да е вложил сумата в банка на името на кредитора или да е направил в срок искане за откриване на сметка в полза на С. Д. и да е получил отказ от банката, като в случай на такъв отказ, същият следва да е надлежно удостоверен (вж. в този смисъл Решение № 197 от 18.02.2014 г. по т. д. № 666/2012 г., I т.о. на ВКС на РБ и др.).

 В хипотезата на чл. 349, ал. 6 от ГПК съделителят-длъжник, който възразява, че е изпълнил точно паричното си задължение, следва да докаже, съобразно правилото на чл. 154, ал. 1 от ГПК, че е изпълнил задължението си в срок, което по делото не е направено.

Поради това следва да се приеме, че след изтичането на шестмесечния срок е настъпило обезсилване по право на възлагателното решение и съдът следва единствено да констатира този факт, както и да изнесе имот на публична продан, тъй като липсват направени искания за възлагане от другата съделителка.

Тъй като изводите на настоящата инстанция не съвпадат с тези на районния съд, обжалваното решение следва да бъде отменено и вместо него да бъде постановено друго, с което се уважи молбата по чл. 349, ал. 6 от ГПК.

Въззиваемата следва да бъде осъдена да заплати на особения представител на въззивницата адв. И.Д. от САК сумата 300 лева, представляваща възнаграждение в производството по чл. 349, ал. 6 от ГПК, на основание чл. 36, ал. 1 от ЗА. На особения представител, назначен по реда на чл. 47, ал. 6 от ГПК се дължи възнаграждение за всяка една от инстанциите, пред които особения представител е осъществявал защита на лицето, чийто представител е, поради което на същата се дължи възнаграждение в определения от настоящата инстанция размер, изчислен съобразно чл. 7 от Наредба № 1/09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.  Възнаграждението  на назначения по този ред особен представител следва да бъде заплатено от ищеца,  съгласно изричната разпоредба на чл. 47, ал. 6 от ГПК, според която “съдът назначава особен представител на разноски на ищеца“ и тъй като не е внесено предварително, въззиваемата - ищца да заплати на назначения особен представител дължимото възнаграждение, предвид изхода на спора по въззивната жалба и обстоятелството, че подадената молба по чл. 349, ал. 6, изр. 2 от ГПК е уважена.

Воден от горното, съдът

  

                                                Р   Е   Ш   И:

 

 

ОТМЕНЯ решение от 06.11.2020 год. по гр.д. № 177/2017 год. на РС-Е. и ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ПРОГЛАСЯВА за обезсилено по право, на осн. чл. 349, ал. 6 от ГПК, по молбата на С.Л. Д. чрез особения й представител адв. И.Д. възлагателно решение от 23.05.2019 год. по гр.д. № 177/2017 год. Етрополският районен съд, влязло в сила на 12.07.2019 год., в ЧАСТТА, с която в дял на Т.В.С. е поставен имотът, предмет на делбата, а именно: втори жилищен етаж от двуетажна масивна жилищна сграда, построена по одобрен архитектурен проект, с административен адрес: гр. Е., ул. „М. Г.“ № 29, построена в УПИ VI-541 в кв. 82 по плана на гр. Е., целият с урегулирана площ от 699 кв.м. по нотариален акт и съгласно скица № 316/15.07.2015 год. на община Е., при съседи: улица, УПИ XII-1628, УПИ I-540, УПИ II-539 и УПИ V-538 по плана на гр. Е., с пазарна стойност 32 374 лева, както и в ЧАСТТА, с която съделителката Т.С. е осъдена да заплати С.Л. Д. за уравнение на дела й сумата 13 221,50 лева, ведно със законната лихва.

ИЗНАСЯ НА ПУБЛИЧНА ПРОДАН делбения имот, представляващ ВТОРИ ЖИЛИЩЕН ЕТАЖ от двуетажна масивна жилищна сграда, построена по одобрен архитектурен проект, с административен адрес: гр. Е., ул. „М. Г.“ № 29, построена в УПИ VI-541 в кв. 82 по плана на гр. Е., целият с урегулирана площ от 699 кв.м. по нотариален акт и съгласно скица № 316/15.07.2015 год. на община Е., при съседи: улица, УПИ XII-1628, УПИ I-540, УПИ II-539 и УПИ V-538 по плана на гр. Е., с пазарна стойност 32 374 лева, като получената при проданта сума следва да бъде разпределена между съделителите съобразно делбените им права, както следва: 1/2 ид.ч. за Т.В.С. ***/2 ид.ч. за С.Л. ***.

ОСЪЖДА Т.В.С. с ЕГН ********** *** да заплати на адвокат И.И.Д. ***, офис 104, сумата 300 /триста/ лева – възнаграждение за процесуално представителство като особен представител на въззивницата С.Л. Д., на основание чл. 36, ал. 1 от ЗА.

Решението може да се обжалва в едномесечен срок от връчването му на страните пред ВКС на РБ.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                 2.