Решение по дело №61/2019 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 юли 2019 г.
Съдия: Благовеста Митева Костова
Дело: 20194200600061
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 55

гр.Габрово,24.07.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ГАБРОВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателна колегия, въззивен състав, в публично съдебно заседание на двадесети шести  юни, две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАЛЕНТИНА ГЕНЖОВА

                                           ЧЛЕНОВЕ: БЛАГОВЕСТА КОСТОВА

                                                                  ИВА ДИМОВА

при участието на секретаря В.Йосифова и прокурора Жени Шикова , разгледа докладваното от съдия Костова ВАНД № 61 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид:

 

С Решение № 260 ОТ 15.05.2019Г., постановено по АНД № 278 по описа за 2019г. на Габровски районен съд, обвиняемия Х. ***  е признат за виновен в това ,че около 14:00 ч. на 04.05.2015 г. на ул. „Свищовска” до № * в град Габрово, при управление на лек автомобил „***” с рег. № ***, нарушил правила за движение по пътищата – чл. 5, ал.2, т.1, чл. 20, ал.2, чл. 116 и чл. 119, ал.4 от ЗДвП, и по непредпазливост причинил на М.Й.Г. от гр. Габрово средна телесна повреда, изразяваща се в счупване диафизата на дясната бедрена кост с разместване на фрагментите, довела до трайно затрудняване движението на десния долен крайник , престъпление по чл. 343 ал.1 б. „Б” предл. второ във вр.  с чл. 342 ал.1 от НК. На осн. чл. 78 а от НК съдът е освободи обвиняемия С. от наказателна отговорност, като му е наложил административно наказание ГЛОБА в размер на  1 500 лева /хиляда и петстотин  лева/  в полза на държавата.

         На осн. чл. 343 г във вр. с чл. 37 ал.1 т.7 от НК съдът е лишил С. от право да управлява МПС за срок от  осем месеца.

На обвиняемия са възложени направените по делото разноски.

Решението е обжалвано от обвиняемия чрез неговия защитник адв.Н.М. от ГАК, като неправилно и постановено в нарушение на материалния закон. Защитникът счита, че целите на наказанието ще се постигнат и без обвиняемия да бъде лишен от право да управлява МПС  при приложение на чл.78а, ал.4 от НК и прави искане на С. да се наложи административна глоба в минимален размер.

В съдебно заседание обвиняемия и неговия защитник поддържат депозирана жалба по съображенията изложени в нея.

Прокурорът намира обжалвания съдебен акт за законосъобразен оспорва жалбата и споделя мотивите на РС-Габрово .

Габровски окръжен съд, след като обсъди доводите в жалбата‚ както и тези, изложени в съдебно заседание от прокурора‚ и след като в съответствие с чл.314 НПК провери изцяло правилността на атакувания съдебен акт констатира следното:

Първоинстанционния съдебен акт е постановен при изяснена фактическа обстановка, която по категоричен начин се установява  от показанията на разпитаните свидетели очевидци –И.Г. и М.Г., от обясненията на обвиняемия и  заключенията на съдебно-медицинската експертиза и автотехническата експертиза, както и останалите писмени доказателства по делото. Всички доказателства са обстойно  обсъдени в мотивите на първоинстанционния съдебен акт и при преценката на същите , въззивния съд не намери основания за промяна във фактическата обстановка по делото. Настоящият съдебен състав изцяло споделя установената от РС-Габрово фактическа обстановка и извършения доказателствен анализ. Същите не са предмет на оспорване от обвиняемия и от неговия защитник.

При така установената фактическа обстановка  въззивният съд намира ,че РС-Габрово правилно е приел ,че обвиняемият  С., както от обективна така и от субективна страна при форма на вина - непредпазливост е осъществил състава на престъплението по чл.343, ал.1, б.”Б” пр.второ във вр. с чл.342 ал.1 от НК, като около 14:00 ч. на 04.05.2015 г. на ул. „Свищовска” до № * в град Габрово, при управление на лек автомобил „***” с рег. № ***, нарушил правила за движение по пътищата – чл. 5, ал.2, т.1, чл. 20, ал.2, чл. 116 и чл. 119, ал.4 от ЗДвП, и по непредпазливост причинил на М.Й.Г. от гр. Габрово средна телесна повреда, изразяваща се в счупване диафизата на дясната бедрена кост с разместване на фрагментите, довела до трайно затрудняване движението на десния долен крайник.

Правилно първоинстанционният съд  е преценил, че по отношение на обвиняемия С. са налице предпоставките на чл.78А, ал.1 НК за освобождаване  от наказателна отговорност. За престъплението за което С.  е предадена на съд законът предвижда наказание лишаване от свобода  до три години или пробация, обвиняемия не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност  и от деянието не са нанесени съставомерни вредни последици, които следва да бъдат възстановени. Въззивният съд счита ,че при определяне размера на наложеното  административното наказание "глоба",  първоинстанционният съд правилно е отчел степента на обществена опасност на конкретното деяние на дееца и е приел ,че глоба в размер на 1500 лева ще постигне целите на личната и генерална превенция.  Първоинстанционният съд е приел, че е налице превес на смекчаващите вината обстоятелства и като такива е отчел направените самопризнания, съдействието за разкриване на обективната истина, искреното съжаление за настъпилия инцидент, както и минималния брой предходни нарушение на ЗДвП, за които С. е санкциониран по административен ред. РС-Габрово е отчел и причиняването от страна на пострадалата на престъпния резултат. Като отегчаващи вината обстоятелства правилно РС- Габрово е отчел факта, че обвиняемия е нарушил четири правила на ЗДвП , както и тежестта на настъпилите увреждания за здравето на пострадалата. При наличните отегчаващи вината обстоятелства въззивният съд не намира основание за намаляване размера на наложената административна санкция.

Предмет на оспорване пред настоящата инстанция е и наложеното на обвиняемия наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от осем месеца.

Действително в чл.78а ал.4 от НК законодателят е предвидил възможност съдът при освобождаване на дееца от наказателна отговорност и налагането на административно наказание да не налага предвиденото в чл.343г от НК наказание лишаване от право да управлява МПС. При налагането на това наказания РС-Габрово е съобразил високата степен на обществена опасност на деянието свързано с нарушение на четири императивни правила на ЗДвП и довело до тежки увреждания на здравето на пострадалата. Настоящият съдебен състав анализирайки събраните по делото доказателства, съобразявайки настъпилия противоправен резултат и нарушенията на ЗДвП  от страна на обвиняемия довели до възникналото ПТП намира ,че макар и дееца да е с ниска степен на обществена опасност  за постигане целите на наказанието следва да бъде лишен от право да управлява МПС за определен срок. Действително , налице са доказателства за съпричиняване от страна на пострадалата на настъпилия вредоносен резултат, искрено съжаление от страна на обвиняемия за случилото се и съдействие за разкриване на обективната истина, което мотивира съда да приеме, че определения към минимума предвиден в закона срок на лишаване от право да управлява МПС от осем месеца ще постигне целите на наказанието.

При извършената служебна проверка на обжалваното решение , на основание чл.314 от НПК, въззивният съд не установи при постановяването му да са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до неговото отменяване.

         Водим от гореизложеното и на основание чл.337 ал.1 т.1 от НПК съдът 

                                          Р Е Ш И   :

 

         ПОТВЪРЖДАВА изцяло РЕШЕНИЕ № 260 от 15.05.2019г., постановено по АНД № 278 по описа за 2019г. на Районен съд-Габрово.

         Решението не подлежи на касационно обжалване или протестиране.

        

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: