Определение по дело №894/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 870
Дата: 16 юни 2020 г.
Съдия: Христо Георгиев Иванов
Дело: 20205300500894
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 3 юни 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ№870

Гр. Пловдив, 16.06.2020  г.

 

ОКРЪЖЕН СЪД ПЛОВДИВ, Гражданско отделение, VII въззивен състав, в закрито заседание, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕФКА МИХОВА

          ЧЛЕНОВЕ: БОРИС ИЛИЕВ

                            ХРИСТО ИВАНОВ

 

като разгледа докладваното от младши съдия Иванов въззивно частно гр. д. № 894 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 274 и сл. във връзка с чл.413, ал.2 ГПК и е образувано по частна жалба, подадена от „Агенция за събиране на вземания” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град София, бул. „Д- р Петър Дертлиев” № 25, офис - сграда Лабиринт, ет. 2, офис 4, представлявано от Д.Б. – изпълнителен директор, чрез пълномощника юрисконсулт Б., против Разпореждане № 946 от 11.02.2020 г., постановено по ч. гр. д. № 1941/ 2020 г. по опис на РС - Пловдив, 18 гр. с-в, в частта, в която е отхвърлено заявление за издаване на заповед за  изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК против длъжника: М.Р.Е., ЕГН **********, в която се претендира плащане на 34,65 лева – сума за допълнителни услуги по договор за допълнителни услуги и 7,58 лева – лихва за забава по договор за допълнителни услуги за периода от 30.11.2018г. до 07.02.2020г.

       Жалбоподателят твърди, че обжалваното разпореждане е неправилно, защото по делото липсват неравноправни клаузи и съдът няма право да се произнася по валидността на клаузите в сделката. Сочи се, че допълнителни услуги предоставяни на клиента са несвързани със самото кредитиране и основната дейност на кредитната институция. Иска се отмяна на разпореждането в обжалваната част и издаване на заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК изцяло.

       Съдът, като анализира доказателствата по делото и направените в жалбата възражения, приема за установено следното:

Частната жалба изхожда от надлежна страна и е в законния по чл.275 от ГПК срок, като процесуално допустима подлежи на разглеждане по същество.

      Съгласно разпоредбата на чл. 411, ал. 2, т. 2 ГПК, заповедният съд е задължен да се произнесе по въпроса за противоречието на искането със закона или с добрите нрави. Или казано по друг начин - съдът още на фаза на заповедно производство следва да осъществи защита на по - слабата страна в договорните правоотношения - потребителя, като регламента на чл. 411, ал. 2, т. 2 ГПК предоставя възможност съдът да гарантира в пълна степен правата на потребителя като прехвърля тежестта на кредитора да докаже съществуването на вземането си в осъдително исково производство.В тази връзка следва да бъде посочено, че към настоящия момент е в сила новата редакция на чл. 411, ал. 2, т. 3 ГПК. Нормата е императивна и задължава заповедния съд да следи за наличието на неравноправни клаузи, когато искането на заявителя произтича от потребителски договор или е налице обоснована вероятност за това. Разпоредбата на чл. 410, ал. 3 ГПК предвижда, че когато вземането произтича от договор, сключен с потребител, към заявлението се прилагат договорът, ако е в писмена форма, заедно с всички негови приложения и изменения, както и приложимите общи условия, ако има такива. В настоящия случай заповедния съд е отхвърлил заявлението по отношение на горепосочените суми, като относно допълнителните услуги, за които е сключен договор, неразделна част от договора за заем изразяващи се в посещение вкъщи или на удобно място за предоставяне и събиране на вноските, първостепенният съд правилно е преценил същите като противоречащи си с разпоредбата на чл. 10а, ал. 2 ЗПК. Съгласно цитираната норма, кредиторът не може да изисква заплащане на такси и комисиони за действия, свързани с усвояване и управление на кредита. Действията по извънсъдебно събиране на задължението са такива по управление на кредита. Описаните в договора допълнителни услуги са типични действия по управление на лош кредит и съставляват присъщ за основния предмет на договора разход. Този вид дейност на кредитора се компенсира и отчита при определяне размера на възнаградителната лихва, чийто ценообразуващ елемент е. Следователно уговарянето на бъдещите разходи във фиксиран размер, събиран по силата на самия договор и въвеждането на отделна такса за същата дейност несъмнено придава на клаузата неустоечен характер и предполага неоснователно обогатяване на кредитора и заобикаляне на забраната на чл. 33 ЗПК.

         По така изложените съображения, частната жалба се намери за неоснователна. Обжалваното разпореждане е правилно и следва да се потвърди. Поради което и на основание чл.413 ал.2 от ГПК във връзка с чл.278 от ГПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА разпореждането обективирано в Заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК от 11.02.2020 г. по ч.гр.д. 1941/ 2020 г. по опис на РС - Пловдив, с което е отхвърлено заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК от „Агенция за събиране на вземания” ЕАД, ЕИК *********,  против М.Р.Е., ЕГН ********** в частта му, с ,с която се претендира плащане на 34,65 лева – сума за допълнителни услуги по договор за допълнителни услуги и 7,58 лева – лихва за забава по договор за допълнителни услуги за периода от 30.11.2018г. до 07.02.2020г.        

 Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                    ЧЛЕНОВЕ:  1

                              

                                                                                                        

 

                                                                                                           2.