Решение по дело №548/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 405
Дата: 4 ноември 2019 г. (в сила от 4 ноември 2019 г.)
Съдия: Мария Минчева Велкова
Дело: 20194500500548
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 26 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

N405

                                 

гр.Русе, 04.11.2019 г.

 

                                   В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

РУСЕНСКИЯТ    ОКРЪЖЕН   СЪД           ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ          в

публичното заседание на  единадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ВЕЛКОВА

                                 ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА МАГАРДИЧИЯН

       ЗОРНИЦА ТОДОРОВА, мл. съдия

 

                               

при секретаря МАНЯ ПЕЙНОВА и в присъствието на прокурора                                                                             като разгледа докладваното от съдията  ВЕЛКОВА  В. гр. дело N548 по описа за  2019   година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

Производството е по чл.258 и сл. от ГПК.

 

Постъпила е въззивна жалба от Г.против решение № 1114/21.06.2019 г., постановено по гр.д.№ 704/2019 г. на Русенския районен съд, в частта, с която е осъдена да заплати на Р.С.С. сумата в размер на 1 545.60 лв.- възнаграждение за положен извънреден труд от 263.406 часа през периода 04.02.2016 г.- 04.02.2019 г., сумата в размер на 1646.35 лв.- допълнително възнаграждение за изпълнение на специфични служебни дейност за периода 01.08.2017 г.- 04.02.2019 г., ведно със законната лихва върху тези суми, считано от 05.02.2019 г. до окончателното плащане, обезщетение за забава в размер на 125.21 лв., както и в частта за разноските. Твърди се, че решението е неправилно като постановено при допуснати процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон по съображенията, изложени в жалбата. Претендира отмяна на решението в обжалваните части и постановяване на ново, с което исковете се отхвърлят. Претендира и направените разноски за производството.

Ответникът по жалба Р.С.С. счита жалбата за неоснователна по съображенията, изложени в отговора по чл.263 от ГПК. Счита решението в обжалваните части за правилно и иска същото да бъде потвърдено, както и да му се присъдят направените разноски.

След преценка на доводите на страните, доказателствата по делото и съобразно правомощията си, визирани в чл.269 от ГПК, въззивният съд приема следното:

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок и срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което е допустима.

Разгледана по същество жалбата е  ОСНОВАТЕЛНА.

Производството по делото е образувано по обективно предявени искове за заплащане на възнаграждение за извънреден труд с правно основание чл.178, ал.1, т.3 от ЗМВР във вр.чл.9.2 от НСОРЗ, за заплащане на стойността на непредоставени ободряващи напитки с правно основание чл.181, ал.3 от ЗМР и за заплащане на допълнително възнаграждение за изпълнение на специфични служебни дейност с правно основание чл.178, ал.1, т.2 от ЗМВР.

Установено е, че страните са в служебно правоотношение като Р.С.С. **/*** в ОДЧ- ГПУ при РДГП-Русе. Основните му задължения са изрично посочени в специфична длъжностната характеристика, утвърдена със заповед №81213-167/26.02.2017 г. на министъра на вътрешните работи. За периода 04.02.2016 г.- 04.02.2019 г. същият работи на 12/24-часови смени и с оглед характера на работата полага  труд и пред нощта / от 22.00 ч. до 6.00 ч./.

 С обжалваното решение първоинстанционният съд е уважил предявените искове за заплащане на възнаграждение за извънреден труд като е приел, че в действащите за процесният период Наредба №8121з-592 /25.05.2015 г. и Наредба №8121з-776 от 29.07.2016 г. на министъра на вътрешните работи, издадени въз основа на законова делегация, не съдържат правна норма, регламентираща преобразуването на положения нощен труд с коефициент, приел е налице празнота в уредбата, поради което субсидиарно е приложил  намери приложение нормата на чл.9 от НСОРЗ и е уважил предявеният иск, основан на тази правна норма.

Районният съд е уважил и претенцията за заплащане на допълнително възнаграждение за работа при специфични условия по съображения, че за процесният период Р.С. е изпълнявал фактически повече от една специфични дейности- **/***на  **/***, в което се съхраняват **/***и **/***на сгради и обекти. Съдът е определил размера на допълнителното възнаграждение съобразно Заповед №8121з-671/09.06.2015 г. на министъра на вътрешните работи.

Решението в обжалваните части е неправилно като постановено при неправилно приложение на материалния закон.

Страните по делото са обвързани от служебно правоотношение, регламентирано от ЗМВР и подзаконовите нормативни актове по неговото приложение.

В закона няма препращаща норма, която да даде основание да се прилагат субсидиарно, както разпоредбите на КТ, така и издадените въз основа на кодекса подзаконови нормативни актове, в т.ч. и НСОРЗ.

ЗМВР е специален нормативен акт, регламентиращ статута на **/***, работещи в **/***като обосновава различен метод на правно регулиране на работното време, трудовото възнаграждение и др. С оглед специалния характер на акта, размерът на дължимото допълнително възнаграждение следва да се определи съобразно специалните правила, посочени в закона и в издадените Наредби на министъра и заповеди, въз основа на призната от закона делигация.

Съгласно разпоредбата на чл.176 от ЗМВР брутното месечно възнаграждение на държавните служители на МВР се състои от основно месечно възнаграждение и допълнителни възнаграждения.

В чл.178 от ЗМВР са посочени допълнителните възнаграждения. Допълнителни възнаграждения се дължат за изпълнение на специфични служебни дейности- чл.178, ал.1, т.2 и за извънреден труд- чл.178, ал.1, т.3 от ЗМВР.

За процесният период правната уредба на нощният труд на **/*** в МВР е регламентирана в чл.187, ал.1 от ЗМВР във вр.ал.3 и чл.179 от с.з., както и в Наредба №8121з-592 /25.05.2015 г. и Наредба №8121з-776 от 29.07.2016 г. на министъра на вътрешните работи, които са съобразени с функциите на МВР, както с естеството на извършваната дейност. Посочените нормативни актове изчерпват правната регламентация на нощния труд на работещите в **/***и е недопустимо субсидиарното приложение на НСОРЗ, както неправилно е приел първоинстанционният съд.

Неправилно е прието, че на ответникът по жалбата се дължи допълнително възнаграждение за положен от него извънреден труд, определено по правилата на НСОРЗ. Тази наредба е подзаконов нормативен акт, издаден по приложение на нормите на КТ, поради което не може да се прилага субсидиарно, нито по аналогия.

Претенцията на ответникът по жалбата за заплащане на извънреден труд, образуван след преобразуването на положения от него като работещ на 12/24- часови смени и полагащ нощен труд по правилата на чл.9 от НСОРЗ, се основава на нормативен акт, който не може да намери приложение в служебното правоотношение между страните, поради което същата е изцяло неоснователна.

В тази част решението е неправилно и следва да бъде отменено като вместо него се постанови ново, с което искът се отхвърли.

Решението е неправилно и в частта, с която е уважен иска за заплащане на допълнително възнаграждение за изпълнение на специфични служебни дейности.

Условията, редът и максималните размери за изплащане на допълнителното възнаграждение по чл. 178, ал. 1, т. 2 се определят с наредба на министъра на вътрешните работи, а определянето на конкретния размер става със заповед на съответния ръководител.

В закона е дадена легална дефиниция на  понятието **/***“.  Съгласно пар.26а от ДР на ЗМВР **/***“ са ……………………………………………………………..

Цитираната норма сочи, че за да се определи допълнително възнаграждение по чл.178, ал.1, т.2 от ЗМВР служителят следва пряко да осъществява изброените в пар.26а от ДР дейности- т.е. същите да са му пряко възложени и да следват от длъжността, която заема.

Ответникът по жалбата заема длъжността **/***“ в *** като в утвърдената по надлежния ред длъжностна характеристика не са включени нито една от горепосочените дейности. Извод за извършването на специфични служебни дейности не може да се обоснове и въз основа на Инструкция за организацията и реда на осъществяване на *****, нито от утвърдените Вътрешни правила за организацията за осъществяване на дежурство в ***.

Такива дейности не са му пряко възлагани с нарочна заповед, нито са налице доказателства същият фактически да е извършвал такива.

Неправилно първоинстанционният съд е приел, че дейността по осъществяване на контрол за **/***на структурата и спазването на *****, в тъмната част на денонощието- **/***на сградата и на шкафа с……………………………………………., че на служителя се дължи допълнителното възнаграждение на основание чл.178, ал.1, т.2 от ЗМВР.

Решението като неправилно следва да се отмени и в тази част и вместо него да се постанови ново, с което искът се отхвърли.

С оглед изхода от спора следва да се определят и разноските за производството. Направените от ответника по жалбата разноски за първоинстанционното производство са изцяло за негова сметка, а дължимата държавна такса от жалбоподателя следва да се намали до размер на 50 лв. Платеното възнаграждение за назначената експертиза следва да остане за сметка на БС. С оглед на това в частта, с която са присъдени разноски на ответника по жалбата и жалбоподателя е осъден да заплати по сметка на РРС сума над 50 лв. решението е неправилно и също следва да се отмени.

Съгласно чл.78 от ГПК разноските за настоящото производство са в тежест на ответника по жалбата. Същият следва да заплати на жалбоподателя юрисконсултско възнаграждение в размер на 150 лв.

Съгласно чл.280, ал.3 от ГПК въззивното решение не подлежи на касационно обжалване.

 

По изложените съображения Русенският окръжен съд

 

                                Р   Е   Ш   И  : 

 

ОТМЕНЯ решение №114 от 21.06.2019 г., постановено по гр.д.№ 704/2019 г. на Русенския районен съд в частта, с която Г.е осъдена да заплати на Р.С. *** сумата в размер на 1545.60 лв.- възнаграждение за положен извънреден труд от 263.406 часа за периода 04.02.2016 г.-04.02.2019 г., сумата в размер на 1646.35 лв.- допълнително възнаграждение за изпълнение на специфични служебни дейности за периода от 01.08.2017 г.- 04.02.2019 г., ведно със  законната лихва, считано от 05.02.2019 г. до окончателното плащане и разноски в размер на 317.33 лв., както и в частта, с която е осъдена да заплати по сметка на РРС държавна такса над 50 лв. до размер на 227.67 лв. и разходите от БС в размер на 303.33 лв. и вместо него  ПОСТАНОВЯВА:

ОТХВЪРЛЯ предявените от Р.С. *** против Г.в размер на 1545.60 лв.- възнаграждение за положен извънреден труд от 263.406 часа за периода 04.02.2016 г.-04.02.2019 г., сумата в размер на 1646.35 лв.- допълнително възнаграждение за изпълнение на специфични служебни дейности за периода от 01.08.2017 г.- 04.02.2019 г., ведно със законната лихва върху сумите от 95.02.2019 г. като неоснователелни.

 

В останалата част решението като необжалвано е влязло в сила.

 

ОСЪЖДА Р.С. *** да заплати на Г.сумата в размер на 150 лв. разноски за въззивното производство.

 

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

         ЧЛЕНОВЕ: