Решение по дело №1314/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1048
Дата: 21 юли 2021 г.
Съдия: Стоян Димитров Колев
Дело: 20217050701314
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 юни 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …/…

 

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, VІІ касационен състав, в публично съдебно заседание на осми юли през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА

        ЧЛЕНОВЕ: ДАНИЕЛА СТАНЕВА

                        СТОЯН КОЛЕВ

 

При участието на секретаря СВЕТЛА ВЕЛИКОВА и прокурора АЛЕКСАНДЪР АТАНАСОВ, разгледа докладваното от съдия СТОЯН КОЛЕВ кас. адм. нак. д. № 1314/2021 г. по описа на Административен съд - Варна и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. с чл. 63 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на от Дирекция „Инспекция по труда”- гр. Варна, при Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, против Решение № 260527/19.04.2021г. на ВРС, постановено по НАХД № 4177/2020г. по описа на същия съд, с което е отменено НП № 03-011790/11.09.2019 г. издадено от директор на Дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна, с което на „Дабълтрий Варна“ ЕАД, ЕИК ***на основание чл. 416, ал. 5, вр. чл. 414, ал. 1  КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв./две хиляди лева/ за нарушение на чл. 128, т. 2 и чл. 270, ал. 2 и ал. 3 КТ.

С касационната жалба се навеждат доводи за незаконосъобразност на решението, като се изразява несъгласие с извода на ВРС за допуснати съществени процесуални нарушения, конкретно - изложеното по противоречив начин описание на нарушението, чрез посочване на две хипотези тази на чл. 128, т. 2 КТ и същевременно на чл. 270, ал. 2 КТ, съответно за пълно, точно и ясно описание на нарушението и на конкретните обстоятелства, при които същото е извършено. Изразява се несъгласие с изводите на ВРС и относно непосочване датата и мястото на извършване на нарушението. Релевират се и възражения относно неправилно приложение на материалния закон във връзка с приетото от въззивния съд, че липсват факти, които да сочат, че в действителност  служителят А. е бил в ТПО с ответното дружество, че добросъвестно е изпълнил задълженията си, липса на факти какво е било договореното възнаграждение, на коя дата е следвало да бъде изплатено, както и изплатено ли е по някакъв начин и спазени ли са изискванията за изплащане на възнаграждението както и че е посочена декларативно някаква дата на извършване на нарушението, но липсват факти, че в действителност на тази дата има извършено каквото и да било административно нарушение. Моли съда да отмени атакуваното решение на ВРС и да постанови друго, с което да потвърди изцяло НП. В съдебно заседание касаторът не изпраща представител.

Ответното дружество не изпраща представител в съдебно заседание. В отговор по повод касационната жалба моли съда да отхвърли жалбата, като навежда доводи, че ВРС е постановил правилно и законосъобразно решение с оглед събраните доказателства.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура счита атакуваното решение за законосъобразно и предлага същото да бъде потвърдено.

С оспорваното Решение № 260527/19.04.2021 г. по НАХД № 4177/2020 г. Варненският районен съд е отменил процесното НП. За да достигне до този правен резултат въззивния съд е установил от фактическа страна, че след подаден сигнал в Д ”ИТ” от Р.В.А., касаещ трудовите му правоотношения с ”ДАБЪЛТРИЙ ВАРНА”- ЕАД- Варна, включително и  неизплащането на дължими трудови възнаграждения от работодателя за месеците юни и юли 2019г., на 14.08.2019г.,  актосъставителят Игнатов и негов колега, извършили проверка по спазване на трудовото законодателство от ответното дружество, като била изискана и съответната документация. В хода на документалната проверка били представяни ведомости за заплати и други документи, като актосъставителят установил, че за месец юни 2019 г. в платежната ведомост срещу името на св. А. има положен подпис, но на друго лице, визирано като „Е.”, за която било установено, че е старши администратор в проверения обект - хотел „Дабълтрий бай Хилтън”, находящ се в гр. Варна, к.к. ”Златни пясъци”. Предвид горното актосъставителят приел за установено, че на А., който се е намирал в ТПО със санкционираното дружество, за положен труд през месец юни 2019г. не е било изплатено по надлежния ред и в уговорения срок по трудов договор договореното трудово възнаграждение, както и че нарушението е извършено на 31.07.2019г.

Резултатите от извършената проверка били отразени в протокол, като на 02.09.2019г. св. Игнатов съставил  АУАН  срещу ”ДАБЪЛТРИЙ ВАРНА”- ЕАД - Варна за нарушение на чл. 128, т. 2 и чл. 270, ал. 2 и 3 КТ.

АУАН бил надлежно връчен на упълномощено от представляващия дружеството лице, което го подписало и в съответната графа вписало, че ще бъде поканен за изплащане на възнаграждението за медец юни и юли 2019г.           

В законоустановения срок не били депозирани писмени възражения, поради което въз основа на материалите по преписката на 11.09.2019г. АНО издал оспореното НП.

От приобщените и събрани пред въззивната инстанция  доказателства се установило, че на 21.08.2019г. близък приятел на А. - П.Н., е получил от Е. С., служител на санкционираното дружество заплатата на А. за месец юни 2019г. и че тази сума е била получена от А. на 03.10.2019г. Установено е показанията на А., че същият не е имал договорка с колежката си Е. за получаване на дължимата сума за трудово възнаграждение.

От правна страна въззивният съд приел в решението си, че са налице основания за отмяна на атакуваното НП, и конкретно - съществени процесуални нарушения, изразяващи се в липса както в акта, така и в НП на точно и ясно описание на нарушението и да са посочени конкретните обстоятелства, при които същото е извършено, в т.ч. и на датата и мястото на извършване на нарушението. Приел е, че в обстоятелствената им част от съдържанието на НП/ а и на АУАН/ се съдържа единствено правния извод на АНО, че  не е било изплатено в уговорения срок дължимото трудово възнаграждение за извършената работа за месец юни 2019г. на Р.В.А. на длъжност „пиколо” в проверения хотел и че нарушението е било извършено на 31.07.2019г., но липсват факти, които да сочат че в действителност А. е бил в ТПО с този работодател, че добросъвестно е изпълнил задълженията си, липсват факти какво е било договореното възнаграждение, на коя дата е следвало да бъде изплатено, както и изплатено ли е по някакъв начин и спазени ли са изискванията за изплащане на възнаграждението. Районният съд е приел също и че дата на извършване на нарушението е посочена само декларативно, като липсват факти за извършено в действителност каквото и да било административно нарушение на тази дата. Във въззивното решение е констатирано и известно несъответствие между описанието на нарушението в АУАН и НП, тъй като в АУАН се сочи, че възнаграждението не е било изплатено по надлежния ред в уговорения срок, а в НП се сочи единствено, че възнаграждението не е било изплатено в уговорения срок. В заключение ВРС е приел, че липсата на факти, касаещи съставомерни признаци на нарушението, особено факти, касаещи датата на извършването му и липсата на пълно точно и ясно описание на нарушението от фактическа страна съставлява съществено нарушение на процесуалните правила, които лишават нарушителя от възможност да разбере в извършването на какво нарушение е обвинен и по този начин адекватно да организира защитата си.

Въззивният съд е изложил и допълнителни аргументи за незаконосъобразност на НП, като е констатирал неясна воля на АНО, а именно - какво точно нарушение приема, че е било извършено, предвид описанието от фактическа страна и посочените като нарушени норми. Според същия съд не става ясно защо в НП са посочени едновременно чл. 128, ал. 2  и чл. 270, ал. 2 и ал. 3 КТ и какво е имал предвид АНО – дали лицето е наказано за това, че изобщо не е изплатило възнаграждението, или за това, че не е изплатено по начините, предвидени в закона, още повече, че в АУАН, с който се поставя началото на АНП, е визирано и неизплащането по надлежния ред.

Касационният съдебен състав счита така достигнатите изводи за незаконосъобразни.

На първо място настоящата инстанция не споделя изложените във въззивното решение мотиви, свързани с неизследване на релевантните за случая обстоятелства, с което съдът по същество обосновава незаконосъобразност на издаденото НП. В конкретния случай, дружеството ответник е санкционирано за неизпълнение задължението да изплати в срок дължимото на А. трудово възнаграждение за месец юни 2019 г. При извършване на преценка за съответствието на издаденото НП с материалния закон, съдът изследва единствено посочените факти и ако установи, че са налице, следва да констатира съответствието на обжалвания административно-наказателен акт с материалния закон.

Съгласно чл. 242 КТ положеният труд по трудово правоотношение е възмезден и затова работодателят е длъжен да плаща в установените в закона или трудовия договор срокове уговореното трудово възнаграждение за извършената работа - чл. 128, т. 2 КТ. Трудовото възнаграждение се изплаща лично на работника или служителя по ведомост или срещу разписка или по писмено искане на работника или служителя - на негови близки или се превежда на влог в посочена от него банка - чл. 270, ал. 3 КТ. Следователно релевантните за съставомерността на това нарушение факти са няколко: наличието на трудово правоотношение, дължимо в резултат на същото трудово възнаграждение и неизпълнение задължението на работодателя да го заплати в уговорения между него и работника/служителя срок по начините посочени в чл. 270, ал. 3 КТ.

Последното свое задължение работодателят ”ДАБЪЛТРИЙ ВАРНА” - ЕАД в случая не е изпълнил. Поради това в негова тежест е да докаже, че е изпълнил навременно задължението си по  чл. 128, т. 2 КТ в уговорения или предвиден от закона срок и по един от начините, посочени в чл. 270, ал. 3 КТ. Плащането на трудово възнаграждение може да бъде установено само с ведомост или издаден въз основа на нея фиш за заплати, с преводен банков (и счетоводен) документ или с разписка от работника за получено от него трудово възнаграждение.

Установява се от приложения към АНП трудов договор от № 740/03.04.2019 година, че въз основа на него между работодателя ”ДАБЪЛТРИЙ ВАРНА” – ЕАД и Р.В.А. е възникнало трудово правоотношение с определен срок, считано от 03.04.2019 г. до 31.10.2019 г. по което А. е престирал труд на длъжност „пиколо“ в хотел „Дабълтрий бай Хилтън”, находящ се в гр. Варна, кк ”Златни пясъци”. Уговореното в този трудов договор възнаграждение е в размер на 759 лева, платимо на 30 – то число на следващия месец.

Между страните по делото няма спор, а и от събраните доказателства се установява, че за периода 01.06.2019 г. до 30.06.2019 г. А. е престирал труд при посочения работодател и че за това му се дължи работна заплата в размер уговорен на 759 лева. Между страните липсва спор и относно обстоятелството, че към 31.07.2019 г. (денят следващ падежа на задължението за плащане на трудовото възнаграждение) дължимата на А. работна заплата за м. юни не му е била изплатена по реда предвиден в чл. 270, ал. 3 КТ. Същата е получена от негов близък на 21.08.2019 година, при забава на работодателя от 22 дни.

Настоящият касационен състав счита, че сред приобщените в хода на производството доказателства липсват такива, които да обосновават съмнение относно наличието на нарушение, съставляващо неизплащане в срок на дължимо трудово възнаграждение – чл. 128, т. 2 и чл. 270, ал. 2 КТ. Позоваването с разпоредбата на чл. 270, ал. 3 КТ по никакъв начин не може да се квалифицира, като съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като с това не се накърнява правото на защита на наказаното лице. Последното организира защитата си спрямо изложените факти, а не срещу правната им квалификация.  Касационният състав преценява, че даденото в НП описание на нарушението съдържа изискваните от закона съставомерни признаци, като е налице яснота относно страните по правоотношението, извършената работа и начисленото възнаграждение съгласно трудовия договор и платежната ведомост за м. юни 2019 година. Представеното предписание към дружеството отразено в протокол от извършена проверка с № ПР 1927179 от 30.08.2019 година, изрично описва наличието на трудово правоотношение, както и полагания от А. труд за месеци 06 и 07.2019 година включително, че не се оспорва факта за неплащане възнаграждението за м. юни 2019 година към 30.08.2019 г. и е посочен срок за изпълнение. Нарушението е описано аналогично като неизпълнение на задължението за заплащане на договореното трудово възнаграждение за м. юни 2019 година, с позоваване на събраната документация, включително на разчетно-платежни ведомости за м. юни и юли 2019 година. Както в АУАН, така и в НП е посочена за дата на нарушението - 31.07.2019 година, което както вече се посочи е действителната дата на извършване на нарушението – денят следващ падежа на задължението за плащане на заплатата.

Освен това не се споделят и изводите на ВРС, че в НП липсват факти, касаещи съставомерни признаци на нарушението, в това число такива, касаещи датата на извършването му и липсата на пълно точно и ясно описание на същото от фактическа страна. В НП, конкретно е описано, че нарушението е извършено на 31.07.2019 г. в хотел „Дабълтрий бай Хилтън”, находящ се в гр. Варна, кк ”Златни пясъци”.

Незаконосъобразни са и заключенията на въззивния съд, че липсват факти, които да сочат че в действителност А. е бил в ТПО с ”ДАБЪЛТРИЙ ВАРНА” – ЕАД; че работникът добросъвестно е изпълнил задълженията си; че липсват факти какво е било договореното възнаграждение, на коя дата е следвало да бъде изплатено, както и изплатено ли е по някакъв начин и спазени ли са изискванията за изплащане на възнаграждението.  Доказателствата, на които е основано наказателното постановление са трудов договор № 740/03.04.2019 година, от който е установено наличие на трудово правоотношение между работника/служителя и привлеченото към отговорност лице и разчетно-платежната ведомост за м. юни 2019 година. Последната съдържа признание, че в периода 01 – 30.06.2019 г. А. е престирал труд при работодателя, както и признание относно размера на дължимата заплата в посочения размер. Представен е и протокол от извършена проверка с № ПР 1927179 от 30.08.2019 година, в който подробно са обобщени обстоятелствата свързани с нарушението.

Касационната инстанция счита, че санкционираното нарушение е и обективно съставомерно. Релевантните за съставомерността на нарушението по чл. 128, т. 2 и чл. 27, ал. 2 КТ факти са налице - наличието на трудово правоотношение, дължимо в резултат на същото трудово възнаграждение и неизпълнение задължението на работодателя да го заплати в уговорения между него и работника/служителя срок по начините посочени в чл. 270, ал. 3 КТ.

Безспорен е също фактът, че това задължение е било изпълнено едва на 21.08.2019 г., т.е. наетото лице не е получило дължимото възнаграждение в уговорения с работодателя срок – до 31.07.2019 година. При тези факти, съдът е следвало да приеме, че конкретно дружеството ответник е осъществило състава на визираното в НП нарушение. Без значение е дали работодателят е спазил изискванията на чл. 270, ал. 3 КТ относно начина за изплащане на трудовото възнаграждение, доколкото за съставомерността на нарушението по чл. 128, т. 2, вр. чл. 270, ал. 2 КТ е релевантна забавата на длъжника-работодател. Доколкото последният е ангажиран с отговорност за нарушение по неизплащане на трудово възнаграждение на работник в уговорения срок, правно ирелевантно е обстоятелството дали последващото му плащане е направено по реда предвиден в чл. 270, ал. 3 КТ.

С тези съображения настоящият състав намира, че оспореното решение е постановено в нарушение на материалния закон, поради което следва да се отмени. Съгласно нормата на чл. 222, ал. 1 АПК спорът следва да се реши по същество, като с оглед приетата за установена фактическа обстановка и изложените по-горе изводи, настоящата инстанция намира, че неизпълнението от ответника на задължението да заплати в срок дължимото на работника трудово възнаграждение, представлява административно нарушение, като в случая обаче са налице основания за приложение на привилегирования състав на чл. 415в КТ. Искане за прилагане на чл. 415в, ал. 1 КТ е направено още във въззивната жалба на работодателя, поради което и с оглед отмяната на Решението на ВРС на основание чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК, касационният състав дължи проверка и произнасяне вместо въззивния съд за законосъобразност и справедливост на наложената имуществена санкция.

Установено е от въззивния съд въз основа на доказателствата по АНП, че е налице последващо плащане на дължимото на А. трудово възнаграждение за м. юни 2019 г. и то преди съставяне на АУАН (който факт не заличава с обратна сила осъщественото нарушение), и това обстоятелство съгласно чл. 220 АПК, следва да бъде съобразено от касационния съд. Плащането е извършено на 21.08.2019 г., т.е. нарушението е отстранено незабавно след получаването на предписание, а по делото липсват доказателства за настъпили вредни за работника последици. Освен това не се спори, че се касае за забава в период по-малък от месец, като незабавното отстраняване на нарушението след предписание на контролен орган, дава на съда основание то да се квалифицира като маловажно по смисъла на чл. 415в, ал. 1 КТ. Имуществена санкция от 300 лв. е съответна на нарушението, справедлива и достатъчна за постигане на целите на индивидуалната и генерална превенция, посочени в чл. 12 ЗАНН. Предвид това, следва НП да бъде изменено в частта на размера на имуществената санкция, която вместо 2000 лв. следва на основание чл. 415в ал. 1 КТ да бъде определена в размер на 300 лв.

Воден от горното и на основание на основание чл. 221, ал. 2 АПК във вр. с чл. 63, ал. 1 ЗАНН, настоящият състав на административния съд като касационна инстанция 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 260527/19.04.2021г. на ВРС, постановено по НАХД № 4177/2020 г. по описа на Варненски районен съд, и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ИЗМЕНЯ НП № 03-011790/11.09.2019 г. на Директора на Дирекция "Инспекция по труда" Варна, с което на „Дабълтрий Варна“ ЕАД, ЕИК ***на основание чл. 416, ал. 5, вр. чл. 414, ал. 1  КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв. (две хиляди лева) за нарушение на чл. 128, т. 2 и чл. 270, ал. 2 и ал. 3 КТ, като ИЗМЕНЯ основанието на чл. 415в КТ и НАМАЛЯВА размера на имуществена санкция - на 300 (триста) лв.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

       2.