Решение по дело №193/2020 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 260192
Дата: 17 август 2021 г. (в сила от 14 септември 2021 г.)
Съдия: Петър Славов Петров
Дело: 20202150100193
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 260192

 

Град Несебър,17.08.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

              Несебърският районен съд, трети състав, в открито съдебно заседание на двадесет и първи юни, през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЪР ПЕТРОВ

 

При секретаря Мая Деянова, като разгледа докладваното от съдия Петър Петров гражданско дело № 193 по описа за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

               Производството е образувано по предявен иск с правно основание чл.286 от ТЗ, във връзка с чл.258 и сл.  и чл.79, ал.1  от ЗЗД и по чл.86, ал.1 от ЗЗД.

              Ищецът “Т.” ООД, ЕИК **********, със седалище и адрес на управление:***, твърди в исквата молба, че на 21.09.2018г. между него и ответника И.С.Г. с ЕГН **********, постоянен и настоящ адрес: ***, е бил сключен договор за извършване на услуга с автовишка и транспорт до адрес: град Поморие, улица **********, на който ответникът е извършвал строително ремонтни дейности. Ищецът твърди, че е изпълнил договорните си задължения като за периода от 21-и до 24-и септември 2018г. е предоставил на ответника автовишка и е осигурил лице, което да я управлява, а услугата е предоставена в рамките на 33 часа. Дължимата цена на услугата е в размер на 1 173 лева с включен ДДС ответникът е следвало да заплати непосредствено след свършване на работата, и която цена е формирана съобразно договорената цена от 27,50 лева на час, и отделно транспорта от град Бургас до град Поморие в размер на 40 лева с включен ДДС. Отвеникът не е имал възможност да заплати веднага на ищеца дължимата от него сума, като е обещал това да направи по-късно. Това обаче той не е сторил въпреки поканите и разговорите с управителя на ищцовото дружество, като впоследствие спрял да отговаря и на телефонните обаждания. Ответникът не е извършвал никакви плащания за погасяване на задължението си. Ищецът моли съдът да постанови решение, с което ответникът да бъде осъден да му заплати сумата в размер на 1 173 лева с включен ДДС, представляваща дължима сума по договор за извършване на услуга с автовишка и транспорт, ведно със законната лихва, считано от предявяване на иска, както и сумата в размер на 153,80 лева, представляваща мораторна лихва за периода от 24.09.2018г. до 08.01.2020г. Претендират се разноски.

              В отговора на исковата молба, подаден от особения представител на ответника, се заявява оспорване на иска по основание и размер с довода, че липсват доказателства, от които да е видно, че договорената сума за предоставената услуга не е заплатена. Моли искът да бъде отхвърлен изцяло.

              В съдебно заседание ищцовото дружество се представлява от процесуален представител, който заявява, че поддържа исковата молба и моли исковете да бъдат уважени като основатени и доказани от събраните по делото доказателства.

              Ответникът не се явява в съдебно заседание. Представлява се от особен представител, който поддържа становището си за неоснователност на предявения иск, като освен това счита, че той е недоказан и в тази връзка не следва да се кредитират показаията на разпитания свидетел.

              Въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът прие за установено следното от фактическа страна:

               През лятото на 2018г. ответникът се е свързал с представител на „Т.“ ООД, чийто управител тогава е бил свидетелят П.С.С., който е имал това качество до 15.12.2020г., с искане да му бъде осигурена автовишка, която му е необходима във връзка с работа по саниране на фасада на сграда в град Поморие. Страните са уговорили плащането за ползването на автовишката да се извършва на час или на машиносмяна на осем часа, а въз основа на разписани от ответника отчети да се установи крайната дължима от него сума. Постигнатата уговорка е била 27,50 лева без включен ДДС, като сумата е следвало да бъде платена в деня на приключване на работата по предоставянето на услугата.

              Работата с автовишката № А 9917 КК е започнала на 21.09.2018г. като за целта същата е била придвижена от град Бургас до град Поморие, като автовишката по време на работата в град Поморие е била управлявана от служител на „Т.“ ООД – операторът Й.В., а ползването й по предназначение се е осъществявало от ответника И.С.Г..

              От показанията на свид. П.С.С. се установява, че уговорката между страните е включвала и разходите по придвижването на автовишката от град Бургас до град Поморие (но не и обратно), а именно два лева на километър, или сумата в размер на 40 лева в тази една посока. Работата с автовишката за нуждите на ответника е продължила четири дни, а именно през периода от 21-24 септември 2018г. включително, през което време автовишката е била на обекта в град Поморие на улица **********.

              Всеки ден след приключване на работата са били съставяни отчети като три от тях – от 21-и до 23-и включително , са подписани от ответника И.Г. и според които през първите два дни работата е била по осем часа, а на 23-и септември – 9 часа. На 24-и септември 2018г. – последния ден на работата с автовишката – в съставения отчет е посочено че работата е продължила 8 часа, но този отчет не е подписан от ответника, тъй като същият си е тръгнал по-рано. Работата по санирането на обекта ответникът е продължил и през следващите дни без обаче да е ползвал услугите на автовишката. Започнала е кореспонденция по телефона като при телефонните разговори ответникът е заявявал, че ще плати на ищеца възнаграждението за предоставената услуга при първа възможност и в удобен за него момент. След като не е извършил плащане и е престанал да отговаря на телефонните повиквания от страна на ищцовото дружество, управителят на „Т.“ ООД е издал фактура № ********** / 16.11.2018г. за сумата в размер на 1 173 лева с включен ДДС, като сумата без ДДС е в размер на 947,50 лева и включва стойността на услугите с автовишката в размер на 907,50 лева (33 часа по 27,50 лева на час) и 40 лева транспорт (20 км. по 2 лева на километър). Тази фактура е осчетоводена в счетоводството на ищцовото дружество, като сумата по нея е отнесена като неплатена.

               Въз основа на така приетото за установено от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:

               Съгласно разпоредбата на чл.258 от ЗЗД с договора за изработка изпълнителят се задължава на свой риск да изработи нещо съгласно поръчката на другата страна, а последната – да заплати възнаграждение, като в чл.266, ал.1, изр. първо от ЗЗД изрично е предвидено, че поръчващият трябва да заплати възнаграждение за приетата работа, като съгласно разпоредбата на чл.264, ал.1 от ЗЗД задължение на поръчващия е да приеме извършената работа. Съгласно чл.79, ал.1 от ЗЗД, ако длъжникът не изпълни точно задължението си на падежа, кредиторът има право да иска изпълнението заедно с обезщетение за забавата или да иска обезщетение за неизпъление. Следователно при предявен иск за реално изпълнение на основното задължение на поръчващия – за плати цената, в тежест на изпълнителя е да докаже предаване на изпълненото нещо във фактическата власт на поръчващия, който следва да установи изпълнението на основното си задължение – плащане на цената.

               Предявеният иск е за заплащане на възнаграждение по договор за ползване на автовишка, който е договор за услуга – подвид на договор за изработка. При така предявена искова претенция в тежест на ищеца, при пълно и главно доказване, е да установи както съществуването на облигационно отношение между него и ответника, по силата на който ищецът е изпълнил, така и че ответникът е приел изпълнението на договорените работи, при което за него е възникнало задължение за плащане на възнаграждение в претендирания размер, а в тежест на ответника и при доказване на горните факти е да докаже погасяване на дълга.

               По несъмнен и категоричен начин се доказа, че на 21-и септември 2018г. страните са сключили договор, по силата на който ищецът, в качеството си на изпълнител, е предоставил за ползване на ответника автовишка на уговореното място – град Поморие, улица **********, и за уговорено време, което не е било изначално определено, а именно до завършване на саниране на сграда, като наред с това са уговорени цените за ползването на машината – на час, размерът на възнаграждението и възнаграждението за транспорта, който е бил необходим за превозването на автовишката до уговореното място.

               Приемането на извършената работа е не само право, но и задължение на възложителя, което обхваща, както едно фактическо действие – реалното получаване на уговорената услуга, така и правно действие – одобрение на доставеното, т.-. признание, че то действително съответства на възложеното с договора. За целта същият е снабден с възможността да направи възражения за неправилно изпълнение, ако има такива, като за явните недостатъци той трябва да уведоми изпълнителя при предаване на работата – чл.264, ал.2 ЗЗД. Бездействието на възложителя и пропускът му да прегледа работата и да направи възраженията си в посочените сроковете води до предвидените в чл.264, ал.3 от ЗЗД неблагоприятни последици за него – при липса на възражения за неточно изпълнение работата се счита приета от възложителя.

               От приетите по делото и неоспорени от страните писмени доказателства – четири броя отчети, три от които са подписани от него, се установява първо отработените моточасове от процесната автовишка, и второ, че възложителят е приел работата без забележки в резултат на което съдът приема за доказан факта на ползване на автовишката от ответника по делото. Неподписването на четвъртия отчет за работата в последния ден, не означава възражение за непредоставената услуга, а се дължи на отсъствието на ответника-възложител, за когото именно в този ден, когато е приключил работата, за която е било необходимо да ползва автовишката, съответно задължението и на ищеца по предоставянето на услугата на ответника е приключило, и което отсъствие е мотивирано от нежеланието му и осуетяване изпълнението на поетото от него задължение да заплати уговореното възнаграждение, за което свидетелства по-нататъшното му поведение.

               Предвид изложеното, съдът намира предявеният иск за основателен и доказан и следва да се постанови положително решение, като се присъди и законната лихва от датата на подаване на исковата молба до окончателно плащане.

               Предвид основателността на обуславящата искове претенция, основателна се явява и обусловената такава, представляваща обезщетение за забава в размер на законната лихва върху главното парично задължение. Съгласно разпоредбата на чл.86, ал.1 от ЗЗД обезщетение в размер на законната лихва при неизпълнение на парично задължение се дължи от деня на забавата – мораторната лихва. По правната си природа мораторната лихва е обезщетение за вреди от забава при неизпълнение на парично задължение. Съгласно разпоредбата на чл.84 от ЗЗД, когато денят за изпълнението е определен, длъжникът изпада в забава след изтичането му, а когато няма определен срок за изпълнение, длъжникът изпада в забава след като бъде поканен от кредитора. В случая ищецът претендира мораторна лихва за периода от  уговорения падеж, който е настъпил на 24-и септември 2018г., когато е приключила работата по предоставяне на услугата, до датата на завеждане на иска, в размер на 153,80 лева.

                От установеното съдът намира, че тъй като денят за изпълнение задължението на поръчващия да плати е определяем и не се касае за безсрочно задължение, при което длъжникът е в забава след като бъде поканен, приема, че началото на периода за забава относно обезщетението по чл.86, ал.1 от ЗЗД е от 25.09.2018г., а краят е на 07.01.2020г.

                Постановеният правен резултат обуславя основателност на искането на ищеца за присъждане на разноски в общ размер на 752 лева, съгласно представения списък на разноските, включващ платена държавна такса 117 лева, платено адвокатско възнаграждение 312 лева и платено възнаграждение за назначения на ответника особен представител, и която сума за разноските в общ размер на 752 лева на основание чл.78, ал.1 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца.

                Водим от горните мотиви, Несебърският районен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

                 ОСЪЖДА И.С.Г. с ЕГН **********, постоянен и настоящ адрес: ***, ДА ЗАПЛАТИ на “Т.” ООД, ЕИК **********, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от управителя Й.Д.В., сумата в размер на 1 173 лв. (хиляда сто седемдесет и три лева) с включен ДДС, представляваща задължение по договор за услуга по предоставяне ползване на автовишка през периода от 21-и до 24-и септември 2018г. включително, и транспорт, за която сума е издадена фактура № ********** / 16.11.2018г., ведно със законната лихва, считано от 08.01.2020г. до окончателното й изплащане, както и сумата в размер на 153,80 лв. (сто петдесет и три лева и 80 ст.), представляваща мораторна лихва, начислена за перода от 25.09.2018г. до 07.01.2020г.

                 ОСЪЖДА  И.С.Г. с ЕГН **********, постоянен и настоящ адрес: ***, ДА ЗАПЛАТИ на “Т.” ООД, ЕИК **********, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от управителя Й.Д.В., сумата в размер на 752 лв. (седемстотин петдесет и два лева), представляваща направени по делото разноски.

 

 

             Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Бургаския окръжен съд.

 

 

 

                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: