Определение по дело №1003/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 2305
Дата: 20 юни 2019 г.
Съдия: Диана Димитрова Митева
Дело: 20193100901003
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 19 юни 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………./……….06.2019 г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на 20.06.2019 г., в състав:

СЪДИЯ: ДИАНА МИТЕВА

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 1003 по описа за 2019 г.,

констатира, че исковата молба, първоначално образувана в гр.д.7721/19 на ВРС е препратена по компетентност само въз основа на неясно формулирано искане, обосновано с противоречиви фактически твърдения без да е съобразена с изискванията на чл. 127  ал.1 т.3,4 и 5 и чл. 128  т.2 от ГПК , поради което и на осн. чл.377 вр. чл. 129 ГПК

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ производството по т.д. Nо1003/19г на ВОС, т.о., образувано по ИСКОВА МОЛБА, препратена от първоначално сезиран Варненски районен Окръжен съд, предявена от Лузитано ООД с която е предявен ТЪРГОВСКИ СПОР (глава 32 от ГПК).

ЗАДЪЛЖАВА ищеца в едноседмичен срок от получаване на съобщението с писмена молба, с препис за насрещна страна да отстрани нередовност на искова молба, като:

1.                 отстрани противоречие във фактическите си твърдения относно постигнатото съгласие между страните относно вида на прехвърлителна сделка, въз основа на които предявява ДВА ( или повече) ИСКА, като уточни еднозначно какво е съдържанието на съгласието, постигнато след преговорите по първоначалната оферта за продажба на дялове от капитала на дружеството – ищец:

a.                 за прехвърляне на група индивидуално определени  движими вещи, посочени в опис на активи със сборна цена 56475 евро;

или

b.                 за прехвърляне на предприятието на дружеството като съвкупност,

като указва на ищеца, че твърдения, на които се основават евентуални претенции не може да са взаимно изключващи се, и приемането на оферта не може да има различно съдържание, ако е осъществено с един и същ факт(квалификацията на нищожен поради липса на форма договор изисква също положително твърдение за постигане на неформално съгласие за сделка, за която закона предписва форма). 

2.                 съответно на конкретизацията да уточни и процесуалното условие, с което свързва разглеждането на втория иск, предявен като евентуален, като съобрази, че такова съединяване предполага основание, произтичащо от различен фактически състав (а не от друга правна квалификация на същите факти)

3.                 да конкретизира вида на търсената с евентуални иск защита, като в случай, че иска:

a.                  САМО установяване на нищожност на договор, след като поясни факти по това договоряне (по т.1 от указанията)  да посочи цената на тази установителна претенция и да представи съответно доказателство за внесена държавна такса в размер на 4 % от уточнената цена

Или

b.                 САМО присъждане на дадена по нищожна сделка престация (при преюдициално установяване на липсата на основание за даването й) да посочи конкретните вещи, които иска да му бъдат върнати, съответно  да посочи цената на тази осъдителна претенция и да представи съответно доказателство за внесена държавна такса в размер на 4 %  уточнената цена

Или

c.                  КУМУЛАТИВНО произнасяне както по установяване на нищожността, така и по връщане на вещи, съобразно горните две уточнения да внесе и двете такси по сметката на Варненски окръжен съд

като указва на ищеца, че реституцията на дадена престация по нищожна сделка е материално правна последица от недействителността, а не от съдебен акт и накърнените поради неоснователното разместване на блага права подлежат на съдебна защита по общия ред с осъдителен иск, и не могат да се търсят като несамостоятелно, акцесорно искане.

4.                 да посочи банковата си сметка или друг начин на плащане на сума, чийто размер изключва разплащане в брой, като в случай че посочи сметка на свой пълномощник той следва да е изрично упълномощен за получаване на суми по чл. 34 ал. 3 вр. 32 ГПК.

При неизпълнение производството по исковата молба  ще бъде прекратено.   

ДОПЪЛНИТЕЛНО на осн. чл. 7 ГПК УКАЗВА на ищеца че  страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж й е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Съответно ако живее или замине за повече от един месец в чужбина е длъжна да посочи съдебен адресат в седалището на съда, ако няма пълномощник в страната.  Същите задължения имат и законният представител и пълномощникът на страната, като на осн. чл. 40 ал.2 и чл. 41 ал.2 от ГПК при неизпълнение на това задължение всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Препис от настоящото определение да се изпрати на ищеца, чрез пълномощника адв. К. на съдебен адрес, указан по исковата молба със съобщение  образец № 9 по НРЕДБА№ 7 на МП.

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: