Определение по дело №260/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 293
Дата: 23 юли 2020 г. (в сила от 31 юли 2020 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20201400200260
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 16 юли 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………

 

Гр.Враца 23.07.2020 година

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на двадесет и трети юли две хиляди и двадесета година в състав:                                            

                          

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАН МАРИНОВ                           

 

при участието на секретаря Мария Ценова и прокурора Николай Лалов, като разгледа докладваното от съдия Маринов ЧНД № 260 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното: 

    

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано по молба от В.О.Е., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право на УПО, тъй като е изтърпял изискуемата се по закон част от наложеното му наказание и с поведението си е доказал, че се е поправил. 

Към молбата са приложени писмени документи, предписани от чл. 155 и чл. 156 ЗИНЗС - становище от началника на Затвора, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, доклад за пробационен  надзор и личното затворническо досие на Е..  

В съдебно заседание осъдения поддържа молбата си с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

С.М. – инспектор "Режимна дейност" в затвора Враца, упълномощен от Началника на Затвора Враца изразява становище, че предложението е основателно и следва да бъде уважено изцяло. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

С Присъда от 13.04.2017 год., постановена по НОХД  № 16/2017 год. по описа на ОС Монтана, изменена с Решение № 530, постановено по ВНОХД № 882/17 год. по описа на САС, молителят е бил признат за виновен по обвинение по чл. 343, ал. 3, б. "б" НК, поради което и при условията на чл. 58а, ал. 1 и чл. 54 НК, му е било наложено наказание "лишаване от свобода", в размер на четири години и осем месеца.

На основание чл. 343г от НК, Е. е бил лишен от право да управлява МПС за срок от 7 години.

Видно от представената справка, осъденият е постъпил в затвора Враца на 22.02.2018 год., като до момента е изтърпял фактически 2 години, 5 месец и 1 ден, от предварителен арест му се зачитат 2 месеца и 1 ден, а от работа - 10 месеца и 23 дни или общо изтърпяното наказание е 3 години, 5 месеца и 25 дни.

Остатъка към  настоящия момент е 1 година, 2 месеца и 5 дни.

От наказанието "лишаване от права по чл. 37, ал. 1, т. 7 НК" - лишаване от право да управлява МПС, до момента осъденият фактически е изтърпял 2 години, 5 месец и 1 ден, а остатъка от това наказание е в размер на 4 години, 6 месец и 29 дни.

При тези данни е видно, че осъдения фактически е изтърпял повече от 1/2 от определеното му наказание лишаване от свобода, каквото е изискването на разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуалния план за изпълнение на присъдата на осъдения, безспорно сочат, че същия се поправя и превъзпитава.

При първоначално изготвената оценка е установен среден риск от рецидив - 48 точки. В профила на криминогенни нужди с дефицитните стойности са били зоните злоупотреба с алкохол - извършеното престъпление е след употреба на алкохол; умения за мислене - не предвижда всички възможни негативни последствия от предприетите действия. Има известни затруднения при формирането на алтернативни решения и действия.

Рискът от вреди към служителите и останалите лишените от свобода е бил нисък и тези стойности се определят от неагресивния характер в условията на контрол и толерантното отношение към служителите от пенетенциарния персонал и останалите осъдени лица. Рискът от вреди за обществото е бил среден и се е определял от характера на настоящото престъпление.

Затова и в плана на присъдата като цели са били заложени затвърждаване на трудовите навици, участие в корекционна програма, свързана с характера и спецификата на извършеното престъпление, доразвиване процеса на самокритичност и спазване на установените правила в затворническото общежитие.

По време на изтърпяване на наказанието и след направена преоценка, отрицателни промени не са регистрирани. Риска от рецидив снижава числовите си стойности до 42 т. Позитивна промяна е отразена в зоните трудова заетост и отношение към правонарушението. Изразява критичност към собственото си поведение и отчита употребата на алкохол като детерминиращ фактор за извършеното деяние.

Рискът от вреди остава нисък за служителите, останалите лишени от свобода и самия него. Среден остава рискът от вреди за обществото след изтърпяване на присъдата.

Според ИСДВР, Е. общува толерантно, изпълнява разпорежданията на НОС и администрацията. Има извършено дисциплинарно нарушение през 2018 год., но наказанието му е било условно и след изтичане на изпитателния срок същото е било заличено. Положителни промени са настъпили в зоните нагласи - изразява съжаление за извършеното правонарушение. Прави анализ на действията си и разпознава факторите, довели до реализиране на криминалното поведение; начин на живот и обкръжение - дистанцира се от проблемните лишени от свобода и конфликтните ситуации. Избягва съпричастност към затворническата субкултура и участие в нерегламентирани отношения с останалите лишени от свобода; трудова дейност - в ЗО е системно ангажиран с трудова дейност; умения за мислене - Формулира правилно проблемите си и търси адекватни решения за тях. Поставя си ясни и реалистични цели.

За показано положително отношение към реда и дисциплината в затворническото общежитие и изпълнение на трудовите си задължения е награден многократно, а режимът му е сменен от общ на лек.

През месец октомври 2018г., Е. успешно е завършил специализирана корекционна програма за „Формиране на умения за безопасно шофиране“.

Според ИСДВР, осъденият се е включвал активно в провеждащите се ролеви игри, теоретични и практически занятия. Участвал е в определяне на стъпките за решаването на проблемите и в анализирането на причините довели до извършване на престъплението. Целта на програмата е постигната, тъй като е маркирана промяна в нагласите и повишаване степента на отговорност за поведението си. В края на програмата е получил удостоверение за успешно завършване на корекционната програма.

В затворническото общежитие е ангажиран с работа към домакинския щат като общ работник в кухнята, а впоследствие е преназначен на работа в служебната лавка.

Има формирани трудови навици и съвестно изпълнява трудовите си задължения. Няма регистрирани случаи на неизпълнение или лошо изпълнение на възложената работа.

Има толерантно отношение към длъжностните лица и изпълнява техните разпореждания. Оказва съдействие на администрацията и служителите от НОС.

Има постоянно жилище, в което ще пребивава след освобождаване от затвора. Поддържа редовна връзка с близките си, от които получава необходимата морална и материална подкрепа.

Е. е съзнал тежестта на извършеното закононарушение и произтеклите за него негативни последствия. Изразява готовност за промяна на модела на мислене и начина си на живот.

Съгласен е със заложените цели и задачи в плана на присъдата, които са изпълнени в пълен обем.

След преместването на затворническото общежитие в гр. Бойчиновци, Е. е назначен на работа като бакар- разносвач на затворническата храна, а от 02.06.2020г. е преразпределен на външен работен обект „Земеделско стопанство“ като готвач. Справя се много добре с възложените функционални задължения, тъй като има професионални умения в областта на готварството.

ИСДВР е категоричен, че осъденият признава вината си и съжалява за извършеното престъпление. Разпознава вредните последици от употребата на алкохол като проблем, свързан с криминалното поведение. Преосмислил е миналото си поведение и изразява желание и готовност за водене на законосъобразен начин на живот. Постигнатите положителни резултати в социално-възпитателните и ресоциализиращи мероприятия са стабилизирани и са налице достатъчно доказателства за необратимост на поправителния процес, което ще доведе до безпроблемна ресоциализация в обществото.

От доклада за пробационен надзор на основание чл. 70 ал.6 НК е видно, че у Е. е констатиран изразен стремеж да се възползва от предоставените му възможности за позитивно взаимодействие в условията на затворническото общежитие.

Последващите ревизии на оценката на риска са маркирали снижаване на числовите стойности.

При престоя си в местата за лишаване от свобода Е. е следвал стъпките от прогресивната система за изтърпяване на наказанието, като след изтърпяване на необходимия срок и показано добро поведение, отговарящо на режимните изисквания е заменен режимът му на изтърпяване на наказанието от "общ" на "лек" със Заповед, влязла в сила от 29.07.2019 г.

Постоянното ангажиране на лишения от свобода в трудов процес за продължителен период от време е довело до изграждането на адекватни поведенчески моде­ли и повишаване на самоконтрола при попадане в сложни ситуации.

Според ИПЗ, Е. приема плана на присъдата и полага усилия да следва набелязаните цели. Сам е осъзнал какви дефицити има и се стреми да ги преодолее.

Паралелно с трудовата ангажираност, през месец октомври 2018 г. той е участвал в корекционна програма „Формиране на умения за безопасно шофиране, у осъдени лица по чл.343Б от НК“.

В голяма степен лишения от свобода е осъзнал вината си на практика, преосмислил е миналото си поведение и е декларирал готовност за водене на законосъобразен начин на живот при евентуално условно-предсрочно освобождаване.

Награждаван е многократно за добро поведение и активно участие в трудова дейност. По време на домашните отпуски по награда и полагащи се по режим, деструктивни прояви не са били регистрирани.

ИПЗ е категоричен, че с позитивното си поведение, изразяващо се в спазване на ЗИНЗС, Е. е показал една трайна тен­денция на положителна промяна в нагласите и мисленето си. Изпълнена е прогресивната система за изтърпяване на наказанието, свързана с третиране­то на лишения от свобода в хода на присъдата.

С оглед обаче на остатъка от неизтърпяната част на наложеното наказание лишаване от свобода и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот, при условно-предсрочно освобождаване се предлага по отношение на Е., на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, за целия остатък.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал. 1 НК – фактическо изтърпяване на повече от 1/2 на наказанието и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието от 1 година, 2 месеца и 5 дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на Е. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 1 година, 2 месеца и 5 дни.

С оглед на остатъка на неизтърпяното наказание „лишаване от свобода“ и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот по отношение на осъдения, на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, следва да бъде постановено прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност четири пъти седмично, за целия остатък.

Същевременно обаче съдът намира, че не са налице основания за освобождаване на осъдения от изтърпяване на наложеното му  наказание "лишаване от права по чл. 37, ал. 1, т. 7 НК", а и такова искане не е направено.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

Освобождава условно предсрочно В.О.Е., роден на *** г. в гр. Монтана, българин, български гражданин, осъждан, ЕГН ********** от изтърпяване на неизтърпяната част от наказание "лишаване от свобода" в размер на четири години и осем месеца, наложено му с Присъда от 13.04.2017 год., постановена по НОХД  № 16/2017 год. по описа на ОС Монтана, изменена с Решение № 530, постановено по ВНОХД № 882/17 год. по описа на САС, с остатък 1 година, 2 месеца и 5 дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, определя на  В.О.Е. изпитателен срок в размер на 1 година, 2 месеца и 5 дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, вр.чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, постановява по отношение на Е. прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност четири пъти седмично за срок от 1 година, 2 месеца и 5 дни, която да бъде изпълнявана на адрес ***

Не освобождава осъдения В.О.Е. от изтърпяване на остатъка на наложеното му наказание "лишаване от права по чл. 37, ал. 1, т. 7 НК" - лишаване от право да управлява МПС за срок от седем години.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако са подадени частен протест или жалба, които не са в интерес на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора Враца и РС Монтана за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

                                                                                                  

                                Председател: