Решение по дело №2728/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 декември 2022 г.
Съдия: Йордан Росенов Русев
Дело: 20227180702728
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 октомври 2022 г.

Съдържание на акта

                                    Р Е Ш Е Н И E

 

№ 2337

 

      гр. Пловдив, 09. декември 2022 г.

 

                                             В       ИМЕТО     НА      НАРОДА

 

Пловдивски административен съд, ХХI състав, в публично съдебно заседание на шестнадесети ноември две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МАРИАНА ШОТЕВА

                                                                                                     ЧЛЕНОВЕ :   ЯНКО АНГЕЛОВ

                                                                                                                                                 ЙОРДАН  РУСЕВ

 

при участието на секретаря ПОЛИНА ЦВЕТКОВА и прокурора ДИМИТЪР МОЛЕВ, като разгледа докладваното от съдия Й. Русев КАНД № 2728 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Касационно производство по реда на чл. 63, ал. 1, пр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена от И.Ф.Ф., ЕГН **********, чрез адв. Н.С., против Решение № 1339/29.06.2022 г. на Пловдивски районен съд, III-ти наказателен състав, постановено по АНД № 7930/2021 г., с което е потвърдено наказателно постановление № 20-1030-002968 от 24.03.2020 г., издадено от Началник група, ОДМВР-Пловдив, сектор „Пътна полиция“, с което на И.Ф. на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от Закона за движението по пътищата(ЗДвП) е наложено административно наказание – глоба в размер на 750 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, за нарушение по чл. 147, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 185 от ЗДвП му е наложена глоба от 20 лв. и за нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП на основание чл. 183, ал. 1, т.1 му е наложена глоба в размер на 10 лв.

В жалбата се сочи, че решението е неправилно и незаконосъобразно и се настоява за отмяната му и отмяна на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба - ОД на МВР - Пловдив, редовно призован, не се явява и не взема становище по касационната жалба.

Прокурорът от Окръжна прокуратура - Пловдив по съществото на спора изразява становище за неоснователност на жалбата.

Пловдивският административен съд, в настоящия касационен състав, като провери законосъобразността на първоинстанционното решение, във връзка с наведените от касатора оплаквания, и с оглед обхвата на служебната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК, намери следното: 

Касационната жалба е подадена в преклузивния срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и от лице, имащо правен интерес - страна в производството пред ПРС, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, е неоснователна.

Решението на ПРС е правилно и законосъобразно.  

Районният съд, въз основа на събрани по предвидения в процесуалния закон ред доказателства, е достигнал до правилния извод, че касаторът на 04.03.2020 г. в 16:07 ч. в гр. Пловдив на бул. „Асеновградско шосе“, до № 1, при ограничение на скоростта за градски условия от 50 km/h и отчетен толеранс на измерената скорост от минус 3 % в ползва на водача МПС „БМВ 320 И“ с рег. № *** се е движило със скорост от 106 km/h, като е превишил максимално допустимата с 56 km/h и това е установено с мобилна система за видеоконтрол тип (АТСС) TFR1- М № 546, установеното било квалифицирано като нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. Установено е също, че водачът не носи СУМПС от съответната категория и контролен талон към него-нарушение по чл. 100, ал. 1, т.1 от ЗДвП и управлява ППС, което не е представено на технически преглед- нарушение на 147, ал.1 от ЗДвП. Съставен е АУАН серия GА, № 152835/04.03.2020 г., въз основа на който е издадено и обжалваното НП.

Настоящата съдебна инстанция счита, че изводът на районния съд, че наложените наказания следва да бъдат потвърдени, е подкрепен от фактическата обстановка по делото и след задълбочен анализ на обстоятелствата, формиращи административнонаказателната отговорност. Касационната инстанция счита, че не са налице смекчаващи вината обстоятелства, като по делото са налични данни, че лицето е управлявало МПС с превишена скорост в границите на населено място. Текстът на чл. 21, ал.1 от ЗДвП/в съответната редакция/ въвежда императивно правило за поведение на пътя от водачите на моторни превозни средства и тяхното неизпълнение винаги е въздигнато в административно нарушение без значение от формата на вината. Правилно в мотивната част на обжалваното решение районният съд е отчел, че при определяне размера на наложеното наказание е взето предвид от наказващия орган задължението му по чл. 27 от ЗАНН и наложените глоба и лишаване от право да се управлява МПС са в правилно определен размер, съответно 750 лева и 3 месеца.

Разпоредбата на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП императивно вменява в задължение на водач на моторно превозно средство, при управлението му да носи свидетелството за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него. Законодателят не предоставя възможност за управление на ППС без СУМПС и контролен талон. В този смисъл са и без значение причините, поради които въззивникът Ф. не е носил със себе си СУМПС и КТ и правилно е било прието, че е осъществен състав на административно нарушение.

Следващото констатирано от контролните органи нарушение – управление на пътно превозно средство, което не е преминало през задължителния годишен технически преглед. Възприетата за нарушението правна квалификация е  чл. 147, ал. 1 от ЗДвП, съгласно който, регистрираните моторни превозни средства и теглените от тях ремаркета и пътните превозни средства, с които се извършват превози с атракционна цел, с изключение на пътните превозни средства на поделенията на въоръжените сили, и пътните превозни средства с животинска тяга, подлежат на задължителен периодичен преглед за проверка на техническата им изправност. Условията и редът за извършване на прегледа на превозните средства, с изключение на самоходните машини, колесните трактори с максимална конструктивна скорост, ненадвишаваща 40 km/h, и ремаркетата, теглени от тях, се определят с наредба на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията съгласувано с министъра на вътрешните работи. За допуснатото нарушение правилно е приложената от наказващия орган санкционната норма на чл. 185 от ЗДвП, която определя, че за нарушение на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове, за което не е предвидено друго наказание, виновните се наказват с глоба 20 лв.

Настоящата инстанция намира за законосъобразни изводите на районния съд по отношение на законосъобразността на наказателното постановление както от фактическа, така и от правна страна. Въззивната инстанция е изградила вътрешното си убеждение въз основа на събрани доказателства по предвидения за това процесуален ред. Следва да се отбележи, че Районен съд - Пловдив е изследвал всички релевантни за спора обстоятелства и по този начин е изпълнил задължението, визирано в чл. 13 от НПК, а именно, че съдът в пределите на своята компетентност е длъжен да вземе всички мерки, за да осигури разкриването на обективната истина по делото. Във връзка с направените констатации и разсъждения, настоящият съдебен състав намира, че извършването на административно нарушение по чл. 21, ал. 1, чл. 147, ал. 1 и чл. 100, ал.1, т. 1 от Закон за движение по пътищата от И.Ф. на посочената дата и място е доказано по категоричен и безспорен начин. При съставяне на акта за установяване на административно нарушение и издаване на наказателното постановление, в т.ч. и при свеждането им до знанието на наказания, не са допуснати пороци, касаещи административнопроизводствените правила, при издаването им и които да засягат тяхната законосъобразност.

От страна на касационния жалбоподател са направени възражения, които са идентични с възраженията, изложени във въззивното производство, като съдът е направил обосновани и правилни изводи, които се споделят напълно от настоящата инстанция и няма да бъдат преповтаряни.

По тези съображения, обжалваното решение следва да бъде оставено в сила, а касационната жалба без уважение.

Водим от горното, Административен съд - Пловдив, ХХI състав,

 

                                                      Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1339/29.06.2022 г. на Пловдивски районен съд, III-ти наказателен състав, постановено по АНД № 7930/2021г.

Решението е окончателно.

     

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ :                              ЧЛЕНОВЕ: