Определение по дело №9437/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 16202
Дата: 23 юли 2018 г. (в сила от 23 юли 2018 г.)
Съдия: Галя Йорданова Митова
Дело: 20181100509437
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 юли 2018 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

град София, 23.07.2018 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,

Гражданско отделение, II-ри въззивен брачен състав,

в закрито заседание  на двадесет и трети юли

две хиляди и осемнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛЯ МИТОВА

ЧЛЕНОВЕ: ВАЛЕНТИНА АНГЕЛОВА

 МИЛЕН ЕВТИМОВ

като разгледа докладваното от съдия ГАЛЯ МИТОВА частно гражданско дело № 9437 по описа за 2018 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 435 и следващите от ГПК.

Образувано е по жалба, вх. № 2140 от 12.02.2018 г., подадена от Н.А.П.(НАП), чрез пълномощника - юрисконсулт Р.Ц.,  срещу изпълнително действие на държавен съдебен изпълнител (ДСИ) В.Т., 4 отделение, 25 участък  на изпълнителна служба при Софийски районен съд, по изпълнително дело № 20141110430007, съставляващо прекратяване на посоченото изпълнително дело.

Приложени са: мотиви на ДСИ В.Т. и копие на изпълнителното дело.

Въззивният съд, като взе предвид материалите по изпълнителното дело, прие следното: 

Съгласно чл. 436, ал. 4 ГПК по отношение на жалбите, подадени по реда на  чл. 435 ГПК, се прилагат съответно разпоредбите на чл. 260, 261 и 262 ГПК. Предвид соченото изискване за редовност настоящият състав намира, че ДСИ не е изпълнил  задължението си по чл. 262, ал. 1 ГПК да администрира до компетентния съд редовна жалба от взискателя НАП. В настоящия случай от взискателя не е събрана дължимата за обжалване действията на съдебния изпълнител държавна такса в размер на 25.00 лева (арг. от чл. 261, т. 4 ГПК и чл. 16 от ТДТКССГПК). Въззивният съд намира за необходимо да обоснове, че ДСИ Т. неправилно е посочила в мотивите по чл. 436, ал. 3 ГПК, че взискателят НАП е освободена изобщо от задължението за заплащане на държавни такси, на основание чл. 84, т. 1 ГПК. Съгласно мотивите на Решение № 3 от 8 юли 2008 г. по конституционно дело № 3 от 2008 г. по описа на Конституционния съд на РБ, законодателната преценка за освобождаване от заплащане на държавни такси се определя не от вида правен субект, носител на съдебно предявеното право, а от характера на самото право или от начина на неговата защита. Освобождаването от държавни такси в хипотезата по т. 1 – касателно държавата и държавните учреждения, се мотивира от характеристиката на обектите на публична собственост и публичните вземания на държавата. Първите задоволяват обществени потребности от общонационално или регионално значение, чрез общо ползване или са предоставени на органите на държавната администрация за изпълнение на функциите им, а вторите - за финансиране на държавните дейности. Държавата, като носител на права върху частни държавни вземания, които обслужват по - ограничени интереси в сравнение с публичната собственост и публичните вземания, се явява субект на частното право. В това си качество тя е равнопоставена на физическите и юридическите лица, носители на правото на частна собственост. Тази равнопоставеност е относима не само към материалното съдържание на частните права на държавата, но и към процесуалните гаранции за тяхната защита, която включва и достъпът до съд за нейното осъществяване.

Ето защо, за да се отнася и до изпълнителното производство, тази привилегия за освобождаване от задължението за държавни такси и разноски следва предявеното за принудително събиране вземане в полза на държавното учреждение (каквото безспорно е и НАП) да има публичноправен характер. Видно от надлежните писмени доказателства, съдържащи се в изпратеното на съда копие на изпълнително дело № 20141110430007, същото е образувано въз основа на изпълнителен лист от 01.02.2012 г., с който длъжникът “А.“ООД е осъден да заплати в полза на “Дирекция обжалване и управление на изпълнението“, град Пловдив, при Централно управление на Национална агенция по приходите, сумата от 1038.00 лева, представляваща възнаграждение за юрисконсулт. Вземането за разноски, и в частност за юрисконсултско възнаграждение, не е публичноправно, а частноправно. Предвид което жалбоподателят НАП не е освободена от заплащане на държавна такса по тази жалба срещу действията на ДСИ.

Съобразно изложеното, настоящото производство следва да бъде прекратено. Препис от Определението следва да бъде изпратен на ДСИ Т., която да даде указания на взискателя да приведе жалбата в съответствие с чл. 261, т. 4 ГПК, като изиска от жалбоподателя НАП представянето на вносна бележка за платена по сметка на Софийски градски съд държавна такса в размер на 25.00 лева за подадената жалба по изпълнително дело № 20141110430007. ДСИ следва да предупреди жалбоподателя за последиците при неизпълнение на указанията в срок – връщане на жалбата, и да върне последната, ако указанията не бъдат изпълнени в едноседмичен срок от съобщението.

Така мотивиран, Софийски градски съд

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по частно гражданско дело № 9437 по описа за 2018 г. на Софийския градски съд, Гражданско отделение, ІI-ри въззивен брачен състав.

Препис от настоящото Определение да бъде изпратен на ДСИ В.Т., 4 отделение, 25 участък при Софийски районен съд, по изпълнително дело № 20141110430007 - за изпълнение на указанията, съгласно настоящото Определение.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: 1.                             2.