Присъда по дело №320/2017 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 45
Дата: 9 март 2017 г. (в сила от 25 март 2017 г.)
Съдия: Таня Петкова Петкова
Дело: 20175220200320
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 2 март 2017 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

                      ГОДИНА 2017                         ГР. ПАЗАРДЖИК

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД      X НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА  09-ти март                                                                   2017 ГОДИНА

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ ПЕТКОВА

 

Секретар: С.М.

Прокурор: ПЕТЯ ТАШКОВА

Като разгледа докладваното от съдия ПЕТКОВА

Наказателно дело ОХ № 320                              по описа за 2017 година

 

                                       П Р И С Ъ Д И   :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия В.Т.Т. – роден на ***г***, живущ ***, българин, български гражданин, неженен, с висше образование, работещ, неосъждан, ЕГН: **********, ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на 23.02.2017г. на път ІІ – 37, километър 123, посока гр.Пазарджик, общ.Пазарджик, е управлявал МПС лек автомобил „***” с рег.№ *** след употреба на наркотични вещества – „амфетамин” и „канабис”, установено по надлежния ред с техническо средство - Drug Test 5000 с фабричен № 0009, поради което и на основание чл.343б ал.3 от НК, във вр. с чл. 54 от НК го ОСЪЖДА на ЕДНА ГОДИНА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА и ГЛОБА в размер на 500 лева, както и 5 лева ДТ при евентуално служебно издаване на изпълнителен лист, платими в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд Пазарджик.

На осн. чл.66 ал.1 от НК изтърпяването на наложеното наказание „лишаване от свобода” се отлага за изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

Възпитателната работа с условно осъдения се възлага на Наблюдателната комисия при Община Пазарджик.

На основание чл.343г от НК ЛИШАВА подсъдимия В.Т.Т. от право да управлява МПС за срок от ЕДНА ГОДИНА И ДВА МЕСЕЦА.

 

          ПОСТАНОВЯВА след влизане на присъдата в сила вещественото доказателство тест касета „Drug Test 5000 STK 6”, следваща делото, да се отнеме в полза на държавата и да се унищожи по реда на ПАС.

 

          ПРИСЪДАТА  може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд Пазарджик в 15-дневен срок от днес.

 

 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                            

 

 

                                        

Съдържание на мотивите

НОХД № 320/2017 г.

МОТИВИ:

 

 

Обвинението против подсъдимия В.Т. ***, с ЕГН- **********, е за престъпление по чл.343б ал.3 от НК, а именно за това, че на 23.02.2017 г. на път ІІ- 37 километър 123 посока гр. Пазарджик, общ. Пазарджик, е управлявал МПС- лек автомобил, марка и модел „***“ с рег. № *** след употреба на наркотични вещества- „амфетамин“ и „канабис“, установено по надлежния ред с техническо средство (регистратор на употреба на наркотични вещества)- „Drug Test 5000” с фабричен № 0009.

Подсъдимият Т. се явява лично в съдебно заседание, признава се за виновен, изразява съжаление за стореното и моли съда да му определи по-леко наказание.

В съдебно заседание прокурорът поддържа обвинението. Счита, че от събраните доказателствени материали може да се направи несъмнен извод, че подсъдимият е извършил престъплението, за което му е повдигнато обвинение. Пледира съдът да признае подсъдимия за виновен, като определи наказанието при баланс на смекчаващите и отегчаващите вината на същия обстоятелства.

            Районният съд, като обсъди и прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и след като спази разпоредбите на чл.301 от НПК, прие за установено следното:

Подсъдимият В.Т. е правоспособен водач на МПС и притежава валидно СУМПС № *********, като до момента е санкциониран по административен ред за нарушения на ЗДвП с 1 НП и 4 фиша и е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК с влязло в сила решение по АНД № 14/2017 г. по описа на РС- Велинград за извършено престъпление по чл.343б ал.3 от НК.

На 23.02.2017 г., св. В.Р.- мл. автоконтрольор в Сектор „ПП” при ОД на МВР- Пазарджик и св. Н.П.-*** при ОД на МВР- Пазарджик били съвместно на работа като участвали в СПО, провеждана на територията на РУ- Пазарджик. Те се намирали на път ІІ-37 километър 123, на разклона преди с. Драгор. Около 16,00 часа в посока гр. Пазарджик се движел лек автомобил „***” с рег. № ***. Св. П. подал стоп-палка и спрял автомобила за проверка. В хода на същата като водач на МПС бил установен подс. В.Т.. При извършената проверка било установено, че подсъдимият е с отнето СУМПС. Той бил видимо притеснен, леко замаян, завалял говора, имал разширени зеници и обилно се потял. Поради това св. П. се усъмнил, че подс. Т. е употребил алкохол или наркотици. Св. Р. изпробвал Т. за употреба на алкохол с техническо средство „Алкотест Дрегер“ с фабр. № 0193, като пробата се оказала отрицателна. След това св. Р. извършил проверка на подс. Т. за употреба на наркотични вещества с техническо средство „Dreger Drug Test 5000“ с фабр. № 0009, като уредът отчел положителна употреба на амфетамин (АМР) и канабис (ТНС 5). Показанието на апарата било показано на подсъдимия, който потвърдил пред полицейските служители, че е пушил „трева” преди няколко дни. Св. Р. съставил на подс. Т. АУАН с бланков № 893331/23.02.2017 г. за управление на МПС след употреба на наркотични вещества. С акта било иззето СРМПС № *********. На подс. Т. бил издаден Талон за медецинско изследване с бланков № 0040727, който му бил връчен срещу подпис, след което Т. бил съпроводен до ЦСМП- Пазраджик, за да даде кръвна проба за химическо изследване. Подс. Т. отказал да даде кръв за изследване, като отказът бил отбелязан от дужерния лекар на ТМИ.

По повод на горното било отпочнато настоящето наказателно производство.

От приетите по делото писмени доказателства- разпечатка от анализатор „Dreger Drug Test 5000“ и Заповед № Із-789/12.04.2010 г. на министъра на вътрешните работи, се установява, че проверката за употреба на упойващи вещества от водачите на МПС се извършва с техническото средство „Dreger Drug Test 5000“ с тестова касета „Dreger Drug Test 5000 Test-Kit“ и че качествената проба от оралния тест на подс. Т. е реагирал при тестването на амфетамин и канабис.

            Гореизложената фактическа обстановка съдът установи въз основа на обясненията на подсъдимия Т., показанията на свидетелите П. и Р. и от събраните по делото писмени доказателства, приобщени по реда на чл.283 от НПК- АУАН с бл. № № 893331/23.02.2017 г., Разпечатка от техническо средство„Dreger Drug Test 5000, Заповед № Із-789/12.04.2010 г., ТМИ бл. № 0040727/23.02.2017 г., Справка за нарушител/водач, Справка за съдимост, Характеристична справка, Декларация за семейно и материално положение и имотно състояние. Съдът кредитира изцяло събраните писмени и гласни доказателства, т. к. същите са непротиворечиви и взаимно се допълват, като по безспорен начин очертават посочената по-горе фактическа обстановка.

Авторството на деянията и другите обстоятелства за времето, мястото и начина на извършване се доказват по един несъмнен начин.

При така установената фактическа обстановка съдът намира, че от обективна и субективна страна подсъдимият В.Т. е осъществил престъпление по чл.343б ал3 от НК, като на 23.02.2017г. на път ІІ- 37, километър 123, посока гр. Пазарджик, общ. Пазарджик, е управлявал МПС лек автомобил „***” с рег. № *** след употреба на наркотични вещества- „амфетамин” и „канабис”, установено по надлежния ред с техническо средство - Drug Test 5000 с фабр. № 0009.

Установено е несъмнено, че подсъдимият е управлявал на процесната дата МПС. Пробата за употреба на алкохол по отношение на същия дала отрицателен резултат. Положителен обаче дала пробата за употреба на наркотични вещества и конкретно амфетамин и канабис. Налице е признанието на самия подсъдим на място пред св. П. и св. Р., обективиран чрез техните показания, за употреба на наркотично вещество- марихуана. В обясненията си подс. Т. също признава, че няколко дни преди да бъде спрян за проверка от контролните органи е пушил марихуана, като отрича да е употребил амфетамин. Факт е също, че подс. Т. е получил ТМИ съгласно изискванията на чл.3 от Наредба № 30/27.06.2001 г. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства, съпроводен е до „Спешното отделение“, където е отказал да даде кръв за изследване. Така меродавни са именно резултатите от полевия тест предвид разпоредбата на чл.6 от Наредбата, съгласно която: „В случай на отказ да получи талон за медицинско изследване, неявяване в определеното лечебно заведение или при отказ да даде кръв за изследване употребата на алкохол и/или друго упойващо вещество от водача се установява въз основа на показанията на техническото средство…”. Безспорно от разпечатката от „Dreger Drug Test 5000“ се установява, че подс. Т. е употребил амфетамин (АМР) и канабис (ТНС 5).

Амфетаминът е високорисково наркотично вещество, включено в Списък І на Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични към чл.3 ал.2 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, където са изброени вещества, които според българския законодател са забранени за употреба в хуманната и ветеринарната медицина.

Тетрахидроканабинолът е основната психоактивна съставка на марихуаната /канабиса/. В България марихуаната е посочена в списък № 1 на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. В този списък са изброени вещества, които според българския законодател са забранени за употреба в хуманната и ветеринарната медицина.

Престъплението е осъществено при форма на вина пряк умисъл по смисъла на чл.11 ал.2 от НК, тъй като подсъдимият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е общественоопасните последици и е искал настъпването им. Интелектуалният момент на умисъла е включвал представите, че подсъдимият е употребил наркотични вещества- амфетамин и канабис преди да седне зад волана на автомобила и да го управлява въпросният ден. Във волево отношение подс. Т. е желаел да управлява моторното превозно средство.

Подбудите за извършване на престъплението очевидно се коренят в незачитането на установения в страната правов ред.

            При определяне вида и размера на наказанието, което следва да бъде наложено на подсъдимия, съдът се ръководи от изискванията на чл.36 от НК- относно целите на наказанието, както и от разпоредбите на чл.54 и следващите от НК- относно индивидуализацията на същото.

Самият деец е личност със завишена степен на обществена опасност. До момента не е осъждан, но е освобождаван от наказателна отговорорност по реда на чл.78а от НК като му е наложено административно наказание глоба за извършено престъпление по чл.343б ал.3 от НК по влязло в сила на 15.02.2017 г. решение по АНД № 14/17 г. по описа на РС- Велинград. Отделно от това се установи, че освен посоченото дело и настоящето, за кратък период от време, за около два месеца от началото на годината, подс. Т. е извършил още две деяния по чл.343б ал.3 от НК, за които има образувани наказателни производства- едното приключило на първа съдебна инстанция, а другото- на досъделна фаза. От друга страна подсъдимият до началото на 2017 г. не е имал регистрирани криминални и протиобществени прояви и по местоживеене се е ползвал с добро име, а като водач на МПС е бил санкциониран по административен ред с 1 НП и 4 фиша, но за не толкова сериозни нарушения на ЗДвП, като е заплатил наложените му глоби, с изключение на 1 фиш.

В конкретния случай обществената опасност на деянието съдът прецени като изключително висока. Касае се за престъпление пряко свързано с безопасността на движението по пътищата, живота и здравето на участниците в него, както и на случайните граждани и минувачи. Подобен тип престъпни посегателства много често завършват с тежки последици за невинни членове на обществото, не-рядко дори с фатален край, още повече, че е извършено през светлата част на денонощието, когато интензитетът на движение е по-голям. В конкретния случай, след употреба на два вида високорискови наркотични вещества- амфетаин и канабис и то след като е бил лишен от право да управлява МПС.

Като смекчаващи отговорността обстоятелства се отчетоха цялостното процесуално поведение на подсъдимия, което може и следва да бъде окачествено като положително- подсъдимият се явява и дава обяснения по случая пред съда, след като признава вината си, оказаното съдействие на органите на полицията, липсата на сериозни нарушения на правилата за движение по пътищата до инкриминирания момент, като по малкия брой констатирани такива е платил, с изключение на едно, наложените му глоби, обстоятелството че е трудовоангажиран, както и младата му възраст.

Като отегчаващи обстоятелства се отчетоха употребата на две високорискови наркотични вещества, наличието и на други извършени нарушения на ЗДвП, макар и несъществени, санкционирането му по реда на чл.78а от НК за същото деяние по влязло в сила съдебно решение малко преди осъществяване на настоящето деяние, както и извършването на още две престъпления от същия вид, за които има образувани наказателни производства, както се посочи по-горе.

При тези данни съдът намери, че следва да определи наказанието при превес на смекчаващите вината обстоятелства прилагайки разпоредбата на чл.54 от НК като осъди подсъдимия Т. на една година лишаване от свобода. Съдът с оглед на изложените по-горе обстоятелства, а и като взе предвид социалното, материално и финансово положение на подсъдимия определи кумулативно предвиденото наказание глоба в минималния предвиден в закона размер на 500 лева.

С оглед данните за личността на подсъдимия съдът намери, че за постигане целите на наказанието и преди всичко за неговото поправяне и превъзпитание, и при наличието на законни предпоставки за това, не се налага ефективно изтърпяване на наложеното наказание ЛС, поради което и на основание чл.66 ал.1 от НК отложи изтърпяването му за изпитателен срок от три години.

Съдът намери, че следва да възложи възпитателната работа с условноосъдения на Наблюдателната комисия към Община Пазарджик.

На основание чл.343г от НК, съдът наложи на подс. Т. кумулативно предвиденото наказание лишаване от право да управлява МПС, като ръководейки се от целия комплекс обстоятелства, визирани по- горе, от значение за индивидуализацията, определи неговия срок в размер на една година и два месеца, като намери, че именно с този размер ще се постигнат целите на наказанието.

            Съдът постанови след влизане на присъдата в сила вещественото доказателство тест-касета „Drug Test 5000 STK 6”, следваща делото, да се отнеме в полза на държавата и да се унищожи по реда на ПАС.

            По изложените съображения, съдът постанови присъдата си.

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: