Решение по дело №212/2020 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 168
Дата: 23 юни 2020 г. (в сила от 6 август 2020 г.)
Съдия: Милуш Руменов Цветанов
Дело: 20205600500212
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 4 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

       № 168                                               23.06.2020 г.                                   град Хасково

 

   В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

            Окръжен съд – Хасково, граждански състав, на десети юни, две хиляди и двадесета година, в открито съдебно заседание в състав:

 

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕЛЯНА ПЕЙКОВА

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: 1. ГЕОРГИ ГОЧЕВ

                                                                                               2. МИЛУШ ЦВЕТАНОВ,

 

секретар: Р* Г*,

като разгледа докладваното от мл. съдия Милуш Цветанов в.гр.д. № 212 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба, подадена от П.Ш.П., против решение № 266/02.12.2019г., постановено по гр. д. № 1301/2018г. на РС- Харманли, с което са изнесени на публична продан: поземлен имот с идентификатор № 77181.17.46, находящ се в гр. Х*, ул. „Х*Б*“ № *, по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр. Харманли, одобрена със заповед № РД-18-9/23.03.2006г. на Изпълнителния директор на АК-София, с площ 512 кв.м, с трайно предназначение: урбанизирана територия, с начин на трайно ползване: ниско застрояване, застроен и незастроен, ведно с построените в него двуетажна жилищна сграда с идентификатор № 77181.17.46.1 и сграда за допълващо застрояване с идентификатор № 77181.17.46.2, номер по предходен план: имот 2129, квартал 62, парцел ХII по плана на гр. Харманли, одобрен със Заповед № 4174/1958г., които имоти са допуснати до делба  съобразно квоти на съделителите – по ½ ид.ч. съответно за В.П.Г. с ЕГН ********** и за П.Ш.П. с ЕГН **********, и с решението всеки от съделителите е осъден да заплати по сметка на РС- Харманли държавна такса в размер 1024лв.

В жалба въззивната страна излага оплаквания за незаконосъобразно отхвърляне на претенцията й за възлагане, на основание чл.349, ал.1 ГПК, на неподелямо жилище – двуетажната жилищна сграда, като твърди необоснованост и неправилност на съдебния акт поради мотивирането му от първоинстанционния състав чрез обсъждане на предпоставки за възлагане по чл. 349, ал.2 ГПК, каквото искане не е правено от страните. Моли за отмяна на решението на районния съд и постановяване на ново, с което предмета на делбата да й бъде възложен на основание чл. 349, ал.1 ГПК. Претендира разноски.

В постъпилия в срока по чл. 263 ГПК отговор от страна на другия съделител в производството въззивната жалба е оспорена като неоснователна с довода, че не са налице условията за възлагане по чл. 349, ал.2 от ГПК, тъй като съсобствеността върху имота не произлиза само и единствено от наследяване. Без да обжалва решението твърди, че първоинстанционният състав вече се е произнасял по въпроса за поделяемостта на същия имот, на база друга експертиза със същия предмет по предишно - бракоразводно дело, поради което счита, че районният съдия е следвало да се отведе, а решението му е недопустимо. Моли за отхвърляне на въззивната жалба.

В съдебно заседание процесуалният представител на жалбоподателя поддържа жалбата - както е подадена.

Процесуалният представител на въззиваемия твърди, че посредством обжалвания акт правилно е отказано възлагане по чл. 349 ГПК на неподеляемото жилище, тъй като съсобствеността между настоящите съделители е възникнала не в следствие на развод (или наследяване), а от прехвърлителна сделка. Препраща към въззивната жалба относно тезата си за недопустимост на решението.

Като взе предвид твърденията на страните и събраните по делото доказателства, Хасковският окръжен съд намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в предвидения в чл. 259, ал. 1 от ГПК срок, от легитимирана страна и против съдебен акт, подлежащ на обжалване, с оглед на което е процесуално допустима.

Разгледана по същество тя е неоснователна, като съображенията за това са следните:

Предназначението на делбата е прекратяването на съсобственост. Способите за това са – чрез поделяне на реални части от имуществото с жребий (чл. 352), чрез разпределянето му от съда (чл. 353 ГПК), чрез възлагане на неподеляемо жилище (чл. 349 ГПК) или чрез изнасяне на имуществото на публична продан. Основният принцип е при възможност всеки от съделителите да получи реален дял (дял в натура) от делбената маса (чл. 69, ал.2 от ЗН). Ето защо при изразени претенции за жребий, разпределяне или възлагане на имотите - те се разглеждат приоритетно пред способа публична продан. А особените обстоятелства, при които се допуска възлагане по чл. 349 ГПК предпоставят специалността на този способ – пред жребия и разпределянето.

И двете страни по делото са изразили становища относно способа за извършване на делбата, преди изтичане на преклузивния срок за това в първото съдебно заседание след влизане в сила на решението, с което тя е допусната ( чл. 349, ал. 4 ГПК).

Относно претенцията на П.Ш.П. за възлагане на основание чл. 349, ал. 1 от ГПК - специалността на посочения способ се състои основно в това, че предполага привилегия, която е в защита интересите на ненавършилите пълнолетие деца от брака. По делото липсват доказателства да има непълнолетни или запретени деца от брака, спрямо които на родителят П.Ш.П. да е възложено упражняването на родителските или правата по чл. 173, ал. 2 от СК. А наличието на някой от последно посочените юридически факти е материалноправна предпоставка за възлагане по чл. 349, ал.1 ГПК, която следва да е налице към момента на приключване на устните състезания в първата инстанция ( виж т.5 и т.6 от ТР № 1 от 19.05.2004 г. по гр. д. № 1/2004 г., ОСГК на ВКС). Такава не е доказана и следователно на това основание претенцията за възлагане следва да бъде оставена без уважение, като обсъждането на останалите предпоставки е практически безпредметно.

По доводът за неоснователно коментирани от районния съд предпоставки за възлагане на жилището по чл. 349, ал.2 ГПК следва да се отбележи, че действително - такъв анализ се установява в мотивите на първата инстанция, но той не се отразява на правилността на акта.

От заключението на служебно назначената съдебно-техническа експертиза се установява, че имотите, предмет на делбата, са реално неподеляеми. А съгласно разпоредбата на чл. 348 ГПК  - когато някой имот е неподеляем и не може да бъде поставен в един от дяловете, съдът постановява той да бъде изнесен на публична продан - както правилно е постъпил и първоинстанционния състав.

С оглед пълнота – във връзка с доводите, изтъкнати в отговора на въззивната жалба следва да се посочи на първо място - че даденото по друго дело (в случая - бракоразводно) експертно заключение не може да се използва по настоящото (така - Решение № 636/24.03.1977г. по гр. д. № 3017/1976г., I г.о. на ВКС). А обстоятелството, че в мотивите на акта си по бракоразводно дело първоинстанционният състав инцидентно е коментирал необходимост от преустройство на процесното жилище - с оглед предоставяне ползването му на бившите съпрузи – от една страна има различен предмет от поделяемостта, а от друга - е без значение за допустимостта на обжалваното пред настоящата инстанция решение, тъй като със сила на присъдено нещо се ползва само диспозитивът.

Относно разноските - дължимите държавни такси за производството пред първата съдебна инстанция са в размера определен от първоинстанционния съд съобразно разпоредбите на чл. 355, изр.1 ГПК във вр. с чл.8 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по реда на ГПК.  В тази част решението не е обжалвано и е влязло в сила. За претендираните разноски за въззивното производство – приложение намира разпоредбата на чл. 78 ГПК (чл. 64 ГПК отм.) в какъвто смисъл са и указанията, дадени в т.9 от Постановление 7 от 28.XI.1973г., Пленум на ВС.

Предвид крайния извод по делото на настоящия състав, съвпадащ с този на районния съд, въззивната жалба се явява неоснователна и поисканите от въззивника разноски не му се полагат. Разноски от другата страна в производството не са претендирани и в този смисъл също не й се дължат.

Така мотивиран Хасковският окръжен съд

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 266/02.12.2019г., постановено по гр. д. № 1301/2018г. по описа на РС- Харманли.

Решението подлежи на обжалване пред ВКС при условията на чл.280, ал.1 ГПК в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                                ЧЛЕНОВЕ :   1.                   

     

 

 

            2.