Присъда по дело №1217/2014 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 29
Дата: 3 май 2018 г. (в сила от 16 ноември 2018 г.)
Съдия: Мариана Момчева
Дело: 20143230201217
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 29 август 2014 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

 

гр. Добрич, 03.05.2018г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

          Добричкият районен съд, петнадесети състав, наказателна колегия, в публичното заседание на трети май две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

Председател: Мариана Момчева

 

с участието на секретаря Милена Александрова

разгледа докладваното от съдията н.ч.х.д. № 1217 по описа на Добричкия районен съд за 2014г.        

 

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Н.И.Ф., роден на ***г***, ***, български гражданин, ***, ..., ..., с ЕГН ********** ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на 05.08.2014г. около 21.30 часа в с. Б., област Д. е причинил на Б.М.О. ЕГН ********** лека телесна повреда, изразяваща се в причиняване на болка или страдание, без разстройство на здравето, поради което:

На основание чл. 130 ал. 2 във вр. с чл. 55 ал. 1 т. 2 б. “в“ от НК налага на Н.И.Ф. наказание глоба в размер на 100 лева.

Оправдава подсъдимия Н.И.Ф. по първоначално повдигнатото обвинение по чл. 130 ал. 1 от НК.

ПРИЗНАВА подсъдимия Н.И.Ф., роден на ***г***, ***, български гражданин, ***, ..., ..., с ЕГН ********** ЗА ВИНОВЕН в това, че на 05.08.2014г. около 21.30 часа в с. Б., област Д. нанесъл публично обида на Б.М.О. ЕГН **********, като казал нещо унизително за честта и достойнството на Б.М.О. ЕГН **********, в негово присъствие, поради което:

На основание чл. 148 ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 146 ал. 1 във вр. с чл. 55 ал. 2 във вр. с ал. 1 т. 1 от НК налага на Н.И.Ф. наказание глоба в размер на 1 500 лева.

На основание чл. 55 ал. 3 от НК НЕ НАЛАГА кумулативно предвиденото наказание „обществено порицание“.

На основание чл. 23 ал. 1 от НК налага най – тежкото наказание на подсъдимия Н.И.Ф., а именно: глоба в размер на 1 500 лева.

На основание чл. 189 ал. 3 от НПК ОСЪЖДА подсъдимия Н.И.Ф. да заплати на Б.М.О. сторените по делото разноски в размер на 3312.00 лв.

На основание чл. 189 ал. 3 от НПК ОСЪЖДА подсъдимия Н.И.Ф. да заплати по сметка на Районен съд – гр. Добрич сумата в размер на 250.00 лева.

Присъдата подлежи на обжалване или протест в 15 - дневен срок от днес пред Добричкия окръжен съд.

 

 

Председател:

 

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

 

към Присъда № 29 постановена на 03.05.2018г.

по н.ч.х.д. № 1217 по описа на Районен съд – гр. Добрич за 2014г.

 

Производството по делото е образувано по частна тъжба от Б.М.О. ЕГН ********** срещу Н.И.Ф. ЕГН ********** с повдигнати обвинения за извършени престъпления по чл. 130 ал. 1 от НК и по чл. 148 ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 146 ал. 1 от НК.

В хода на съдебните прения, повереникът на частния тъжител Б.М.О. – адвокат К.И. изразява своята позиция, че от събраните по делото доказателства категорично се установява вината на подсъдимия Н.И.Ф. в извършване на престъпните деяния, за които му е повдигнато обвинение с частната тъжба. Адвокат К.И. пледира на подсъдимия да бъдат наложени минимални по размер наказания за всяко едно от извършените от него престъпления, мотивирайки се, че подсъдимият не е осъждан към настоящия момент.

В хода на съдебните прения, процесуалният представител на подсъдимия Н.И.Ф. – адвокат Х.Х. прави искане за постановяване на оправдателна присъда, като в условията на евентуалност, ако съдът намери, че деянията за съставомерни от обективна и субективна страна, моли за минимални по размер наказания.

В хода на съдебните прения подсъдимият Н.И.Ф. се придържа към становището на своя защитник.

В предоставената му възможност, на основание чл. 297 ал. 1 от НПК, да изрази своята последна дума, подсъдимият не се признава за виновен за това, което е сторил.

От фактическа страна, съдът приема за установено следното:

          На 05.08.2014г. частният тъжител Б.М.О. ***, който двамата със съпругата му М. М.О. ползвали под наем. Отвън пред магазина, освен частният тъжител били и М. Д. М., Н.Н.Ю. и Р.Х.К.. По късно дошъл и Б.А.Ш..

          Около 21.30 часа дошли подсъдимият Н.И.Ф. и Д. Д. Е. ***. Д.Е. останал отвън, а подсъдимият Н.Ф. влязъл в магазина и купил от съпругата на частния тъжител, която била управител в магазина, минерална вода и една бира за Д.Е..

          Последните двама седнали пред магазина в компанията на частния тъжител. В разговор, частният тъжител казал на подсъдимия, че на някой хора е продал бали за по 1 лев, а на него ги е продал по 1.10 лева. Подсъдимият отвърнал „Ти много говориш, ей сега ще дойда и ще те ударя”. Частният тъжител казал „Удари ме”. Тогава, подсъдимият ударил силно с юмрук, в областта на лявата вежда частният тъжител, така както последният бил седнал пред магазина. Независимо от това, че ударът е бил само един и то не в областта на зъбите, на частния тъжител се счупил първи горен резец в дясно. Частният тъжител попитал подсъдимия „Не е ли прав за балите”. Подсъдимият му казал „Пак много говориш, ***”. Но подсъдимият не се върнал, останал прав и казал на частния тъжител „Абе, ... парите си ги взех от жена ти, чак през октомври миналата година и то със зор”.

          След това частният тъжител се обадил на тел. 112, където го свързали с полицията и обяснил за случилото се. Полицаите му казали да отиде на следващия ден при кварталния. Частният тъжител се обадил на съпругата си да дойде, която междувременно се била прибрала у дома, с уговорката частния тъжител да заключи магазина, и да го закара в бърза помощ, защото не се чувствал добре. Отишли в бърза помощ, като след прегледа частният тъжител отказал да постъпи в болницата. На следващия ден го боляла главата, окото му било подуто, чувствал неудобство от хората, от децата и от близките си.

По отношение на доказателствата.

Гореизложената фактическа обстановка се установи и потвърди въз основа на следните доказателства: показанията на свидетелите М. М.О., М. Д. М., Н.Н.Ю., Р.Х.К.; изготвените в хода на наказателното производство съдебно – медицинска експертиза и съдебно психиатрична и психологична експертиза.

На първо място, съдът изцяло кредитира показанията на свидетелите М. М.О., М. Д. М., Н.Н.Ю., Р.Х.К., Д.Д.Е. като последователни, взаимнодопълващи се и подкрепени от останалите събрани по делото доказателства и по - конкретно заключенията по съдебно – медицинската експертиза и съдебно психиатричната и психологична експертиза.

Свидетелите М. Д. М., Н.Н.Ю., Р.Х.К., Д.Д.Е. са преки очевидци на създалата се конфликтна ситуация пред магазина на 05.08.2014г. в село Б., поради което и техните показания са особено ценни, като свидетелите са повече от категорични, че подсъдимият е отправил на висок глас обидни думи и ругатни към частния тъжител и го е ударил в областта на лявата вежда.

Показанията на посочените свидетели се потвърждават и от показанията на свидетеля Б.А.Ш., който въпреки, че не е пряк очевидец на поведението и действията на подсъдимия Ф., все пак потвърждава, че когато е пристигнал на мястото на инцидента е установил частния тъжител О., като се е обадил на съпругата си, за да бъде отведен в бърза помощ, поради което и съдът цени като достоверни показанията на свидетеля Ш., макар и представляващи косвено доказателство, че тъжителя е бил ударен.

          Изложеното се потвърждава и от показанията на Л.Ф.Р. и М. М.О., първият не е присъствал на случилото се, а на следващия ден, понеже работел при частния тъжител, Б. му казал, че подсъдимият Ф. го е ударил и малко му е посинено окото; а вторият свидетел – съпруга на частния тъжител е била уведомена незабавно за случилото се по молба на тъжителя, да бъде отведен в бърза помощ.

От заключението на съдебно – медицинската експертиза, изготвена от вещото лице доктор В.Д. по категоричен начин се установява, че при станалия инцидент на 05.08.2014г. пострадалият Б.М.О. е получил следните увреждания: контузия на лицето – травматичен оток в областта на лява вежда, с диаметър 3.5 – 4.0 см; отчупване на малка част от вътрешния ъгъл на първи горен резец в дясно с размери 0.3/0.2 см, без оголване на пулпата. Установените увреждания са в резултат от удари с или върху твърди, тъпи предмети и биха могли да се получат по време и начин, както сочат данните по делото. Отчупването на малко парче от режещата повърхност на първи горен резец в дясно не води до затруднение на дъвченето и говора. По делото няма данни за състояние, което да е представлявало реална опасност за живота на пострадалия О.. Уврежданията са обусловили болка и страдание, без разстройство на здравето.

Съдът изцяло кредитира заключението на вещото лице като обективно и компетентно изготвено, като същевременно давайки вяра на свидетелските показания, според съда има пряка причинно – следствена връзка между действието на подсъдимия и причиненото на частния тъжител увреждане, поради което и съдът намира и приема, че подсъдимият на 05.08.2014г. в село Б. е причинил на Б.М.О. лека телесна повреда, изразяваща се в причиняване на болка или страдание, без разстройство на здравето, поради което го оправда по първоначално повдигнатото обвинение по чл. 130 ал. 1 от НК.

Съобразно заключението на вещото лице по назначената съдебно – психиатрична експертиза обособилата се фактическа, провокативна обстановка за общуване, предизвикана от частния тъжител Б.О. е изиграла ролята на масивен дразнител и е обособила проявата на физиологичен афект у Н.Ф.. Емоциите са доминирали над волята му, те са били с гневен характер, имало е проява на словесно и елементарно моторно разтоварване.

Съдът не кредитира заключението на вещото лице, същото е в противовес на събраните по делото доказателства, поради обстоятелството, че по делото липсват данни за създала се такава провокативна обстановка на общуване, изиграла ролята на масивен дразнител.

По възникнало съмнение в правилността на заключението на вещото лице по назначената съдебно – психиатрична експертиза, съдът назначи съдебнопсихиатрична и съдебнопсихологична експертиза, с участието на ***, специалист по съдебна психиатрия и доктор по клинична психология, доктор на психологическите науки, клиничен и съдебен психолог.

От заключението на вещите лица по назначената съдебнопсихиатрична и съдебнопсихологична експертиза се установява, че няма данни състоянието на Н.Ф. да покрива критерии за физиологичен афект, с типичните за него фази и характеристики. Факторите довели до ситуацията са свързани с неблагоприятни обстоятелства, свързани с финансови загуби, които са оказали влияние върху емоционалното му състояние, а също и наличие на продължителна конфликтна ситуация, в която се включват и реплики на Б.М. О.. В този смисъл отправените от О. реплики са изиграли провокираща роля за поведението на освидетелствания.

Съдът кредитира заключението на вещото лице като обективно и компетентно изготвено, в унисон с представените по делото доказателства.

От показанията на свидетелите М. Д. М., Н.Н.Ю., Р.Н.Ю. се установява, че в действителност подсъдимия Ф. е изрекъл обидни и оскърбителни изрази на висок глас към частния тъжител „Ей ..., ще дойда ще те ударя”, което се е случило не само в негово присъствие, но пред магазина в село Б., пред няколко човека.

Въз основа на тези гласни доказателства, съдът намира, че от фактическа страна се установи, че на 05.08.2014г. в село Б., подсъдимият нанесъл публично обида на О., като казал нещо унизително за честта и достойнството на О., в негово присъствие, което деяние представлява престъпление по чл. 148 ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 146 ал. 1 от НК.

Още повече, че самият подсъдим Н.Ф. не отрича в постъпилия отговор по тъжбата, а напротив прави изявление, че е ударил тъжителя по главата и му е казал „***”, същите изявления се съдържат и в дадените обяснения от подсъдимия в съдебно заседание.

Въз основа на така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Субектът на всяко едно от двете престъпления, съответно по чл. 130 ал. 2 от НК и по чл. 148 ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 146 ал. 1 от НК е пълнолетно и вменяемо лице, което е било в състояние да разбира свойството и значението на извършеното деяние и да ръководи постъпките си.

Непосредствен обект на престъпното деяние по чл. 130 ал. 2 от НК са обществените отношения, които осигуряват неприскосновеността на човешкото здраве и физическата цялост на личността.

Изпълнителното деяние е осъществено чрез действие, а именно нанасяне на удар с юмрук в областта на лявата вежда.

Настъпил е и общественоопасния резултат, а именно лека телесна повреда за тъжителя, изразяваща се в чувство на болка и страдание.

От субективна страна деянието е осъществено при форма на вината – пряк умисъл, доколкото подсъдимият е съзнавал, че нанася удар с юмрук в областта на лявата вежда на частния тъжител, който е от естество да му причини лека телесна повреда и е искал настъпването на този резултат.

Непосредствен обект на престъплението по чл. 148 ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 146 ал. 1 от НК са обществените отношения, които осигуряват неприкосновеността на личното чувство за достойнство, самооценка на човека, положителната оценка, която всеки има за собствената си личностна и обществена ценност.

От обективна страна, изпълнителното деяние на престъплението по чл. 148 ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 146 ал. 1 от НК е извършено чрез действие – подсъдимия е казал на частния тъжител „***”. Налице са и останалите признаци, необходими за съставомерността на деянието от обективна страна – деянието е извършено в присъствието на физическото лице - О., което е чуло обидните и оскърбителни изрази, адресирани до него, както и самото деяние е извършено публично, доколкото е извършено на оживено място пред магазина в село Б..

В конкретния случай, със своите действия подсъдимият Н.Ф. е извършил квалифициран състав на престъплението „обида”, доколкото е извършил деянието на публично място, в присъствието, както на самия пострадал, така и на още няколко човека, в конкретния случай с категоричност може да се приеме поне още двама души – свидетелите М. Д. М. и Н.Н.Ю., които потвърдиха, че са чули оскърбителните изрази, изречени от подсъдимия по адрес на частния тъжител.

От субективна страна престъпното деяние по чл. 148 ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 146 ал. 1 от НК е извършено от подсъдимия Ф. с пряк умисъл.

По отношение вида и размера на наказанието.

Разпоредбата на чл. 130 ал. 2 от НК предвижда наказание „лишаване от свобода” до шест месеца или „пробация” или глоба от сто до триста лева.

За престъплението по чл. 148 ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 146 ал. 1 от НК, наказателният закон предвижда наказание „глоба” в размер от 3 000 лева до 10 000 лева, както и предвижда кумулативно да му бъде наложено наказание „Обществено порицание”.

При индивидуализация на наказанията, съдът съобрази, че деянията са извършени от подсъдимия Н.Ф. при определен превес на смекчаващи отговорността обстоятелства – чисто съдебно минало, липса на неприключили наказателни производства, водени срещу му и добри характеристични данни.

Съдът, след като взе предвид, определения превес на смекчаващите вината обстоятелства - чисто съдебно минало, липса на неприключили наказателни производства, водени срещу му, като се съобрази с младата му възраст, счита, че същите са многобройни и обуславят приложението на разпоредбата на чл. 55 ал. 1 т. 2 б. „в” от НК /по отношение на престъплението по чл. 130 ал. 2 от НК/ и на чл. 55 ал. 2 и ал. 3 от НК /по отношение на престъплението по чл. 148 ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 146 ал. 1 от НК/, предвид обстоятелството, че налагането и на най – лекото наказание, предвидено в закона се оказва несъразмерно тежко.

Съдът прецени, че най – справедливото наказание за извършеното престъпно деяние по чл. 130 ал. 2 от НК е наказание глоба в размер на 100 лева, а по чл. 148 ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 146 ал. 1 от НК е глоба в размер на 1 500 лева, като съдът на основание чл. 55 ал. 3 от НК не наложи кумулативно предвиденото наказание „обществено порицание”.

Според настоящия състав, така определени наказанията биха осъществили успешно индивидуалната и генерална превенция, която предвижда идеята на закона.

На основание разпоредбата на чл. 23 ал. 1 от НК, съдът наложи на подсъдимия Н.Ф. най – тежкото от така определените наказания, а именно наказание глоба в размер на 1 500 лева.

По отношение на разноските.

На основание разпоредбата на чл. 189 ал. 3 от НПК, съдът осъди подсъдимия Н.И.Ф. да заплати на Б.М.О. сторените по делото разноски в размер на 3 312.00 лева.

На основание чл. 189 ал. 3 от НПК, съдът осъди подсъдимия Н.И.Ф. да заплати по сметка на Районен съд – гр. Добрич сумата в размер на 250 лева.

По изложените съображения, съдът постанови присъдата си.

 

Председател:

                                                                                    /Мариана Момчева/