Решение по дело №1179/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 471
Дата: 25 октомври 2019 г. (в сила от 3 декември 2019 г.)
Съдия: Десислава Чалъкова
Дело: 20194110201179
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юли 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр. В.Търново, 25.10.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

                       

Великотърновският районен съд, десети състав, в публично заседание на двадесет и пети септември през две хиляди и деветнадесетата година, в състав:

Районен съдия: Д. Чалъкова

 

при  секретаря Трифонова, като разгледа докладваното от съдията АНД1179/2019 г. по описа  на ВТРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производство по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

            Депозирана е жалба от „ГАРАНТ - 1991“ ЕООД, с. Раковски против електронен фиш за налагане на имуществена санкция Серия Г № 0002794 на ОД МВР гр. В. Търново, с който на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева, за нарушение на 02.04.2019 г. по чл. 638, ал.1, ал.1, т.2 от КЗ. Жалбата се мотивира с основания за незаконосъобразност, поради наличието на съществени процесуални нарушения – несъответствие между описаното нарушение и правната му квалификация. Претендира се от съда отмяна изцяло на атакувания електронния фиш.

            Въззиваемата страна - не се представлява и не заема становище.

            Съдът, след като обсъди и прецени събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

            С ЕФ серия Г № 0002794 на ОД МВР гр. В. Търново, на дружеството жалбоподател „ГАРАНТ - 1991“ ЕООД, за това, че на 02.04.2019 г. около 08.55 часа в гр. В. Търново, ул. "Магистрална", до № 10, в посока гр. Варна, като юридическо лице, което притежава МПС /Мерцедес 2543 Л АКТРОС, товарен автомобил с рег. № РР 0774 ВМ, не е сключило договор за застраховка „гражданска отговорност“ на основание чл. 483, ал.1, т.1 от КЗ вр. чл. 638, ал.1, т.2 от КЗ и му е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева. Нарушението е установено с техническо средство SD2D 0028.

            От удостоверение от 20.02.2018г., на БИМ се установява, че пътна радарна система m*SPEEDET 2D е одобрен тип, вписан под № 5133 в регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване, със срок на валидност до 20.02.2028 г.

            От приложената по делото справка за регистрация МПС - „Мерцедес 2543 Л АКТРОС", товарен автомобил с рег. № РР 0774 ВМ, е регистриран като собственост на „ГАРАНТ - 1991“ ЕООД с. Раковски.

            Към 02.04.2019 г. за моторното превозно средство с рег. № РР 0774 ВМ, няма активно действаща застраховка гражданска отговорност - според приложената справка от гаранционен фонд.

            Предвид установеното от фактическа страна, се налагат следните правни изводи:

            Жалбата е основателна. Електронният фиш е незаконосъобразен.    Наложената имуществена санкция на дружеството жалбоподател с ЕФ е незаконосъобразно. Нормата на чл. 647, ал. 3 и ал. 4 от КЗ дава възможност да се наложи санкция, чрез електронен фиш само в хипотезата, при която "с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност". В описателната част на ЕФ обаче не отразен съществен елемент от състава на нарушението, а именно - "... когато с АТСС е установено управление на МПС, за което няма сключен  и действащ застрахователен договор задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, ...", а е посочено само, че " ... като юридическо лице, което притежава МПС, не е сключило договор за застраховка "гражданска отговорност" ...". Това несъответствие между описателната част на нарушението в ЕФ и фактическия състав на нарушението, за което е предвидено санкциониране чрез ЕФ /а именно установено управление на МПС, за което няма действащ застрахователен договор "Гражданска отговорност"./, представлява абсолютен процесуален порок, водещ до отмяната на ЕФ като незаконосъобразен. Всъщност е важно да се отбележи, че юридическо лице и ЕТ не могат да бъдат субекти на административно нарушение – управление на МПС, без застраховка "ГО", а само на неизпълнение на възложено по закон задължение, за което носи административна отговорност под формата на имуществена санкция, по аргумент от чл. 83, ал. 1 от ЗАНН. Не е предвидена законова възможност както в КЗ, така й в ЗДвП, за санкционирането на юридически лица и ЕТ с налагане на имуществена санкция чрез електронен фиш. Това е възможно само и единствено по общия ред. В този смисъл като е наложил такава санкция на дружеството жалбоподател административно наказващия орган е приложил неправилно процесуалния закон и е издал един незаконосъобразен електронен фиш.

            На следващо място, нормата на чл. 638, ал. 1 и ал. 3 от КЗ, съдържат два състава на нарушения - първият - касае неизпълнение на задължението на собственика да сключи договор за застраховка гражданска отговорност по отношение на автомобила, а вторият - касае не собственик, който управлява МПС, без такава застраховка. В този смисъл, законът предвижда административнонаказателна отговорност, от една страна - за несключването на задължителната застраховка гражданска отговорност, за притежаваното МПС – задължение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, а от друга и за управляването на моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.

            В случая, отговорността на дружеството жалбоподател /юридическо лице/ е ангажирана по първата хипотеза, в качеството му на собственик на превозното средство за притежаването, на което не е сключена застраховка - това е изрично словесно упоменато в електронния фиш. Това нарушение се осъществява с бездействие и за определеността му във времето е необходимо да се установи, към кой момент е възникнало задължението - след придобиване на собствеността; при изтичане срока на предходната застраховка и прочее. За съставомерността на това нарушение не е необходимо да се установи управление на МПС, като именно за това законодателят не е предвидил и възможност да се състави електронен фиш, на база заснето нарушение с техническо средство. Отразената и приета за дата на осъществено нарушение по издадения електронен фиш – 02.04.2019 г., не отразява действителната дата, на която бездействието на юридическото лице, собственик  на МПС-то е следвало да сключи задължителна застраховка, респективно да отразява датата на съставомерност на нарушението. Това е датата на заснемане на управлението на автомобила с автоматизирано техническо средство, но не и датата на осъществяване състава на нарушение.

            Неизпълнението на задължението на собственика по  чл. 638, ал. 1, т. 2 вр. чл. 481, ал. 1, т. 1 от КЗ може да се установи по документи, без да е необходимо заснемане на превозното средство в движение, но само по общия ред, предвиден за санкциониране на юридически лица и ЕТ, чрез съставянето на АУАН и издаваното на НП.

            Предвид гореизложеното се налага извод за неправилно приложение на процесуалния и материалния закон, респективно атакувания ЕФ като незаконосъобразен следва да бъде отменен.

            Водим от горното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

РЕШИ:

 

            ОТМЕНЯ ЕФ серия Г № 0002794 на ОД МВР гр. В. Търново, с който на „ГАРАНТ - 1991“ ЕООД с. Раковски, за това, че на 02.04.2019 г. около 08.55 часа в гр. В. Търново, ул. "Магистрална", до № 10, в посока гр. Варна, като юридическо лице, което притежава МПС /Мерцедес 2543 Л АКТРОС, товарен автомобил с рег. № РР 0774 ВМ, не е сключило договор за застраховка „гражданска отговорност“ на основание чл. 483, ал.1, т.1 от КЗ вр. чл. 638, ал.1, т.2 от КЗ и му е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева, като незаконосъобразен.

            Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението на страните пред Великотърновския административен съд.

 

Районен съдия: