Решение по дело №1927/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1409
Дата: 29 ноември 2018 г. (в сила от 12 юни 2019 г.)
Съдия: Майа Иванова Попова
Дело: 20185220101927
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 май 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Пазарджик, 29.11.2018г.

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

Пазарджишкият районен съд гражданска колегия в публичното   заседание на тридесет и първи октомври  през две хиляди и  осемнадесета в  състав:   

                                                          Председател: МАЙА ПОПОВА

 

при секретаря Иванка Панчева като разгледа докладваното                                                                 от СЪДИЯ Попова гр.дело № 1927  по описа на съда за 2018 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.422 от ГПК.

В исковата молба Производството по  делото е образувано  въз основа на  предявен от Л.П.Ш., чрез адвокат С.Н.М. ***, иск против Кооперация "РПК ЕЛЕДЖИК", ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: село Лесичово, площад „Четиринадесети септември” № 2, представлявана от Г.С.Н., с правно основание чл.422 ал.1 от ГПК. 

В исковата молба се твърди, че ищцата Л.Ш. е била член кооператор в РПК Марица, ЕИК *********, като членственото й правоотношение е продължено с „РПК Еледжик“, ЕИК: ********** поради вливане на РПК Марица в „РПК Еледжик“. Съгласно подписаният между вливащите се дружества договор за преустройство членовете на РПК Марица стават по право членове на „РПК Еледжик“.

С оглед на горното към настоящия момент правоприемник на РПК Марица, ЕИК ********* е Кооперация „РПК Еледжик“ ЕООД, ЕИК: **********, която е придобила пасивите и активите чрез вливане, включително и членствените правоотношения и произтичащите от това последици.

Съгласно разпоредбата на чл.9 ал.1 т.7 от ЗК член кооператорът имал имущественото право да получи дяловата си вноска при прекратяване на членството по реда на чл. 14 от ЗК.

Съгласно чл.14 от ЗК бившите кооператори или наследниците им имат право на внесените дялови, допълнителни и целеви вноски, актуализирани по установения нормативен ред, на припадащия се дивидент, както и на заемите, предоставени на кооперацията по реда на чл. 31, ал. 6, включително припадащите се лихви. Вноските, дивидентът, заемите и лихвите се изплащат на бившите кооператори или на наследниците им след приемане на годишния финансов отчет.

От страна на Л.Ш. била подадена молба за прекратяване на членственото правоотношение, поради което и към месец март 2017г. тя не е била член кооператор и липсва като такава в книгата на член кооператорите.

Твърди се, че с Решение № 3 на проведено на 30.03.2017г. на Общото събрание на „РПК Еледжик" ЕООД, ЕИК: ********** бил приет годишният финансов отчет за 2016г.- годината на напускане на Л.Ш..

С оглед на гореизложеното е възникнало и станало изискуемо правото на Л.Ш. да получи внесените от нея дялови вноски, които възлизат на 957.13 лева.

Поради липсата на доброволно изпълнение на задължението ищцата е подала заявление по чл.410 от ГПК, въз основа на което било образувано ч.гр.дело № 1323 от 2018г. по описа на PC - Пазарджик и завършило с издадена заповед за изпълнение. След връчването на заповедта за изпълнение на длъжника той е подал възражение по чл.414 от ГПК и заповедният съд е дал указания за предявяване на установителен иск по чл.422 от ГПК за вземанията по заповедта.

С оглед на гореизложеното са предявени от  ищцата установителни искове по чл.422 от ГПК за вземанията й по издадената по ч.гр.дело № 1323 от 2018г. по описа на PC - Пазарджик заповед за изпълнение.

Оформен е петитум с искане, да бъде постановено решение от съда, по силата на което да установи, че Кооперация "РПК ЕЛЕДЖИК", ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: село Лесичово, площад „Четиринадесети септември” № 2, представлявана от Г.С.Н. дължи на Л.П.Ш., ЕГН: **********, Адрес (седалище/адрес управление): село Д., ул. 6-та № 3 сумата от 957.13 лева, представляваща общ размер към 2016г. на дяловите вноски в Кооперация „РПК Еледжик“, ЕИК: **********, като правоприемник на РПК Марица, ЕИК *********, както и законната лихва от датата на подаване на заявлението по чл.410 от ГПК в съда до окончателното удовлетворяване на главниците.

Претендират се и сторените от ищцата в настоящето производство и в заповедното производство съдебни разноски.

В срока по чл. 131 от ГПК е постъпил писмен отговор от ответника, с който изразява становище, че предявеният иск е недопустим.

Твърди се, че съгласно чл. 29, ал. 5 от ЗК дяловите вноски се изплащали на напусналите кооператори в продължение на три години. В посочения срок длъжникът може да изпълни задължението си, но кредиторът - ищцата не можел да иска изпълнение преди неговото изтичане, тъй като задължението е изпълняемо, но не е изискуемо. Предвид това и към настоящия момент предвиденият от законодателя тригодишен срок за изплащане на внесените от член-кооператорите дялови вноски не бил изтекъл.

С оглед гореизложеното се заявява, че искът за изплащане на дяловите вноски се явявал процесуално недопустим като преждевременно предявен.

В случай, че съдът приеме, че предявеният иск е допустим, то ответната страна оспорва същия, както по основание, така и по размер. Счита, че същият е неоснователен и недоказан , тъй като искът срещу РПК „Еледжик“, с. Лесичово бил предявен поради липса на доброволно изпълнение, но такова не е имало поради пасивното поведение на самата ищца.

Кооперацията следвало да изплати на бившите членове внесените от тях дялови, допълнителни и целеви вноски, когато същите поискат това и посочат начина, по който искат да стане това - по банков път или по друг начин. До получаване на исковата молба по настоящото дело, Л.Ш. не е отправяла до кооперацията искане за заплащане на претендираната дялова вноска, нито е посочвала начин, по който претендираната сума да й бъде възстановена.

В отговора се твърди, че предвид липсата на искане за изплащане на претендираните дялови вноски и с оглед разпоредбата на 29, ал. 5 от ЗК се счита, че за кооперацията не е било налице изискуемо задължение. Ищцата претендирала заплащане на дялова вноска в размер на 957,13 лева на основание чл. 14 ЗК.

Съгласно посочената разпоредба обаче, бившите кооператори имали право на внесените от тях дялови вноски след приемане на годишния финансов отчет и единствено ако са погасили всички свои задължения към кооперацията. В настоящия случай ищцата не е изпълнила задължението си за заплащане на предвидената в чл. 39, ал. 5 от Устава на кооперацията допълнителна дялова вноска, поради което задълженията й към кооперацията са прихванати с внесената от нея дялова вноска.

Предвид горното ответника счита, че претендираната от ищцата сума била недължима, а претенцията й е неоснователна.

 Направено е искане да бъде оставен предявения иск без разглеждане като недопустим и да бъде прекратено настоящото производство.

В случай, че съдът приеме, че предявеният иск е допустим, то се моли да  бъде отхвърлена претенцията на ищцата като неоснователна и недоказана.

Направено е искане  да бъдат присъдени направените в съдебното производство разходи, като размерът на същите ще се конкретизират със списък по чл. 80 от ГПК.

Съдът, като анализира доказателствата по делото изцяло и в съвкупност, прие за установено следнот: Така предявен иска е по чл. 14   и чл. 29 от Закона за кооперациите в редакцията му от д.в. бр. 43 от 29. 04. 2008 год.

С отговора си на исковата молба ответникът е оспорил иска като процесуално недопустим поради преждевременното му завеждане, а по същество оспорва същия като неоснователен. Претендира разноските по делото.

Видно от събраните по делото писмени доказателства, служебните бележки, издадени от РПК“ЕЛЕДЖИК“,ЕИК000333542 ищцата Л.П.Ш. към дата 01.08.2007г.- видно от членска книжка № 117492 /лист 20 от делото/. Със Заявление от 27.12.2016г. ищцата Ш. е направила волеизявление, с което е пожелала членството й в РПК“ЕЛЕДЖИК“ да бъде прекратено, както и да й бъде изплатена, дължима й сума, съгласно Устава на Кооперацията.

Видно от протокол от 30.03.2017год. на годишно отчетно - изборно на РПК“ЕЛЕДЖИК“ ОС, с Протоколно решение  от редовно годишно отчетно- изборно общо събрание / лист 22 от ч.гр.д. №1323/2018г./ е определен е бил одобрен отчета за годишната дейност на УС на кооперацията за 2012017година.

 Съгласно чл. 14. ал.1 от ЗК, имуществени последиците последици от прекратяването на членството правоотношение с кооперацията са уредени в Закона за кооперациите, както следва :

Бившите кооператори или наследниците им имат право на внесените дялови, допълнителни и целеви вноски, актуализирани по установения нормативен ред, на припадащия се дивидент, както и на заемите, предоставени на кооперацията по реда на чл. 31, ал. 6, включително припадащите се лихви. Вноските, дивидентът, заемите и лихвите се изплащат на бившите кооператори или на наследниците им след приемане на годишния финансов отчет и ако са погасили всички свои задължения към кооперацията. В случай на непогасени задължения може да се извърши прихващане с вземанията им.

Съгласно ал.2 от ЗК, давностният срок за получаване на дяловата вноска е 5 години, а за получаване на дивидента - 3 години, като в чл.29, ал 1 е посочено, че имуществото на кооперацията се състои от право на собственост и от други вещни права, вземания, права върху обектите на интелектуална собственост, ценни книги, дялови участия в дружества и от други права и задължения имуществото на кооперацията се управлява само от кооператорите чрез нейните органи.

Алинея 3 от ЗК сочи, че средствата, получени от продажбата на недвижими имоти и дълготрайни материални активи на кооперацията, могат да се използват за други цели само след погасяване на задълженията към държавата и изплащане на дяловите вноски на бивши член-кооператори, а в чл. 5 от същият закон се предвижда, че дяловите вноски се изплащат на напусналите кооператори в продължение на три години.

 

     Видно от нормата на чл. 14, ал.1, изр. 2 и 3 от ЗК вноските, дивидентът, заемите и лихвите се изплащат на бившите кооператори или наследниците им след приемане на годишния финансов отчет и ако са погасили свои задължения към кооперацията. В случай на непогасени задължения може да се извърши прихващане с вземанията им. В ал. 2 от същия член се сочи, че давностния срок за получаване на дяловата вноска е 5 години, а за получаване на дивидента- 3 години. По отношение на давностния срок за получаване на дяловата вноска, която е предмет на иска, в Решение № 150 от 05. 11. 2010 год. по т.д. № 165/ 2010 г на ТК Първо ТО на ВКС – Правото за получаване на дяловата вноска възниква от момента на решението на общото събрание за изключването на член- кооператора- в случая 20. 04. 2017 година, като имуществена последица от прекратяване на членственото му правоотношение- чл. 9, т. 7 ЗК. Към този момент, обаче, това право съществува в неопределено висящо състояние. За настъпване на изискуемостта му по смисъла на чл. 114, ал.1 ЗЗД, то трябва да бъде определено и определяемостта му настъпва с приемане от Общото събрание на кооперацията на годишния финансов отчет/ аргумент от чл. 15, т.5 ЗК/ , което е приповторено и в нормата на чл. 14, ал.1, изр. 1, но вече и като условие за изплащане задължението на кооперацията.  Т.е. изискуемостта на вземането на бившия член- кооператор за дяловата му вноска настъпва с приемане от общото събрание на кооперацията на годишния финансов отчет за годината, през която е настъпило прекратяването на членственото му правоотношение, а не от момента на изключването му/ прекратяването на членството му/.

    Съгласно нормата на чл. 29, ал.5 ЗК дяловите вноски се изплащат на напусналите кооператори в продължение на 3 години, т. е. законодателят е предвидил правото на кооперациите тригодишен срок, предвиден в полза на длъжника, в който да изпълнят задължението си да изплатят тези вноски, от което следва, че преди изтичането на този срок , т.е в случая искът за изплащането на дяловите вноски се явява неоснователен, като преждевременно предявен, поради което и следва да бъде отхвърлен изцяло.

   На основание чл. 78, ал.4 ГПК ищецът следва да бъде осъден да заплати на ответника сторени разноски в размер на 300 лева заплатено адвокатско възнаграждение.

    С оглед горното съдът

 

                               Р   Е    Ш   И :

 

     ОТХВЪРЛЯ като неоснователен, поради преждевременното му предявяване, иска по чл. 14, ал.1 ЗК вр. чл. 29, ал.5 ЗК, предявен от Л.П.Ш., ЕГН: **********,***  против Кооперация "РПК ЕЛЕДЖИК", ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: село Лесичово, площад „Четиринадесети септември” № 2, представлявана от Г.С.Н. за осъждане на кооперацията да заплати на ищцата, в качеството й на бивш член - кооператор в същата кооперация, сумата от 957.13лева, представляваща общ размер към 2016г. на дяловите вноски в Кооперация „РПК Еледжик“, ЕИК: **********, като правоприемник на РПК Марица, ЕИК *********, както и законната лихва от датата на подаване на заявлението по чл.410 от ГПК в съда до окончателното удовлетворяване на главниците.

  ОСЪЖДА  Л.П.Ш., ЕГН: **********, Адрес (седалище/адрес управление): село Д., ул. 6-та № 3 да заплати на  Кооперация "РПК ЕЛЕДЖИК", ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: село Лесичово, площад „Четиринадесети септември” № 2, представлявана от Г.С.Н., сторени по делото съдебни разноски в размер на лева 300 лева заплатено адвокатско възнаграждение..

 Решението може да се обжалва пред Окръжен съд Пазарджик в двуседмичен срок  от съобщаването му до страните.

 

 

 

СЪДИЯ: