Решение по дело №92/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 юни 2023 г.
Съдия: Галина Колева Динкова
Дело: 20237240700092
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 април 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

123                                                   05.06.2023 г.                             гр. Стара Загора

 

 

        В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на четвърти май  през две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                   

                                                                       Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                                              Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

 

                                                                                               МИХАИЛ РУСЕВ 

 

  при секретаря Зорница Делчева 

  и с участието на прокурор Петко Георгиев

 

като разгледа докладваното от  съдия  Галина Динкова КАН дело № 92 по описа за 2023 год, за да се произнесе съобрази следното:

 

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по касационна жалба на младши оперативен дежурен в Районно управление гр.Казанлък при ОД на МВР – Стара Загора, против Решение № 33/ 30.01.2023г., постановено по АНД № 827/2022 г. по описа на Районен съд - Казанлък, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 22-0284-001246/ 25.07.2022г. за наложено на В.В.Н.. В касационната жалба се съдържат оплаквания за незаконосъобразност на решението като постановено при допуснати съществени процесуални нарушения и при неправилно приложение на материалния закон. Поддържа се оплакване,  че в случая въззивният съд не е приложил принципа на служебното начало и не е изяснил в пълнота действителната фактическа обстановка, в т.ч. и наличието на компетентност на АНО да издава наказателни постановления за извършени нарушения на КЗ. Към касационната жалба прилага график за дежурствата в ОДЧ при РУП Казанлък за месец юни, който сочи че е следвало да бъде изискан от първоинстанционния съд, установяващ издаването на процесното наказателно постановление от компетентно длъжностно лице, надлежно оправомощено съгласно т.2 от Заповед № 349з-245/ 25.01.2022г. на Директора на ОД на МВР – Стара Загора.  По изложените съображения е  направено искане за отмяна на обжалваното съдебно решение и за постановяване на друго по същество, с което да бъде потвърдено издаденото наказателно постановление.

Ответникът по касационната жалба – В.В.Н., чрез пълномощника си по делото оспорва жалбата като неоснователна и моли обжалваното решение да бъде оставено в сила.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага решението на Казанлъшкия районен съд, като правилно и законосъобразно, да бъде оставено в сила.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество, се явява неоснователна.

 

Производството пред Районен съд – Казанлък се е развило по жалба на В.В.Н. против наказателно постановление № 22-0284-001246 от 25.07.2022г., издадено от мл.оперативен дежурен в РУ Казанлък при ОД на МВР – Стара Загора, с което на В.Н. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400лв за допуснато нарушение по чл. 638, ал. 3 от Кодекс за застраховането, за това, че на 25.07.2022г. в 19:05часа в гр.Казанлък по бул. А. Батенберг до № 221, в посока изток-запад, управлява лек автомобил БМВ 318Д с рег.№ ****, собственост на А. П. И., като автомобила не е спрян от движение и няма сключен задължителен договор за Застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите към момента на проверката.

За да отмени наказателното постановление районният съд е приел, че издалият процесното наказателно постановление – И.Л.К. – младши оперативен дежурен в ОДМВР, РУ Казанлък, не е сред лицата, оправомощени по т.1 от Заповед № 349з-245/ 25.01.2022г. на Директора на ОДМВР Стара Загора, а поради липсата на данни относно часа на издаване на НП и доказателства, удостоверяващи, че длъжностното лице е издало НП по време на изпълнение на оперативното си дежурство по график, е направен извод за недоказаност на обстоятелството, че АНО попада в кръга на лицата, оправомощени по т.2 от посочената заповед. Въз основа на това е прието, че НП е издадено от некомпетентен орган, обуславящо отмяната му като незаконосъобразно.

           

Решението на Казанлъшкия районен съд е правилно като краен резултат, но по следните коригиращи мотиви:

 

Настоящият касационен състав намира за неправилен извода на районния съд за липса на компетентност на издателя на процесното наказателно постановление. Установява се от приложената по делото Заповед № 349з-245/ 25.01.2022г., издадена от Директора на ОДМВР - Стара Загора, че с компетентност да издават наказателни постановления  за нарушения на Кодекса за застраховането разполагат и полицейските органи в звената ОДЧ в РУ при ОД МВР, които са назначени по график или със заповед за оперативни дежурни, по време на изпълнение на оперативното дежурство. Този текст на оправомощителната заповед е налагал, на основание чл.14 от НПК във вр. с чл.84 от НПК, от въззивния съд да бъдат събрани доказателства за графика/заповедта, която определя времето на изпълнение на оперативното дежурство. Съдът обаче не е изискал представяне на заповед или на график, а от мотивите на постановения съдебен акт се установява, че е смесил предпоставките, при които оперативните дежурни в ОДМВР Стара Загора и полицейските органи в звената ОДЧ в РУ при ОДМВР, разполагат с компетентност. Тези предпоставките са различни - в извън работно време, празнични и почивни дни наказателните постановления се издават от назначените за оперативни дежурни в ОДМВР Стара Загора на длъжност не по-ниска от изпълнителска. Полицейските органи в звената ОДЧ в РУ при ОД МВР  имат същата компетентност само по време на изпълнение на оперативното дежурство. От представения пред настоящата касационна инстанция график за дежурствата в ОДЧ при РУП Казанлък за месец юли, се установява, че издателят на процесното НП – младши оперативен дежурен И.Л.К., е осъществявал оперативно дежурство за времето от 8.00 до 20.00 ч. на 25.07.2022г. Следователно съгласно т.2 от Заповед № № 349з-245/ 25.01.2022г на Директора на ОДМВР - Стара Загора същият е притежавал компетентност да издава наказателни постановления за извършени нарушения по Кодекса за застраховането. 

Като не е изяснил служебно въпроса за компетентността на издателя на НП въззивният съд е допуснал конкретно посоченото в касационната жалба съществено нарушение на съдопроизводствените правила.

Независимо от това обаче издаденото наказателно постановление се явява незаконосъобразно на друго основание.

В случая наказателното постановление не отговаря на изискванията по чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН досежно неговото съдържание. В случая е допуснато нарушение на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН решението за отмяна на издаденото наказателно постановление като краен резултат се явява постановено при правилно приложение на материалния закон.    

С разпоредбата на чл. 638, ал.3 от Кодекса за застраховането, за нарушение на която е ангажирана административнонаказателната отговорност на ответника по касация, е предвидено налагане на административно наказание „глоба“ в размер на 400лв. за управление от несобственик на МПС, за което няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност“ на автомобилистите. В обстоятелствената част на процесното наказателно постановление административнонаказателното обвинение се свежда единствено до липсата на сключен задължителен договор за застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите, което обаче е опровергано от представения пред въззивния съд Договор за задължителна застраховка ГО на автомобилистите, сключен на същата дата – 25.07.2022г в 17.33ч, т.е. преди извършената от контролните органи проверка на същата дата, но в 19:05ч. Действително този договор е предвидено да породи действие в 19:33ч. на 25.07.2022г., но отправеното фактическо обвинение в случая не включва липсата на действащ договор за задължителна застраховка ГО, а само за несключването на такъв.  Цитирането на текста на правната норма на чл. 638, ал.3 от КЗ в съдържанието на НП не представлява изпълнение на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН за описание на конкретните факти от реалността, които имат признаци на съставомерните елементи на административнонаказателния състав. В случая не е описан един от двата кумулативно изискуеми отрицателни факта – липсата на сключен и действащ договор  за задължителна застраховка ГО на автомобилистите, при които управлението на МПС от трето за собствеността лице се явява съставомерно деяние по чл. 638, ал.3 от КЗ. Вместо тези два съставомерни елементи са посочени други, които са включени в състава на чл. 638, ал.1 от КЗ осъществяван чрез бездействие – не сключване на договор,  от задължения собственик на регистрираното и не спряно от движение МПС.

Констатираната непълнота в обстоятелствената част на НП има за последица несъответствие между фактическо и правно обвинение, което винаги представлява  съществено процесуално нарушение, тъй като засяга правото на защита на лицето, привлечено към административнонаказателна отговорност, в съдържанието на което се включва и правото му да знае точно какво административно нарушение се твърди че е извършило, за да може да организира защитата си в пълен обем.

С оглед изложените съображения съдът намира, че като е достигнал до краен правен извод за  незаконосъобразност на НП № 22-0284-001246/ 25.07.2022г., издадено от младши оперативен дежурен в РУ Казанлък при ОД на МВР – Стара Загора и го е отменил, районният съд е приложил  правилно материалния закон. Обжалваното решение като валидно, допустимо и постановено в съответствие със закона, следва да бъде оставено в сила.  

Предвид изхода на делото искането на ответника по касационната жалба за присъждане на разноски следва да бъде уважено, като на основание чл.63, ал.5 от ЗАНН, ОД на МВР – Стара Загора следва да бъде осъдена да заплати на В.В.Н. направените по делото разноски, представляващи договорен и заплатен адвокатски хонорар. Претендираното адвокатско възнаграждение от 500лв не се явява прекомерно по аргумент от чл.18 ал.4 от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения, поради което същото следва да бъде присъдено в пълен размер.

 

Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

Р     Е     Ш     И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 33/ 30.01.2023г., постановено по АНД № 827/2022 г. по описа на Районен съд - Казанлък.

 

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР – Стара Загора да заплати на В.В.Н., роден на ***г***, Болградски район, сумата от 500лв /петстотин лева/, разноски за адвокатско възнаграждение за касационната инстанция.

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

                   

                                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

 

       ЧЛЕНОВЕ:   1.  

 

                            2.