Решение по дело №155/2020 на Районен съд - Костинброд

Номер на акта: 260176
Дата: 28 септември 2020 г. (в сила от 30 октомври 2020 г.)
Съдия: Аксиния Борисова Атанасова
Дело: 20201850100155
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Гр. К., 25.09.2020 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Районен съд – гр. К.,  ІI – ри състав          в публично

заседание на тридесет и първи август

две хиляди и двадесета  година в състав:

 

 

                                           Районен съдия : Аксиния Атанасова

                                          

 

при секретаря         Д.М.                            и в присъствието

на прокурора                                                             разгледа докладваното

от съдията                  Атанасова                                 гр.д. № 155 по описа

за 2020 година, за да се произнесе, съдът взе предвид следното :

 

 

     Предявеният иск е с правно основание чл. 49 ал. 1 от СК.

           Ищцата Д.Г.Й., ЕГН ********** ***, чрез адв. Д. – АК - Пловдив по обстоятелствата подробно изложени в исковата молба твърди, че брака й с ответника П.Г.Й., ЕГН ********** *** е дълбоко и непоправимо разстроен, без съдът да се произнася по въпроса за вината.

   Ищцата твърди в исковата молба, че са сключили граждански брак на 16.10.1994 г., видно от удостоверение за сключен граждански брак, издадено въз основа на акт за сключен граждански брак № 769 / 16.10.1994 г. издадено от Столична община, район „К.С.“. Ищецът сочи още, че отначало бракът им се е развивал нормално, но впоследствие взаимоотношенията между тях се влошили, всеки от тях започнал да живее свой собствен живот, отчуждили се един от друг. Интересите им се разминавали, брачната връзка между тях се превърнала във формалност. Към настоящия момент страните не живеят заедно и не поддържат връзка. От брака имат родено дете – Е.П.Й., родена на *** г., ЕГН ********** - пълнолетна. Постоянните адреси на страните са в различни градове. Страните не поддържат връзка помежду си вече една година.

С оглед на гореизложеното ищецът моли съдът да постанови решение, с което да прекрати брака, без да се третира въпроса за вината. Няма претенции за семейното жилище, което се намира в гр. К.. Ищцата желае да носи предбрачното фамилно име – Г..

         В съдебно заседание ищцата редовно призована явява се лично и заедно с упълномощения й защитник – адв. С. - САК, която поддържа така подадената искова молба.

    Ответникът редовно призован не се явява, не изпраща представител и не е взел становище по така предявения иск.

         Съдът, след като взе предвид събраните по делото доказателства във връзка с доводите на страните и с оглед разпоредбата на чл. 235 от ГПК, приема за установено следното от фактическа страна :

                   От приложеното като доказателство към делото удостоверение за сключен граждански брак издадено въз основа на акт за граждански брак № 769 / 16.10.1994 г. от Столична община, район „К.С.“ е видно, че страните са сключили брак на 16.10.1994 г. в гр. С.. От брака си имат родено едно детеЕ.П.Й. – родена на *** г., ЕГН **********, видно от удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № 304 / 30.07.1996 г. от Столична община, район „К.С.“ – пълнолетна.

                   При така очертаната фактическа обстановка съдът направи следните правни изводи :

                   Предявеният иск е с правно основание чл. 49 ал. 1 от СК.

                   При предявен иск за развод се преценяват само наведените от страните факти, за които се твърди, че са причинили дълбокото и непоправимо разстройство на брака, като съдът следва да се произнесе само по поставените от страните основания. С оглед събраните по делото доказателства съдът намира, че предявеният иск е основателен и доказан. Бракът между страните е дълбоко и непоправимо разстроен.      

         Фактическата раздяла между страните  продължава около годин  и обстоятелствата сочат на трайно прекъсване и изчерпване на брачните взаимоотношения между страните от тяхното естествено житейско и нравствено съдържание.

                 Бракът след фактическа раздяла, настъпила при горепосочените обстоятелства, е  изпразнен от типичното житейско и нравствено съдържание, между съпрузите са преустановени не само личните брачни взаимоотношения, но и всякакви контакти и връзки. 

    Бракът им съществува само формално и не може да породи и възобнови съответните взаимоотношения на разбирателство, взаимност, грижи за семейството и пр. и неговото съществуване е морално и обществено неоправдано, ненужно и дори вредно. Бракът е изпразнен от съдържанието, предписано от закона. Като безполезен за съпрузите и социално неоправдан, съдът следва да постанови неговото прекратяване на основание чл. 49 ал. 1 от СК.

                  Съдът кредитира показанията на разпитания по делото свидетел Весела Г. Г., от които се установява, че страните са във фактическа раздяла от около една година. Същата сочи още, че не е виждала съпруга на сестра си близо от около 4 / четири / години.

    Съгласно установената съдебна практика, докато бракът не бъде прекратен, съпрузите са длъжни да изпълняват произтичащите от него задължения. Дезинтересоваността между страните е довело до взаимно нарушаване на брачните им задължения, като по този начин и двамата съпрузи допринасят за разстройството на отношенията им. Предвид изложеното съдът намира, че бракът следва да бъде прекратен, без да се третира въпроса за вината.

         Съдът счита, че при развод по исков път фамилното име вече със сигурност не е толкова зависимо от желанието на другия съпруг.  В разпоредбата на чл. 53 от СК е посочено, че : „След развода съпругът може да възстанови фамилното си име преди този брак“. Или казано по друг начин, вече съпругата, която обичайно сменя фамилното си име при сключването на брака и сама решава това, е в правото си и да каже пак сама дали ще го запази, или пък ще си върне моминското име.  В конкретния случай ищцата желае да носи предбрачното си фамилно име – Г..  

                  Съдът намира, че следва да бъде определена окончателна държавна такса в размер на 40.00 / четиридесет /  лева.

         Воден от горното, съдът

 

Р    Е    Ш    И    :

 

 ПРЕКРАТЯВА брака сключен между Д.Г.Й., ЕГН ********** *** и П.Г.Й., ЕГН ********** ***, за което е съставен акт за граждански брак № 769 / 16.10.1994 г. от Столична община, район „К.С.“, като ДЪЛБОКО И НЕПОПРАВИМО РАЗСТРОЕН, без да се третира въпроса за вината, на основание чл. 49 ал. 1 от СК.

Роденото от брака дете Е.П.Й., ЕГН ********** е пълнолетно.

         СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ :

         Семейното жилище, в което страните са живеели като семейство по време на брака, находящо се в гр. К., ул. „Обединена“ № 150 се ползва от съпруга, като Д.Г.Й. е напуснала жилището и няма претенции относно ползването му.

           ИМУЩЕСТВЕНИ ОТНОШЕНИЯ:

         Движимите вещи, придобити по време на брака, съпрузите са разделили по извънсъдебен ред.

         Страните заявяват, че по време на брака не са придобивали недвижими имоти,  нямат регистрирани фирми, като еднолични търговци, не са придобивали акции или дялови участия в търговски дружества, нямат общи парични влогове.  

          Страните не си дължат помежду си издръжка.

ФАМИЛНО ИМЕ :

След прекратяването на брака съпругата Д.Г.Й. ще носи предбрачното си фамилното име  Г..

ОСЪЖДА П.Г.Й., ЕГН ********** *** да заплати по сметка на РС - гр. К. окончателната държавна такса в размер на 40.00 / четиридесет /  лева.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Окръжен съд – гр. С. в двуседмичен срок, считано от връчването му на страните.

 

 

                   

                               РАЙОНЕН СЪДИЯ :