Решение по дело №309/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 152
Дата: 25 юни 2019 г. (в сила от 12 юли 2019 г.)
Съдия: Нина Русева Моллова-Белчева
Дело: 20192150200309
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№152                                                       25.06.2019 г.                                          гр. Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Несебърският районен съд                                                                          наказателен състав  на четиринадесети май през две хиляди и деветнадесета година 

в публично заседание в следния състав:

                                                                          Председател: Нина Моллова- Белчева

секретар Атанаска Ганева

като разгледа докладваното от с. Моллова- Белчева

АНД № 309 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод жалбата на Х.Н.Д., ЕГН **********,***, против Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия Г, № 0001660, издаден от ОДМВР- Бургас, с който за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекс за застраховането КЗ/, на основание чл.638, ал.1, т.1 от КЗ, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба” в размер на 250 лв. Моли се съдът да отмени обжалвания електронен фиш като незаконосъобразен и издаден при съществени нарушения на процесуалния закон. В съдебно заседание представител не се явява.

За РУ- гр.Несебър, в съдебно заседание представител не се явява.

Жалбата е подадена в срок, пред надлежната инстанция от лице, което има правен интерес и съдържа изискуемите по закон реквизити, поради което е процесуално допустима.

Съдът, като взе предвид становищата на страните, приложения по делото доказателствен материал и съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбоподателят е санкциониран за това, че на 17.02.2019 г., в 13,40 ч., в гр. Несебър, КК „Слънчев бряг”, на главна алея до хотел „Арда”, управлява МПС- лек автомобил „мазда Примаци” с рег.№ ......., за което няма валидна застраховка „Гражданска отговорност”.

Съдът, в контекста на правомощията си по съдебен контрол, след като провери изцяло и служебно атакувания електронен фиш, без да се ограничава с обсъждане на посочените в жалбата доводи, намира, че не са допуснати съществени процесуални нарушения. Изложените от жалбоподателя не се споделят от настоящата инстанция. Същият твърди, че съгласно нормата на чл.11, ал.2 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. на МВР за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, не е следвало да бъде издаван електронен фиш. Действително цитираната разпоредба повелява, че в случаите на осъществяване на контрол с мобилно АТСС във време на движение нарушителите се спират на място и се предприемат действия за реализиране на административно-наказателната отговорност за извършеното нарушение, като за нарушения, установени с мобилни АТСС във време на движение, електронни фишове не се издават. Алинея първа обаче на чл.11 разписва, че това се отнася за измерване и установяване на скоростта на движение, а в случая нарушението, което е вменено на жалбоподателя, е управление без валидна застраховка. Ето защо цитираната норма е неприложима. Не се споделя и твърдението, че не трябва Д. да носи отговорност по чл.638, ал.1, т.1 от КЗ. Действително следвало е за по- голяма прецизност да се посочи, че санкцията се определя на основание чл.638, ал.4 вр. ал.1, т.1 от КЗ, тъй като нарушението е установено с автоматизирано техническо средство. Непосочването обаче на ал.4 не съставлява съществено процесуално нарушение, тъй като в електронният фиш изрично е визирано, че нарушението е установено с автоматизирано техническо средство. Наред с това ал.4 препраща към ал.1 при определяне на санкцията, което не нарушава в никаква степен правата на жалбоподателя. Видно от приложеното удостоверение, техническото средство, с което е било установено нарушението, към дата 17.02.2019 г. е било от одобрен тип.

По същество атакуваният акт е материално законосъобразен по следните съображения:

Не се спори по делото, че за автомобила е била сключена комбинирана застрахователна полица със „Застрахователно дружество Евроинс” АД, в която е обективирана и застраховка „Гражданска отговорност” с начална дата на покритие 12,42 ч. на 03.08.2018 г. и крайна дата 23,59 ч. на 02.08.2019 г. Безспорно е и обстоятелството, че към 17.02.2019 г.- датата на установяване на нарушението, собственик на автомобила е жалбоподателя. От приложеният анекс № 1 към цитираният договор е видно, че на 30.08.2018 г. полицата е била прехвърлена на Д., когато същия е заплатил и втората вноска за застраховката, сключена на разсрочено плащане. Съгласно договорът третата вноска е следвало да бъде заплатена на 02.02.2019 г. като изрично и в съглашението, и в анекса е визирано, че при неплащане на разсрочена вноска от премията в уговорения срок договорът се прекратява автоматично от 24,00 ч. на петнадесетия ден, т.е. договора изтича в 23,59 ч. на четиринадесетия ден- в случая 16.02.2019 г. Цитираният в жалбата начин, според който се твърди, че следва да се изчисляват сроковете, а именно по реда на ГПК, не е приложими в случая. Гражданско- процесуалният кодекс урежда начина на изчисляване единствено на сроковете, посочени в него, но не намира приложение в материално- правната нормативна уредба. Видно от представената по делото справка от Гаранционният фонд, към 13,40 ч. на 17.02.2019 г. за управлявания от жалбоподателя автомобил не е имало сключена валидна застраховка „Гражданска отговорност”, което се установява и от справката от самото автоматизирано техническо средство.

С оглед на така изложеното съдът намира, че правилно и законосъобразно на Д. е бил издаден електронния фиш, като санкцията е във фиксиран размер и не подлежи на съдебен контрол. Видно от справката от Гаранционният фонд, за автомобила е била сключена застраховка с покритие от 18.02.2019 г., но към момента на установяване на нарушението такава не е имало, поради което електронния фиш следва да бъде потвърден.

Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия Г, № 0001660, издаден от ОДМВР- Бургас, с който за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекс за застраховането КЗ/, на основание чл.638, ал.1, т.1 от КЗ, на Х.Н.Д., ЕГН **********,***, е наложено административно наказание „глоба” в размер на 250 лв.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд- гр.Бургас.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: