Решение по дело №839/2020 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 260061
Дата: 17 февруари 2021 г. (в сила от 10 март 2021 г.)
Съдия: Невена Иванова
Дело: 20205510200839
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                                             Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                                        гр.Казанлък,17.02.2021г.

 

                                           В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Казанлъшкият районен съд,наказателно отделение,първи наказателен състав,в публичното заседание на деветнадесети януари,две хиляди  двадесет и първа година  . . . . . . . . .          в състав:

                                                    Председател:Невена Иванова

                                       Съдебни заседатели:

                                                          Членове:

при секретаря . . . .  Ана Цанова  . . .и в присъствието на

прокурора  . . . . . . . . . . .  . . . . като разгледа докладваното от

 . . . . . . . . съдията  . . . . . . . . АНД № 839  . . . . . . . по описа

за  . . . 2020 год. . . . за да се произнесе,взе предвид:

 

           Обжалвано е Наказателно постановление № 19-0284-003020 от 27.03.2020г.на Началник РУ към ОДМВР Стара Загора,РУ Казанлък.

           Жалбоподателката,недоволна от наложеното и наказание,моли съда да го отмени.

           Въззиваемата страна,редовно призована за съдебните заседания,не изпраща процесуален представител по делото.

           От събраните по делото доказателства,преценени поотделно и в тяхната съвкупност,и след като извърши цялостна проверка на съставения акт и на обжалваното наказателно постановление,съдът приема за установено следното:

           Жалбата е процесуално допустима.Разгледана по същество се явява неоснователна.

           Административно-наказващият орган е приел за установено,че на 19.09.2019г.в 06,35 часа в община П. б. ,на път Първи клас № 6 жалбоподателката Х. управлявала лек автомобил“Форд фокус“ с рег.№ *****в посока изток-запад,като на ПП-I-6 км 292 + 400 поради движение с несъобразена скорост с пътните условия изгубила контрол над автомобила и излязла в дясно по посоката си на движение.След това се върнала на пътното платно,навлязла в лентата за насрещно движение и блъснала движещия се в посока запад-изток лек автомобил Ауди с регистрационен номер ****,собственост и управляван от М. Г. П. от с.С.,при което настъпило ПТП.АНО приел,че жалбоподателката Х. като водач не избирала скоростта на движение съобразно атмосферните условия,релефа,условията на видимост,интензивността на движение и др.обстоятелства,за да спре пред предвидимо препятствие или създадена опасност за движението,с което виновно нарушила чл.20,ал.2 от ЗДвП.

            На основание чл.53 от ЗАНН и чл.179,ал.2,пр.1 от ЗДвП АНО наложил на жалбоподателката административно наказание ГЛОБА в размер на 200 лв.

           В жалбата си жалбоподателката се позовава на разпоредбата на чл.34,ал.3 от ЗАНН,съгласно която образуваното административнонаказателно производство се прекратява,ако не е издадено наказателно постановление в шестмесечен срок от съставянето на акта.И тъй като в случая наказателното постановление /издадено на 27.03.2020г./ е издадено след като е изтекъл шестмесечния срок от съставянето на АУАН /съставен на 19.09.2019г./жалбоподателката счита,че на това основание административнонаказателното производство следва да се прекрати,и респективно-да се отмени обжалваното наказателно постановление.Следва да се има предвид обаче,че в настоящия случай е било образувано досъдебно производство /видно от материалите по административнонаказателната преписка/ и с Постановление за прекратяване на наказателното производство от 16.01.2020г.Районна прокуратура Казанлък е постановила прекратяване на досъдебното производство поради липса на осъществен състав на престъпление от общ характер,и е постановила преписката да се изпрати на Началника на РУ МВР-Казанлък за осъществяване на административно-наказателна отговорност по отношение на виновния водач-В.З.Х.,като се е позовала на процедурата по чл.243,ал.3 от НПК.В този случай давността се прекъсва и от датата на постановяване на постановлението на РП Казанлък започва да тече нова давност за административнонаказателно преследване-респ.нов шестмесечен срок по чл.34,ал.3 от ЗАНН за издаване на наказателно постановление,който към датата на издаване на наказателното постановление-27.03.2020г.не е изтекъл.При тези обстоятелства единствената възможност за прекратяване на административнонаказателното производство е изтичане на абсолютната давност съгл.чл.81,ал.3 от НК,във вр.с чл.80,ал.1,т.5 от НК,към които препраща чл.84 от ЗАНН, но и тази абсолютна давност не е изтекла.Така че,в случая няма основания за прекратяване на административнонаказателното производство и искането на жалбоподателката в тази насока е неоснователно.

            Съдът не констатира при издаването на обжалваното наказателно постановление да са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила,които да са основания за отмяна на наказателното постановление.

            По съществото на случая съдът намира,че се установиха твърдяните от АНО в обстоятелствената част на НП обстоятелства,както и се потвърдиха направените от АНО правни изводи,тъй като макар и актосъставителят М. и свидетелката А. да не си спомниха конкретни обстоятелства по случая,те потвърдиха отразеното от тях в съставения АУАН,докладна записка и протокол за ПТП,а и по делото е налице многоброен доказателствен материал от приложените доказателства по образуваното и водено досъдебно производство,които са неразделна част от настоящата административнонаказателна преписка,тъй като са изпратени от прокуратурата на административнонаказващия орган да се произнесе последният по тях-освен споменатите докладна записка относно посетено ПТП,констативен протокол за ПТП с пострадали лица,също и още една докладна записка,фотоалбум със снимки от местопроизшествието,протоколи за разпит на свидетелите Пехливанов,Х.,които доказателства по безспорен начин установяват описаната в НП фактическа обстановка и фактът на извършването на административното нарушение от страна на жалбоподателката Х.-че същата се е движила с несъобразена с конкретните пътни условия скорост,не се е движила съгласно изискванията за безопасно движение по пътищата и в резултат на това е напуснала своята лента за движение и е блъснала насрещно движещия се лек автомобил м.Ауди,водачът на който не е имал вина за настъпилото ПТП-не е имал техническа възможност да предотврати настъпилото ПТП.

            Предвид изложеното съдът намира,че на жалбоподателката Х. правилно и законосъобразно е наложено административно наказание.

            Видът и размерът на наложеното административно наказание са правилно определени съобразно предвиденото в закона.

            Предвид изложеното обжалваното наказателно постановление като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

            При този изход на делото,и тъй като въззиваемата страна е направила искане за присъждане на разноски в писменото становище на юрисконсулт Алексиев /на л.30 от делото/, следва жалбоподателката да бъде осъдена да заплати на ОД МВР Стара Загора юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лева.

            Водим от горните мотиви съдът

 

                                         Р   Е   Ш   И   :

 

            ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0284-003020 от 27.03.2020г.на Началник РУ към ОДМВР Стара Загора,РУ Казанлък,с което на В.З.Х. ***,с ЕГН ********** е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 200 /двеста/ лева.

            ОСЪЖДА жалбоподателката В.З.Х. да заплати на ОД МВР Стара Загора деловодни разноски-юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 /сто/ лева.

            Решението подлежи на обжалване пред Административен съд гр.Стара Загора в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                    Районен съдия: