Определение по дело №703/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1328
Дата: 10 август 2021 г.
Съдия: Десислава Димитрова Кривиралчева
Дело: 20217150700703
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 юни 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 1328/10.8.2021г.

 

гр. Пазарджик, 10.08.2021 г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПАЗАРДЖИК, ІІІ - административен състав, в закрито съдебно заседание на десети август, две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

              СЪДИЯ: ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия Кривиралчева адм. дело № 703 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 от АПК и е образувано по жалбата на „Имеа“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Пазарджик, ул. „***“ № *, представлявано от управителя И.И.С. против Заповед № 18-1485/06.03.2017 г. на Началника на СГКК гр. Пазарджик.

В жалбата се съдържа особено искане, а именно на дружеството-жалбоподател да бъде предоставена безплатна правна помощ за процесуално представителство, тъй като представляващият го управител няма средства за адвокатско възнаграждение. С допълнително подадената молба с вх. № 6427/09.07.2021 г. от името на „Имеа“ ООД гр. Пазарджик е потвърдено желанието за назначаване на служебен адвокат за сметка на националното бюро за правна помощ. Представено е разпореждане, от което е видно, че И.И.С. е пенсионер, с определен размер на пенсията от 396.82 лева.

Съдът намира направеното искане за неоснователно по следните съображения:

Правна помощ за процесуално представителство по Закона за правната помощ се предоставя в два случая. Първо, когато по закон се предвижда задължителна адвокатска защита, и второ, по преценка на съда. По преценка на съда правната помощ, в това число и за процесуално представителство по чл. 21, т. 3 от ЗПП, се предоставя, когато въз основа на представените доказателства от съответните компетентни органи съдът прецени, че страната няма средства за заплащане на адвокатско възнаграждение.

В случая характерът на производството пред настоящата инстанция е такова, че по закон не предвижда задължителна адвокатска защита. Не са налице и предпоставките за предоставяне на правна помощ по преценка на съда. Преценката си според чл. 23, ал. 3 от ЗПП, съдът прави въз основа на представени от страната писмени доказателства, издадени от съответните компетентни органи, като вземе предвид доходите на лицето или семейството, имущественото му състояние, удостоверено с декларация, семейното и здравословното му състояние, трудовата заетост и възраст.

От представените по делото доказателства (удостоверение за актуално състояние) се установява, че молителят е дружество с ограничена отговорност с размер на капитала от 10500 лева. Жалбата не е подадена от физическото лице  И.И.С. – управител, който е пенсионер и доказва ограничени финансови средства като доходи. Жалбоподателят в случая е юридическо лице, със самостоятелен бюджет, чиито размер на капитала не доказва неплатежоспособност.

С оглед на това съдът намира, че не е налице основание да се приеме, че страната няма средства за заплащане на адвокатско възнаграждение, съгласно чл. 23, ал. 3 от Закона за правната помощ.

Предвид горното, съдът

        

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

         ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ направеното искане от „Имеа“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Пазарджик, ул. ***“ №*, представлявано от управителя И.И.С. за предоставяне на правна помощ за процесуално представителство по адм. дело № 703/2021 г. по описа на Административен съд гр. Пазарджик.

         Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                      

                                   СЪДИЯ:/п/