Определение по дело №818/2020 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 260031
Дата: 9 септември 2020 г. (в сила от 24 септември 2020 г.)
Съдия: Владимир Стоянов Иванов
Дело: 20205320100818
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№…………………

гр. Карлово, 09.09.2020 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Карловски районен съд                                          втори граждански състав

на девети септември                                                          две хиляди и двадесета година

в публично заседание в състав:

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЛАДИМИР И.

 

като разгледа докладваното от съдията

гражданско дело № 818 по описа за 2020 година

и за да се произнесе, взе предвид:

 

Производството е по иск с правно основание чл.54, ал.2 от ЗКИР, предявен от Н.И.Н., ЕГН **********,***, чрез адв. Т.С. против Д.Г.С.Р. БУЛСТАТ – ******, адрес: ***, п. к. ****, ул. Х.Б.“ №**. Ищецът моли съда да признае за установено по отношение на ответника, че той е собственик на недвижим имот с площ от 0.995 кв.м. в землището на с. К. П. О., община К., местност „*****“ и в КККР, одобрени със заповед № РД-18-620/04.09.2019 г. на изпълнителния директор на АГКК е допусната грешка, като притежавания от ищеца поземлен имот е погрешно заснет и попада в поземлен имот с площ от 11905 кв. м., частна държавна собственост, територия: горска, предназначение: широколистна гора.

С отговора на исковата молба А. С. С., в качеството си на директор на ТП „ДГС-К.“, ЕИК по БУЛСТАТ: ******* заявява, че ТП „ДГС-Р.“ е закрито със Заповед №РД 09-1083/07.08.2012 г. на Министъра на земеделието и храните и с площта на закритото поделение се е увеличила площта на ТП „ДГС-К.“. Моли производството по делото да бъде прекратено като недопустимо.

С отговора на исковата молба е представена в заверен препис Заповед №РД 09-1083/07.08.2012 г. на Министъра на земеделието и храните, от която е видно, че считано от 01.10.2012 г. се закрива ТП „ДГС-Р.“, като дейността на закритото поделение преминава към ТП „ДГС-К.“.

Представена е и извадка от електронната страница на регистър БУЛСТАТ, от която е видно, че ТП „ДГС-К.“ е с ЕИК по БУЛСТАТ: *******, който е различен от посочения в исковата молба такъв на ТП „ДГС-Р.“.

От изготвената служебно от съда справка в ТР за актуално състояние на ТП „ДГС-Р.“ се установява, че същото е със статус „Заличен търговец/ЮЛНЦ“.

При така възприетата фактическа обстановка, настоящият съдебен състав прави следните правни изводи:

Възникването, съществуването и надлежното упражняване на право на иск зависи от наличието на съответни положителни процесуални предпоставки или липсата на определени процесуални пречки. Една от абсолютните процесуални предпоставки, за да бъде проведено успешно исково производство, е да съществуват правосубектни страни. Процесуалните правоспособност и дееспособност, респективно процесуалната правосубектност /за юридически лица/ са от категорията на процесуалните предпоставки, за които съдът следи служебно. Доколкото процесуалната правосубектност на дадено юридическо лице представлява признатата от закона възможност това лице да бъде субект на процесуални правоотношения като страна, то несъществуването на юридическото лице в правния мир към момента на предявяване на иска, изключва валидното възникване на процесуално правоотношение и настъпване на целените от ищеца правни последици.

В конкретния случай на 15.07.2020 г. е предявен иск срещу юридическо лице, което преди подаване на исковата молба – през 2012 г., е загубило своята правосубектност поради закриване и заличаване. Със заличаването от регистъра на ЮЛНЦ, същото губи своята правосубектност и не би могло да бъде надлежна страна в процеса по смисъла на чл.26, ал.1 ГПК. Това лице не би могло да извършва правно валидни процесуални действия, нито срещу него биха могли да се предприемат такива действия. Ето защо настоящият съдебен състав приема, че е недопустимо провеждането на исково производство при първоначална липса на правен субект, какъвто е настоящия случай.

Гореизложеното налага производството да се прекрати, поради недопустимост на иска, а исковата молба да се върне на ищеца.

Мотивиран от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гражданско дело № 818/2020 г. по описа на РС Карлово.

ВРЪЩА подадената от Н.И.Н., ЕГН **********,***, чрез адв. Т.С. искова молба с вх. №6570/15.07.2020 г.

Определението подлежи на обжалване пред Пловдивски окръжен съд с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

РП