Решение по дело №48/2022 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 октомври 2022 г. (в сила от 6 октомври 2022 г.)
Съдия: Павлина Димитрова Георгиева-Железова
Дело: 20227210700048
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 юни 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

52

гр. Силистра, 06.10.2022 година

 

Силистренският административен съд, в публично заседание на двадесет и осми септември през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:       Павлина Георгиева – Железова

ЧЛЕНОВЕ:                 Валери Раданов

Маргарита Славова

 

при секретаря Анета Тодорова, при участието на Окръжния прокурор Свилен Тодоров като разгледа докладваното от съдия Георгиева-Железова КАНД № 48 по описа на съда за 2022 год., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), вр. чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на В.П.Б., ЕГН: **********,*** против Решение № 115 от 13.05.2022 г., постановено по АНД № 193 / 2022 г. по описа на Районен съд – Силистра, с което е потвърден Електронен фиш серия К, № ***, издаден от ОДМВР – гр. Силистра, с който на касаторката е наложено административно наказание - глоба в размер на 400,00 лв. за извършено нарушение по чл. 21, ал. 2 във вр. с ал. 1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/.

Чрез касационната жалба се въвеждат оплаквания за нарушаване на материалния закон. Счита се, че в процесния случай не следва да се налага санкция на касаторката, защото същата е ползвател, а не собственик на автомобила, с който е извършено нарушението. Излага се становище, че тъй като липсва подадена от страна на собственика на автомобила декларация по реда на чл. 189, ал. 5, изр. второ от ЗДвП с посочването й като лице, на което е предоставено моторното превозно средство, то е невъзможно да бъде ангажирана и отговорността й. Касаторката счита, че е налице разлика между лицето, вписано в талона като ползвател и лицето на когото е предоставено моторното превозно средство, като последното обстоятелство подлежи винаги на конкретно установяване към момента, в който е осъществено административното нарушение и само по реда на чл. 189, ал. 5, изр. второ от ЗДвП. Твърди, че в случая не е установено по предвидения от закона ред, че на посочените в електронния фиш дата и място именно тя е управлявала описаното в санкционния акт МПС. Направено е искане за отмяна на оспореното решение на РС - Силистра като неправилно, незаконосъобразно и необосновано.

Ответникът по касационната жалба ОД на МВР – Силистра не се е възползвал от възможността за подаване на писмен отговор и за участие в процеса пред настоящата инстанция.

Окръжна прокуратура поддържа заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд - Силистра, след преценка на наведените касационни основания и при служебната проверка за приложението на материалния закон на база на фактите, установени от районния съд, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна, в законоустановения 14 - дневен срок, против акт, подлежащ на съдебен контрол, които характеристики я квалифицират като допустима и подлежаща на разглеждане по същество. Същата, обаче, е НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

Предмет на обжалване е решение на районния съд, потвърждаващо електронен фиш, с който на В.П.Б. е наложено административно наказание на основание чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 15 от ЗДвП – глоба в размер на 400.00 лева за нарушение на чл. 21, ал. 2, във вр. с ал. 1 от същия закон.

Преди фактическото изложение следва да се отбележи, че вещното право на собственост съдържа три различни по интензитет елемента – разпореждане, ползване и  държане. В процесния случай като носители на правото на ползване в свидетелството за регистрация са вписани двама титуляри - собственикът А.Д.и ползвателката В.Б.. Всеки от тях е оправомощен да управлява автомобила и да бъде адресат на ел.фиш.

В хода на развилото се оспорване е починал А.Д..

От фактическа страна пред съда е установено, че на 20.08.2021 г. в обл. Силистра по път II-71 км 19+195 „Отклонение за птицеферма“ посока гр. Добрич, с автоматизирано техническо средство ARH CAM S1, в 11.23 часа е заснето и установено нарушение на скоростта с моторно превозно средство марка „Ленд Ровер Ланд Ровер Фриландер“ с рег. № ***. Последното е регистрирано като собственост на А.Л.Д.от гр. Варна,***, с изричното отбелязване в съответните документи за автомобила, че В.П.Б. е ползвател.

За посочения пътен участък скоростта е регулирана чрез въведено със знак В26 ограничение до 70 км/ч за извън населено място. Установената с АТСС скорост е 112 км/ч, след приспадане на толеранс от 3 км/ч, т. е. превишаването на скоростта е 42 км/ч.

На ползвателя на автомобила В.П.Б. е издаден електронен фиш серия К, № 5176518, който съдържа всички данни, визирани в чл. 189, ал. 4 ЗДвП.

Фишът й е бил връчен като получателката не е подала декларация по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП, с която да посочи, че автомобилът е бил управляван от друго лице,различно от адресата на електронния фиш. В последствие, в хода на развилото се оспорване, се опитва да извлече изгодни за себе си последици, като се позовава на бездействието си. Както по-горе бе споменато, твърди, че не следва да носи отговорност, тъй като законодателят бил предвидил като годно доказателствено средство за установяване факта – кой действително е управлявал процесното МПС, само подаване на надлежна декларация, каквото в случая тя не е подала.

За да потвърди електронния фиш, решаващият състав е приел, че Б. е извършила нарушението, за което е санкционирана , както и, че не са налице нарушения на процесуалния закон при издаване на електронния фиш.

Настоящата инстанция споделя доводите и изводите на въззивния съд и ги счита за изведени въз основа на закона, предвид на което решението на РС – Силистра е правилно постановено.

Както бе споменато по-горе, нормата на чл. 182 от ЗДвП, уреждаща хипотезата на извършено нарушение при управление на моторно превозно средство чрез превишаване на разрешената скорост, възлага отговорността на водача на процесния автомобил,който го е управлявал. В настоящия случай, при промяна регистрирането на процесното МПС В.П.Б. е посочена от собственика на автомобила като негов ползвател и като такава е вписана в свидетелството за регистрация. Предвид на това, ползватели на процения автомобил са две лица – както собственикът Д., така и ползвателият Б.. Това отбелязване е достатъчно, с оглед установяване вещното право на ползване на автомобила, като не е необходимо подаване на декларация от страна на собственика по реда на чл. 189, ал. 5 от ЗДвП, за да се установи този факт. Касаторката, в качеството на адресат на фиша и един от титулярите на правото на ползване, е могла да подаде декларация по чл.189, ал. 5 от ЗДвП, за да посочи кое лице, различно от нея, е управлявало в конкретния инкриминаран момент процесното МПС. Не е сторила това. В този случай, законът ползва презумпцията, че тя, като лице-ползвател, е и лице, управлявало автомобила.

В заключение на изложеното, настоящата инстанция намира, че обжалваното решение на СРС е валидно, допустимо и правилно. Същото е постановено в съответствие с установените факти по делото и със закона, поради което следва да се остави в сила.

Водим от горното, Силистренският административен съд на основание чл. 221, ал. 2 от АПК

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 115 от 13.05.2022 г. по АНД № 193 / 2022 г. по описа на Районен съд – Силистра.

Решението е окончателно.

 

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                     2.