Определение по дело №238/2019 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 451
Дата: 5 юли 2019 г.
Съдия: Ненка Кръстева Цветанкова
Дело: 20193600500238
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 17 юни 2019 г.

Съдържание на акта

 

 О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 451

 

гр. Шумен, 05.07.2019 г.

 

 Шуменски окръжен съд в закрито заседание на пети юли, през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

Председател: Лидия Томова

   Членове:1. Зара Иванова

      2. Ненка Цветанкова

 

като разгледа докладваното от мл. съдия Цветанкова в.ч.гр.д. №238 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

 Производството е по реда на чл. 274, ал. 1 от ГПК.

Образувано е по частна жалба от „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, с ЕИК ..., със седалище и адрес на управление гр.С.., представлявано от М.Д.Д.чрез юрисконсулт А.Д.срещу Решение №304/04.04.2019г. с характер на определение /номер за определение 1770 от 04.04.2019г./, постановено по гр.д. 2390/2018г. по описа на РС Ш.. С обжалвания акт производството по делото е прекратено като недопустимо поради липса на процесуална легитимация на ищеца.

В частната жалба са изложени подробни съображения, поради които жалбоподателят счита обжалвания съдебен акт е неправилен. Моли обжалваното решение да бъде отменено и съдът да се произнесе по същество на спора като уважи исковата претенция.

В срока по чл.276, ал.1 от ГПК, насрещната страна М.Ж. Р. чрез назначения му особен представител адв. Е.Г. ***, е депозирала писмен отговор, в който изразява становище, че постановеното Решение е правилно и законосъобразно и като такова моли да бъде потвърдено.

Съдът, след като се запозна с доказателствата по делото, намира частната жалба за основателна по следните съображения:

Производството по гр.д. №2390/2018г. по описа на РС Ш. е образувано по искова молба подадена от „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД срещу М.Ж. Р., с която е предявен иск с правно основание чл.422, ал.1 от ГПК. С обжалваното решение, съдът е прекратил производството по делото. С оглед определяне характера на жалбата, въз основа на която е образувано настоящото въззивно производство, настоящият състав намира за необходимо да посочи, че непрецизно районният съд е прекратил производството с акт наименуван „Решение“. Възможно е делото да бъде прекратено частично като този случай няма пречка определението за прекратяване да се съдържа в постановения акт по същество- съдебното решение. Когато обаче делото се прекратява изцяло, какъвто е настоящият случай, актът на съда следва да е определение. Поради това независимо от факта, че обжалваният акт е обозначен като  „Решение“, същият представлява определение за прекратяване на делото. Последното обуславя и естеството на жалбата подадена от „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД като с оглед разпоредбата на чл.274, ал.1, т.1 от ГПК, съдът приема, че се касае за частна жалба. В този смисъл правомощията на въззивния съд се ограничават до възможността да отмени обжалваното определение за прекратяване на делото и да го върне за продължаване на съдопроизводствените действия или да остави частната жалба без уважение, но не и да разреши правния спор по прекратеното гр.д.№2390/2018г. по описа на РС Шумен по същество, каквото искане се съдържа в частната жалба .

Видно от мотивите на обжалвания акт, районният съд приема, че ищецът не е активно процесуално легитимиран да предяви иска, т.е. липсва положителна процесуална предпоставка за надлежно упражняване правото на иск. Този извод първоинстанционният съд обосновава с обстоятелството, че цесията, по силата на която ищецът е станал носител на процесното вземане не е съобщена надлежно на ответника, имащ качеството на длъжник. Изложени са подробни съображения във връзка с възможността цесията  да бъде съобщена, както от стария кредитор /цедента/, така и от цесионера. РС Шумен е изложил съображения, въз основа на които е направил извод, че преди подаване на исковата молба нито един от двамата не извършил надлежно уведомяване на длъжника по чл.99, ал.3 от ЗЗД.  Изложено е становище, че уведомяване по чл.99,ал.3 от ЗЗД не е осъществено и в хода на делото. Независимо, че към исковата молба е приложено изходящо от цедента уведомление, съдът е изложил доводи, че доколкото ответникът има назначен особен представител, връчването на исковата молба, не може да има за последица уведомяването на длъжника. В заключение е стигнал до извод, че ищецът не е провел доказване на релевантния факт- уведомяване на ответника за прехвърляне на вземанията, а дори и да беше доказано това обстоятелство, ищецът няма да е материално легитимиран да претендира изпълнението им, което води до недопустимост на производството поради липса на процесуална легитимация на ищеца.

От цитирания абзац е видно, че първоинстанционният съд е допуснал смесване между процесуална и материална легитимация, което е обусловило неправилен извод за недопустимост на съдебното производство. Процесуалната легитимация се преценява с оглед твърденията на ищеца. В настоящия случай ищецът твърди, че е кредитор с изискуемо парично вземане и тези твърдения обуславят и надлежната активна процесуална легитимация. Въпросът за действителното осъществяване на твърдяното правоотношение, за действителното притежание на претендираните права предпоставя материално- правната легитимация по спора, респ. неговата основателност, а не допустимост. В Определение № 186 от 19.03.2012 г. на ВКС по т. д. № 557/2011 г., II т. о., ТК,  се коментира въпросът за активната процесуална легитимация, произтичаща от твърдения за придобиване на вземане по силата на цесия, за която са въведени възражения, че е недействителна. ВКС приема, че въпросът дали Договор за прехвърляне правото на вземане /цесия/ е действителен е такъв по същество на правния спор и обуславя основателността му. Приема се, че дори и да се установи, че цесията е недействителна, т.е. ищецът не е придобил претендираното вземане, това не води до недопустимост на претенцията, а евентуално до неоснователност. След като се приема, че недействителната цесия не води до ненадлежно упражняване на правото на иск от цесионера, по аргумент за по- силното основание, такъв извод следва и за ищец, който е придобил вземането по силата на действителна цесия, която единствено не е съобщена на длъжника. В случая именно констатацията на съда за ненадлежно уведомяване на длъжника за извършената цесия е обусловила извод за недопустимост на производството. В тази връзка съдът намира, че обжалваното решение с характер на определение е неправилно и следва да бъде отменено и делото върнато на РС Шумен за продължаване на съдопроизводствените действия.

Поради изложените по- горе мотиви, а именно, че преценката извършена от първоинстанционния съд относно съобщаване на цесията рефлектира върху разрешаване на правния спор по същество и тъй като съставът, постановил обжалвания съдебен акт е формирал и изложил съображенията си в тази насока- приел е, че не е извършено уведомяването по чл.99, ал.3 от ЗЗД, въззивният съд счита, че следва  делото да бъде разгледано от друг състав на РС Шумен.

 

Водим от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОТМЕНЯ Решение №304/04.04.2019г. с характер на определение /номер за определение 1770 от 04.04.2019г./, с което е прекратено производството по гр.д. 2390/2018г. по описа на РС Ш., поради недопустимост и връща делото на първоинстанционния съд за продължаване на съдопроизводствените действия от друг състав на РС Шумен.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                                      

 

          2.