Решение по дело №164/2020 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 14
Дата: 8 февруари 2021 г. (в сила от 8 февруари 2021 г.)
Съдия: Димитринка Христова Стаматова
Дело: 20207280700164
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 14/8.2.2021 г.

Гр. Ямбол, 08.02.2021 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

 

Ямболският административен съд,  първи касационен състав, в публично заседание на двадесет и първи януари  две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

 

                         Председател: ДИМИТРИНКА СТАМАТОВА

                   Членове: ВЪЛКО ДРАГАНОВ

                                                     ВАНЯ СТОЯНОВА

 

 

при секретаря В. Митева  и с участието на прокурора Д. Георгиева, разгледа докладваното от председателя КАНД № 164 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е образувано по касационна жалба, подадена от „АГРОУНИВЕРС – ИК“ ООД, гр. Ямбол против Решение № 260101/17.11.2020 г. по АНД № 993/2020 г. на ЯРС, с което е потвърден Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено  и заснето с автоматизирано техническо средство или система Серия Г № 0010448, издаден от ОД на МВР – Ямбол, с който на дружеството - касатор е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева за извършено нарушение по чл. 483, ал.1, т. 1 вр. чл. 638, ал. 4, вр. чл. 638, ал. 1, т. 2 вр. чл. 461, т. 1 от Кодекса за застраховането КЗ).    Сочи се, че същото е незаконосъобразно и се иска неговата отмяна и постановяване на ново  решение по същество, с което наказателното постановление да бъде отменено.

В съдебно заседание касаторът, чрез упълномощения от него процесуален представител поддържа изцяло подадената касационна жалба на основанията, изложени в същата.

Ответникът по касацията ОД на МВР - Ямбол, редовно призован,   не изпраща процесуален представител в съдебно заседание. Същият не взема и писмено становище по жалбата.

Представителят на  Я О П изразява становище, че жалбата е неоснователна и поради това не следва да бъде уважавана.  

ЯАС, първи касационен състав счита, че касационната жалба е подадена от надлежна страна, в предвидения от закона срок и като такава се явява процесуално допустима. Разгледана  по същество обаче,   тя се преценя като НЕОСНОВАТЕЛНА. Съображенията за това са   следните:

Предмет на оспорване в настоящото производство е    Решение № 260101/17.11.2020 г. по АНД № 993/2020 г. на ЯРС, с което е потвърден Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено  и заснето с автоматизирано техническо средство или система Серия Г № 0010448, издаден от ОД на МВР – Ямбол, с който на дружеството - касатор  „АГРОУНИВЕРС – ИК“  ООДЯмбол, е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева за извършено нарушение по чл. 483, ал.1, т. 1 вр. чл. 638, ал. 4, вр. чл. 638, ал. 1, т. 2 вр. чл. 461, т. 1 от КЗ.

 За да постанови съдебния си акт, решаващият съд е събрал всички необходими доказателства при спазване на процесуалните изисквания. Оценката на доказателствения материал е обективна и не противоречи на правилата на формалната логика. На база на установената в резултат на тази процесуална дейност фактическа обстановка съдът е приел, че  касаторът действително е извършил  нарушението, за което  му е  наложено наказанието. Изложените    съображения от страна на първоинстанционния съд,    се споделят изцяло и от  настоящата съдебна инстанция, поради което не е нужно да бъдат преповтаряни.  

Що се отнася до твърдението в касационната жалба, че е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила,   тъй като съставения протокол  за използване на АТСС не отговаря на изискванията на Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, съдът намира същото за несъстоятелно.   По делото е безспорно установено, че към момента на заснемането – 18.13 часа на 18.09.2019 г. автомобилът с рег. № ******, собственост на дружеството – касатор е бил управляван, както и че към   същия този момент за този автомобил не е имало сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите.  Тези обстоятелства очевидно са известни на касатора, тъй като са изложени от самия него в жалбата  пред първоинстанционния съд.   При това положение, дори и да се приеме, че съставеният протокол за използване на АТСС не е съвсем прецизен,  не е ясно по какъв начин това води до  нарушаване правото на защита на дружеството – касатор. Напротив, както вече бе посочено по-горе, от доказателствата по делото се установява, че автомобилът е бил управляван на 18.09.2019 г. без за него да е сключен действащ договор за застраховка „Гражданска отговорност“. Следва да се отбележи също, че в конкретния казус точното местоположение на автоматизираното техническо средство не е от съществено значение, за разлика например от случаите, в които се извършва контрол за скоростта на движение или пък  за платена винетна такса, тъй като при всички случаи на управление  на МПС, за последното следва да е налице действащ договор за застраховка „Гражданска отговорност“.

Предвид изложеното съдът намира, че подадената касационна жалба е неоснователна.   Решението на решаващия съд е  валидно, допустимо и съобразено с материалния закон и като такова, следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното ЯАС, първи касационен състав,

    

 

 

Р   Е   Ш   И   :

  

 

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА    Решение №  260101/17.11.2020 г. по АНД № 993 по описа на Районен съд Ямбол за 2020 г.

Решението е окончателно.  

 

 

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ не се чете   ЧЛЕНОВЕ: /п/ не се чете  

 

                                                                   /п/ не се чете