Решение по дело №465/2019 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 236
Дата: 1 юли 2019 г. (в сила от 14 ноември 2019 г.)
Съдия: Деян Господинов Илиев
Дело: 20195510200465
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер ........                                                             01.07.19 г.                                             Град Казанлък

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Казанлъшки районен съд                                                                          V-ти наказателен състав


На десети юни

Година 2019


В публично заседание в следния състав:

                                                                                                                   Председател: Деян  Илиев

Секретар: Радиана ГРОЗЕВА

като разгледа докладваното от съдия-докладчика Деян Илиев

АН дело № 465 по описа за 2019 година за да се произнесе съобрази:

 

Обжалвано е Наказателно постановление № 23-016 от 28.03.19 г. на ИАРА Стара Загора. Жалбоподателят К.И.П., недоволен от наложеното му наказание, моли съда да го отмени. Оспорва извършеното нарушение и излага оплаквания за допуснати нарушения на процесуалните правила.

В с.з. се явява лично, но жалбата му се поддържа от адв. Стефанов, който моли съда да отмени НП.

Въззиваемата страна, редовно призована в с.з. чрез началник отдел "РК" - Христомир Копчев намира жалбата за неоснователна и моли съда да потвърди НП.

Съдът, като извърши цялостна проверка на констативния акт (АУАН) и Наказателното постановление (НП), взе предвид становищата на страните, и прецени заедно и поотделно събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

Жалбата е неоснователна.

Административно-наказващият орган (АНО) е приел за установено, че на 14.01.2019 г. в 15.30 часа при извършена проверка на яз. Жребчево, местност "Римски мост" от южна страна на моста на западния бряг, жалбоподателят е извършвал риболов чрез "търмъчене", посредством въдица, потопена във водата с тройка кука, закачена на 15 см. над силиконова рибка, с което е извършил нарушение по чл. 37 от ЗРА.

Описаната фактическа обстановка се установява от АУАН № В 0015272 от 14.01.2019 г. и показанията на св. Т., които отчасти кореспондират помежду си.

От АУАН и показанията на св. Т. се установява, че жалбоподателят е ловял риба, посредством търмъчене.

Търмъченето (косенето) е метод на риболов, при който с резки движения и обиране кордата на въдицата чрез навиването ѝ на макарата, цели да закачи с куката плуващата риба, но при неуспех ѝ нанася нараняване, водещо до разболяването и смъртта ѝ. В този смисъл е и легалната дефиниция на този способ за улов, посочен в §1, т. 15 от ДР на ЗРА.

Показанията на св. Г., че жалбоподателят постоянно си е навивал въдицата потвърждават използвания метод. От показанията на същия свидетел се установява, че тройната кука е била закачена преднамерено от проверяващите органи и е била намерена в джоба на жалбоподателя. Обратно, св. Т. установява, че за да избегне санкционира жалбоподателят е скрил куката, която е била намерена мокра и с водорасли. Съдът не дава вяра на показанията на св. Г. за преднамереността на действията на проверяващите, тъй като голямата тройна кука (2 см) е изключително опасен предмет, за да бъде поставен в джоб.

Обстоятелството, че не е имало реален улов е без правно значение, тъй като не се оспорва ловенето, а по см. на §1, т. 26 от ДР на ЗРА за да е налице риболов е достатъчно въдицата да бъде поставена във водата в работно положение.

При правилно установената фактическа обстановка изводът на АНО, че жалбоподателят е извършил нарушение на чл. 37 от ЗРА е правилен.

Съгласно цитираната разпоредба забранява се извършването на стопански и любителски риболов в обектите по чл. 3, ал. 1 от ЗРА чрез косене (търмъчене).

Безспорно е, че яз. Жребчево е сред водните обекти по чл. 3, ал. 1, т. 2 от ЗРА.

За извършеното нарушение по чл. 37 от ЗРА, АНО е наложил минимално наказание глоба в размер на 1000 лв. по съответната санкционна норма на чл. 73, ал. 1 от ЗРА.

В хода на съдебното производство съдът не установи допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при издаването на НП и при съставянето на АУАН.

Не е съществено нарушение, че в АУАН е посочено като нарушение чл. 37, ал. 1 от ЗРА вместо чл. 37. В случая АНО е приложил разпоредбата на чл. 53, ал. 2 от ЗАНН при издаване на НП.

Установените обстоятелства не разкриват белезите на маловажен случай по см. на чл. 28 от ЗАНН, още повече, че св. Т. установява, че от предишна проверка е бил установено по нараняванията улов на риба по този способ, макар и да не е било установено средството за това.

Следователно НП се явява законосъобразно и обосновано и следва да се потвърди.

Водим от горните мотиви съдът

 

 

Р     Е     Ш     И     :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 23-016 от 28.03.19 г. на ИАРА Стара Загора, с което на К.И.П. ЕГН ********** е било наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 лв.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщението пред Административен съд гр. Стара Загора.

 

 

 

                                                                                  Районен съдия,