Решение по дело №302/2022 на Административен съд - Разград

Номер на акта: 58
Дата: 18 април 2023 г. (в сила от 7 март 2024 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20227190700302
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 декември 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № 57

 

Гр. Разград, 18 април 2023 година

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на четвърти април две хиляди двадесет и  трета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

 

при секретаря Ралица Вълчева  и в присъствието на прокурора …..  разгледа докладваното от съдията дело № 302 по описа за 2022 г.  и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на АПК във вр. чл. 118 КСО.

Образувано е по жалба на „Бруда“ ЕООД, гр. Исперих, обл. Разград против Решение № 1012-16-261/1 от 14.11.2022 г. на ръководителя на ТП на НОИ - Разград, с което е потвърдено оспореното пред него Разпореждане № 27 от 17.10.2022 г. на длъжностното лице по чл. 60, ал. 1  от КСО, с което декларираната пред него злополука от 03.08.2022 г., причинила смъртта на работника С. Ф. Х., е приета за трудова злополука.

В жалбата и по същество се излагат доводи, че това решение е незаконосъобразно, тъй като необосновано и неправилно е прието от органите на ТП на НОИ, че процесната злополука е настъпила по време, във връзка или по повод изпълняваната от работника дейност или при друга работа, възложена му от предприятието. Твърди се, че пострадалият самоволно е напуснал обекта в гр. Исперих, където бил разпределен да работи през деня и в работно време се е заел на частно да извършва ремонтни дейности по оградата на имота на И. И. А., находящ се в с. Д., обл. Р., без знанието и съгласието на неговия работодател. Следователно в случая не са налице предпоставките на чл. 55, ал. 1 от КСО и настъпилата злополука не може да се определи като трудова злополука. С оглед на това жалбоподателят, чрез своя процесуален представител, моли съда да отмени обжалваното решение, ведно с произтичащите от това законни последици.

          Ответникът по жалбата, чрез своя процесуален представител, заявява, че тя е неоснователна и недоказана и следва да се отхвърли.          Заинтересованите лица, чрез своя процесуален представител, заявяват, че жалбата е неоснователна и недоказана и молят съда да остави в сила оспорените административни актове. Претендират и за присъждане на деловодни разноски.

          Разградският административен съд, след като прецени събраните доказателства, които съобрази с доводите и становището на страните, приема за установено следното:

          Жалбата е допустима, като подадена от надлежна страна в законоустановения срок по чл. 118 КСО срещу акт, който подлежи на самостоятелен съдебен контрол. Разгледана по същество тя се явява неоснователна по следните фактически и правни съображения:

          Административното производство е образувано по повод злополука от 03.08.2022 г., причинила смъртта на С. Ф. Х., работник в „Бруда“ЕООД, гр. Исперих. Във връзка с този инцидент е назначена комисия, която е провела разследване, приключило с Протокол № 8/ 28.09.2022г. (л. 27-л. 34). В него е отразено, че С. Ф. Х. е работел в „Бруда“ ЕООД на длъжност “Общ работник, строителство на сгради”, при условията на 8-часов работен ден, за неопределен срок, съгласно Трудов договор № 253/ 21.03.2019 г. (л. 66) и Допълнително споразумение № 9/ 01.04.2022 г. към него (л. 65). Конкретното работно място се определяло от ръководството на предприятието, в зависимост от възложените за изпълнение строителни обекти.

На 03.08.2022 г. той, А. Ф. Х. и С. И. М. били разпределени на работа на строителен обект „Изкуство“, находящ се в гр. Исперих, изграждан от наети лица на „Бруда“ ЕООД. По обяд и тримата работници отпътували организирано с автомобил за с. Делчево, обл. Разград, за да излеят бетон на положен куфраж за основи на ограда на частен имот на И. И. А. – брат на Г. И. А. (управител на „Бруда“ ЕООД). Бетонът е доставен от бетонния възел с бетонпомпа, собственост на „Новакови комерс“ ЕООД, гр. Исперих по заявка на „Бруда“, видно от приложеният Формуляр „Система за производствен контрол“ (л. 62) и Експедиционна бележка №25712 (л. 63). Около 14:30 часа, при неработеща бетон помпа, се чул силен трясък. Стрелата на бетон помпата, която била в опънато състояние, се счупила в основата си и паднала върху С. Х. При удара той получил травми в областта на главата и починал на място. При изпълнение на възложените СМР работникът бил без необходимите лични предпазни средства- каска, работно облекло, защитни обувки и ръкавици.

В съставения протокол за разследване на злополуката са описани редица нарушения на жалбоподателя, в качеството му на работодател, свързани със задължението да осигури здравословни и безопасни условия на труд, като са цитирани и конкретните правила и норми от ЗЗБУТ и подзаконови актове по неговото приложение.

При тези данни началникът на отдел „КПК“ при ТП на НОИ - гр.Разград на основание чл. 60, ал. 1 от КСО е издал Разпореждане №27 от 17.10.2022 г., с което е приел, че злополуката, станала със  С. Ф. Х. е трудова злополука по чл. 55, ал. 1 от КСО. Същото е обжалвано по реда на чл. 117 от КСО от работодателя и с процесното Решение № 1012-16-261/1 от 14.11.2022 г. ръководителят на ТП на НОИ- гр.Разград го е потвърдил, като е възприел изцяло изложените там констатации. Това решение е предмет на съдебен контрол в настоящето производство.

          Съдът намира, че решението е валиден административен акт, като постановен от оправомощен орган, в кръга на неговата материална и териториална компетентност, при спазване на изискванията за форма и съдържание. В хода на административното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и норми. Събрани са достатъчно доказателства, които установяват възприетите фактически основания от административния орган. Приложени са и съответните на тях законови разпоредби, поради което издаденото решение е съобразено и с материалния закон.

Легалното определение за „трудова злополука“ се съдържа в разпоредбата на чл. 55, ал. 1 от КСО. Според нея „трудова злополука е всяко внезапно увреждане на здравето станало през време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при всяка работа, извършена в интерес на предприятието, когато е причинило временна неработоспособност, трайно намалена работоспособност или смърт.

Законодателят е въвел кумулативно изискуеми предпоставки, които следва да са изпълнени, за да се квалифицира една злополука като злополука, а именно: 1. увреждане на здравето на осигуреното лице; 2. това увреждане да е настъпило внезапно; 3. увреждането да е причинило неработоспособност или смърт на пострадалия; 4. наличие на причинна връзка между внезапното увреждане и настъпилия резултат; 5. увреждането да е станало през време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при всяка работа, извършена в интерес на осигурителя; 6. наличие на функционална връзка между настъпилото увреждане на здравето и условията на труд.

В казуса няма спор между страните, че пострадалият е осигурено лице и че получените от него увреждания са с внезапен характер, несъвместими със здравето и живота, поради което са причинили смъртта му.

Спорът между страните е дали тези увреждания са получени по време, във връзка или по повод на изпълняваната работа или при друга работа, извършвана в интерес на предприятието - жалбоподател.

При анализа на събраните писмени доказателства и показанията на свидетелите А. Ф. Х. и С. И. М., се установява, че уврежданията на починалия С. Х. са получени при осъществяване на дейност, която е във връзка и по повод с изпълняваната и възложена му работа като строителен работник. Този извод се налага при преценка на данните, които сочат, че С. Х., А. Х. и С. М. са отишли на обекта в с. Делчево, обл. Разград, в рамките на работното време, след устно разпореждане по телефона и с автомобила, ползван като служебен от работниците, за да пътуват до различните строителни обекти. Там са започнали да леят бетон, който е доставен по поръчка и за сметка на „Бруда“ ЕООД.

Тези факти и обстоятелства са отразени в съставения протокол, който съгласно нормата на чл. 58, ал. 6 от КСО се ползва с формална доказателствена сила до установяване на противното. Събраните в хода на съдебното производство доказателства не оборват констатациите по протокола.

В своите показания св. Х. и св. М. сочат, че и преди са работели на къщата на св. И. А., където са изпращани по разпореждане на неговия брат Г. А.- управител на „Бруда“ЕООД. На 03.08.2022 г. по обяд той се обадил по телефона на С. Х. и разпоредил да тръгват за с. Делчево, че карат бетон с помпа. Отпътували с автомобила, ползван от работниците като служебен автомобил на фирмата. Пристигнали в имота, изчакали бетона и започнали да работят. По-късно пристигнал и И. А., който не се изненадал, че са там и работят, защото според тях е знаел, че този ден ще докарат бетон и ще го леят.  Техните показания са житейски логични, непротиворечиви и в съответствие с писмените доказателства, събрани в хода на производството, поради което съдът намира, че следва да се кредитират изцяло.

В хода на съдебното производство беше разпитан като свидетел и И. А. Той заяви, че е имал лична уговорка само и единствено със С. Х. да му помогне при изграждането на оградата срещу сумата от 2 000 лв. Той лично поръчал и платил необходимото количество бетон за това. За техните взаимоотношения брат му Г. А. не бил информиран. На 03.08.2022 г. по обяд се почувствал зле и отишъл до гр. Разград на лекар и не знаел, че бетонът е изпратен и доставен в имота му. Като се прибрал се изненадал, че там работят и  други работници на фирмата- А. Х. и С. М. Съдът намира, че показанията му  са нелогични, в противоречие с дадените от него обяснения пред административния орган и всички други доказателства по делото, поради което не следва да се кредитират. 

Въз основа на така изложените фактически и правни съображения съдът приема, че травматичните увреждания, довели до смъртта на С. Х., са получени в рамките на работното му  време, при изпълнение на дейност, която е във връзка със заеманата от него длъжност “Общ работник, строителство на сгради” и възложената му работа, поради което са изпълнени всички кумулативно дадени законови предпоставки на чл. 55, ал. 1 от КСО. Ето защо, правилно и обосновано е прието, че процесната злополука е трудова по смисъла на закона. Подадената жалба се явява неоснователна и недоказана и следва да се отхвърли.

С оглед изхода на делото и на основание чл. 143, ал. 4 от АПК в полза на процесуалния представител на заинтересованите лица следва да се присъди адвокатско възнаграждение в размер на 500 лв., определен на основание чл. 8, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения във вр. с чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата (ЗА). Видно от представеното пълномощно и договор на заинтересованите лица е оказана безплатна правна защита и съдействие на основание чл. 38, ал. 1, т. 2 от ЗА. В тези случаи не се изискват доказателства както за съществуването на посоченото основание по чл. 38, ал. 1, т. 1- т. 3 от ЗА, така и за реално извършени разходи по съдопроизводството. Съгласно чл. 38, ал. 2 от ЗА  съдът определя дължимото адвокатско възнаграждение в размер не по-нисък от предвидения в наредбата по чл. 36, ал. 2 от ЗА (Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения) и осъжда другата страна да го заплати.

Мотивиран така Разградският административен съд

 

Р       Е       Ш     И       :

 

          ОТХВЪРЛЯ жалбата на „Бруда“ ЕООД, гр. Исперих, обл. Разград против Решение № 1012-16-261/1 от 14.11.2022 г. на ръководителя на ТП на НОИ - Разград, с което е потвърдено оспореното пред него Разпореждане № 27 от 17.10.2022 г. на длъжностното лице по чл. 60, ал. 1  от КСО, с което декларираната пред него злополука от 03.08.2022 г., причинила смъртта на работника С. Ф. Х., е приета за трудова злополука.

ОСЪЖДА „Бруда“ ЕООД, гр. Исперих, обл. Разград да заплати на адвокат Б. А. А. сумата от 500 (петстотин) лева - дължимо адвокатско възнаграждение.

          Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщението му на страните  пред Върховен административен съд.

 

СЪДИЯ : /п/