Определение по дело №301/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1251
Дата: 16 октомври 2019 г.
Съдия: Радостина Костова Калиманова
Дело: 20192100900301
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 юни 2019 г.

Съдържание на акта

                      О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

Номер 1251                          Година 2019, 15.10                              Град Бургас                                            

Бургаски окръжен съд……………......….………граждански състав ………………………….

На петнадесети октомври  ..................................… Година две хиляди и деветнадесета

В закрито заседание в следния състав:

                                                    

                                                                 Председател: Радостина Калиманова                                                 

                                                                         Членове:    ………………………………………                                                      

                                                    Съдебни заседатели:    ……………………………………...

 

Секретар …………………..……………………………....…………………………………………… 

Прокурор …………………….........……………………………………………………………………                               

като разгледа докладваното от ……...…..………Радостина Калиманова…....………………

търговско дело номер ……… 301  ….………… по описа за …… 2019 ….. година.

         

          Производството по настоящото дело е образувано по повод молбата на „Имаго България“ ЕООД със седалище град Бургас и адрес на управление ул. „Транспортна“ № 7, ет. 1, офис №8, ЕИК *********, представлявано от Йелена Николич Цветкович чрез процесуалния му пълномощник за обявяване на неговата неплатежоспособност, определяне на нейната начална дата и откриване на производство по несъстоятелност по отношение на молителя. В подкрепа на отправеното искане представя и ангажира доказателства.

          Молбата е с правно основание в чл. 625 и сл. от Търговския закон.

Бургаският окръжен съд, като обсъди твърденията на молителя по делото и събраните до настоящия момент доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

В молбата, по повод на която е образувано настоящото производство търговското дружество - молител твърди, че не осъществява търговска дейност и не реализира никакви приходи. След справка в НАП управителят му установил, че то има задължения в размер на 108306.32 лева към 27.11.2018 година. Към 30.05.2019 година дружеството не притежавало нито краткосрочни, нито дългосрочни активи. При него липсвали и парични средства, с които да бъдат покривани задълженията му и удовлетворени вземанията на Национална агенция по приходите. Твърди се от него също така, че към датата на депозиране на молбата, по повод на която е образувано настоящото производство, той бил спрял плащанията и не разполагал с достатъчно активи, за да изпълни посочените от него в обстоятелствената и част изискуеми публични парични задължения, като не се касаело за временни затруднения. Всичко това сочело на наличието на предпоставките на правната норма за откриване спрямо него на производство по несъстоятелност.

От справка във водения от Агенция по вписванията общодостъпен електронен търговски регистър по партидата на дружеството-молител е видно, че същото е било вписано с акт за вписване 20150604164303 от 04.06.2015 година, с капитал в размер на 5000 лева, като еднолично дружество с ограничена отговорност с едноличен собственик на капитала Марек Ружецки и управител Йелена Николич Цветкович, която е такава и понастоящем. 

По делото е допусната и извършена съдебно-икономическа експертиза, вещото лице по която в приетото от съда заключение е посочило, че паричните вземания на кредиторите на молителя възлизат на 108 хиляди лева, съгласно счетоводния му баланс към 14.06.2019 година. Целия размер на задължението е към Национална агенция по приходите и обхваща публични задължения за данък добавена стойност и социално и здравно осигуряване, установени с ревизионен акт и декларирани от него съгласно действащото законодателство. Целия размер на задълженията е изискуем по изпълнително дело №*********/2016 година. Дружеството дължи лихви и за периода след 27.11.2018 година до датата на изготвяне на баланса 04.06.2019 година, които възлизат на сумата от 4650.11 лева или общия размер на задължението е 112956.43 лева. Последното плащане по посочените публични задължения е осъществено през 2016 година, като плащанията са преустановени по всички налични към датата на посочения по-горе счетоводен баланс публични задължения за данъци и такси. Съобразно последния, дружеството не притежава краткотрайни активи, както и няма вземания от контграгенти. Същото е осъществявало дейност тип „Знаци на доверие“ чрез проучване в интернет и издаване на сертификат „Коректна фирма“. Чрез този сертификат дружеството е гарантирало, че срещу изследваната фирма няма отрицателни публикации в мрежата. То е спряло да осъществява стопанска дейност през 2016 година, поради което отчетите за приходите и разходите за 2017 година, 2018 година и към 04.06.2019 година показват нулев финансов резултат. Реализирания финансов резултат не е бил и не е достатъчен, за да обслужва задълженията му с настъпил падеж. Към така посочената дата дружеството не декларира парични средства в каса или по банкови сметки, които биха могли да послужат за плащане на задължението му с настъпил падеж.

Експертът е изчислил и показателите на молителя за ликвидност, като е посочил, че за 2017 година, 2018 година и към 04.06.2019 година същите са с нулеви стойности, т. е. под единица, каквато препоръчителна стойност следва да са те, което показва, че дружеството не може да погасява текущите си задължения с наличните краткотрайни активи. Записано е също така от него, че поради спиране на стопанската дейност показателите му за ефективност през наблюдавания и посочен по-горе период от време също са с нулеви стойности, което сочи на несъответствие с референтните стойности. Отново с нулеви стойности за разглеждания период от време са и показателите за рентабилност, като също не съответстват на препоръчителните стойности.  През същия този период от време дружеството не е декларирало наличие на дълготрайни и краткотрайни активи, съответно имуществото му не е достатъчно да покрие паричните му задължения. Коефициентите на финансова автономност през предходните две години и до датата на счетоводния баланс са с отрицателен знак поради отрицателната стойност на собствения капитал. В последния показателят „Собствен капитал“ е с отрицателна стойност, което означава, че пасивите превишават активите на дружеството и на практика то е декапитализирано, което състояние при него е трайно. За целия изследван период от време то не отчита никакви приходи и разходи от осъществявана стопанска дейност, банковите му сметки са запорирани, спряло е дейност от 2016 година и не отговаря на критериите за действащо предприятие.

При това положение, молителят в настоящото производство не разполага с такива бързоликвидни краткотрайни активи - парични средства, материали или продукция, които да могат да бъдат осребрени в сравнително кратък период от време, за да могат с тях да бъдат покрити първоначалните разноски по производството по несъстоятелност в случай, че такова бъде открито и които се изразяват в разходи за възнаграждение на синдик и за извършване на множество активни - фактически  и правни действия по издирване и уточняване на имуществото на длъжника, по събиране на вземанията му от негови длъжници, включително и по съдебен ред, по уточняване на кредиторите на длъжника и т.н. Това, че стойността на пасивите е значителна и липсата на активи препятства изобщо възможността да се предприемат действия по открито производство по несъстоятелност, а към осребряване на дълготрайни материални активи би се преминало в един последващ момент. При горните констатации и за покриване на началните разноски при откриване на производство по несъстоятелност, ще следва да се пристъпи към приложение и изпълнение на процедурата по чл. 632, ал. 5 във връзка с чл. 632, ал. 1 от Търговския закон и чл. 629б от Търговския закон. Съдът намира, че за начални разноски в настоящото производство по несъстоятелност, съгласно чл. 629б, ал. 2 от Търговския закон ще следва да се определи сума в размер на 5000 лева /включваща евентуално текущо ежемесечно възнаграждение на синдик от по 650-700 лева, а остатъкът за разноски по издирване и уточняване на имущество, уточняване на кредиторите и т.н./, за период от около шест месеца. Необходимо е, следователно да бъдат поканени депозиралото молбата лице като лице по чл. 625 от Търговския закон, както и известните кредитори на търговеца, съобразно тяхното посочване от него в списъка по чл. 628, ал. 1, т. 3 от Търговския закон, задължително изискуем по силата на цитираната правна норма като приложение към молбата на длъжника по чл. 628, ал. 1 от Търговския закон да предплатят посочена по-горе сума от 5000 лева, която съдът намира, че ще е достатъчна и необходима за покриване на първоначалните разноски по производството по несъстоятелност - коментираното възнаграждение на синдика и очакваните такива по несъстоятелността във връзка с издирване, управление и попълване масата на несъстоятелността. В случай, че някой от тях се съгласи на това, то ведно с писмения си отговор следва да приложи и документ за внасянето на тази сума по сметка на Бургаския окръжен съд, от която сметка сумата ще бъде преведена в особена банкова сметка *** и откриване на такава. Посочените по-горе лица следва да бъдат поканени да заявят писмено своето становище в триседмичен срок от получаване на поканата, като им се укажат последиците по чл. 632, ал. 1 от Търговския закон в случай, че сумата не бъде предплатена в срок. В случай, че молбата за откриване на производство по несъстоятелност бъде отхвърлена, преведената сума ще бъде незабавно върната на кредитора.

По изложените съображения и на основание чл. 629б от Търговския закон, Бургаският окръжен съд

                                                           О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ДА СЕ ИЗПРАТЯТ съобщения до депозиралото молбата търговско дружество  „Имаго България“ ЕООД със седалище град Бургас и адрес на управление ул. „Транспортна“ № 7, ет. 1, офис №8, ЕИК *********, представлявано от Йелена Николич Цветкович като лице по чл. 625 от Търговския закон, както и на известните кредитори на „Имаго България“ ЕООД със седалище град Бургас и адрес на управление ул. „Транспортна“ № 7, ет. 1, офис №8, ЕИК *********, представлявано от Йелена Николич Цветкович, а именно Национална агенция за приходите с адрес град София, бул. „Дондуков” №52 /още едно и до ТД на НАП на адрес град Бургас, ул. ”Цар Петър” №5Б/, в които да им се укаже в триседмичен срок от получаването да заявят писмено в нарочна молба по настоящото дело дали ще предплатят сумата от 5000 лева, необходима за покриване на началните разноски при евентуално откриване на производство по несъстоятелност по отношение на „Имаго България“ ЕООД със седалище град Бургас и адрес на управление ул. „Транспортна“ № 7, ет. 1, офис №8, ЕИК *********, представлявано от Йелена Николич Цветкович.

ДА СЕ УКАЖЕ на посочените по-горе лица, че положителния им писмен отговор, т. е. ако е налице съгласие за предплащане, следва да бъде придружен с банков документ за внасяне на сумата от 5000 лева по сметка на Бургаския окръжен съд.

ДА СЕ УВЕДОМЯТ посочените по-горе лица, че неподаването на писмения отговор със съгласие за предплащане или при подаване на такъв без той да е придружен от банков документ за внесена сума в размер на 5000 лева в дадения срок ще бъде прието като мълчалив отказ да бъде предплатена необходимата сума за начални разноски, като при това положение съдът ще постанови решение по чл. 632, ал. 1 от Търговския закон, а именно: ще обяви неплатежоспособността, респективно свръхзадължеността, ще определи началната и дата, ще открие производство по несъстоятелност, ще допусне обезпечение чрез налагане на запор, възбрана или други обезпечителни мерки, ще постанови прекратяване дейността на предприятието, ще обяви длъжника в несъстоятелност и ще спре производството по делото, без заличава „Имаго България“ ЕООД със седалище град Бургас и адрес на управление ул. „Транспортна“ № 7, ет. 1, офис №8, ЕИК *********, представлявано от Йелена Николич Цветкович в случай, че прецени наличие на предпоставки за неплатежоспособност, респективно свръхзадлъжнялост. В случай, че молбата за откриване на производство по несъстоятелност бъде намерена за неоснователна, предплатената сума от 5000 лева ще бъде незабавно върната на вносителя й.

Определението не подлежи на обжалване и на принудително изпълнение.

 

 

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: