Определение по дело №1463/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1012
Дата: 29 юни 2020 г.
Съдия: Светлана Бойкова Методиева
Дело: 20207180701463
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 юни 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

29.06.2020 г.

               1012                                                                                 гр. Пловдив                                                                                                           

                   Пловдивски административен съд, ХХ състав,

                    На  двадесет и девети юни, две хиляди и двадесетата година

                   В закрито съдебно заседание  в следния състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЧО ДИЧЕВ

                         ЧЛЕНОВЕ: ЙОРДАН РУСЕВ

                                                                  СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

                след като разгледа докладваното от член-съдия Методиева ЧКАНД № 1463/2020 г. по описа на Административен съд Пловдив, намира за установено следното:

Производството е по реда на чл.229 и сл. от АПК, във връзка с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по постъпила частна жалба от „Г.Е.“ ЕООД с ЕИК ****, със седалище и адрес на управление в гр. Стамболийски, против Разпореждане № 7660 от 22.04.2020 г. на Районен съд - Пловдив, 25 н.с., постановено по АНД № 2046/20 г. по описа на същия съд, с което е прекратено производството по посоченото АНД.

С жалбата са изложени съображения за неправилност и незаконосъобразност на разпореждането на РС - Пловдив, като се моли неговата отмяна и връщане на делото на ПРС за продължаване на съдопроизводствените действия.

Ответникът по частната жалба Дирекция Инспекция по труда“ - гр. Пловдив, не е представила възражение по частната жалба.

Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното разпореждане, във връзка с наведените в жалбата оплаквания и като съобрази наличните по делото доказателства констатира следното:

Частната жалба е подадена в предоставения от първоинстанционния съд срок за обжалване, както и от страна по първоинстанционното съдебно производство, за която разпореждането е неблагоприятно, поради което се явява допустима.

 Разгледана по същество, жалбата е основателна.

 За да обоснове крайния си извод, че производството пред него по АНД № 2046/2020 г. следва да бъде прекратено, районният съд е взел предвид, че същото е образувано по недопустима жалба на „Г.Е.“ ЕООД, тъй като същата е била подадена против наказателно постановление № 16-5/303 от 19.12.2019 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“- Пловдив, което било влязло в сила на 05.02.2020 г. За да направи тази преценка първоинстанционният съд е приел, че въпросното НП е изпратено за връчване по пощата с обратна разписка на адреса на управление на дружеството в гр. Стамболийски, вписан в търговския регистър, като пратката не била потърсена. Съдът отчел, че съгласно резолюция от 28.01.2020 г. на Директора на ДИТ – Пловдив било прието, че нарушителят не е намерен на посочения от него адрес и новият му адрес е неизвестен, както и че в тази връзка било разпоредено от наказващия орган, на основание чл.58, ал.2 от ЗАНН, НП да се счита за връчено на 28.01.2020 г. Районният съд счел в обжалваното разпореждане, че при този начин на процедиране наказващият орган е изпълнил задължението си по чл.58, ал.1 от ЗАНН, защото  бил изпратил за връчване препис от НП на нарушителя и правилно бил приел, че на основание чл.58, ал.2 от ЗАНН нарушителят не е намерен на посочения от него адрес, което било видно от отразеното в обратната разписка, а новият му адрес бил неизвестен, отбелязал това върху наказателното постановление на 28.01.2020 г. и поради това същото било счетено за влязло в сила на 05.02.2020 г. Прието било от съда, че НП е влязло в законна сила съобразно с чл.64, ал.1, б.“б“ от ЗАНН и поради това жалбата срещу него е недопустима. 

Настоящият съдебен състав намира, че изводите на районния съд, довели до фактическо оставяне на жалбата против НП без разглеждане и  изрично прекратяване на производството по обжалването на наказателното постановление, са незаконосъобразни.

Производството пред РС - Пловдив е било образувано по жалба на „Г.Е.“ ЕООД гр. Стамболийски, депозирана на 12.03.2020 г. против НП № 16-5/303 от 19.12.2019 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Пловдив. Въпросното НП, след издаването му, било изпратено от наказващия орган за връчване на дружеството по пощата по адреса на управление на дружеството, известен от търговския регистър – ул.“К.Честименски“ № 42 в гр. Стамболийски. Известието за доставяне, върнато от „Български пощи“ ЕАД непопълнено за получател, било оформено от пощальон с отбелязване, че пратката не е потърсена от получателя. С резолюция от 28.01.2020 г. на издателя на наказателното постановление било прието на базата на така върнатата пратка, че нарушителят не е намерен на посочения от него адрес, а нов такъв не е депозиран в ДИТ - Пловдив и на основание чл.58, ал.2 от ЗАНН било наредено наказателното постановление да се счита за връчено на 28.01.2020 г., което било изрично отбелязано и върху самото наказателно постановление. Впоследствие, срещу подпис, наказателното постановление било връчено на управителя на дружеството от служител на ДИТ - Пловдив на 10.03.2020 г., за което била оформена разписка.

Разпоредбата на чл.58, ал.1 от ЗАНН предвижда, че препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя и на поискалия обезщетение, а съгласно чл.58, ал.2 от ЗАНН, когато нарушителят или поискалият обезщетение не се намери на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен, наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от деня на отбелязването. Цитираната правна норма на чл.58, ал.2 от ЗАНН следователно регламентира способ за връчване на наказателното постановление, в случаите, когато такова не може да се осъществи по реда на чл.58, ал.1 от ЗАНН. С тази разпоредба законодателят е възвел правна фикция, според която при определени предпоставки наказателното постановление да се счита за редовно връчено. Тези предпоставки обаче са кумулативно дадени и е необходимо нарушителят да не е намерен на посочения от него адрес и същевременно да има нов адрес, който обаче да е неизвестен. Сиреч, за да се приеме, че е налице редовно връчване, е необходимо не просто нарушителят да не е намерен на посочения адрес, но и същият да е променен и новият му адрес да е неизвестен. В случая категорично кумулативна даденост на тези предпоставки не се установява. Фактът, че е налице отразяване към известието за доставяне на наказателното постановление, че „пратката не е потърсена от получателя“, би могъл да се приеме, макар и условно, за установено неоткриване на дружеството-нарушител на адреса му, но по никакъв начин не може да обуслови извод за наличие на втората предпоставка, предвидена в чл.58, ал.2 от ЗАНН, а именно, че нарушителят е променил адреса си и има нов такъв, който е неизвестен. Напротив, от доказателствата по делото се установява не само, че дружеството не е променило адреса си, но и че фактически получава на него съобщения, вкл. и след датата на изпращането на въпросното наказателно постановление. В случая прибързано наказващият орган е приложил разпоредбата на чл.58, ал.2 от ЗАНН, като изобщо не е направил опит за посещение на адреса на управление на дружеството за връчване на наказателното постановление по реда, предвиден по чл.180, ал.5, вр. с ал.1 от НПК, приложим съгласно чл.84 от ЗАНН, а вместо това е избрано изпращане на наказателното постановление по пощата. Въпросният адрес на управление, видно от материалите по преписката, съвпада с домашния адрес на управителя на дружеството, който е предоставил и телефон за връзка. Установява се също, че не е направен опит за изпращане на наказателното постановление и на другия известен по преписката адрес – този на стопанисвания от дружеството обект. За да се приеме, че е проявен съставът на чл.58, ал.2 от ЗАНН в случая не е било достатъчно еднократното посещение на адреса, при което на оставено съобщение от пощенски служител нарушителят да не се е отзовал, а е следвало да се установи дали е налице и втората предпоставка – променен адрес, който е останал неизвестен, нещо, което не е било сторено.

Предвид изложеното и районният съд неправилно е приел, че наказващият орган е процедирал съобразно с изискването на чл.58, ал.2 от ЗАНН и че е налице редовно връчено наказателно постановление.  

Видно е, че впоследствие все пак наказателното постановление е било връчено по надлежния ред, предвиден в чл.58, ал.1 от ЗАНН, от служител на ДИТ - Пловдив, а именно на управителя на дружеството-нарушител срещу подпис, за което е оформена разписка от 10.03.2020 г. Следователно и депозираната в съда на 12.03.2020 г. жалба срещу наказателното постановление следва да се счете като такава, подадена в законоустановения срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН и поради това и допустима.         

При това положение частната касационна жалба е основателна, поради което атакуваното определение следва да бъде отменено, като делото се върне на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

 

Ето защо и Съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ Разпореждане № 7660 от 22.04.2020 г. на Районен съд Пловдив, 25 н.с., постановено по АНД № 2046/20 г. по описа на същия съд, с което е прекратено производството по делото.

 

ВРЪЩА делото на същия състав на съда за продължаване на съдопроизводствените действия по подадената жалба на „Г.Е.“ ЕООД, с ЕИК **** и седалище и адрес на управление в гр. Стамболийски, срещу Наказателно постановление № 16-5/303 от 19.12.2019 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Пловдив.

Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: