Определение по дело №146/2020 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 242
Дата: 5 март 2020 г. (в сила от 30 май 2020 г.)
Съдия: Христинка Данчева Димитрова
Дело: 20207270700146
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 2 март 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№…

гр.Шумен, 05.03.2020г.

 

 

Административен съд - Град Шумен, в закрито заседание на пети март две хиляди и двадесета година, в състав:

 

Административен съдия: Христинка Димитрова

 

като разгледа докладваното от съдията АД № 146 по описа за 2020г. на Административен съд – гр. Шумен,  за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.145 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по жалба на «Тетрахиб» АД, с ЕИК ....., седалище и адрес на управление ***, представлявано от П.И.М., депозирана чрез пълномощник и процесуален представител адв.С.В.Б.от САК, против мълчалив отказ на директора на Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – гр.Шумен да се произнесе с акт по чл.148, т.1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД) за заплащане на обезщетение на дружеството за умъртвените животни и унищожените фуражи вследствие болестта Африканска чума по свинете по заявление с рег.№ РД-27-434/21.01.2020г. по описа на ОДБХ – Шумен. Дружеството сочи, че със Заповед № РД-11-33/03.01.2020г. на изпълнителния директор на БАБХ е обявено първично възникнало огнище на болестта АЧС в животновъден обект, намиращ се в с.Никола Козлево, обл.Шумен и е възложено на директора на ОДБХ – Шумен да организира необходимите действия по принудителното умъртвяване по хуманен начин и обезвреждане на всички заразени и контактни домашни свине в обекта на дружеството. В периода 06.01.2020г. – 19.01.2020г. в присъствието на комисия, назначена със Заповед № РД-13-3/04.01.2020г. на директора на ОДБХ – Шумен, е извършено принудителното умъртвяване, обезвреждане и загробване на всички намиращи се в свинекомплекса на жалбоподателя 24455 свине. На 21.01.2020г. дружеството входирало заявление с вх.№ РД-27-434/21.01.2020г. до директора на ОДБХ – Шумен, с което се прави искане за заплащане на обезщетение за 22455 умъртвени свине с общо тегло от 1822500кг вследствие на възникнала болест АЧС, както и искане за заплащане на обезщетение за унищожен комбиниран фураж за свине за угояване от 13740кг. Според дружеството, към датата на подаване на настоящата жалба са изтекли не само предвидения с чл.10, ал.1 от Наредбата за условията и реда за разходване на средствата за покриване на разходите, свързани с епизоотичните рискове, срок от три работни дни от датата на подаване на документите, но и 30-дневният срок, регламентиран в чл.148, т.1 от ЗВД, в който срок директорът на ОДБХ – Шумен е следвало да се произнесе по подаденото заявление. Доколкото в посочения срок, както и към момента на подаване на жалбата, директорът на ОДБХ не се е произнесъл, същият е формирал мълчалив отказ по подаденото заявление, с който оспорващият не е съгласен и с настоящата жалба моли за неговата отмяна като незаконосъобразен.

Ответната страна – директор на ОДБХ – Шумен представя административната преписка, като със съпроводителното писмо изразява становище за недопустимост на оспорването, поради липса на мълчалив отказ, т.е. годен за оспорване административен акт. В тази връзка аргументира твърдение, че след образуване на производството по подаденото заявление, на основание чл.144 от ЗВД е отправено запитване към НСИ за предоставяне на цени, необходими за определяне на обезщетението и предвид постъпилия отговор, че съгласно Календара за разпространението на резултатите от статистическите изследвания, провеждани от НСИ, окончателните данни ще бъдат налични след 14.02.2020г., административното производство е спряно. Впоследствие отново е поискана информация от НСИ и след нейното получаване производството по издаване на акт е продължило. Съставен е проект на Акт за обезщетение обр.ЗХОЖКФ – 15а и същият е изпратен за съгласуване към съответните дирекции в ЦУ на БАБХ.

Като самостоятелно основание за недопустимост на оспорването ответната страна изтъква факта, че към датата на подаване на жалбата не е изтекъл предвиденият в разпоредбата на чл.148, т.1 от ЗВД срок, който е 30 работни дни от датата на умъртвяването, унищожаването или на смъртта на животните. В случая от приложените към административната преписка писмени доказателства се установявало, че умъртвяването на животните е приключило на 19.01.2020г., с оглед на което срокът за произнасяне от страна на директора на ОДБХ – Шумен изтича на 28.02.2020г., а жалбата, депозирана на 26.02.2020г. се явява преждевременно подадена. Въз основа на изложените аргументи се отправя искане за оставяне на  жалбата без разглеждане и прекратяване на съдебното производство.

Съдът като съобрази аргументите, изложени от страните и представените по делото писмени доказателства, обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

Между страните липсва спор досежно изложените в жалбата фактически твърдения за умъртвяване на 22455 свине с общо тегло от 1822500кг вследствие на възникнала болест АЧС, а същите се подкрепят и от писмените доказателства, приложени от оспорващия и от ответната страна. Видно от представените документи, предвид обявено първично огнище на болестта АЧС в животновъден обект на «Тетрахиб» АД – Н.Козлево, с рег.№ 9955-0165, намиращ се в с.Никола Козлево, в периода 06.01.2020г. до 19.01.2020г. е извършено принудително умъртвяване, обезвреждане и загробване на всички намиращи се в свинекомплекса 22455 свине и са унижощени 13740 кг насипен пълноценен комбиниран фураж.

Със заявление вх. № РД 27-434/21.01.2020г. дружеството поискало изплащане на обезщетение за умъртвените животни и унищожения фураж, за което представило изискумите документи.  

На 26.02.2020г. «Тетрахиб» АД – с.Никола Козлево депозира настоящата жалба с твърдение, че в нормативноустановените срокове, директорът на ОДБХ – Шумен не е произнесъл по подаденото заявление с акт по чл.148, т.1 от ЗВД, като по този начин е формирал мълчалив отказ, който е незаконосъобразен, поради което моли за неговата отмяна.

При така установените факти съдът намира, че оспорването е недопустимо, поради което следва да се остави без разглеждане, а образуваното съдебно производство прекратено, предвид следните съображения:

Предмет на оспорване е мълчалив отказ на Директора на ОДБХ - Шумен за издаване на акт по чл.148, т.1 от ЗВД за заплащане на обезщетение на дружеството за умъртвените животни и унищожените фуражи вследствие болестта АЧС по заявление с рег.№ РД-27-434/21.01.2020г. по описа на ОДБХ – Шумен.

Съгласно чл.58, ал.1 от АПК непроизнасянето на административния орган в определения законов срок се смята за мълчалив отказ, който според разпоредбата на чл.149, ал.2 от АПК може да се оспори в едномесечен срок от изтичането на срока, в който административният орган е бил длъжен да се произнесе. За да е налице мълчалив отказ по смисъла на горепосочената правна норма е необходимо установяване от една страна на задължение за произнасяне на органа чрез съответен административен акт, каквото в случая се извежда от разпоредбата на чл.148, т.1 от ЗВД и от друга - бездействие на органа в срока, предвиден в чл.57, ал.1 от АПК или в специален закон. В случая срокът за произнасяне на директора на ОДБХ по искане за обезщетение е регламентиран в специалния закон – ЗВД, като съгласно чл.148, т.1 от същия, този срок е до 30 работни дни, считано от датата на умъртвяването, унищожаването или на смъртта на животните. Следователно законовата фикция на чл.58, ал.1 от АПК е приложима при непроизнасяне на органа в срок по въпрос, по който същият има предписани правомощия да се произнесе, какъвто се явява настоящият случай досежно разписаните правомощия по смисъла на чл.148 от ЗВД. В случая обаче липсва и не е налице втората кумулативна предпоставка, обуславяща наличието на формиран мълчалив отказ, а именно - бездействие на органа в предвидения в специалния закон срок от 30 работни дни от датата на умъртвяването на животните. От приложените доказателства се установява, че умъртвяването на животните е приключило на 19.01.2020г. съгласно Протокол за унищожаване / убиване на животни № 13/19.01.2020г. Това е началната дата, от която започва да тече срокът, в който компетентният административен орган следва да се произнесе по заявлението за заплащане на обезщетение и същият изтича на 28.02.2020г. – петък работен ден. Доколкото жалбата срещу мълчаливия отказ е подадена на 26.02.2020г. и заведена в деловодството на органа с вх. №РД-27-1065, същата се явява преждевременно подадена и в този смисъл - процесуално недопустима, поради липсата на годен акт за оспорване, тъй като към 26.02.2020г. не е изтекъл срокът за произнасяне на административния орган, респективно не е налице формиран мълчалив отказ.

Съдът намира за неоснователно становището на жалбоподателя за допустимост на съдебното производство, аргументирано с твърдението, че срокът за произнасяне с акт по чл.148, т.1 от ЗВД е 30 дни. Действително към датата на подаване на заявлението, регламентираният срок за произнасяне с акт за обезщетение е бил в посочения размер. Междувременно обаче, след подаване на заявлението и преди изтичането на посочения срок, е налице законодателна промяна с ДВ бр.13/2020г., в сила от 14.02.2020г., съгласно която срокът, в който директорът на ОДБХ е задължен да състави акт за обезщетение е до 30 работни дни от датата на умъртвяването, унищожаването или на смъртта на животните. Разпоредбата, регламентираща срока за произнасяне е процесуално правна и се прилага от влизането ѝ в сила, в това число и по отношение на заварените правоотношения. Доколкото в предходните или заключителните разпоредби на закона не е предвидено изключение по отношение на заварените производства, новата разпоредба по правило поема под своето действие и тези правоотношения, които са възникнали преди нейното приемане, но все още не са приключили. С оглед изложеното съдът приема, че по отношение на процесното правоотношение е приложим срокът, предвиден в сега действащата редакция на закона, а именно 30 работни дни от датата на умъртвяване на животните. Както се каза и по-горе, към момента на подаване на настоящата жалба този срок не е изтекъл, поради което не е налице мълчалив отказ.

Наличието на подлежащ на оспорване акт е положителна процесуална предпоставка за допустимостта на съдебното производство. По аргумент на противното, липсата му е основание за преценка на жалбата като недопустима на основание чл.159, т.1 от АПК и оставяне на същата без разглеждане.

По изложените съображения съдът приема, че жалбата против мълчалив отказ на директора на ОДБХ – гр.Шумен да се произнесе с акт по чл.148, т.1 от ЗВД за заплащане на обезщетение на дружеството за умъртвените животни и унищожените фуражи вследствие болестта АЧС по заявление с рег.№ РД-27-434/21.01.2020г. по описа на ОДБХ – Шумен, е недопустима, поради липса на акт, подлежащ на съдебно оспорване, с оглед на което същата следва да се остави без разглеждане, а съдебното производство да бъде прекратено.

Водим от горното и на основание чл.159, т.1 от АПК Шуменският административен съд  

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на «Тетрахиб» АД, с ЕИК ....., седалище и адрес на управление ***, представлявано от П.И.М., против мълчалив отказ на директора на Областна дирекция по безопасност на храните  – гр.Шумен да се произнесе с акт по чл.148, т.1 от ЗВД за заплащане на обезщетение на дружеството за умъртвените животни и унищожените фуражи вследствие болестта Африканска чума по свинете по заявление с рег.№ РД-27-434/21.01.2020г. по описа на ОДБХ – Шумен. 

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 146 по описа за 2020г. на Административен съд – Шумен.

          Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му пред Върховния административен съд на РБългария.

Препис от настоящото определение да се изпрати на страните по реда на чл.137 от АПК.

 

Административен съдия: