Решение по дело №4932/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1830
Дата: 30 октомври 2018 г. (в сила от 11 февруари 2019 г.)
Съдия: Иван Минчев Минчев
Дело: 20185330204932
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 юли 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1830

гр. Пловдив 30.10.2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ ХVІІ н. с. в публично заседание на деветнадесети октомври две хиляди и осемнадесета година в състав

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: ИВАН МИНЧЕВ

 

при участието на секретаря ВИОЛЕТА ТЕРЗИЕВА като разгледа докладваното от съдията АНД № 4932/2018 г. по описа на РС Пловдив – ХVІІ н. с., за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

         Обжалвано е Наказателно постановление № 313077-F326125/17.01.2018 г. на И. Д. Д.  на ТД на НАП гр. Пловдив, с което на „СКАЙ ТАКСИ – БЪЛГАРИЯ“ ЕООД с БУЛСТАТ *********, със седалище гр. Пловдив, адрес на управление гр. Пловдив ж. к. Тракия бл.84, вх.В, ет.1, ап.4, представлявано от у. Е.Б.Е. с ЕГН **********, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 200 /двеста/ лева за нарушение на чл.38 ал.1 т.1 от Закона за счетоводството /ЗС/ на основание чл.74 ал.1 от ЗС.

         Дружеството жалбоподател „СКАЙ ТАКСИ – БЪЛГАРИЯ“ ЕООД гр. Пловдив не изпраща представител в съдебно заседание. Чрез жалбата и допълнителна молба се иска от съда отмяна на наказателното постановление като незаконосъобразно. Заявява се аргумент за маловажност на случая по см. на чл.28 от ЗАНН.

         Въззиваемата страна ТД на НАП гр. Пловдив не изпраща представител в съдебно заседание.

         Съдът като съобрази доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

         Жалбата е подадена в срок и изхожда от лицето, което е било санкционирано, поради което се явява ДОПУСТИМА, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

         За дружеството „СКАЙ ТАКСИ – БЪЛГАРИЯ“ ЕООД гр. Пловдив, представлявано от у. си Е.Б.Е., като юридическо лице, имащо качеството на търговец по см. на чл.1 от Търговския закон ТЗ/ и на предприятие по см. на чл.2 от ЗС, съществува задължение съобразно изискването на чл.38 ал.1 т.1 от ЗС за публикуване на годишния финансов отчет чрез заявяване за вписване и представяне за обявяване в Търговския регистър в срок до 30 – ти юни на следващата година. До 30.06.2017 г. включително от страна на „СКАЙ ТАКСИ – БЪЛГАРИЯ“ ЕООД не било изпълнено това задължение за заявяване за вписване и представяне за обявяване в Търговския регистър на годишния финансов отчет за предходната 2016 година. През 2016 г. това дружество развивало търговска дейност, като според данни по подадена в ТД на НАП Пловдив на 27.03.2017 г. /с вх. № 1600И0451861/27.03.2017 г./ годишна данъчна декларация по чл.92 от ЗКПО нетните приходи за 2016 г. били в размер на 3974.68 лв.

         За неизпълнение на задължението по чл.38 ал.1 т.1 от ЗС от страна на „СКАЙ ТАКСИ – БЪЛГАРИЯ“ ЕООД към 01.07.2017 г. /първият ден след изтичането на крайния срок за публикуването на годишния финансов отчет за 2016 г./ от Агенция по вписванията изпратили уведомление до НАП /на 19.07.2017 г./. Въз основа на това уведомление през м. август 2017 г. в ТД на НАП Пловдив била възложена и извършена проверка от св. Д.М. – г. и. по п., за нарушаване на задължението по чл.38 ал.1 т.1 от ЗС. Свидетелката М. установила при проверката непубликуването в срок на годишния финансов отчет за 2016 г. от страна на дружеството жалбоподател и отправила покана до „СКАЙ ТАКСИ – БЪЛГАРИЯ“ ЕООД  /с изх. № 70-00-8844-327/14.08.2017 г./ за явяване на представляващия за съставяне на акт за установяване на административно нарушение за приет за осъществен състав на такова по см. на чл.38 ал.1 т.1 от ЗС. На 31.08.2017 г. св. М. съставила акт – АУАН № F326125/31.08.2017 г., на нарушителя „СКАЙ ТАКСИ – БЪЛГАРИЯ“ ЕООД - при неявяване на представляващ дружеството – при условията на чл.40 ал.2 и ал.4 от ЗАНН. Актът бил предявен на упълномощен представител на „СКАЙ ТАКСИ – БЪЛГАРИЯ“ ЕООД, който при предявяването не направил възражения против констатациите по акта. Възражения били подадени на следващия предявяването ден от у. Е., в които възражения не се оспорвала липсата на публикуване чрез заявяване за вписване и представяне за обявяване в Търговския регистър в срока за това – до 30.06.2017 г. вкл. на ГФО /годишен финансов отчет/ за 2016 г., но като причина за това се посочвала техническа грешка – че документите свързани с публикуването на ГФО били подадени по партида на друго търговско дружество.

         ГФО на „СКАЙ ТАКСИ – БЪЛГАРИЯ“ ЕООД за предходната 2016 г. бил заявен за вписване и представен за обявяване в Търговския регистър на 29.08.2017 г. – два месеца след изтичане на крайния възможен срок 30.06.2017 г.     

Въз основа на АУАН и останалите материали по административната преписка и въпреки подаденото възражение, административно – наказващият орган издал атакуваното наказателно постановление, с което наложил на дружеството нарушител „СКАЙ ТАКСИ – БЪЛГАРИЯ“ ЕООД административно наказание имуществена санкция в минимално предвидения и възможен в санкционната разпоредба за стореното нарушение – в чл.74 ал.1 от ЗС, размер, а именно 200 лв.

         Така изложената фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена въз основа на: показанията на св. М., АУАН № F326125/31.08.2017 г., възражение, известие за доставяне, пълномощно,  оправомощителна заповед, покана, удостоверение за извършено връчване по електронен път, копия на преводно нареждане, на протокол, на счетоводен баланс, извлечения от Търговски регистър.

         Съдът ползва като достоверни показанията на св. М., доколкото същите са последователни, логични, кореспондиращи с писмените доказателства по делото, а и не се и оспорват от никоя от страните.

         При така изложената фактическа обстановка съдът прие, че жалбоподателят „СКАЙ ТАКСИ – БЪЛГАРИЯ“ ЕООД гр. Пловдив към 01.07.2017 г. в гр. Пловдив е осъществил от обективна и субективна страна елементите от състава на административното нарушение по см. на чл.38 ал.1 т.1 от ЗС, тъй като търговец по см. на чл.1 от ТЗ и предприятие по см. на чл.2 от ЗС, не е изпълнил в срок задължението си да публикува годишния финансов отчет за календарната 2016 г. в срока за това до 30.06.2017 г. чрез заявяване за вписване и представяне за обявяване в Търговския регистър.

Неизпълнението и то така както следва да бъде сторено на това задължение за публикуване на финансовия отчет чрез заявяване за вписване и представяне за обявяване в Търговския регистър в срока за това не се и оспорва с жалбата против НП. В жалбата и в допълнителната молба по делото се излагат доводи за техническа грешка, състояща се в подаване на документи за публикуването на ГФО по партида на друго дружество, но следва да се отчете, че осъществяването на състава на самото административно нарушение по чл.38 ал.1 т.1 от ЗС, което да е сторено от юридическо лице, касае обективна, безвиновна отговорност. Причината за неизпълнение на задължението, заради неправилни действия от страна на натоварено с тази задача физическо лице, е без значение за реализацията на административната отговорност спрямо субектът й юридическо лице.  

Правилно според съда нарушението е подведено към уреждащата състава му правна норма както в АУАН, така и в НП, изложени са при описанието на обстоятелствата на нарушението всички, които са от значение за правилната преценка за съставомерността им като административно нарушение по см. на чл.38 ал.1 т.1 от ЗС, и по начин санкционираното лице нарушител да е наясно с вмененото му за извършено административно нарушение без да бъде ограничавано в правото му на защита.

Според съдебния състав са спазени сроковете по чл.34 ал.1 и ал.3 от ЗАНН.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган в кръга на правомощията му.

В хода на административното производство съдът не констатира допуснати съществени процесуални нарушения, които да опорочават наказателното постановление и да налагат неговата отмяна като неправилно и/или незаконосъобразно.

Правилно според съда административно – наказващият орган е приложил и съответната на нарушението по чл.38 ал.1 т.1 от ЗС санкционна разпоредба – на чл.74 ал.1 от ЗС, като относно размерът на наложеното наказание имуществена санкция /съобразен със субектът на административната отговорност – юридическо лице/ - в размер на 200 лв., то същият е определен в неговия предвиден от законодателя възможен минимален размер /предвижда се имуществена санкция в размер от 0.1 до 0.5 на сто от нетните приходи от продажби за отчетния период, за който се отнася непубликувания финансов отчет, но не по – малко от 200 лв./ и съдът не би могъл да го промени в насока евентуално на неговото намаляване.

Случаят според съда не следва да бъде квалифициран като маловажен такъв по см. на чл.28 от ЗАНН, доколкото нарушението по чл.38 ал.1 т.1 от ЗС не се характеризира в случая с по – ниска обществена опасност от други прояви от този вид, нито пък са налични някакви изключителни или многобройни все смекчаващи административната отговорност обстоятелства, които да налагат и нейното отпадане при осъществен състав на административно нарушение. Липсата на други налагани наказания на санкционираното лице е взета предвид от наказващият орган при определяне на размера на следващото се административно наказание – имуществена санкция 200 лв. – минимален предвиден за това нарушение, който размер според съда се явява съответен на обществена опасност и на нарушение, и на нарушител, а и целесъобразен.

По изложените съображения съдът прие, че атакуваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено.

         Мотивиран от горното РС Пловдив – ХVІІ н. с.

 

Р Е Ш И:

 

         ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 313077-F326125/17.01.2018 г. на И. Д. Д. на ТД на НАП гр. Пловдив, с което на „СКАЙ ТАКСИ – БЪЛГАРИЯ“ ЕООД с БУЛСТАТ *********, със седалище гр. Пловдив, адрес на управление гр. Пловдив ж. к. Тракия бл.84, вх.В, ет.1, ап.4, представлявано от у. Е.Б.Е. с ЕГН **********, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 200 /двеста/ лева за нарушение на чл.38 ал.1 т.1 от Закона за счетоводството /ЗС/ на основание чл.74 ал.1 от ЗС.

         Решението подлежи на обжалване в 14 – дневен срок от съобщението до страните за изготвянето му пред Административен съд Пловдив по реда на АПК.

 

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА! В.Т.